ДОКЛАД относно предложението за назначаване на Йорг Кристиян Петрович за член на Европейската сметна палата

12.1.2022 - (C9‑0408/2021 – 2021/0805(NLE))

Комисия по бюджетен контрол
Докладчик: Оливие Шастел

Процедура : 2021/0805(NLE)
Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа :  
A9-0005/2022
Внесени текстове :
A9-0005/2022
Разисквания :
Приети текстове :

ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

относно предложението за назначаване на Йорг Кристиян Петрович за член на Европейската сметна палата

(C9‑0408/2021 – 2021/08054(NLE))

(Консултация)

Европейският парламент,

 като взе предвид член 286, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз, съгласно който Съветът се е консултирал с него (C9‑0408/2021),

 като взе предвид член 129 от своя Правилник за дейността,

 като взе предвид доклада на комисията по бюджетен контрол (A9‑0005/2022),

А. като има предвид, че с писмо от 5 ноември 2021 г. Съветът се е консултирал с Европейския парламент относно назначаването на Йорг Кристиян Петрович за член на Европейската сметна палата;

Б. като има предвид, че комисията по бюджетен контрол направи оценка на квалификацията на предложения кандидат, по-специално по отношение на условията, посочени в член 286, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз;

В. като има предвид, че впоследствие, на 10 януари 2022 г., комисията проведе изслушване на кандидата, по време на което той направи встъпително изявление, а след това отговори на въпросите, зададени от членовете на комисията;

1. изказва положително становище относно предложението на Съвета за назначаване на Йорг Кристиян Петрович за член на Европейската сметна палата;

2. възлага на своя председател да предаде настоящото решение на Съвета и за сведение, на Европейската сметна палата, както и на другите институции на Европейския съюз и на одитните институции на държавите членки.

 


ПРИЛОЖЕНИЕ 1: АВТОБИОГРАФИЯ НА ЙОРГ КРИСТИЯН ПЕТРОВИЧ

ПРОФЕСИОНАЛЕН ОПИТ

 

Февруари 2013 г. – понастоящем Член на Сметната палата на Република Словения – първи заместник-председател на Сметната палата на Република Словения

 

2004 – 2013 г. Върховен държавен одитор, ръководител на отдела на Сметната палата на Република Словения за одит на бюджета, правосъдието и политическите партии

 

1999 – 2004 г.  Главен директор по финанси и бюджет в община Трзин

 

1996 – 1999 г.  Одитен сътрудник в Сметната палата на Република Словения

 

 

ОБРАЗОВАНИЕ

 

2004 г. Магистър, Университет на Любляна, Факултет по икономика, Университет на Любляна (счетоводство и одит)

 

1996 г. Бакалавър, Университет на Любляна, Факултет по икономика, Университет на Любляна (финанси)

 

 

УМЕНИЯ

 

Майчин език 

Словенски език

 

Чужди езици

 

РАЗБИРАЕМО

ГОВОРИМО

ПИСМЕНО

 

Слушане

Четене

Речева комуникация

Гласови съобщения

 

Английски език 

C2

C2

C2

C2

C2

Немски език 

C1

C1

C1

C1

C1

Хърватски език 

C1

C1

C1

C1

C1

 

Ниво: A1 и A2: Основно ниво на владеене - B1 и B2: Самостоятелно ниво на владеене - C1 и C2: Свободно ниво на владеене

Обща европейска референтна рамка за езиците

 

Комуникационни умения

 Прилагам отлични комуникационни умения в качеството си на член на Сметната палата на Република Словения – първи заместник-председател на Сметната палата на Република Словения.

 Прилагам отлични комуникационни умения в качеството си на гостуващ лектор във факултета по икономика на Университета на Любляна, лектор на обучения и конференции, организирани от Сметната палата на Република Словения, лектор на семинари, организирани от Nebra doo, лектор на лекции и конференции, организирани от Центъра за високи постижения в областта на финансите в Любляна, Global Initiative for Fiscal Transparency (Световна инициатива за данъчна прозрачност), Гьоте Институт, Делегацията на ЕС в Любляна, Сдружението на общините и градовете в Словения, Прозрачност без граници Словения.

 Прилагам отлични комуникационни умения при представяне на докладите на Сметната палата в Народното събрание и в Националния съвет.

 Прилагам отличните си комуникационни умения при представяне на докладите на Сметната палата на пресконференции и в журналистически интервюта.

 Придобих отлични комуникационни умения в Сметната палата на Република Словения в качеството си на върховен държавен одитор – ръководител на отдела за одит на държавния бюджет, правосъдието и политическите партии.

 Придобих отлични комуникационни умения в магистърската степен по организация и управление във факултета по икономика на Университета на Любляна.

 Придобих отлични комуникационни умения в община Трзин в качеството си на главен директор по финанси и бюджет.

 Прилагах отличните си комуникационни умения в качеството си на председател на родителския съвет на гимназия „Бежиград“ (учебни години 2017/2018 и 2018/2019).

 

Организационни/управленчески умения

  Прилагам отлични управленчески умения на ръководна длъжност в качеството си на първи заместник-председател на Сметната палата на Република Словения, отговарящ за половината от одитите, за които Сметната палата публикува ежегодно приблизително 90 одитни и следодитни доклада, изготвени от служители (одитори, върховни държавни одитори, правната служба, сената на Сметната палата, езикови коректори, оформители) в Сметната палата на Република Словения (над 130 служители).

 Придобих отлични организационни и управленчески умения в Сметната палата на Република Словения в качеството си на върховен държавен одитор – ръководител на отдела за одит на държавния бюджет, правосъдието и политическите партии (над 20 служители).

 Придобих отлични организационни и управленчески умения в община Трзин в качеството си на директор по финанси и бюджет.

 Прилагах отличните си ръководни умения като председател на родителския съвет на гимназия „Бежиград“.

 Прилагах отлични ръководни умения в качеството си на основател и ръководител на гражданската инициатива „Спрете да вземате назаем – променете член 149 от Конституцията“, която се застъпи за въвеждането на фискалното правило в Словенската конституция.

 Прилагах отлични организационни и управленчески умения в няколко проектни и работни групи в Сметната палата, както и при работа с организатори на обучения и международни институции.

 

Умения, свързани с работата

 Притежавам отлични професионални умения в областта на контрола на качеството, които прилагам на ръководна длъжност в качеството си на първи заместник-председател на Сметната палата на Република Словения, отговарящ за половината от всички одити на Сметната палата на Република Словения.

 Придобих отлични професионални умения в областта на планирането и провеждането на одити и изготвянето на одитни и следодитни доклади в Сметната палата на Република Словения в качеството си на върховен държавен одитор – ръководител на отдела за одит на държавния бюджет, правосъдието и политическите партии.

 Прилагах отлични умения за планиране в качеството си на координатор по изготвянето на стратегията на Сметната палата за периода 2013 – 2020 г., както и при изготвянето на годишните доклади на Сметната палата на Република Словения и работните доклади на Сметната палата на Република Словения.

 Приложих отлични организационни и координационни умения при организирането на регионалната конференция относно основаните на участието бюджети, организирана от Сметната палата в сътрудничество с GIFT (Световна инициатива за данъчна прозрачност) за държавите от Централна Европа и Западните Балкани през май 2017 г.

 Усъвършенствах отличните си умения, свързани с работата, като член на следните работни групи:

  Народно събрание на Република Словения – Експертна група на Конституционната комисия за изменение на член 148 от Конституцията на Република Словения – Фискално правило (2012 г.)

  Европейска организация на върховните одитни институции (EUROSAI) – Контактен комитет – Работна група относно ограниченията на одита в публичния сектор (2011 – 2012 г.).

  Европейска организация на върховните одитни институции (EUROSAI) – Контактен комитет – Работна група относно одитите на мерките във връзка с финансовата и икономическата криза (2009 – 2013 г.).

  Европейска организация на върховните одитни институции (EUROSAI) – Контактен комитет – Работна група за „Общи одитни стандарти и сравними одитни критерии“ (2009 – 2010 г.).

  Оперативна група относно Договора за Европейския механизъм за стабилност (ЕМС) – Инициатива на европейските върховни одитни институции с цел засилване на функцията на външния одит във връзка с ЕМС (2011 – 2012 г.)

 В качеството си на директор по бюджет и финанси в община Трзин придобих отлични умения в областта на изготвянето на бюджети, изпълнението на бюджети, бюджетно счетоводство, изготвяне на допълнителни бюджети, шестмесечни отчети, баланси, годишни отчети за дейността и годишни счетоводни отчети.

 

Умения в областта на цифровите технологии

САМООЦЕНКА

Обработка на информация

Комуникации

Създаване на съдържание

Сигурност

Решаване на проблеми

Напреднало ниво на ползване

Напреднало ниво на ползване

Самостоятелно ползване

Основно ниво на ползване

Основно ниво на ползване

Умения в областта на цифровите технологии – скала за самооценка

 

– Добро владеене на инструментите на MS Office (MS Word, MS Excel, MS PowerPoint).

 

 

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ

 

Публикации

БИБЛИОГРАФИЯ

  Petrovič, J. K., ‘V pričakovanju ustavne presoje rebalansa proračuna’ (В очакване на конституционен преглед на допълнителния бюджет), Delo, Gostujoče pero, COBISS.SI ID 40097029, Любляна, 2 април 2019 г.

  Petrovič, J. K., Предизвикателствата на структурния дефицит на Словения: Словения – социални, икономически и екологични проблеми; редактор: Frane Adam (ISBN 9781634859196; Глава 9 - стр. 131-147: ): Nova Publishers New York, Авторски права 2017 г. на Nova Science Publishers, Inc.

  Petrovič, J. K., ‘Zdaj je čas za zmanjšanje javnega dolga!’ (На български: (Сега е моментът за намаляване на публичния дълг!), Slovenski čas: časnik za družbo in kulturo, притурка към в-к Družina; ISSN 1855-9379 – No 80, декември 2016 г., стр. 4 – 5

  Petrovič, J. K., ‘Fiskalna prilagoditev za leto 2017 je premalo ambiciozna’ (Фискалното коригиране за 2017 г. не е достатъчно амбициозно), Финанси, ISSN: 1318-1548 – No 233, 97, 23 май 2016 г., стр. 9

  Vesel, T., Petrovič, J. K., Jereb, S., ‘Mnenje o javnofinančnem vprašanju glede pridobivanja kapitalskih naložb države in občin ter kapitalskih naložb pravnih oseb v njihovi lasti’ (Становище за проблема с публичните финанси във връзка с придобиването на капиталови инвестиции от държавата и общините и капиталовите инвестиции на юридическите лица, притежавани от тях); Протокол от конференция [електронен източник] / ‘Izvajanje lokalnih javnih služb’ (Предоставяне на местни обществени услуги), 31 май 2016 г.,Любляна, Словения; редактор Brezovnik B; Maribor, Правен факултет, LeXonomica Press, 2016 г.

  Petrovič, J. K., ‘Strukturni primanjkljaj – kaj je, kolikšen je in kaj lahko k njegovi odpravi prispeva novi ZJF?’ (На български: „Структурен дефицит – какво представлява, колко е и как може да допринесе за неговото елиминиране новият Закон за публичните финанси?“), Pravna praksa – PP: časopis za pravna vprašanja, ISSN 0352-0730 – година 35, No 11, 17 март 2016 г., Приложение, стр. II-VIII

  Petrovič, J. K., ‘Merjenje ‘višine poplav’: fiskalno pravilo nekoč in danes (Измерване на „височината на прилива: фискално правило в миналото и днес): Slovenski čas: časnik za družbo in kulturo, притурка към в-к Družina; ISSN 1855-9379 – No 64, декември 2015 г., стр. 10 – 11

  Petrovič, J. K., ‘Finančna transparentnost političnega delovanja in nadzor’ (Финансова прозрачност на политическите дейности и техния контрол); ‘Zbornik 2015/1; dnevi prava zasebnosti in svobode izražanja’, (Информационна публикация 2015/1; Дни на Закона за поверителността и свободата на изразяване), Kranjska Gora, 9 и 10 април 2015 г.

  Petrovič, J. K., Fiskalno pravilo je brez švicarske formule mrtvo (Фискалното правило е мъртво без швейцарската формула), Финанси, ISSN 1318-1548 – No 233, 2 декември 2014 г., стр. 8

  Petrovič, J. K., Objektivnost dela računskega sodišča (Обективност на работата на Сметната палата); ‘Zbornik: 20 let delovanja Računskega sodišča: neodvisnost, objektivnost, učinkovitost’ (Информационна публикация: „20 години работа на Сметната палата: независимост, обективност, ефикасност“), Сметна палата на Република Словения, 2014 г., Любляна, Littera picta

  Petrovič, J. K., ‘Poštenost računovodskih izkazov v javnem sektorju’ (Справедливост на финансовите отчети в публичния сектор); ‘Zbornik/45. simpozij o sodobnih metodah v računovodstvu, financah in reviziji’ (Информационна публикация / 45-ти симпозиум за съвременните методи в счетоводството, финансите и одита), Любляна, 11 април 2013 г.; редактирано от Turk, I., Асоциация на икономистите в Словения; Асоциация на счетоводителите, касиерите и одиторите в Словения, 2013 г., Любляна, Birografika Bori

  Petrovič, J. K., ‘Ko sanje postanejo realnost: zadolževanje države in zlato pravilo’ (Когато мечтите се превърнат в реалност: държавни заеми и златното правило): Dnevnikov objektiv, ISSN: 1854-6781 – No 3, 21 януари 2012 г., стр. 14

  Petrovič, J. K., ‘Ustavno omejevanje javne porabe – načelo izravnanega proračuna in fiskalno pravilo’ (Конституционно ограничение на публичните разходи – принципът на балансирания бюджет и фискалното правило), Pravna praksa – časopis za pravna vprašanja, 30, 2011 г., 39 – 40, стр. 9 –11

  Hočevar M., Zaman M. И Petrovič J. K., ‘Osnove računovodstva gospodarskega in javnega sektorja’ (Основи на счетоводството в икономическия и публичния сектор), Любляна, Факултет по публична администрация, 2008 г., 393 страници

  Petrovič, J. K., ‘Prevzem javne infrastrukture v knjige občin in vpliv na njihove proračune’ (Завземането на обществената инфраструктура в отчетите на общините – влияние на техните бюджети); ‘Zbornik referatov / XI. posvetovanje Računovodstvo v javnih podjetjih’ (Сборник реферати / XI консултация, озаглавена „Счетоводството в обществените предприятия“), Portorož, октомври 2008 г.

  Petrovič, J.K., ‘Računovodsko evidentiranje različnih oblik javno-zasebnih partnerstev, 2. del’, („Счетоводство на различни форми на публично-частни партньорства“, част 2), Revizor, Том 19, 2008 г., No 6, стр. 23-40.

  Petrovič, J.K., ‘Računovodsko evidentiranje različnih oblik javno-zasebnih partnerstev,1. de’” („Счетоводство на различни форми на публично-частни партньорства“, част 1), Revizor, Том 19 (2008 г.), No 5, стр. 26 – 40

 

 

Пребиваване в чужбина с цел обучение

  август 2014 г.: Гьоте Институт, Хамбург, Германия; Програма за обучение на висши служители от ЕС, висши служители в министерства на държави – членки на ЕС, и други държави; Тема: ЕС – Хамбург.

  септември 2010 г.: Гьоте Институт, Дюселдорф, Германия; Програма за обучение на висши служители от ЕС, висши служители в министерства на държави – членки на ЕС, и други държави; Тема: Вътрешна политика.

  октомври/ноември 2007 г.: Гьоте Институт, Мюнхен/Франкфурт на Майн, Германия; Програма за обучение на висши служители от ЕС, висши служители в министерства на държави – членки на ЕС, и други държави; Тема: Бюджет и финанси.

  юни 1998 г.: Национална сметна палата, Лондон, Обединено кралство.

 

Членства в организации на завършили студенти

  Факултет по икономика, Университет на Любляна, Словения

  Гьоте Институт, Германия

 

 

Проведени лекции, семинари, обучения, кръгли маси

   ‘Razkritja, ukrepi in priporočila na področju turizma lokalnih skupnosti’ (Разкрития, мерки и препоръки в областта на туризма в местните общности); Презентация на тема „Промотиране на Закона за развитието на туризма ( ZSTR-1) и указите за туристическия данък“, Общност на общините в Словения; март 2018 г.

  ‘Transparentnost proračuna Republike Slovenije: predstavitev rezultatov mednarodnega vprašalnika IBP’ („Прозрачност на бюджета на Република Словения: презентация на тема „Резултати от международния въпросник от Международното бюджетно партньорство (IBP)“), Център за високи постижения в областта на финансите (CEF), Любляна, Кръгла маса, февруари 2018 г.

  ‘Kako izkoristiti potencial EU’ (Как да бъде използван потенциалът на ЕС) NEBRA, януари 2018 г.

  ‘Zaključni račun’ (Бюджетен доклад за местните общности), NEBRA, януари 2018 г.

  ‘Nadzorni odbori in priprava poročil’ („Контролните комисии на местните общности и подготвянето на техните одитни доклади“), NEBRA, ноември 2017 г.

  ‘Računsko sodišče’ („Сметна палата - как работим?“), Школа по икономика и бизнес, Университет на Любляна, Любляна, октомври 2017 г.

  ‘Zaključni račun’ (Бюджетен доклад за местните общности), NEBRA, януари 2017 г.

  ‘Računovodstvo, računsko sodišče – interno izobraževanje’ („Счетоводство, Сметна палата“ – вътрешно обучение), декември 2016 г.

  ‘Po labirintih občinskega računovodenja’ (В лабиринтите на общинското счетоводство), NEBRA, декември 2016 г.

  „Укротяване на публичния дълг“, Международна конференция на SDEVAL, Сараево, октомври 2016 г.

  ‘Računsko sodišče’ (Сметна палата - как работим?), Школа по икономика и бизнес, Университет на Любляна, Любляна, октомври 2016 г.

  „Диалог за контрола върху дълга и публичните разходи“ (семинар на тема „Законодателство за общественото участие в бюджетния процес“, GIFT и Главен конгрес на Мексиканските съединени щати), гр. Мексико, септември 2016 г.

  „Фискална устойчивост - между правилата и институциите“, работна група на Контактния комитет: Фискални одити, Бърдо край Кран, май 2016 г.

  ‘Fiskalno pravilo’ (Фискалното правило), Факултет по социални науки, Университет на Любляна, май 2016 г.

  ‘Nadzor nad ključnimi izzivi javnih financ (Контрол на ключовите предизвикателства в сферата на публичните финанси), (‘Kako prenoviti davčni sistem, Dnevi računovodij 2016’ („Как да бъде реформирана данъчната система“, Дни на счетоводителя 2016 г.), Portorož, април 2016 г.

  „Бизнес етика“ (Международен бизнес уикенд, епархийска класическа гимназия), Шентвид, април 2016 г.

  ‘Zadolževanje občin’ (Общински дълг), NEBRA, март 2016 г.

  ‘Strukturni primanjkljaj’ (Структурен дефицит); (Конгрес по Публично право), февруари 2016 г.

  Priprava zaključnega računa (Подготвяне на бюджетния доклад за местната общност), NEBRA, януари 2016 г.

  Laudato si (Кръгла маса, Cankarjev dom), Любляна, ноември 2015 г.

  ‘Računsko sodišče’ (Сметна палата - как работим?), Школа по икономика и бизнес, Университет на Любляна, Любляна, октомври 2015 г.

  ‘Transparentnost proračuna Republike Slovenije: predstavitev rezultatov mednarodnega vprašalnika IBP’ (Прозрачност на бюджета на Република Словения: презентация на тема „Резултати от международния въпросник от Международното бюджетно партньорство (IBP)“), Център за високи постижения в областта на финансите (CEF), Любляна, Кръгла маса, септември 2015 г.

  ‘Po labirintih občinskega računovodenja’ (В лабиринтите на общинското счетоводство), NEBRA, септември 2015 г.

  ‘Nadzorni odbori občin’ (Контролните комисии на местните общности и подготвянето на техните одитни доклади), NEBRA, септември 2015 г.

  ‘Kako se izvede nadzor in izdela poročilo nadzornega odbora občine’ (Контролните комисии на местните общности – как се извършва одит и как се пише одитен доклад), NEBRA, септември 2015 г.

  ‘Nadzorni odbori občin’ (Контролните комисии на местните общности), NEBRA, юни 2015 г.

  ‘Nadzorni odbori občin – kako se izvede revizija’ (Контролните комисии на местните общности – как се извършва одит), NEBRA, юни 2015 г.

  ‘Transparentnost financiranja političnih strank in volilnih kampanj’ (Прозрачност на финансирането на политическите партии и изборните кампании), Дни на прозрачността и свободата на изразяване, Kranjska Gora, април 2015 г.

  ‘Zakon o volilni in referendumski kampanji – finančno pravna vprašanja z vidika organizatorja’ (Законът за кампаниите за избори и референдуми – финансови и правни проблеми от гледната точка на един организатор на изборна кампания), Областен съд на Любляна, февруари 2015 г.

  Fiskalno pravilo (Фискалното правило), Словенски бизнес клуб, януари 2015 г.

  ‘Nadzorni odbori občin’ (Контролните комисии на местните общности), NEBRA, януари 2015 г.

  ‘Zaključni račun’ (Бюджетен доклад за местните общности), NEBRA, януари 2015 г.

  ‘Računsko sodišče’ (Сметна палата - как работим?), Школа по икономика и бизнес, Университет на Любляна, Любляна, октомври 2014 г.

  ‘Monitoring lokalnih volitev’ (Мониторинг на местните избори), Transparency International Словения, септември 2014 г.

  ‘Lokalne volitve – finančni vidik občin in organizatorjev kampanj’ (Местните избори – финансов аспект на общините и организаторите на изборите), NEBRA, юни 2014 г.

  ‘Fiskalno pravilo’ (Фискалното правило), Ротари клуб Медводе, март 2014 г.

  ‘Zaključni račun’ (Бюджетен доклад за местните общности), NEBRA, януари 2014 г.

  „Укрепване на върховните одитни институции – опитът на Словения“, Център за високи постижения в областта на финансите (CEF), Любляна, януари 2014 г.

  ‘Strategija Računskega sodišča RS’ (Стратегия на Сметната палата на Република Словения), Образователен ден на Сметната палата на Република Словения, декември 2013 г.

  ‘Računsko sodišče’ (Сметна палата – как работим?), Школа по икономика и бизнес, Университет на Любляна, Любляна, октомври 2013 г.

  ‘Nadzorni odbori občin’ (Контролните комисии на местните общности и подготвянето на техните одитни доклади), NEBRA, септември 2013 г.

  Дългосрочна фискална устойчивост на държавните бюджети, работна група на Контактния комитет: фискални одити, Потсдам, Германия, юни 2013 г.

  ‘Fiskalno pravilo’ (Фискалното правило), Ротари клуб Любляна, февруари 2012 г.

 

 

 

Други дейности

  Бягане: Люблянски маратон, 42 км – октомври 2009 г.

  Туристически походи: Пътят към Сантяго (Сен Жан Пие-дьо-Пор – Сантяго де Компостела – Финистере), 800+ км – април и май 2019 г.

  Планинарство: Юлианските Алпи, Караванци, Камник – Савинските Алпи, Карнийските Алпи, Висок Тауерн,...


 

ПРИЛОЖЕНИЕ 2: ОТГОВОРИ НА ЙОРГ КРИСТИЯН ПЕТРОВИЧ НА ВЪПРОСНИКА

Въпросник за кандидати за членове на Сметната палата

Професионален опит

 

1. Моля, посочете своя професионален опит в областта на публичните финанси, независимо дали става въпрос за бюджетно планиране, изпълнение или управление на бюджета, или бюджетен контрол или одит.

Бюджетите са моят живот. В продължение на над 20 години участвам в изготвянето на проекти или преразглеждането на бюджети.

В допълнение към своя пряк опит в подготовката, изпълнението, изменението на бюджети, отчитането на изпълнението и одитирането на бюджетите съм участвал и в по-мащабни дейности, свързани с бюджети. В своята кариера съм се изправял пред предизвикателствата по разработването на бюджетна и счетоводна информационна система, по изготвянето на бюджетно, счетоводно и одитно законодателство и по управлението на по-широки национални икономически баланси, които са повлиявани значително от фискалната политика.

Първата ми професионална експозиция на бюджетите и възможност да се гмурна дълбоко в тази сфера бе през 1998 – 1999 г., когато бях поканен да се присъединя към работна група, която в онзи момент, в началните години на Сметната палата на Република Словения (наричана за краткост тук Сметната палата на Словения), работеше върху нов подход към одита на националния бюджет. В тази група отговарях за разработването на модел за статистическа оценка на откритите нередности – модел, който щеше да ни позволи да издаваме одитно становище, както и за свързаното планиране на одитната извадка (описано подробно в точка ).

В средата на 1999 г. се заех с ново предизвикателство и станах Ръководител на отдел „Финанси и бюджет“ на новосъздадената към онзи момент местна власт на Трзин. Започвайки с един единствен компютър за няколко години създадохме IT система, която бе сравнима, по отношение на броя функции, които изпълняваше, с IT системата на националния бюджет (описано подробно в точка ). През петте години, през които бях на този пост, аз планирах или директно управлявах подготовката на пет бюджета на местни власти и няколко изменящи бюджета. През този период бях пряко отговорен за изпълнението на бюджет на местната власт, от подготовката на необходимата документация за всяко отпускане на средства, през осигуряването на безпроблемната работа на целия процес по упълномощаване на отпускане на средства, до прякото плащане на всяко отпускане на средства и свързаното бюджетно и счетоводно регистриране. Осигурих правилното бюджетно, счетоводно и статистическо отчитане при приключването на шестмесечието и при годишното приключване (включително по време на всички извършвани изменения).

През 2004 г. се върнах в Сметната палата на Словения по покана. Първоначално прекарах година, отговаряйки за отдел „Одит на местните власти“, в която си роля отново се изправих пред няколко бюджета на местни власти, които бяха обект на одит. Някои от нашите оповестявания засягаха също така бюджетното планиране, изпълнение, отчетността, заемите и др. и ние изисквахме обяснителни доклади по много от тях, за да можем да коригираме откритите нередности. Когато това не бе възможно, правехме препоръки, за да предотвратим възникването на подобни нередности в бъдеще.

През 2005 г. поех ръководството на отдел „Одит на националния бюджет“ в Сметната палата на Словения. През следващите 8 години пряко планирах и ръководех одитите на бюджетните сметки за 2005 г., 2006 г., 2007 г., 2008 г., 2009 г., 2010 г., 2011 г. и 2012 г. Всяка година процесът бе продължителен, тъй като представляваше неразделна (финална) част от бюджетния цикъл.

През декември и януари всяка година разработвахме план за одит и свързаните програми за всички сфери на одит. В началото на януари част от нашия екип за одит поемаше задачата да анализира предварителните електронни данни за бюджетните трансакции от предходната година, извършвайки едновременно с това и одитни извадки. Работата в сферата на екипите за одит по директно привеждане в съответствие на всеки бюджет впоследствие бе продължавана въз основа на избраните в извадката одитни единици. В края на март всяка година Министерството на финансите на Словения подава окончателните национални бюджетни сметки към Сметната палата. Тогава ние сравнявахме първоначално уловените данни с окончателните. Всички установени несъответствия бяха разглеждани за (възможни) корекции на одитната извадка. Всички дилеми бяха разрешавани по време на координационни срещи или в рамките на нашите екипи, или на отдела, или с помощта на Отдела по правни въпроси към Сметната палата на Словения.

От получаването на първите одитни заключения, изпратени от нашите екипи за одит въз основа на официалните отчети до началото на юни, ръководителите на отделните отдели за одит подготвяха проекта на одитен доклад. Бяха провеждани проучвателни срещи с одитираните субекти в края на юни, като Камарата на Сметната палата на Словения вземаше решения относно техните възражения през последната седмица на юли. Одитният доклад бе публикуван през септември, за да позволи на правителството на Словения да изпрати отчетите и свързания одитен доклад до Народното събрание преди 1 октомври на въпросната година, както е постановено в закона.

През 2013 г. бях избран на пръв заместник-председател на Сметната палата на Словения и член на тричленната Камара. Изпълнявах задълженията си като компетентен член на Камарата по време на одитите за 2013 г., 2014 г., 2015 г., 2016 г., 2017 г., 2018 г. и 2020 г. на годишните национални бюджетни сметки.

Етапът на одитно планиране изискваше от нас да координираме съдържанието на одитните планове и програми в рамките на установените срокове. При изготвяне на одитния доклад ние координирахме оповестяванията на грешки и нередности в проекта. След провеждането на проучвателните срещи с одитираните субекти ние координирахме:

 оповестяванията на грешки и нередности;

 корекциите, изисквани от одитора (необходими за коригиране на счетоводните грешки)

 изискваното коригиращо действие (необходимо за отстраняване на нередностите), и

 препоръките, направени в проекта на одитен доклад.

Етапът след одит включваше координиране на оценката на надеждността и задоволителното изпълнение на действията, които да бъдат извършени от одитираните субекти в съответствие с изискванията, които бяхме постановили в одитния доклад.

От 2004 г. до момента на няколко пъти съм участвал в изготвянето на проект на изменения на съответните законодателни актове: Закона за публичните финанси на Словения и Закона за счетоводството на Словения.

Също така допринесох за залягането на фискалното правило в Конституцията на Словения и за изготвянето на проект за свързания закон за прилагане – Законът за фискалното правило на Словения (описано подробно в точка ).

В рамките на своята кариера, работейки както на ниво местна власт, като пряк отговорник на планирането, прилагането и отчитането на бюджета, така и на национално ниво като одитор на бюджетните сметки, активно защитавах и помагах за прилагане на идеите за максимална прозрачност на бюджета и максимално участие на гражданите във всички етапи на бюджетния цикъл (от планирането, през изпълнението и отчитането, до одитирането).

Винаги съм защитавал също така високото ниво на прозрачност на действията на политическите партии както като Върховен държавен одитор – ръководител на отдел „Бюджет и одит на политически партии“ – така и впоследствие като пръв заместник-председател на Сметната палата на Словения. Сметната плата на Словения не само одитира операциите на политическите партии, но и активно участва в изготвянето на проектите на всички законодателни актове в тази конкретна област, или косвено – чрез заключения в техните одитни доклади – или пряко чрез коментари върху проектите за закони и регламенти.

Активното насърчаване на прозрачността и в двете сфери – националния бюджет и операциите на политическите партии – доведе до информационни решения, които осигуриха на гражданите по-задълбочен поглед в делата на политическите партии и правителството. По отношение на националния бюджет гражданите на Словения сега могат ежедневно да наблюдават приходите и разходите на нашия национален бюджет (Моля вж. Национален бюджет (gov.si)).

Насърчаването на активното участие на гражданите в подготовката на бюджетите на местните власти след няколко години доведе до нарастване на броя местни власти, избиращи основани на участието процедури на бюджетиране (разглеждам това по-подробно в точка 2б).

През 2019 г., в качеството си на експерт по публични финанси, дадох своя принос за Коментарите по Конституцията на Словения, коментирайки членове 150 и 151. (Източник: e-KURS – Коментарите по Конституцията на Словения; член 150 – e-KURS; Член 151 – e-KURS).

2. Кои са Вашите най-значими постижения в професионалната Ви кариера?

Бих искал да подчертая следното:

2a. Създаване на модел за одит на годишните бюджетни сметки на Словения

В рамките на първата част от моята кариера в Сметната палата на Словения (1998-1999 г.), бях член на проектния екип, който разработи нов подход за одита на националните бюджетни сметки на Словения. Това бяха ранните години на Сметната палата на Словения, през които много неща трябваше да бъдат изградени из основи. Създадена по силата на специален закон през 1994 г., Сметната палата на Словения започна работа на 1 януари 1995 г. Одитирането на националния бюджет бе основен приоритет, тъй като Закона за Сметната палата на Словения постановява, че ежегодно следва да се извършва законоустановен одит. Крайният срок за публикуване на одита е 1 октомври от съответната година.

Членовете на нашия проектен екип получиха основни насоки в Националната сметна палата (NAO) в Лондон, Обединеното Кралство, където бяхме избрани да участваме в едномесечен обучителен курс през 1998 г. След нашето връщане в Словения започна подготовка по разработване на подход за одитиране на националния бюджет – такъв, който би осигурил предоставянето на одитни мнения относно редовното изпълнение за всяко одитирано министерство, както и за бюджета като цяло в контекста на одитния доклад.

В рамките на екипа отговарях за разработването на научен подход, който да бъде приложен към процеса на планиране на необходимия обхват на работата по одитиране и последващата оценка на резултатите от заключенията от одита. Придържайки се към насоките, получени от моите колеги в Обединеното Кралство и NAO и насоките от Председателя на Сметната палата на Словения Проф. Д-р Войко Антончич, аз разгледах, адаптирах и приложих системата на метода на извадка по парична стойност (MUS) за целите на бюджетния одит. Тази система се използва за одити на съответствието от повечето върховни одитни институции, повечето търговски одитни фирми и не на последно място, от Европейската Сметна палата при изготвяне на Декларацията за достоверност (DAS или déclaration d’assurance, както се нарича на френски език).

Установеният тогава модел на одитиране все още се използва днес в Сметната палата на Словения. Той се използва за годишния одит на националния бюджет. Моделът на одитиране включва улавяне на електронните данни от одитирания субект (база данни на всички трансакции, получена от Министерството на финансирате на Словения), обработването на тези данни, като се използва компютърната програма IDEA, проектиране на одитни извадки, като се използва методът на извадка по парична стойност (от 2007 г. нататък се включва само извадката, свързана с изпълнението на целия бюджет, тъй като бе взето решение в онзи момент за спиране на мненията от отделни министерства) и оценката на резултатите за целите на формиране на одитно мнение, произлизащи от статистическата оценка на коефициента за най-вероятна грешка, като заедно с това се осигуряват по-ниски и високи граници на тази оценка (въз основа на условието, че тези оценки са надеждни на 95%).

Сметната палата на Словения изразява две мнения в своите годишни законоустановени одити на националния бюджет: едното се отнася до правилността на отчитането, а другото – до правилността на изпълнението. От началото на одитите на бюджетните сметки в Словения една от основните цели на Сметната палата на Словения е постигане на коефициент на грешка под прага на същественост. По отношение на точността на сметките целта бе постигната за сметките за 2019 г. и 2020 г. Този успех е резултат от целенасочените усилия в продължение на няколко години както на Сметната палата на Словения (с нейните годишни одитни оповестявания, изисквани действия и предлагани корекции), така и на Министерството на финансите на Словения, по-конкретно отдел „Бюджетно счетоводство“, който постоянно осъвременява системата за вътрешен контрол и допълва необходимите регламенти.

Носи ми истинско удовлетворение това, че имах възможността да играя роля в постигането на тази цел и съм истински благодарен на всички участващи за това, че успяхме да я постигнем.

2б. Разработване на финансова информационна система за нова местна власт

През юни 1999 г., като част от кариерата ми извън Сметната палата на Словения, поех поста Финансов директор на новосъздадената местна власт на Трзин. Съществуващите предизвикателства на местните публични финанси не са толкова различни от онези на националните публични финанси. От опит мога да кажа, че те съвпадат в над 90% от случаите. Основната разлика е в размера и обема на финансовите трансакции, което означава, че системата на местната власт трябва да работи по буквално всички процеси, по които работи Министерството на финансите на Словения на национално ниво, но в значително по-ограничен обхват. Основната разлика се намира само в някои аспекти, в които местните власти са силно ограничени от законодателството.

Като Финансов директор в новосъздадена местна власт, се изправих пред предизвикателството да изградя бюджетна и счетоводна система отдолу-нагоре. Както националните бюджети, така и тези на местните власти също преминават през няколко фази.

Фаза 1 е фазата на бюджетиране. Първата стъпка бе да проектираме и създадем система в рамките на IT системата на отдел „Финанси и бюджет“ – такава, която би позволила подготовката на проектобюджети за първото и второто четене в Местната градска управа. Системата бе осъвременена впоследствие, за да позволи подготвянето на двугодишни бюджети и многогодишни инвестиционни ангажименти или планове за развитие, както биват наричани. Системата за бюджетно планиране бе проектирана по начин, който да позволява възможно най-голяма автоматизация в напредването към решенията, вземани във фазата на изпълнение на бюджета. С оглед на ограничените ресурси на новата местна власт (както човешки, така и финансови) и за да се осигури възможно най-висока ефективност на разходите, въвеждането на единични данни бе установено като един от основните принципи в най-ранните фази на планиране на проекта на IT система. Системата за бюджетиране бе създадена по такъв начин, че да подпомага планирането за всяка икономическа област и за всяка програма и под-програма – по целия път надолу до отделното перо на бюджета и отделната шестцифрова сметка. Още в рамките на тази фаза бяха осигурени връзки към всички таблици за превод, установени за различните нужди на фазата на финансово бюджетно отчитане (ежемесечни отчети за Министерство на финансите на Словения, шестмесечни отчети за местната управа, изменение на бюджетни отчети, годишни баланси, бюджетни сметки, статистически отчети за Статистическата служба на Словения, Банката на Словения и др.)

Фаза 2 е фазата на изпълнение на бюджета, която е най-тясно свързана със счетоводната част на финансовата счетоводна система. На даден кмет на местна власт – като например на ръководителя на изпълнителния отдел на местното правителство, ръководителя на местната власт и основното лице, отговорно за прилагане на бюджета на местната власт – трябва да бъде осигурявана ежедневно информацията, необходима за вземане на всички решения, които имат финансови последици (краткосрочни, средносрочни или дългосрочни) за местната власт. Това означава, че системата предоставя общ преглед на наличните подходящи ангажименти по всяко бюджетно перо във всеки момент. Информацията за всяко перо от бюджета, включваше индикация за нивото на това перо в приетия бюджет и информация за всички допълнителни прехвърляния към всяко перо от бюджета (текущия бюджет), информация за вече заплатените задължения за всяко перо, информация за получените фактури и тези, подлежащи на плащане в рамките на следващите 30 дни (задължителния срок за плащане), информация за сключените договори или вече направените заявки и информация за счетоводния баланс на наличните прехвърляния (които още не са наложени или са наложени предварително) за всяко бюджетно перо. Системата за бюджетно отчитане представляваше неразделна част от счетоводната система, от която бе извличана цялата необходима информация. Счетоводната система бе проектирана не само да предоставя информация за целите на изпълнението на бюджета (разходи), но и за събиране на цялата информация за бюджетните входящи потоци. Тя се състоеше от няколко различни модула, разположени във всеки край (разходи и приходи). В края на приходите системата автоматично създава запис в дневника за регистриране на всички приходи – било приходи от данъчни сметки или от фактури, издадени от местната власт за наем или продаден имот – въз основа на електронното заснемане на данни от платежните регистри на сметките на местната власт. Също така тук системата е изградена въз основа на принципа за единично въвеждане на данни, тъй като данните за подготовка на записа в дневника за касови бележки от издадените фактури са извлечени от базите данни, които вече са създадени при издаване на фактурите. Същото важи и за края на разходите, където данните за създаване записа в дневника се извличат от платежните трансакции и се сравняват с данните, попълнени в IT базите данни когато са били въведени договорите или са били изпълнени заявките. Освен това специалните модули за осчетоводяването на възнагражденията и пътуванията и модула за осчетоводяването на заседателните надбавки и възнагражденията бяха свързани към разходите. Основен елемент на системата е счетоводният запис на активите и собствения капитал/пасивите, необходим за изготвянето на счетоводния баланс и отчета за активите на местния орган.

Фаза 3 е фазата на отчитане, данните за която бяха извличани от всички изброени регистри. На всяко шестмесечие и в края на годината, както и при изменение на бюджета, тези данни бяха събирани под формата на отчет за резултатите на бюджета. В края на балансовата година те бяха събирани за целите на отчитане на бюджета.

Периодът, през който разработихме системата от начало до край бе напрегнат и изморителен. Но намирането на най-ефикасните решения ми донесе голямо удовлетворение. Важното бе, че кметът вярваше в мен и ми даде свободата да изготвя проекта/да планирам системата или да възложа на програмисти да програмират отделните модули. Благодарение на високото ниво на компютъризация и интеграция на различните подсистеми, нашият отдел „Финанси и бюджет“ успешно се справи с ограниченията по отношение на персонала и разходите през този период.

Ето защо все още считам този проект за огромен успех – той постигна всички свои цели (направихме правилното). Също така го считам за ефикасен, тъй като показа висок коефициент на въздействие (навременна информация с добро качество) върху разходите – знак, че сме направили всичко по правилния начин.

Дори след моето връщане в Сметната палата на Словения, прекарах много години прехвърляйки знания и добри практики чрез различни лекции, по-конкретно чрез посочване на най-честите грешки в управлението на местните власти.

През последните години (след 2015 г.) аз също така популяризирах виждането за бюджетна прозрачност и по-активно участие на гражданите в бюджетния процес -основано на участието бюджетиране.

 

Вярвам, че спрямо намаляващия интерес на гражданите към обществените действия или участието в демократичните процеси, довели до намаляваща изборна активност (нежелание за гласуване) из Европа, могат да бъдат предприети действия чрез отваряне на вратата към пряка демокрация.

Стремежът към основани на участието бюджети се базира на три стълба – прозрачността и достъпността на бюджетните данни, влияние на хората върху бюджетните решения и висока бюджетна грамотност. И трите стълба са взаимносвързани. Опитът показва, че броят граждани, ангажирани в основани на участието процеси на бюджетиране, се увеличава от година на година, само ако им бъде предоставяна положителна обратна връзка, т.е. ако могат да видят материални резултати от работата си. Високото ниво на обществена информираност, прозрачност и достъпност на бюджетните данни са от решаващо значение за това на гражданите да бъде разрешено да планират и контролират изпълнението на своите идеи през различните бюджетни цикли. Непосредствено след това да са добре информирани и да виждат плодовете на своя труд, идва желанието на гражданите за по-високи нива на умения за бюджетиране, което, по отношение на взаимодействието, ще доведе през следващите години до дори по-голямо ангажиране на онези, които вече участват, включването на нови лица и по-конструктивни решения в полза на местната общност като цяло. Когато хората чувстват, че вече не са изключени от прякото вземане на решения за тяхната среда, те стават по-ангажирани по други обществени въпроси – не на последно място и в политическия процес, било това като кандидати на избори или като гласоподаватели.

2в. Установяване на фискалното правило и Фискалния съвет

В отдел „Одит на националния бюджет“ към Сметната палата на Словения (който ръководих от 2005 г. до 2013 г.) извършвахме одити, за да идентифицираме бързия растеж на публичния дълг. Нарастването на публичния дълг бе почувствано особено силно в контекста на равносметката след световната икономическа криза, която засегна държавата през 2008 г. (Източници: Одитен доклад за 2008 г. https://www.rs-rs.si/fileadmin/user_upload/revizija/365/Javni_dolg.pdf; Одитен доклад за 2013 г. https://www.rs-rs.si/fileadmin/user_upload/revizija/1231/Javni_dolg_2.pdf)

Въз основа на наличната информация и заключения, осъзнах, че проблемът трябва да бъде решен рано или късно. В дългосрочен план трябва да се поддържа баланс по всички въпроси. Разбирам, че е възможна периодичната проява на дисбаланси като обикновени междинни фази, като стъпала от едно състояние на равновесие към друго, но тези преходи трябва да бъдат насочвани както по отношение на техния мащаб, така и като време.

През октомври 2011 г. бях първият експерт в Словения, който публикува статия за фискалното правило. Правейки това, аз започнах дебат за включването на фискалното правило в Конституцията на Словения като постоянен начин за разрешаване на проблема със свръхзадлъжнялостта. Първоначалните реакции показаха определен интерес към дебата. Но те също така показаха, че въпросът трябва да бъде представен пред обществеността по-подробно и по-задълбочено.

Подпомаган от единомислещи колеги, работих, за да промотирам тази идея, най-вече чрез организиране на безплатни лекции и писане на статии, предназначени за обществеността.

Моята работа, не само в рамките на Сметната палата, но и в гражданското общество, демонстрира моето лично убеждение, че всяко лице трябва да направи всичко по силите си, за да постигне обществено благо. Ето защо аз не съм просто някой, който прави това, за което му се плаща да прави в рамките на своите професионални възможности и на неговите задължения, но също човек, който дори и в свободното си време се стреми да внесе промени като активен гражданин.

През 2012 г. бях поканен да се присъединя към група експерти, изготвящи проект на нова формулировка на член 148 от Конституцията на Словения. Въпросният член бе изменен през май 2013 г. След изменението бе приет Законът на Словения за фискалното правило през юли 2015 г. В допълнение към новите правила, законът създаде Фискалния съвет, за да гарантира съответствие с фискалното правило. И двете мерки бяха в съответствие с разпоредбите на член 3, параграф 2 на Фискалния пакт (Договорът за стабилност, координация и управление на икономическия и паричен съюз), който се ангажира да определи фискални правила и да създаде независима институция, която да упражнява надзор над спазването му.

Принципът на балансирания бюджет за средносрочен период, който е крайъгълният камък на фискалното правило, е институционализиран принцип, след като ние използвахме законодателната рамка, за да създадем институция – Фискалния съвет – който осигурява съответствие на бюджетните процеси с фискалното правило. Фискалният съвет не получи статут на конституционално категоризирана институция когато фискалното правило бе заложено в Конституцията на Словения, но законът за създаването му бе приет в Парламента с квалифицирано мнозинство от две трети. Това квалифицирано мнозинство от две трети е приложимо и за избора на тримата членове на Фискалния съвет. Това със сигурност гарантира висока степен на легитимност, независимост и почтеност на институцията и нейните членове.

Като активен инициатор за включването на фискалното правило в Конституцията на Словения и като един от основните участници в неговото проектиране и институционализация, аз вярвам, че Словения е силен партньор за всички останали държави на ЕС, що се отнася до дългосрочна стабилност на публичните финанси. Това се доказва не на последно място от високите кредитни рейтинги на Словения и нейните ниски лихвени проценти върху правителствените заеми.

3. Какъв е Вашият професионален опит в международни мултикултурни и многоезикови организации или институции, базирани извън Вашата държава на произход?

В международен план първият ми значителен професионален опит бе по време на едномесечния обучителен курс през 1998 г. към Националната сметна палата (NAO) в Лондон, Обединеното Кралство. След двуседмичен период на обучение и коучинг, през втората половина на обучителния курс ми бе дадена възможност активно да участвам в продължение на две седмици в работата на избран екип, който извършване одит на Националната адвокатска колегия на Обединеното Кралство. Това упражнение ми помогна да обърна внимание на практическите последици от прилагането на някои техники за одит, теоретичното знание за които бяхме получили през първите две седмици на обучителния курс. Целият обучителен курс – първата част, състояща се от лекции и втората, състояща се от пряка работа в екипа за одит – бе проведен само на английски език.

Също така бих искал да подчертая някои допълнителни примери за моето участие в международни проекти за сътрудничество и работни групи:

 Член на работната група Контактен комитет – работна група по дефицити на публичния одит (2011 г. – 2012 г.).

 Член на работната група Контактен комитет – работна група по одити на мерки при финансови и икономически кризи (2009 г. – 2013 г.).

 Член на работната група Контактен комитет – работна група по общи стандарти за одитиране и критерии за сравнителен одит (2009 г. – 2010 г.).

 Член на работната група Работна група за Договора за ЕМС – Инициатива на европейските върховни одитни институции за засилване на функциите на външния одит по отношение на ЕМС (2011 г. – 2012 г.).

 От 2016 г. активно участвам в работата на GIFT – Глобална инициатива за фискална прозрачност, международна неправителствена организация.

В допълнение към всички лекции, които съм представил в Словения, в моята кариера съм представял и лекции в чужбина. Всички те бяха представени на английски език. В допълнение към английски език, активно използвам немски и хърватски език в международната си работа.

4. Били ли сте освобождаван(а) от отговорност за предходно изпълняваните от Вас управленски функции, ако се прилага такава процедура?

Словения няма такава процедура за членове на Сметната палата на Словения.

5. Кои от предходно заеманите от Вас професионални длъжности са в резултат на политическо назначение?

Законът за Сметната палата на Словения постановява, че Президентът на Словения отправя покани, избирайки между възможни кандидати за всички три поста в Сметната палата на Словения. След консултации с парламентарните групи, Президентът номинира даден кандидат за избор от Народното събрание. Кандидатът бива избран ако за него или нея гласува мнозинството от всички депутати – поне четиридесет и шест от деветдесет депутати.

Спазвайки този протокол през 2013 г., Президентът на Словения ме номинира пред Народното събрание за поста на пръв заместник-председател на Сметната палата. В рамките на тайно гласуване моята номинация бе подкрепена от осемдесет и два от общо деветдесет и девет депутати.

6. Кои са трите най-важни решения, във взимането на които сте взели участие в професионалната си кариера?

По отношение на професионалната си кариера бих подчертал следните три решения, които считам за най-важни:

6a. Решението, че балансът следва да формира неразделна част от финансовите сметки на националния бюджет на Словения.

В процеса на своите законоустановени одити на сметките на националния бюджет Сметната палата на Словения откри, още през одита за 2004 г., първите случаи на трансакции (придобивания на дълг), които бяха регистрирани само в баланса. Докато през 2004 г. посочената сума бе само малко над 18 милиона евро, на следващата година – 2005 г. – вече бе регистрирано седемкратно увеличение на придобитите дългове, почти 125 милиона евро. В онзи момент, с оглед осигуряване на цялост в регистъра на основните трансакции и на спазването на приоритета за предимство на съдържанието над формата, моите колеги и аз решихме, заедно с промените, които трябваше да се направят в баланса, че разходите за придобиването на дадено вземане или капиталова инвестиция следва също да бъдат регистрирани и отчетени при сметката на финансовите вземания и инвестиции и че приходите от заеми следва да бъдат регистрирани и отчетени във финансовата сметка. Въпреки резервите на Сметната палата на Словения относно сметките Народното събрание одобри сметките на националния бюджет за 2004 г. и правителството увеличи своите инвестиции по начин, който остави увеличена сума на дълга в баланса. Независимо от това, така бе избегнато натоварването на националния бюджет с дефицит. Балансът на националния бюджет, който започна да увеличава дълга по баланса по непрозрачен начин, не бе част от бюджетните сметки в онзи момент, затова неговите баланси бяха извън контрола на членовете на Народното събрание. Ето защо през следващите години аз настоявах балансът да се превърне в неразделна част от финансовите сметки на националния бюджет и Сметната палата на Словения да го одитира всяка година.

Тази молба бе удовлетворена от Министерството на финансите и Народното събрание на Словения, които изготвиха проект и приеха съответното законодателно изменение в рамките на следващите пет години. Балансът стана част от бюджетните сметки за първи път през 2010 г.

В отдела, който оглавявах по това време, ние одитирахме баланса като част от одита на бюджетните сметки. През 2012 г. отделът извърши одит и на балансите като част от одита на годишните сметки на националния бюджет за 2011 г.

През 2013 г. аз бях избран на поста първи заместник-председател на Сметната палата на Словения. Като нейн член аз отговарях за одитите на балансите за 2012 г., 2013 г., 2014 г., 2015 г., 2016 г., 2017 г. и 2018 г., които бяха извършени от 2013 г. до 2019 г. Това означава, че аз участвах пряко или косвено във всичките първи девет одита на баланса на националния бюджет (баланса за периода 2010 г. –2018 г.).

6б. Стратегическа промяна, която привлече внимание към проблема с повишаващата задлъжнялост на правителството и местните власти и необходимостта от това да се започне предприемане на системни действия по този проблем.

В точка 2в представих подробности за това как следва да се предприемат действия спрямо нарастващото ниво на заеми. Но не само правителството допринесе за нарастване на дълга. Местните власти също допринесоха за това. В повечето одити на местните власти можехме да разкрием по няколко случая на финансови последици от „непоносимата лекота на заема“ – ако ми позволите да перифразирам Милан Кундера, чешко-френски писател. Няколко местни власти бяха изправени пред колапс и „несъстоятелност“ поради погрешно водени проекти, финансирани чрез заеми. В отговор на това, през 2015 г. другите членове на Камарата на Сметната палата на Словения и аз приехме „Становище за проблема с публичните финанси във връзка с придобиването на капиталови инвестиции от държавата и общините и капиталовите инвестиции на юридическите лица, притежавани от тях“ (https://www.rs-rs.si/stalisca-in-mnenja/stalisca-in-mnenja/javne-finance/stalisce/mnenje-o-javnofinancnem-vprasanju-glede-pridobivanja-kapitalskih-nalozb-drzave-in-obcin-ter-kapitals/). Становището възпря всякакви по-нататъшни инвестиции на местните власти в това отношение. Ето защо смятам, че това решение може да бъде считано за повратна точка за Словения, както по отношение на неговото съдържание, така и на неговия ефект.

6в. Разширяване на стратегическия акцент на одитите на Сметната палата, така че да включват целите за устойчиво развитие.

Въпреки че Сметната палата на Словения работи локално (в рамките на националните граници), в някои отношения нашето мислене и действия са до голяма степен в съответствие със световните концепции. Когато през 2015 г. държавите членки на Обединените нации приеха Програма до 2030 г. за устойчиво развитие, която комбинира трите измерения на устойчивото развитие (икономическо, социално и екологично), както е дефинирано в 17-те цели за устойчиво развитие, ние в Сметната палата на Словения взехме решението да допринесем за тяхното изпълнение доколкото можем чрез одити и одитни доклади. Разбира се, Сметната палата на Словения постави акцента в своите одити върху области, в които резултатите на Словения са най-лоши.

Ние също така решихме кой е подходящият начин за стратегическа комуникация. След като гледах лекцията „Подготовка за одит на изпълнението за прилагане на целите за устойчиво развитие“, курс по дистанционно обучение (https://www.youtube.com/watch?v=NpQzARv_Vec ), изнесена от г-жа Арансасу Гиян Монтеро (старши експерт „Управление и публична администрация“ в Департамента по икономически и социални въпроси на ООН) през 2017 г., аз предложих, че в нашите одитни доклади ние следва ясно да посочим, че те са свързани с целите за устойчиво развитие. Правейки това, ние допълнително допринесохме за насърчаването на тяхното изпълнение. Това предложение бе приветствано от моите колеги. Вече в продължение на няколко години нашите одитни доклади носят на своята заглавна страница съответните пиктограми на областите на целите за устойчиво развитие, с които е свързан одитът.

 

Независимост

 

7. Договорът постановява, че членовете на Сметната палата трябва да са „напълно независими“ при изпълнението на своите функции. Как бихте прилагали това задължение при изпълнението на своите бъдещи функции?

Моето виждане е, че за независимостта при изпълнението на функциите допринасят както независимостта на институцията (моля вж. точка ), така и независимостта на отделното лице, заемащо даден пост (моля вж. точка )

7a. Независимост на институциите

Водещите инструменти, дефиниращи значението на независимостта на върховните институции, са Резолюции на Общото събрание на ООН A/RES/66/209 от 2011 г. и A/RES/69/228 от 2014 г.

Декларацията от Лима (наричана също така ИНТОСАЙ-П 1 от 2019 г.), която бе приета от IX-тия конгрес на ИНТОСАЙ (Международна организация на върховните одитни институции) през 1977 г., специално подчертава значението на независимостта на върховните одитни институции, която следва да е дълбоко залегнала в основната законодателна рамка, като се започне от конституционно ниво и се продължи нататък. Силната законодателна рамка е възможна само с добре функциониращи институции – онези, които гарантират правната сигурност, по-конкретно възможността за защитаване на тяхната независимост чрез производства пред конституционен съд. Институциите на правовата държава могат да работят добре само в демократични системи, основани на принципите на правовата държава. Ето защо последните са предпоставки за независимо държавно одитиране. В своята глава II Декларацията от Лима подчертава необходимостта от организационна независимост на дадена върховна одитна институция, както и значението на нейната финансова независимост.

Три десетилетия по-късно Декларацията от Мексико (наричана също така ИНТОСАЙ-П 10 от 2019 г. ), която бе приета от ИНТОСАЙ в рамките на нейния XIX Конгрес, дефинира независимостта на върховните одитни институции чрез осем ключови принципа:

1. Съществуването на подходяща и ефективна конституционна/законоустановена/правна рамка и разпоредбите за прилагането де факто на тази рамка. 2. Независимостта на ръководителите на върховните одитни институции и на членовете на колективните институции, включително сигурност на мандата и правен имунитет при нормалното изпълнение на техните задължения. 3. Достатъчно дълъг мандат и пълна дискретност при извършване на функциите на върховните одитни институции. 4. Неограничен достъп до информация. 5. Правата и задължението да се отчитат за своята работа. 6. Свободата да решават относно съдържанието и времето за изготвяне на одитни доклади и да ги публикуват и разпространяват. 7. Съществуването на ефективни механизми за последващи действия във връзка с препоръките на върховните одитни институции. 8. Финансова и управленска/административна автономия и наличие на съответните човешки, материални и парични ресурси.

7б. Независимост на отделните лица

Независимостта на върховните одитни институции е неразривно свързана с независимостта на техните членове. Те имат задължението да гарантират, че тяхната независимост не е компроментирана по никакъв начин от тяхното поведение. Доколко успяват те да направят това, зависи най-вече от тяхната почтеност. Ето защо от тях се изисква да оповестяват всички потенциални конфликти на интерес – финансови, политически или съдебни – преди, по време на и след като извършат своите задължения.

От тях също така се изисква по време на своя мандат да отказват всяка покана или подарък, които биха могли да повлияят тяхното вземане на решения или които, според обществеността, биха могли да създадат съмнение за тяхната независимост, обективност или ефективност. От тях също така се изисква по време на своя мандат да устояват на всеки натиск, било то лично спрямо тях или спрямо институцията, упражняван от одитирани субекти, политици, обществеността или медиите, независимо дали натискът се упражнява относно одитираните субекти, типа одит, обхвата на одита, периода на одита, доставчиците на одита, нивото на качество или задълбочеността на одита, динамиката на одита или времето на публикуване на одитния доклад.

Според мен, когато бъдат ангажирани с даден одит, от лицата се изисква само да се съобразяват със законодателството и собствената си съвест, която те използват постоянно, за да преценят правилния баланс между качеството и скоростта на одита, фактор, който в крайна сметка ще има възможно най-голямо влияние върху одита.

Ако бъда назначен за член на Европейската сметна палата, ще се придържам стриктно към принципите, които съм зачитал в своята работа в Сметната палата на Словения. В крайна сметка аз вече съм обвързан с това по силата на 4-тия принцип на ИНТОСАЙ – ИНТОСАЙ-П 20 – който изисква от върховните одитни институции да прилагат високи стандарти на почтеност и етика спрямо персонала на всички нива, и от МСВОИ 130 – Етичния кодекс като цяло.

По отношение на правната рамка, в която работи Европейската сметна палата и нейния персонал, аз съм наясно с:

– разпоредбите на член 285, параграф 2 на Договора за функционирането на Европейския съюз, които постановяват, че Европейската сметна палата се състои от по един гражданин на всяка държава членка и че всички нейни членове са напълно независими в изпълнението на техните задължения в общ интерес на Съюза,

– разпоредбите на член 286, параграф 1, които постановяват, че членовете на Европейската сметна палата се избират измежду личности, които участват или са участвали в съответната държава във външни одиторски органи или които притежават специална квалификация за тази дейност и които посочват, че: „Тяхната независимост трябва да бъде извън съмнение“.

– разбирам също така, че съгласно член 286, параграф 3 в изпълнението на своите задължения членовете на Европейската сметна палата нито търсят, нито приемат инструкции от което и да е правителство или от който и да е друг орган.

Ако бъда назначен за член на Европейската сметна палата, ще действам в съответствие с разпоредбите на тези членове от Договора за функционирането на Европейския съюз и в съответствие с Правилата за прилагане на Правилника за дейността на палатата и всички негови три приложения и в съответствие с Правилата за поведение за членовете на палатата.

Ще се отнасям еднакво, обективно и безпристрастно към всички одитирани субекти. Ще изпълнявам моите функции независимо и в интерес на държавите членки и техните институции, политически партии, заинтересовани групи или частни дружества.

Ще се уверя доколкото ми е възможно, че всички одитни доклади на Европейската сметна палата са изготвени в съответствие с Международните стандарти за върховните одитни институции (МСВОИ). Ще се старая да гарантирам, че заключенията биват представени въз основа на събраните одитни доказателства, че одитните мнения са изразени въз основа на обективни критерии, чието съдържание и начин на прилагане са ясно налични в докладите и че както констатациите, така и заключенията са представени ясно, прозрачно, конструктивно и най-вече по непредубеден начин.

Позволете ми в заключение да добавя няколко думи за конфликта на интереси. Ако в хода на своята дейност аз попадна на въпрос, който може да доведе до реален или потенциален конфликт на интереси от моя страна или дори който би могъл да прилича на конфликт на интереси, ще уведомя Председателя на Европейската сметна палата и ще го/я помоля да възложи въпроса на друг член на Европейската сметна палата.

Дори след като приключи мандата ми, в израз на уважение към Европейската сметна палата и в духа на колегиалност към целия ѝ персонал, както и с оглед запазване на нашата обща репутация, аз ще продължа да действам в съответствие с горепосочените стандарти.

8. Имате ли Вие или Ваши близки роднини (родители, братя и сестри, законен партньор и деца) стопанско или финансово участие или други ангажименти, които биха могли да се окажат в конфликт с бъдещите Ви функции?

Нито аз, нито член на моето семейство имаме стопански или финансов интерес или други ангажименти, които биха могли да се окажат в конфликт с моите задължения в Сметната палата.

9. Готов ли сте да разкриете всички Ваши финансови интереси и други ангажименти пред председателя на Сметната палата и да ги оповестите публично?

Подготвен съм да оповестя на Председателя на Европейската сметна палата всички свои финансови интереси и други ангажименти и да направя тази информация обществено достояние, както правих в Словения през последните осем години в съответствие с член 41 на Закона против корупцията (Закона за почтеност и превенция) на Словения.

10. Страна ли сте по текущо съдебно производство? Ако отговорът е утвърдителен, моля, представете подробности.

Не съм страна по съдебно производство.

11. Имате ли активна или изпълнителна роля в политиката? Ако отговорът е утвърдителен – на какво равнище? Бил ли сте назначен на политически пост през последните 18 месеца? Ако отговорът е утвърдителен, моля, представете подробности.

Не заемам нито активна, нито изпълнителна роля в политиката.

12. Ще се откажете ли от заемането на всякакви изборни длъжности или ще преустановите ли изпълнението на всякакви отговорни функции в политическа партия, ако бъдете назначен(а) за член на Сметната палата?

Ако бъда назначен като член на Европейската сметна палата, ще бъда подготвен да освободя текущия си пост в Словения.

Декларирам, че не съм член на нито една политическа партия.

13. Как бихте постъпили в случай на сериозна нередност или дори случай на измама и/или корупция, в които участват лица от Вашата държава членка на произход?

Ако даден одит на Европейската сметна палата разкрие доказателства за възможна измама, корупция или друга незаконна дейност, бих предприел всички необходими мерки, за да уведомя Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) относно заключенията, независимо от това кое лице или държава членка са замесени. Задължение на този член на Европейската сметна палата, който е отговорен за одита, е да уведоми ОЛАФ незабавно, ако одитът открие доказателства за възможна измама, корупция или друга незаконна дейност, както е постановено в Решение № 97/2004 на Сметната палата – договорености за сътрудничество с Европейската служба за борба с измамите. Според мен Сметната палата като цяло и всеки от нейните членове като отделни лица, трябва да демонстрират нулева толерантност по въпроси, свързани с измама или корупция, независимо дали в собствените ѝ редове или сред одитираните субекти.

Изпълнение на функциите

 

14. Кои следва да бъдат според Вас главните характеристики на една култура на добро финансово управление във всеки публичен орган? Как Сметната палата би могла да допринесе за нейното прилагане?

Основният принцип е принципът на законността. Той се подкрепя от принципите за ефективност, икономичност и ефикасност. Европейският Парламент и Европейската сметна палата могат да спомогнат за насърчаване на зачитането на тези принципи чрез подходящ подбор на одити, подходящо одитно отчитане и подходящо третиране на одитните доклади. Всички участващи страни (одитирани субекти, Европейска сметна палата, Европейски Парламент) трябва да са наясно във всеки един момент с това, че те са в услуга на гражданите и че трябва да направят всичко възможно, за да гарантират възможно най-ефективното използване на ресурсите, с които гражданите допринасят за общото благо чрез техните данъци. Следователно всички процедури трябва да бъдат възможно най-прозрачни (принципът на прозрачност) и на гражданите трябва да се даде възможност да участват в тях във възможно най-пълна степен (принципът на участие). Всички процедури също така трябва да бъдат обект на независим преглед, за да може тяхното съответствие и независимата оценка на тяхното качество да бъдат проверени чрез вътрешни и външни одити. Последното изискване стои в основата на смисъла на Европейската сметна палата и дефинира нейната мисия. Чрез своите независими одити Европейската сметна палата е като огледало за всички одитори по отношение на оценката на съответствието на техните операции с всички гореизброени принципи (законност, ефективност, икономичност, ефикасност, прозрачност и участие) според актуалните одитни тенденции – по-конкретно във връзка със 17-те цели за устойчиво развитие – както и принципите за етичност, равенство и екологосъобразност.

15. Съгласно Договора от Сметната палата се изисква да подпомага Парламента при упражняването на правомощията му за контрол на изпълнението на бюджета. Как бихте подобрили допълнително сътрудничеството между Сметната палата и Европейския парламент (в частност неговата комисия по бюджетен контрол) с цел както засилване на публичния надзор над общите разходи, така и повишаване на икономическата му ефективност?

Ефективното сътрудничество между Европейския Парламент и Европейската сметна палата е от ключово значение за постигане на по-добро изпълнение от страна на отделните одитирани субекти и Европейския съюз като цяло. Всяка общност е отражение на своите съставни части. Това е приложимо и за Европейския съюз и всички негови институции, които попадат в обхвата на одита на Европейската сметна палата.

Изборът на теми за одит и одитирани субекти от Европейската сметна палата в нейните годишни програми е от решаващо значение за ефективното подобряване на функционирането ѝ като цяло. Изборът следва да се основава на холистичен преглед на рисковете от лошо изпълнение във всяка от областите на действие на Европейския съюз, а в рамите на тези области – на рисковете от лошо изпълнение на отделни одитирани субекти. В своите процедури по планиране Европейската сметна палата трябва да анализира рисковете въз основа на цялата налична информация, получена чрез нейните собствени одити и от Европейския Парламент (по-конкретно от Комисията по бюджетен контрол (Комисията CONT)), националните висши контролни институции, институциите, упражняващи други форми на контрол (като ОЛАФ), медиите и др.).

В допълнение към вероятността, в анализа на риска също така следва да се отчете величината на потенциалните нежелани последици. Най-висок приоритет за одити следва да се дава на области или одитирани субекти, при които анализът на риска покаже най-висока вероятност от лошо изпълнение и най-големи причинени вреди. При извършване на окончателния подбор Европейската сметна палата трябва да отчете собствения си капацитет и оценка на качеството и своевременността на проекта. Процесът по подбор трябва да вземе под внимание това, че скоростта, с която се подготвя одитния доклад, може да бъде от ключово значение за постигането на въздействие (като бърза информация за поява на вреди или бързи насоки за корекция – действия или препоръки), като едновременно с това приеме, че подходящото и очаквано качество на работата по одита отнема време.

Считам, че Европейският Парламент (по-специално Комисията CONT) и по-конкретно Европейската сметна палата могат да подобрят изпълнението на одиторите и на Европейския съюз като цяло като подобрят възможно най-много потока на информация. Това може да бъде гарантирано само чрез правилна комуникация – както на етап планиране, така и на етап отчитане – и чрез добра външна комуникация с всички важни потребители на получената в резултат информация (одитирани субекти, потребители на услугата, медии, обществеността и др.).

По време на етапа на планиране Европейската сметна палата следва да разглежда Европейския Парламент (по-конкретно Комисията CONT) като основен партньор в събирането на информация за рисковете, които да бъдат определени като фактор в анализите, съставляващи годишния работен план. В заключение, основната мисия на Европейската сметна палата е да подпомага Европейския Парламент в упражняването на неговите правомощия за контрол над изпълнението на бюджета.

По време на етапа на отчитане е от решаващо значение това Европейската сметна палата и Европейският Парламент (по-конкретно Комисията CONT) да гледат един на друг като партньори, които могат да работят заедно, за да подобрят ситуациите, отчетени от Европейската сметна палата и да направят корекциите, препоръчани от Европейската сметна палата в тези доклади.

Моето лично виждане е, че изслушването на одитните доклади пред Комисията CONT и пред други комисии, ако това е приложимо и в зависимост от областите на компетенции, са от решаващо значение за постигането на тази цел. Изслушването на одитните доклади пред съответните комисии в присъствието на одитираните субекти може да осигури силна увереност в това, че е възможно да се направят подобрения. При такива изслушвания, след като представителите на Европейската сметна палата представят нейните доклади, от одитираните субекти следва да се очаква да обяснят, на първо място, защо са настъпили откритите нередности и след това как и кога те ще бъдат коригирани и кои ще са отговорните страни за извършване на тези действия. По-конкретно одитираните субекти трябва да имат задължението да се отчетат пред Европейския парламент и Европейската сметна палата своевременно и с подходящите доказателствени данни. Ако в рамките на определен период от време възникнат съмнения относно изпълнението (като липса на изпълнение или ненавременно изпълнение) или начина на изпълнение (като неефикасно или неикономично изпълнение) на препоръките, Европейската сметна палата отново ще контролира одитирания субект чрез последващ одит и ще уведоми Европейския парламент за своите заключения.

16. Според Вас каква е добавената стойност на одита на изпълнението и как заключенията от одита следва да бъдат включени в процедурите за управление?

Работил съм в сферата на публичните финанси през цялата си професионална кариера. Основният ми акцент бе поставен върху подобряване на изпълнението на правителството като цяло или на неговите основни отделни части – системи, подсистеми и отделни организационни звена/агенции – както на национално, така и на местно ниво. Моята работа винаги бе ръководена на първо място от основните принципи на законността и на второ – възможно най-високите нива на изпълнение. По отношение на съответствието с приложимата регулаторна рамка моята позиция винаги е била, че тя е абсолютно задължителна предпоставка, която трябва да бъде постигната независимо от обстоятелствата. Само ако това е налице, можем да пристъпим към обсъждането на аспектите на изпълнението. Ето защо твърдо отхвърлям преследването на всички ефекти върху изпълнението, които отиват отвъд съответствието с нормативната рамка.

Моят подход към изпълнението винаги е бил, че за всяко лице или организация е от основно значение постигането на подходящо изпълнение в широк смисъл. Изпълнението в широк смисъл се състои от ефективност в тесен смисъл и от ефикасност. Възприемам ефективността в тесен смисъл като постигане на цели, а ефикасността – като начин за постигането им. Ето защо моето виждане е, че всяка организация следва да се стреми да прави правилните неща по правилния начин, тъй като това е единственият начин за добро представяне в широк смисъл.

Винаги съм следвал тези ценности в своята работа в Сметната палата на Словения и в местната общност, както и в рамките на мисии, които съм предприемал извън професионалните си задължения. Не на последно място, аз ги следвам и в личния си живот, като правя всичко възможно да се грижа за семейството си, да бъда във форма и здрав, да развивам личните си знания и да израствам духовно.

Според мен добавената стойност на одита на изпълнението, която е от решаващо значение за одитирания субект, е фактът, че одитните доклади привличат внимание както към общото състояние на добро управление, така и към всяка от неговите съставни части. Чрез откриването на лошо изпълнение и оформянето на препоръки одитираният субект се запознава с и бива насърчен да подобри взаимовръзката между факторите на изпълнението, икономичността и ефикасността и необходимостта да установи правилния баланс между тях. Това е приложимо както за вътрешните операции на одитирания субект, т.е. всички негови вътрешни стопански функции, така и за външните му операции, т.е. операциите му по отношение на другите участници в сферата на дейност на одитирания субект и в крайна сметка на обществото като цяло.

В случай на одит на изпълнението, първата стъпка е да се уведоми одитирания субект за съгласуваността на неговото изпълнение с наличния набор от стратегически инструменти за управление, който включва всички инструменти за изграждане на стратегическата пирамида. На първо място, чрез анализиране и оценяване на неговата мисия и свързани основни ценности и на второ място, чрез разработване на подходяща визия за бъдещо развитие на неговата институция. След това на одитирания субект бива представена оценка на адекватността на процеса, на резултата от формулирането на стратегически цели и на индикаторите и междинните цели за контрол на тяхното постигане. Трябва да се отбележи, че на одитирания субект се предоставя пълна информация за всички инструменти, разработени за тази цел (като SWOT и PEST анализ и др.).

Целите са предназначени да изпълнят визията. Те демонстрират разбиране за насоките, в които следва да работи организацията, за да постигне своята визия. Визията не може да бъде постигната чрез единична цел, тъй като постигането на визията обикновено зависи от редица области, в които са необходими целенасочени действия. Целите могат да са външни и вътрешни. Те могат да са свързани с области, които представляват дейности, чрез които организацията взаимодейства с по-широката среда, в която оперира или те могат да са свързани с вътрешните операции на организацията. Броят области – както вътрешни, така и външни – от които зависи успеха при изпълнение на визията, обикновено е много голям, но не всички области са еднакво важни. Всъщност те съществуват в йерархия и имат различни приоритети по отношение на времето. Всичко това трябва да бъде отчетено при поставянето на цели. Целите не трябва да са нито твърде малко, нито твърде много. Твърде малкото цели излагат организацията на риска от това да не бъдат покрити всички области, които имат значително въздействие върху постигането на визията. Твърде многото цели, от друга страна, излагат организацията на риска от това да не е способна да управлява всички поставени цели поради големия брой и разпръсване на данните, които трябва да се следят, анализират, разберат и спрямо които да се предприемат действия своевременно и по подходящ начин. Ето защо подходящият брой цели е между 5 и 7.

Целите трябва също така да имат определени качествени характеристики. Те са известни с английския акроним SMART (специфични, измерими, постижими, съответстващи, навременни). Специфични – целите трябва да са достатъчно конкретизирани, за да не покриват твърде широк диапазон от дадена област, тъй като липсата на акцент (предвид големият брой фактори, действащи на място) намалява шансовете за успех. Общият знаменател намалява с нарастване на броя на факторите. Измерими – целите трябва да бъдат измерими. Ето защо те трябва да имат числов компонент, тъй като това е единственият начин за обективно проследяване на постигането на целите. Постижими – целите трябва да са постижими. Следва да се насърчава амбициозността, но тя трябва да е в реалистични граници. Поставянето на непостижими цели показва липса на контакт с реалността. Този подход обезсърчава участниците и има обратен ефект. В този случай постиженията традиционно остават под реалните способности на екипите поради деморализация. От друга страна, поставянето на твърде ниски цели може да ни отведе ненужно далеч от постигането на нашата визия във времето. Съответстващи – целите трябва да са свързани с визията и областта, за която са поставени. При липса на такава връзка дори пълното постигане на дадена цел не прави нищо, за да ни помогне да постигнем нашата визия. Движили сме се в грешната посока. Навременни – целите трябва да имат и времеви елемент. Моментът, в който да бъдат постигнати, трябва да бъде точно определен. За да се осъществи дори по-голяма сигурност за постигане на целите, трябва също така да бъдат поставени поетапни (междинни) цели като част от крайната цел. При поетапните цели времевият елемент на целта е свързан с нейния компонент за измеримост. Междинните цели трябва да бъдат определени както по отношение на времето, така и по отношение на стойността.

Освен това, особено при одити, при които се извършва одит на изпълнението заедно с одит на ефективността, на одитирания субект се представят направените оценки и биват дадени препоръки по отношение на съответствието на неговото изпълнение със законността на икономическите или ефикасните операции. В тези случаи е важно да бъде разбрана не само икономичността, но и ефикасността на операциите и най-вече всички техни взаимовръзки или стремежа да бъдат оптимизирани, като едновременно с това се постига баланс с наличните (ограничени) ресурси – както човешки, така и финансови.

По отношение на постигането на нашите цели ние най-често избираме възможно най-евтиния вариант в сравнение с други. Въпреки че добрите ръководители са наясно, че най-евтините варианти не са винаги най-добри по отношение на дългосрочните разходи и че спрямо тези модули вече се прилагат принципите на контрол на разходите през целия жизнен цикъл, такъв подход невинаги е възможен. Що се отнася до аспектите на разходите, ние залагаме на икономичността. Но през жизнения цикъл на всеки проект невинаги само разходите имат значение, но и ползите, които те носят. Когато сравним разходите и ползите, ние залагаме на ефикасността. Връзката между разходи и ползи се променя, както се променят разходите. Понякога съотношението разходи – ползи се подобрява, когато разходите биват увеличени от най-ниското ниво. Ето защо от гледна точка на икономичността ние се отдалечаваме от оптималната ситуация, но в този случай започваме да се движим към оптимума от гледна точка на ефикасността. В даден момент този оптимум бива достигнат. Впоследствие съотношението пак се влошава. Това влошаване се дължи на повишаването на маргиналните разходи и спада на маргиналните ползи. Решението дали да бъде избран принципа на икономичността или този на ефикасността зависи от текущата и бъдещата финансова ситуация. Финансовите ограничения обикновено ни принуждават да следваме принципа на икономичността. Без значение кой принцип надделее е важно да бъде осъзнато, че и двата са ориентирани към целите и са насочени към принципа на ефективност. Трябва да се отбележи, че понякога е необходимо да се постигне дадена цел, независимо от цената за това. На този етап ефективността е всичко, което има значение, а икономичността и ефикасността минават на заден план. Такива сценарии възникват най-вече в кризисни ситуации, обикновено по отношение на екзистенциални въпроси.

Ето защо изграждането на система за ефикасност всъщност представлява изграждане на система за ефективност. Системата за ефикасност оптимизира постигането на целите, определени в системата за ефективност. При ефективността като начален етап ние се питаме какво следва да направим на етап планиране. Ефикасността в етапа на изпълнение е как точно да го направим.

В тази част от одитния преглед на стратегическото управление на одитирания субект, последният става обект на критична оценка на неговите процеси на вземане на решение относно промените, необходими за осъществяване на постигнатите цели и използването на подходящите инструменти за управление, както на ниво организация като цяло, така и на нивото на отделните му части. Трябва да се отбележи, че бива предоставена пълната информация за инструментите за всички процеси, разработени за тази цел (най-често използваният инструмент е този с английския акроним PERT – техника за оценка и преглед на проекта). Това е инструмент за управление на проекта, при който анализираме всяка изисквана стъпка, най-вече по отношение на времето, но по-важни за нас са анализите по отношение на парите (които също включват времеви елементи, тъй като забавянията причиняват разходи). Това обикновено се прави, като се използва метода на критичния път (CPM) или анализа на критичния път (CPA). Ако тези инструменти вече се използват от одитирания субект, тези процеси могат да бъдат обект на критичен одитен преглед.

В заключителния етап одитът може да се занимае с оценка на управлението на риска. Вероятността от постигане на целите или визията зависи от успешното управление на рисковете. Ето защо познаването на всички рискове, които, ако възникнат, биха могли да предизвикат пропускане на целта, както и подготовката и прилагането на мерки за управлението им предварително, са единственият начин да се гарантира рисковете да не възникнат и целите да бъдат постигнати.

 

Що се отнася до рисковете, следва винаги да имаме предвид, че не всички рискове е толкова вероятно да възникнат, както други. Също така е важно да се разбере, че не всички рискове, които възникват, имат еднакви последици. Ето защо винаги разделяме рисковете на няколко сегмента. При управлението им поставяме акцент върху рисковете, които е вероятно да възникнат и които са придружени от особено тежки последици.

Това, с което може да се справи одитът, зависи от зрелостта на институцията, която бива одитирана. Според нашия опит от работата ни с управление на изпълнението, ние в Сметната палата на Словения бяхме загрижени най-вече за изпълнението в първите години, тъй като попадахме на одитори, чиито цели не бяха разработени по правилния начин и дори на одитори, които нямаха никакви цели и за които стратегическото управление бе изцяло непознато. Имахме възможност да обсъждаме одитите на тяхното изпълнение едва по-късно.

Ето защо е от решаващо значение да сме наясно с факта, че изграждането на ефективна система за управление е продължителен процес, който отнема дълъг период от време. Това е нещо като маратон, който изисква много търпение и издръжливост както от страна на одитирания субект, така и от одиторите и който по всяка вероятност никога няма да бъде изцяло завършен, тъй като дори при най-оптимизираните организации винаги има предизвикателства както в рамките на самата организация, така и от средата, в която тя работи. Тези предизвикателства може да са човешки, организационни, свързани със собствеността или финансови, но също така и социо-политически, екологични или дори геостратегически.

Предвид предизвикателствата, пред които се изправят одитираните субекти, одиторите са винаги уверени, че нашата работа може да им помогне. Според мен спазването на одитните заключения и препоръки може да допринесе значително за подобряване на изпълнението на всеки одитиран субект. Винаги когато това е възможно се очаква препоръките да бъдат приложени по време на самия одит. В противен случай от одитираните субекти се очаква да се ангажират с тяхното изпълнение, с ясно определено съдържание и срокове и точно определение на съответните носители на отговорност (какво, кога и кой).

В заключение следва да се подчертае, че операциите на одитираните субекти не са край сами по себе си, нито одитирането им цели да подобри изпълнението на одитираните организации заради самите тях. Всички одитирани организации съществуват, за да преследват обществения интерес – интерес, който е в услуга на гражданите. Ето защо позволете ми да завърша тази част на разработката си с последния елемент на заглавието на стандарта ИНТОСАЙ-П 12, който точно дефинира значението на целия спектър на изпълнението на организациите и стойността и предимството от одитирането им. Именно за това става дума: Промяна в живота на гражданите.

17. Как би могло да се подобри сътрудничеството между Сметната палата, националните одитни институции и Европейския парламент (комисия по бюджетен контрол) относно одита на бюджета на ЕС?

Сметните палати на държавите – членки на Европейския съюз, вече си сътрудничат добре с Европейската сметна палата и една с друга, но разбира се винаги има възможност за подобрение.

В духа на член 287 на Договора за функционирането на Европейския съюз Европейската сметна палата винаги уведомява националните палати за своите посещения за одит във всяка държава членка. Тази практика дава възможност на националните сметни палати да позволят на своя персонал да се присъедини и да наблюдава работата на Европейската сметна палата в собствената им държава. Това укрепва връзката между институциите директно на ниво екип за одит и улеснява обмена на знания, опит и добри практики, при спазване на независимостта и на двете институции. Укрепва се също така знанието и запознаването с важността на механизмите за вътрешен контрол, свързани с изразходването на европейските средства, като националните сметни палати и Европейската сметна палата могат да работят заедно в насока подобряване.

Паралелно информацията се обменя на най-високо ниво чрез Контактния комитет, съставен от председателите на сметните палати на държавите – членки на Европейския съюз. Контактният комитет не е само точка за контакт между Европейската сметна палата и националните сметни палати, но също така ключова точка за контакт между самите национални сметни палати. Всички контакти на това ниво са важни, по-конкретно за възможността от планиране на съвместни и паралелни одити, при които две или повече върховни одитни институции се договарят да проведат съвместно даден одит или да работят по една и съща тема за одит едновременно. От конкретно значение за такива одити е общият график за планиране на годишните работни програми на отделните върховни одитни институции, включително Европейската сметна палата.

Ако бъда назначен за член на Европейската сметна палата ще работя за продължаване и разширяване на този диалог, обмен на опит и сътрудничество по съвместни одитни проекти и за представяне на заключенията и препоръките както на националните парламенти, така и на Европейския Парламент. Възприемам сътрудничеството между одитните институции и парламентите, както и между Европейския Парламент (по-конкретно Комисията CONT) и националните парламенти като ключово за постигане на положителна промяна в изпълнението от страна на одитираните субекти.

18. Как бихте развили допълнително докладването на Сметната палата, за да се предоставя на Европейския парламент цялата необходима информация относно точността на данните, предоставени от държавите членки на Европейската комисия?

Първичната мисия на Европейската сметна палата е да предостави на Европейския Парламент съответната и надеждна информация за това как се изразходва европейския бюджет. Всичко това цели създаването на добавена стойност на гражданите на Европейския съюз.

Надеждните данни са от решаващо значение за поставянето на надеждни одитни оценки. Но Европейската сметна палата може да помогне за гарантиране на надеждността им по два косвени начина. Тя не може да повлияе върху данните пряко, тъй като не може да ги изиска директно от националните правителства. Тя може да направи това само от Европейската Комисия.

Първият начин е чрез одитирането им. Одитният преглед, основан на преглед на наличната документация и ако е необходимо, директни посещения на място, първо събира доказателства за верността на получената информация и след това оценява съгласуваността на следваните процедури, водещи до отделни плащания.

Друг начин да се гарантира точността на данните е чрез одити на надеждността на системите за събиране на данни, движението на данните нагоре по веригата, синтезирането на данните и всички свързани вътрешни контроли. Честотата и обхвата на използване на всеки от двата метода са свързани със законоустановените задачи на сметната палата и заключенията от анализите на риска на етапа на избор на одит.

Вярвам, че Европейската сметна палата се справя добре с одитирането на данни. Ето защо виждам потенциал за бъдещо развитие, по-конкретно що се отнася до одитите на системи за вътрешен контрол или информационни системи.

Други въпроси

 

19. Ще оттеглите ли кандидатурата си, ако становището на Парламента е против назначаването Ви за член на Сметната палата?

В такъв случай ще трябва да се замисля задълбочено за ситуацията, тъй като съм наясно със значението на високото ниво на доверие  между Европейската сметна палата и Европейския Парламент. Разбира се, също така съм наясно с судоверието, което правителството на Словения има в мен, подкрепяйки моята кандидатура и ето защо ще съм задължен да се консултирам преди да взема моето решение.

Но се надявам, че знанията и опита, които съм натрупал в рамките на своята кариера до момента, както е описано в моята автобиография, и усилията, които съм положил досега, както е отразено в моите отговори на този въпросник, са достатъчни гаранции за качеството на моята бъдеща работа, за да могат Комисията CONT и Европейският Парламент да подкрепят моята кандидатура за поста на член на Европейската сметна палата.

Както написах в началото на този въпросник: „Бюджетите са моят живот“. За мен ще е истинска чест и ще съм искрено благодарен, ако също така ми бъде дадена възможността да работя с европейския бюджет, както съм го правил в миналото с местните и националните бюджети в Словения.


ПРОЦЕДУРА НА ВОДЕЩАТА КОМИСИЯ

Пълни заглавия

Частично обновяване на членовете на Сметната палата - кандидат SL

Позовавания

13355/2021 – C9-0408/2021 – 2021/0805(NLE)

Дата на консултацията / искането за одобрение

5.11.2021

 

 

 

Водеща комисия

 Дата на обявяване в заседание

CONT

10.11.2021

 

 

 

Докладчици

 Дата на назначаване

Olivier Chastel

16.11.2021

 

 

 

Разглеждане в комисия

10.1.2022

 

 

 

Дата на приемане

10.1.2022

 

 

 

Резултат от окончателното гласуване

+:

–:

0:

22

8

0

Членове, присъствали на окончателното гласуване

Matteo Adinolfi, Olivier Chastel, Caterina Chinnici, Lefteris Christoforou, José Manuel Fernandes, Luke Ming Flanagan, Isabel García Muñoz, Monika Hohlmeier, Jean-François Jalkh, Pierre Karleskind, Joachim Kuhs, Claudiu Manda, Alin Mituța, Younous Omarjee, Tsvetelina Penkova, Markus Pieper, Sabrina Pignedoli, Michèle Rivasi, Petri Sarvamaa, Simone Schmiedtbauer, Vincenzo Sofo, Angelika Winzig, Tomáš Zdechovský

Заместници, присъствали на окончателното гласуване

Pascal Durand, Maria Grapini, Mikuláš Peksa, Elżbieta Rafalska, Sándor Rónai, Viola Von Cramon-Taubadel

Заместници (чл. 209, пар. 7), присъствали на окончателното гласуване

Robert Roos

Дата на внасяне

12.1.2022

 

 

Последно осъвременяване: 17 януари 2022 г.
Правна информация - Политика за поверителност