MIETINTÖ ehdotuksesta nimittää Jan Gregor tilintarkastustuomioistuimen jäseneksi

12.1.2022 - (C9‑0405/2021 – 2021/0802(NLE))

Talousarvion valvontavaliokunta
Esittelijä: Ryszard Czarnecki

Menettely : 2021/0802(NLE)
Elinkaari istunnossa
Asiakirjan elinkaari :  
A9-0002/2022
Käsiteltäväksi jätetyt tekstit :
A9-0002/2022
Keskustelut :
Hyväksytyt tekstit :

EUROOPAN PARLAMENTIN PÄÄTÖSEHDOTUS

ehdotuksesta nimittää Jan Gregor tilintarkastustuomioistuimen jäseneksi

(C9‑0405/2021 – 2021/0802(NLE))

(Kuuleminen)

Euroopan parlamentti, joka

 ottaa huomioon Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen 286 artiklan 2 kohdan, jonka mukaisesti neuvosto on kuullut parlamenttia (C9-0405/2021),

 ottaa huomioon työjärjestyksen 129 artiklan,

 ottaa huomioon talousarvion valvontavaliokunnan mietinnön (A9-0002/2022),

A. ottaa huomioon, että neuvosto kuuli 5. marraskuuta 2021 päivätyllä kirjeellä Euroopan parlamenttia Jan Gregorin nimittämisestä tilintarkastustuomioistuimen jäseneksi;

B. ottaa huomioon, että talousarvion valvontavaliokunta arvioi ehdokkaan pätevyyttä ja etenkin Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen 286 artiklan 1 kohdassa vahvistettujen edellytysten täyttymistä;

C. ottaa huomioon, että tämän jälkeen valiokunta järjesti 10. tammikuuta 2022 kuulemisen, jossa ehdokas antoi lausuman ja vastasi valiokunnan jäsenten esittämiin kysymyksiin;

1. antaa myönteisen lausunnon neuvoston ehdotuksesta nimittää Jan Gregor tilintarkastustuomioistuimen jäseneksi;

2. kehottaa puhemiestä välittämään tämän päätöksen neuvostolle ja tiedoksi tilintarkastustuomioistuimelle sekä muille Euroopan unionin toimielimille ja jäsenvaltioiden tilintarkastuselimille.


 

LIITE 1: JAN GREGORIN ANSIOLUETTELO

Työura

 

2/2020 alkaen INTOSAIn ammatillisten standardien komitean varapuheenjohtaja

05/2016 alkaen  Euroopan tilintarkastustuomioistuin, jäsen, tarkastusten laatua valvovan komitean puheenjohtaja

 

6/2014 – 6/2016 Tšekin ja Määrin takaus- ja kehityspankki (Czech-Moravian Guarantee and Development Bank)
Hallintoneuvoston varapuheenjohtaja

2/2014 – 04/2016 Tšekin tasavallan yleinen sairausvakuutuslaitos
Hallitus, varainhoitokomitea

 

5/2013 – 04/2016 Euroopan investointipankki
Hallintoneuvosto, palkkiokomitea

 

4/2012 – 04/2016 Tšekin vientipankki (Czech Export Bank, CEB)

Hallintoneuvoston varapuheenjohtaja

 

9/2010 – 04/2016 Valtiovarainministeriö

Talousarvio-osaston varaministeri

Valtion talousarvio, paikalliset ja kuntien talousarviot, velanhoito, valtiokonttori ja valtion kirjanpito, EU:n rahastot, EU:n talousarvio, monivuotinen rahoituskehys

 

2/2001 – 8/2010 Valtiovarainministeriö

Kansallisesta rahastosta vastaava osasto

Johtaja, kansallinen tulojen ja menojen hyväksyjän sijainen

EU:n varainhoito ja varojen varmennus, YMP:stä vastaava toimivaltainen viranomainen, rahoitusnäkymät ja EU:n talousarvio, omat varat

 

10/1998 – 1/2001 Valtiovarainministeriö

Euroopan yhdentymisestä vastaava osasto, monialaisten suhteiden yksikkö

Yksikönpäällikkö

Rahoitus- ja talouskysymysten koordinointi liittymisneuvotteluissa, pääasiassa aluepolitiikka, yhteinen maatalouspolitiikka ja EU:n talousarvio

 

6/1998 – 9/1998 Valtiovarainministeriö

Euroopan yhdentymisestä vastaava osasto, monialaisten suhteiden yksikkö

Hallinnoija

 

4/1998 – 5/1998 Valtiovarainministeriö

Rahoituspolitiikan osasto, eurooppalaisen yhteistyön yksikkö

Hallinnoija

 

3/2007 – 11/2007 Aluekehitysministeriö

Hallituksen neuvottelutyöryhmän jäsen (kansallinen strateginen viitekehys – rahoituskysymykset)

Kielitaito

 

 Ymmärtäminen Puhuminen Kirjoittaminen

englanti (Cambridge English Advanced, CAE) taitava kielenkäyttäjätaitava kielenkäyttäjä taitava kielenkäyttäjä

slovakki taitava kielenkäyttäjä itsenäinen kielenkäyttäjäitsenäinen kielenkäyttäjä

ranska itsenäinen kielenkäyttäjä itsenäinen kielenkäyttäjä itsenäinen kielenkäyttäjä

saksa itsenäinen kielenkäyttäjä perustason kielenkäyttäjä perustason kielenkäyttäjä

italia perustason kielenkäyttäjä perustason kielenkäyttäjä perustason kielenkäyttäjä

 

Koulutus

 

10–12/1998 Joint Vienna Institute CERGE-EI Praha,
makro- ja mikrotaloustiede, kansainvälinen kauppa, kirjanpito ja tilinpäätösanalyysi (englanniksi)

1996–1998 Prahan talousyliopisto
pääaine: kansainvälinen kauppa,
sivuaine: Euroopan taloudellinen integraatio

1993–1996 Prahan talousyliopisto
kandidaatin tutkinto, kansainvälinen kauppa,
tutkimusavustaja (matematiikka)

1989–1993 ylempi perusaste, Žďár nad Sázavou

1982–1989 alempi perusaste, Žďár nad Sázavou

 

Ammattikokemus

 

2020 lähtien Auditoinnin laatu, riippumattomat laadunarvioinnit

2016–2021 Brexitiin liittyvien kysymysten koordinointi

2016–2021 Vuotuiset tarkastukset EU:n tuloskehyksestä, tuloksellisuuskertomukset (toimistotilat, radikalisoitumisen torjunta, tulli), katsaukset (EU:n rahoituksen tulevaisuus, monivuotinen rahoituskehys 2021–2027)

2004–2015 EU:n talousarvion valmistelu, budjettiasioita käsittelevä Ecofin-neuvosto, pääasiassa valtuuskunnan johtajana

2011, 2014, 2016 Tšekin talouskehityksen tutkimus, valtuuskunnan johtaja, talous- ja kehityskatsauskomitea (EDRC), OECD

2011–2013 Neuvottelut monivuotisesta rahoituskehyksestä 2014–2020

2009 Lyhytaikaisen Twinning-toiminnan asiantuntija (YMP:n maksajaviraston hyväksynnän seuranta), Bulgarian maatalousministeriö

2008 Kroatian hallinto- ja valvontajärjestelmän vertaisarviointi (EU:n varat), SIGMA-ohjelma, OECD, Kroatia

2007 EU:n varainhoito, omat varat, OECD, Makedonia

2007 Kansallista strategista viitekehystä käsittelevän hallituksen neuvottelutyöryhmän jäsen, vastuualueena rahoitusasiat

2006 Euron käyttöönoton valmistelu, julkisen talouden ja julkishallinnon erityistyöryhmän johtaja

2004–2005 Neuvottelut EU:n rahoitusnäkymistä 2007–2013

2001–2004 EU:n rahastojen varainhoito- ja valvontajärjestelmän valmistelu (Phare-ohjelma, ISPA, Sapard-ohjelma, rakenne- ja koheesiorahastot)

2000–2002 EU:n liittymisneuvottelija (EU:n talousarvio – aluepolitiikkaa, maataloutta, talousarviota ja rahoituskysymyksiä koskevat neuvotteluluvut)

2000–2001 Neuvottelut liittymistä edeltävää tukea koskevista kansainvälisistä sopimuksista

1999 Liittymistä edeltävä lainsäädännön analyyttinen arviointi (aluepolitiikka, omat varat, varainhoidon valvonta, osittain YMP)

1998–1999 Keski- ja Itä-Euroopan maiden talouskehityksen tarkastelu, EDRC, OECD

1998 Lyhytaikainen vierailu, Euroopan komissio, TAIEX-ohjelma

 

 

 

 


 

LIITE 2: JAN GREGORIN VASTAUKSET KYSYMYSLOMAKKEESEEN

Kysymyslomake tilintarkastustuomioistuimen jäsenten nimittämiseksi uudelleen

Tehtävien hoitaminen: tähänastiset kokemukset ja tulevat sitoumukset

1. Mitkä ovat tärkeimmät saavutuksenne tilintarkastustuomioistuimen jäsenenä? Mitkä ovat olleet suurimmat vastoinkäymiset?

Tärkeimmät saavutukseni tilintarkastustuomioistuimen jäsenenä ovat EU:n talousarvion tuloksellisuutta koskevan kertomuksen käyttöönotto ja kehittäminen. Tämä arvostettu vuosikertomus on osa vastuuvapausmenettelyä, ja se julkaistiin ensimmäistä kertaa varainhoitovuoden 2019 osalta. Se on innovatiivinen, koska sen myötä tilintarkastustuomioistuin tarkastelee ensimmäistä kertaa tuloksellisuutta toistuvasti. Käynnistin tämän kertomuksen menetelmiä koskevan valmistelun vuonna 2017, kun toimin yhtenä jäsenten seminaarin puheenjohtajista. Seminaarissa keskityttiin erityisesti siihen, miten tuloksellisuutta voidaan tarkastaa. Kertomuksessa tarkastellaan tuloksellisuuden mittauskehyksen näkökohtia, seurataan aiempien erityiskertomusten suosituksia ja arvioidaan monivuotisen rahoituskehyksen tärkeimpien otsakkeiden menoista saatavilla olevia tuloksellisuustietoja. Tuloksellisuuskertomus nostaa tilintarkastustuomioistuimen suorittaman EU:n talousarvion tuloksellisuuden valvonnan korkeammalle tasolle.

Olen siitä lähtien kuin aloitin tarkastusten laatua valvovan komitean (AQCC) puheenjohtajana helmikuussa 2020 käynnistänyt ja ohjannut merkittäviä menetelmien kehittämistoimia, jotka koskevat esimerkiksi Euroopan tilintarkastustuomioistuimen verkkopohjaista menetelmää (AWARE), tehokkaampaa tarkastushavaintojen selvittämistä tarkastuskohteidemme kanssa, sääntöjen selkeyttämistä suositusten laadun varmistamiseksi ja tiukempaa lähestymistapaa riippumattomaan laadunarviointiin. Osallistuin vahvasti myös yli sadan tehtäväsuunnitelman ja erityiskertomuksen laadunarviointiin. Näin pystyin henkilökohtaisesti edistämään monien tarkastuskertomusten laatua.

Mitä tulee takaiskuihin, pahoittelen sitä, ettemme ole vielä pystyneet laajentamaan tilintarkastustuomioistuimen tarkastusvaltuuksia. Aion jatkaa ponnistelujani, jotta Euroopan tilintarkastustuomioistuin valtuutettaisiin tarkastamaan kaikki perussopimuksilla perustetut EU:n toimielimet ja elimet, mutta myös kaikki hallitustenväliset rakenteet, joilla on keskeinen merkitys EU:n toiminnalle.

2. Mitkä ovat merkittävimmät kokemukset pätevyysalaltanne / tehtävienne hoidossa ja tarkastustehtävissä saamanne tulokset?

Olin erityyppisten kertomusten osalta raportoiva jäsen:

 Varainhoitovuosien 2016–2018 vuosikertomukset, luku 3 – EU:n talousarviosta rahoitetun toiminnan tuloksellisuus. Tässä tehostin keskittymistä tuloksellisuuden arviointikehyksen horisontaalisempiin näkökohtiin. Kehitin myös tilintarkastustuomioistuimen suositusten seurantaa kattavuuden parantamiseksi.

 Kertomus EU:n talousarvion tuloksellisuudesta varainhoitovuonna 2019 (ks. edellinen kysymys).

 Erityiskertomus 34/2018 aiheesta ”EU:n toimielinten toimistotilat – osa hallintokäytännöistä on hyviä, mutta havaittavissa on myös erilaisia puutteita”. Tämä kertomus auttoi järkeistämään suuriin rakennushankkeisiin sovellettavaa politiikkaa ja niiden hallintaa.

 Erityiskertomus 13/2018 – ”Terrorismiin johtavan radikalisoitumisen torjunta: komissio vastasi jäsenvaltioiden tarpeisiin, mutta koordinoinnissa ja arvioinnissa ilmeni joitakin puutteita”. Otin tämän tehtävän hoitaakseni tilintarkastustuomioistuimen pyynnöstä. Tilintarkastustuomioistuimen sidosryhmät ottivat sen hyvin vastaan, ja siitä myönnettiin tilintarkastustuomioistuimen vuoden 2019 selkeäkielisyyspalkinto.

 Erityiskertomus 4/2021 – ”Tullitarkastukset: riittämätön yhdenmukaistaminen haittaa EU:n taloudellisia etuja”. Komissio suhtautui kertomukseen myönteisesti. Kertomuksessa tuodaan esiin, mitä on tehtävä tulliliiton yhdenmukaistamiseksi ja tehostamiseksi EU:n taloudellisten etujen mukaisesti. Tämän kertomuksen julkaisemisen jälkeen ja parannusten ehdottamiseksi komissio perusti asiantuntijaryhmän keskustelemaan tulliliiton kohtaamista haasteista, kuten sähköisen kaupankäynnin lisääntymisestä, tullin kasvavasta roolista muiden kuin veroriskien hallinnassa, riskinhallinnan tulevaisuudesta ja hallinnon näkökohdista.

 Aihekohtainen katsaus ”Future of EU finances: reforming how the EU budget operates” (EU:n rahoituksen tulevaisuus: EU:n talousarvion toiminnan uudistaminen), helmikuu 2018, ja aihekohtainen katsaus ”The Commission’s proposal for the 2021-2027 Multiannual Financial Framework” (komission ehdotus kauden 2021–2027 monivuotiseksi rahoituskehykseksi), heinäkuu 2018. Katsauksissa esitettiin objektiivisia lukuja ja vertailuja, ja parlamentti arvosti niitä ja niihin viitattiin usein.

Johdin myös tilintarkastustuomioistuimen brexitiä käsittelevää työryhmää, joka seurasi kehitystä, laati ohjeita, valmisteli aihekohtaisia katsauksia sekä yhden toimintapolitiikka-analyysin ja määritteli brexitiin liittyviä tarkastusideoita. Työhön kuului myös osallistuminen erosopimuksen laatimiseen asianmukaisen roolin turvaamiseksi tilintarkastustuomioistuimelle.

Saaduista kokemuksista voin mainita tarpeen raportoida säännöllisesti tuloksellisuudesta sekä sidosryhmien kanssa käytävän avoimen vuoropuhelun ja tarkastettaviin kohdistuvan ei yllätyksiä -lähestymistavan edut.

3. Mitä lisäarvoa voitte tuoda tilintarkastustuomioistuimelle toisella kaudellanne ja/tai erityisesti vastuualallenne? Haluaisitteko vaihtaa vastuualaanne? Mikä motivoi Teitä?

Minulla on kolmen vuoden toimikausi AQCC:n puheenjohtajana (23. tammikuuta 2023 saakka). Tässä ominaisuudessa aion jatkaa toimiani standardien laatimisen (INTOSAI) ja laadunvalvonnan alalla ja edetä erinäisten tärkeiden menetelmiin ja menettelyihin liittyvien kysymysten parissa:

 monikielisen julkisen pääsyn tarjoaminen tilintarkastustuomioistuimen uudistettuun menetelmään

 sopiminen komission kanssa kuulemismenettelyn käytännön järjestelyistä

 yhteydenpidon parantaminen tarkastettavien kanssa

 tarkastusasiakirjojen laadun parantaminen

 uudistetun riippumattoman laadunarvioinnin täytäntöönpanon tarkastelu

AQCC:n puheenjohtajan toimikauteni päätyttyä olen valmis toiseen toimikauteen AQCC:n puheenjohtajana tai muuhun tehtävään Euroopan tilintarkastustuomioistuimessa.

Hallintoasioiden komitean jäsenenä aion edelleen keskittyä voimakkaasti toimielimen budjettihallinnon ja resurssien hallinnan parantamiseen. Olen myös edelleen vahvasti mukana tilintarkastustuomioistuimen yleisissä asioissa, kuten tilintarkastustuomioistuimen strategiassa, toimintapolitiikoissa, uudistuksissa, henkilöstön motivoinnissa jne.

Minua motivoi velvollisuudentunne ja se, että tunnen tilintarkastustuomioistuimen työn lisäarvon ja saan tunnustusta kollegoilta, tarkastettavilta ja sidosryhmiltä.

4. Miten varmistatte, että pystytte saavuttamaan tarkastustehtävälle asetetut tarkastustavoitteet? Onko Teille joskus käynyt niin, ettette ole pystynyt suorittamaan tarkastustehtävää? Jos, niin mistä syystä? Miten toimitte tällaisessa kiistanalaisessa tilanteessa?

Vastuullani olevissa tarkastuksissa suunniteltujen tarkastustavoitteiden saavuttaminen oli mahdollista hyvän suunnittelun ansiosta ja noudattamalla tarkastettaviin kohdistettavaa ei yllätyksiä -lähestymistapaa, mukaan lukien palaute suunnitellusta tarkastuksesta ennen käynnistämistä. Lisäksi on ollut mahdollista luottaa tarkastushenkilöstöömme, joka on erittäin pätevä ja omistautunut tarkastustyölle. Tämä resurssi on kerrytetty ajan mittaan perusteellisten valintamenettelyjen, laajan ammatillisen koulutuksen, henkilöstön houkuttelevien urapolkujen ja henkilöstön motivaatioaloitteiden avulla.

Pandemian aikana työn jatkaminen normaaliin tahtiin ja määräaikojen täyttäminen on kuitenkin ollut haasteellista, koska tehtävämatkat eivät enää olleet mahdollisia ja tarkastettavat olivat rajallisesti tavoitettavissa. Viivästyksiä pystyttiin rajoittamaan luovien ratkaisujen ansiosta, joita olivat mukautetut menettelyt tarkastushavaintojen selvittämiseen ja tiiviiden yhteyksien ylläpitäminen tarkastettavien kanssa tarkastusprosessin kaikissa vaiheissa.

5. Jos saatte vahvistuksen toisesta toimikaudesta ja Teidät valitaan tilintarkastustuomioistuimen jaoston puheenjohtajaksi, miten johdollanne määritettäisiin jaoston painopisteet? Voisitteko mainita esimerkkinä pari kolme alaa, joihin olisi vastaisuudessa keskityttävä?

AQCC:n puheenjohtajana ohjaan työtä ja määritän painopisteet kollegiaalisesti muiden AQCC:n jäsenten kanssa ja erittäin tärkeiden asioiden osalta kollegiaalisesti kaikkien tilintarkastustuomioistuimen jäsenten kanssa. Arvostan myös laadunvalvonnan osaston henkilöstön ja jaostojen tarkastushenkilöstön panosta. Näkemystenvaihdon avulla löydämme tehokkaita ja toimivia ratkaisuja kohtaamiimme haasteisiin.

AQCC:ssä aion keskittyä kehittämään ja hienosäätämään edelleen tilintarkastustuomioistuimen menetelmiä ja myös tarjoamaan yleisölle mahdollisuuden tutustua menetelmätietokantaan. Vahvistaisin myös tehtäväsuunnitelmien ja kertomusten riippumattoman laadunarvioinnin lisäarvoa. Erityisesti tässä yhteydessä on tärkeää auditointisuositusten laadukkuus (varmistetaan, että ne perustuvat aina vakuuttavaan auditointinäyttöön, luodaan suositusten typologiaa ja kytketään se suositusten täytäntöönpanon seurantaan). Haluan myös vahvistaa yhteistyötä budjettipääosaston kanssa. Tässä yhteydessä sovimme jo työryhmän perustamisesta tehokkaiden työjärjestelyjen määrittelemiseksi kuulemismenettelyä varten.

6. Jos tehtäväksenne annettaisiin valita tarkastustehtävät tilintarkastustuomioistuimen vuotuisen työohjelman valmistelua silmällä pitäen, millä perusteella valitsisitte painopisteet parlamentilta ja/tai talousarvion valvontavaliokunnalta saadusta painopisteluettelosta?

Mitä tekisitte, jos poliittinen painopiste ei vastaisi unionin toimintaa koskevaa tilintarkastustuomioistuimen riskiarviointia?

Tarkastustehtäviä koskevan ohjelman laatiminen on tärkeä ja monimutkainen prosessi, jota varten tilintarkastustuomioistuimella on hyvin kehittynyt menettely. Siihen liittyy useita vaiheita ja siinä otetaan huomioon erilaisia kriteerejä, kuten kattavuus, tilintarkastustuomioistuimen riskinarvioinnissa havaitut riskit, olennaisuus ja merkityksellisyys sidosryhmiltämme saatujen tietojen mukaisesti. Pyrimme jossain vaiheessa tarkastamaan kaikki olennaiset ja/tai riskialueet ja priorisoimaan ne sidosryhmiemme antamien tietojen perusteella.

Tämän tavoitteen saavuttamiseksi optimaalisesti tilintarkastustuomioistuin on aloittanut monivuotisen ohjelmasuunnittelun kehittämisen. Periaate on vahvistettu tilintarkastustuomioistuimen strategiassa vuosiksi 2021–2025. Vuotuisen valmisteluprosessin jokaisessa vaiheessa otetaan huomioon parlamentin ja neuvoston toimittama prioriteettiluettelo. Tilintarkastustuomioistuin on lisännyt merkittävästi ehdotusten huomioon ottamista. Katson, että kun sidosryhmien prioriteetteja ei noudateta tiettynä vuonna, niitä olisi tarkasteltava uudelleen myöhemmässä vaiheessa.

Vastuualueen hallinnointi, työmenetelmät ja tuotokset

7. Tärkeintä on tuottaa laadukkaita, perusteellisia ja oikea-aikaisia kertomuksia:

 Miten varmistaisitte, että tarkastuksen perustana olevat tiedot ovat luotettavia ja että havainnot eivät ole vanhentuneita?

Arvioimme tarkastusnäytön luotettavuutta. Luotettavuus riippuu lähteestä (esim. ovatko asiakirjat alkuperäisiä vai eivät, onko lähde riippumaton vai ei), tyypistä (sähköiset tiedot, asiakirjatodisteet, haastattelut jne.), tavasta, jolla tiedot kerätään (esim. onko tarkastaja hankkinut suoraan vai ei), oikea-aikaisuudesta ja siitä, missä laajuudessa tiedot on jo tarkastettu (esim. tarkastettavan organisaation vahva sisäinen valvonta). Teemme myös erityisiä tietojen luotettavuuden tarkastuksia. Olen esimerkiksi itse valvonut EU:n talousarvion tuloksellisuutta koskevien tietojen luotettavuuden tarkistustyötä.

Kertomusluonnosten riippumattomaan laadunvalvontaan sisältyvät otantatarkastukset keskeisiin havaintoihin liittyvästä näytöstä. Tässä yhteydessä arvioidaan käytettyjen tietojen laatua ja oikea-aikaisuutta.

 Miten parantaisitte suositusten laatua ja tarkoituksenmukaisuutta?

Kertomuksissa, joiden osalta toimin raportoivana jäsenenä (ks. edellä), rajoitin suositusten määrää laadun, painopisteiden toteutumisen ja vaikutuksen varmistamiseksi. Varmistin, että suositukset olivat selkeitä, rakentavia, lisäarvoa tuottavia, kustannustehokkaita ja tiiviisti sidoksissa tarkastushavaintoihin, joista meillä oli vakuuttavaa näyttöä.

AQCC:n puheenjohtajana tein paljon työtä suositusten laadun ja asianmukaisuuden edistämiseksi. Edistin erityisesti tilintarkastustuomioistuimen suositusten valmisteluun liittyvien menetelmien kehittämistä ja selkeyttämistä. Tähän prosessiin vaikuttavat vuosittaiset laadunvarmistustehtävämme.

Tulin AQCC:n jäseneksi neljä vuotta sitten, ja olen siitä asti kiinnittänyt huomiota riippumattomiin laadunarviointeihimme ja erityisesti niiden vaikutukseen suositusten laatuun. Kyseenalaistin itse monien kertomusluonnoksissa esitettyjen suositusten tarpeen ja/tai muotoilun. Ohjasin myös lähestymistapaamme riippumattomiin laadunarviointeihimme laadun hyväksi. Tässä yhteydessä otettiin käyttöön tarkastuksia, jotka koskivat keskeisiin havaintoihin liittyvän tarkastusnäytön olemassaoloa ja laatua.

8. Tilintarkastustuomioistuimen tarkoituksena on luoda vahvempi tilivelvollisuussuhde tarkastustiimin ja esittelevän jäsenen välille:

 Oletteko kokemuksenne perusteella sitä mieltä, että esittelevän jäsenen olisi osallistuttava enemmän tarkastustyöhön?

Raportoivana jäsenenä katson, että velvollisuuteni on olla tiiviisti mukana tarkastusprosessin eri vaiheissa: ohjelmointi, suunnittelu, täytäntöönpano ja raportointi. Tähän sisältyy osallistuminen työkokouksiin, riskien hallinta, asioihin puuttuminen vaikeuksien esiintyessä, tiiviiden yhteyksien ylläpitäminen tarkastettaviin ja tulosten esitteleminen sidosryhmillemme ja julkisilla foorumeilla.

 Muuttaisitteko tapaa, jolla työskentelette tarkastustiimin kanssa? Jos kyllä, miten?

Aion edelleen toimia niin, että olen vuorovaikutuksessa tarkastustiimien kanssa ja pyrin siten luomaan avoimen tiedonvaihdon kulttuurin ja tarjoamaan tarvittaessa ohjausta. Pyrin myös jatkossakin motivoimaan henkilöstöä esimerkiksi ottamalla heidät mukaan kaikkiin tärkeisiin tarkastuksia koskeviin päätöksiin ja ottamalla heidät mukaan korkean tason keskusteluihin koko tarkastusprosessin ajan. Arvostan suuresti tilintarkastustuomioistuimen henkilöstön laatua, sillä he ovat aidosti asiantuntijoita monilla aloilla.

9. Miten parantaisitte ja uudenaikaistaisitte tilintarkastustuomioistuimen toimintaa, työn suunnittelua ja työtä (tarkastussykli)? Voisitteko mainita näin ensimmäisen toimikautenne jälkeen yhden myönteisen ja yhden kielteisen näkökohdan tilintarkastustuomioistuimen työstä?

Haluaisin edistää tilintarkastustuomioistuimen monivuotisen ohjelmasuunnittelun kehittämistä edelleen. Uskon, että kannattaisi varmistaa paremmin, että kaikki olennaiset ja riskialttiit alueet katetaan lopulta. Lisäksi katson, että tilintarkastustuomioistuimen olisi pyrittävä monivuotiseen ohjelmasuunnitteluun, jotta budjettihallinnon keskeisiä horisontaalisia näkökohtia (esimerkiksi petosten torjunta ja tuloksellisuutta koskevien tietojen luotettavuus) koskevia yleisiä päätelmiä voidaan tehdä tiettyinä ajankohtina eri tarkastustehtävien tulosten perusteella. Nämä yleiset päätelmät voitaisiin esittää EU:n talousarvion tuloksellisuutta koskevissa kertomuksissa.

Erittäin myönteinen piirre tilintarkastustuomioistuimen toiminnassa on sen kollegiaalisuus. Se on todellinen voimavara arvioitaessa asioita monimutkaisessa ympäristössä. Kielteisenä näkökohtana mainitsen tarkastuksen havaitsemisriskin. Tässä yhteydessä on pohdittava erityisesti tarkastuskäyntejämme. Tilintarkastustuomioistuin on viime vuosikymmenen aikana vähitellen vähentänyt tarkastuskäyntipäivien kokonaismäärää. Covid-19-rajoitukset ovat kärjistäneet tätä tilannetta viime aikoina. Uskon, että paikalla tehtävät tarkastukset ovat tarpeen tilintarkastustuomioistuimen mahdollisimman tehokkaan toiminnan varmistamiseksi sekä havaitsemisen että ennaltaehkäisyn osalta, kun otetaan huomioon läsnäolomme ehkäisevä vaikutus.

10. Tilintarkastustuomioistuimen on perussopimuksen mukaisesti avustettava parlamenttia sen harjoittaessa talousarvion toteuttamisen valvontaa lisätäkseen yleisen varainkäytön julkista valvontaa ja rahalle saatavaa vastinetta:

 Miten ensimmäiseltä toimikaudelta saamanne kokemuksen perusteella tilintarkastustuomioistuimen ja Euroopan parlamentin (talousarvion valvontavaliokunta) yhteistyötä voitaisiin parantaa EU:n talousarvion tarkastamisen osalta?

Tiiviiden yhteyksien ylläpitäminen on avain hyvään yhteistyöhön. Vuotuiset talousarvion valvontavaliokunnan ja tilintarkastustuomioistuimen kokoukset ovat tältä osin erittäin hyödyllisiä. Lisäksi tiettyihin aiheisiin liittyvät kokoukset voivat olla erittäin arvokkaita. Hyvä esimerkki on kuuleminen EU:n talousarvion tuloksellisuutta koskevasta kertomuksesta. Tulevaisuudessa voitaisiin suunnitella muita tällaisia kuulemisia muun muassa laatukysymyksistä.

 Miten vastaavasti lähentäisitte tilintarkastustuomioistuimen ja kansallisten tarkastuselinten välisiä suhteita?

Yhteyskomiteat luovat vakaan perustan tilintarkastustuomioistuimen yhteistyölle kansallisten ylimpien tarkastuselinten kanssa. Siihen kuuluvat vuotuiset kokoukset ja erilaiset työryhmät, verkostot ja erityistyöryhmät, jotka on perustettu käsittelemään kaikille yhteisiä erityiskysymyksiä. Mielestäni tämä järjestely on riittävän joustava kaikenlaisten ajankohtaisten kysymysten käsittelemiseksi.

Toinen yhteistyön kerros on vertaisarviointien organisointi ja niihin osallistuminen. Mielestäni ne ovat erittäin tärkeä osa tarkastuselinten toiminnan lisävarmistusta. Olemme äskettäin toteuttaneet vertaisarvioinnin strategiamme ja eettisten toimintapuitteidemme täytäntöönpanosta. Uskon, että voisimme järjestää toisen vertaisarvioinnin tietotekniikkastrategiamme täytäntöönpanosta.

Olen myös tukenut mahdollisuutta toivottaa ylimpien tarkastuselinten ja muiden toimielinten kansalliset asiantuntijat tervetulleiksi työskentelemään tilintarkastustuomioistuimessa. Tällä hetkellä eri osastoissa työskentelee 15 asiantuntijaa.

11. Miten aiotte tukea parlamenttia vastuuvapausmenettelyn lyhentämisessä? Mihin toimiin voitte omalta osaltanne ryhtyä?

Vastuuvapausmenettelyn lyhentäminen on haastavaa. Tilintarkastustuomioistuin on aina noudattanut oikeudellisia määräaikoja. Olemme riippuvaisia komission vastuuvelvollisuuspaketin julkaisemisen ajankohdasta. Erityisesti vuotuisen hallinto- ja tuloksellisuuskertomuksen ajankohta on meille hyvin haastava. Ymmärrämme, että komissio itse on riippuvainen jäsenvaltioiden toimittamista tiedoista. Asiasta voitaisiin järjestää neuvottelukokouksia (ks. kysymys 10).

Riippumattomuus ja rehellisyys

12. Mitä takeita riippumattomuudestanne voitte antaa Euroopan parlamentille ja miten varmistatte, ettei mikään aiempi, nykyinen tai tuleva toimintanne aseta kyseenalaiseksi tehtävienne hoitoa tilintarkastustuomioistuimessa?

Noudatan tilintarkastustuomioistuimen jäseniin sovellettavia menettelysääntöjä. Minulla ei ole viranhoitoon kuulumatonta toimintaa. Minulla ei ole koskaan ollut poliittisia yhteyksiä eikä vaaleilla valittua virkaa tai poliittista asemaa. Minulla on myös turvallisuusselvitys luokitustasolla ”salainen” (kansallinen ja EU:n taso). Mielestäni se antaa vahvat takeet henkilökohtaisesta luotettavuudestani.

13. Miten selvittäisitte huomattavat sääntöjenvastaisuudet tai jopa petokset ja/tai lahjontatapaukset, joissa on osallisena henkilöitä kotijäsenvaltiostanne? Oletteko ollut nykyisellä toimikaudellanne tällaisessa tilanteessa?

Petosten osalta tilintarkastustuomioistuin ja minä sovellamme nollatoleranssipolitiikkaa riippumatta siitä, missä ne tapahtuvat. Tarkastustehtävissäni en ole vielä kohdannut EU:n taloudellisiin etuihin vaikuttavaa petosta, korruptiota tai muuta laitonta toimintaa koskevaa epäilyä. Jos tällainen tapaus sattuu, varmistan, että nämä tapaukset toimitetaan Euroopan syyttäjänvirastolle ja/tai Euroopan petostentorjuntavirastolle tilintarkastustuomioistuimen nykyisen käytännön mukaisesti.

Tarkastuslausumaan liittyvällä tarkastustyöllä saatettaisiin havaita petosriskit. Tilintarkastustuomioistuimen jäsenenä olen mukana tarkastuslausumaa koskevissa kollegiaalisissa päätöksissä. Päätökset, kuten asian toimittaminen EPPOlle/OLAFille, käsitellään kuitenkin operatiivisella tasolla. Tarkastajamme saavat koulutusta siitä, miten mahdolliset petostapaukset havaitaan ja miten niistä ilmoitetaan.

Tilintarkastustuomioistuimen strategiassa vuosiksi 2021–2025 kehotetaan tehostamaan toimia tällä alalla. Hyväksyimme hiljattain toimintasuunnitelman, joka kattaa kaikki tarkastustyön näkökohdat ja kaikki vastuualueet, mukaan lukien NGEU. AQCC:ssä käynnistimme ja valvoimme laaduntarkastuksia petosriskistä ja tuotimme asiasta useita ohjeita ja suosituksia. Lisäksi toimin puheenjohtajana useissa kokouksissa ja ammatillisissa koulutuksissa, joskus yhteistyössä EUROJUSTin, OLAFin tai EPPOn kanssa, petostentorjuntaan liittyvän EU:n toimielinten toiminnan tehostamiseksi.

14. Eturistiriita voi vaarantaa tilintarkastustuomioistuimen maineen. Miten toimisitte eturistiriitatilanteessa?

Tilintarkastustuomioistuimen jäseniin sovellettavien menettelysääntöjen mukaisesti ilmoittaisin asiasta tilintarkastustuomioistuimen presidentille ja pyrkisin ratkaisemaan eturistiriidan. En hyväksyisi nimeämistäni raportoivaksi jäseneksi tehtävään, jossa minulla voisi olla eturistiriita.

15. Oletteko osallisena vireillä olevassa oikeuskäsittelyssä? Jos, niin minkälaisessa?

 En ole.

16. Millä tavoin olette valmis sitoutumaan avoimuuden lisäämiseen, yhteistyön tehostamiseen ja tehokkaisiin jatkotoimiin parlamentin kantojen ja tarkastuspyyntöjen perusteella?

Tilintarkastustuomioistuimen jäsenenä olen vahvasti sitoutunut avoimuuteen ja yhteistyöhön parlamentin kanssa sen demokraattisen aseman tukemiseksi ja vahvistamiseksi sekä EU:n toimielinten vastuuvelvollisuuden valvomiseksi. Aion pitää kiinni tästä sitoumuksesta. Jotta varmistetaan avoimuus tällä hetkellä vastuullani olevalla alalla, raportoin mielelläni AQCC:n toimista talousarvion valvontavaliokunnalle. Mitä tulee parlamentin tarkastuspyyntöihin, kannatan yksityiskohtaisempaa palautetta niiden huomioon ottamisesta. Olen myös valmis tukemaan parlamentin tärkeänä pitämien tilintarkastustuomioistuimen suositusten tehostettua seurantaa.

Muita kysymyksiä

17. Aiotteko peruuttaa toimikauden uusimista koskevan hakemuksenne, jos parlamentti ei kannata Teidän nimittämistänne tilintarkastustuomioistuimen jäseneksi?

On vaikea kuvitella, että ottaisin Euroopan tilintarkastustuomioistuimen jäsenenä vastaan mandaatin ilman Euroopan parlamentin tukea. Jos parlamentin kanta on kielteinen, olen valmis ehdottamaan maani hallitukselle ehdokkuudesta vetäytymistä.

18. Tilintarkastustuomioistuimen jäseneksi nimittäminen vaatii täyden panoksenne ja vahvaa sitoutumista itse toimielimeen sekä siihen, että taataan kansalaisten luottamus unioniin:

 Mikä on mielestänne paras tapa hoitaa näitä tehtäviä?

Olen täysin omistautunut tehtävilleni tilintarkastustuomioistuimen jäsenenä. Jokapäiväisessä työympäristössäni kiinnitän paljon huomiota tiedon kehittämiseen, ryhmähengen edistämiseen, kollegiaalisuuteen muiden jäsenten kanssa ja tarkastustiimiemme sisällä sekä avoimen ja osallistavan työilmapiirin edistämiseen. Kun edustan toimielintä sen ulkopuolella, teen kaikkeni edistääkseni kertomustemme ja suosituksiemme laatua ja varmistaakseni optimaalisen vaikutuksen EU:n talousarvion ja kansalaisten hyväksi. Tähän kuuluu myös tilintarkastustuomioistuimen kertomusten esittäminen kansallisille viranomaisille ja parlamenteille.

 Kuinka monta päivää olette nykyisin läsnä Luxemburgissa? Aiotteko muuttaa näitä järjestelyjä?

Aloitin tehtäväni toukokuun alussa 2016. Onnistuin löytämään talon kesäkuun puolivälissä 2016, ja perheeni muutti vähitellen Luxemburgiin. Lapsemme siirtyivät Luxemburgin Eurooppa-kouluun. Siksi voin vahvistaa, että olen jatkuvasti ja täysimääräisesti läsnä Luxemburgissa ja että olen täysin omistautunut toiminnalleni Euroopan tilintarkastustuomioistuimessa.


ASIAN KÄSITTELY ASIASTA VASTAAVASSA VALIOKUNNASSA

Otsikko

Tilintarkastustuomioistuimen jäsenten osittainen vaihtuminen – Tšekin ehdokas

Viiteasiakirjat

12535/2021 – C9-0405/2021 – 2021/0802(NLE)

Kuuleminen / hyväksyntäpyyntö (pvä)

5.11.2021

 

 

 

Asiasta vastaava valiokunta

 Ilmoitettu istunnossa (pvä)

CONT

10.11.2021

 

 

 

Esittelijä(t)

 Nimitetty (pvä)

Ryszard Czarnecki

17.11.2021

 

 

 

Valiokuntakäsittely

10.1.2022

 

 

 

Hyväksytty (pvä)

10.1.2022

 

 

 

Lopullisen äänestyksen tulos

+:

–:

0:

29

1

0

Lopullisessa äänestyksessä läsnä olleet jäsenet

Matteo Adinolfi, Olivier Chastel, Caterina Chinnici, Lefteris Christoforou, José Manuel Fernandes, Luke Ming Flanagan, Isabel García Muñoz, Monika Hohlmeier, Jean-François Jalkh, Pierre Karleskind, Joachim Kuhs, Claudiu Manda, Alin Mituța, Younous Omarjee, Tsvetelina Penkova, Markus Pieper, Sabrina Pignedoli, Michèle Rivasi, Petri Sarvamaa, Simone Schmiedtbauer, Vincenzo Sofo, Angelika Winzig, Tomáš Zdechovský

Lopullisessa äänestyksessä läsnä olleet varajäsenet

Pascal Durand, Maria Grapini, Mikuláš Peksa, Elżbieta Rafalska, Sándor Rónai, Viola Von Cramon-Taubadel

Lopullisessa äänestyksessä läsnä olleet sijaiset (209 art. 7 kohta)

Robert Roos

Jätetty käsiteltäväksi (pvä)

12.1.2022

 

 

Päivitetty viimeksi: 17. tammikuuta 2022
Oikeudellinen huomautus - Tietosuojakäytäntö