RAPORT ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega luuakse koostööplatvorm ühiste uurimisrühmade tegevuse toetuseks ja muudetakse määrust (EL) 2018/1726

13.10.2022 - (COM(2021)0756 – C9‑0448/2021 – 2021/0391(COD)) - ***I

Kodanikuvabaduste, justiits- ja siseasjade komisjon
Raportöör: Malik Azmani


Menetlus : 2021/0391(COD)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
A9-0245/2022
Esitatud tekstid :
A9-0245/2022
Arutelud :
Hääletused :
Vastuvõetud tekstid :

EUROOPA PARLAMENDI SEADUSANDLIKU RESOLUTSIOONI PROJEKT

ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega luuakse koostööplatvorm ühiste uurimisrühmade tegevuse toetuseks ja muudetakse määrust (EL) 2018/1726

(COM(2021)0756 – C9‑0448/2021 – 2021/0391(COD))

(Seadusandlik tavamenetlus: esimene lugemine)

Euroopa Parlament,

 võttes arvesse komisjoni ettepanekut Euroopa Parlamendile ja nõukogule (COM(2021)0756),

 võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõiget 2 ja artikli 82 lõike 1 punkti d, mille alusel komisjon esitas ettepaneku Euroopa Parlamendile (C9‑0448/2021),

 võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõiget 3,

 võttes arvesse kodukorra artiklit 59,

 võttes arvesse kodanikuvabaduste, justiits- ja siseasjade komisjoni raportit (A9-0245/2022),

1. võtab vastu allpool toodud esimese lugemise seisukoha;

2. palub komisjonil ettepaneku uuesti Euroopa Parlamendile saata, kui komisjon asendab oma ettepaneku, muudab seda oluliselt või kavatseb seda oluliselt muuta;

3. teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule ja komisjonile ning liikmesriikide parlamentidele.

 

Muudatusettepanek  1

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(1) Liit on seadnud endale eesmärgiks luua oma kodanikele ühine vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajanev sisepiirideta ala, kus isikutele on tagatud vaba liikumine. Samal ajal peab liit kindlustama selle ühise ala turvalisuse. Seda eesmärki on võimalik saavutada ainult asjakohaste meetmetega, millega kuritegevust, sealhulgas organiseeritud kuritegevust ja terrorismi ennetada ning nende vastu võidelda.

(1) Liit on seadnud endale eesmärgiks luua oma kodanikele ühine vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajanev sisepiirideta ala, kus isikutele on tagatud vaba liikumine. Samal ajal peab liit kindlustama selle ühise ala turvalisuse. Seda eesmärki on võimalik saavutada ainult rahvusvaheliste õigusasutuste tõhusama, koordineeritud koostööga ning asjakohaste meetmetega, millega kuritegevust, sealhulgas organiseeritud kuritegevust ja terrorismi ennetada ning nende vastu võidelda.

Muudatusettepanek  2

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 2 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(2a) Ühised uurimisrühmad on osutunud kasulikuks rahvusvahelise koostöö parandamisel piiriüleste kuritegude, näiteks küberkuritegevuse, terrorismi ning raske ja organiseeritud kuritegevuse eest vastutusele võtmisel, kaotades ühise uurimisrühma liikmete vahel aeganõudvad menetlused ja formaalsused. Nende laialdasem kasutamine on samuti parandanud kriminaalasjades tehtava rahvusvahelise koostöö kultuuri liidu õigusasutuste vahel.

Muudatusettepanek  3

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 3

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(3) Liidu acquis’ga on ette nähtud kaks õigusraamistikku vähemalt kahe liikmesriigi osalusel tegutsevate ühiste uurimisrühmade moodustamiseks: nõukogu raamotsus 2002/465/JSK19 ja Euroopa Liidu liikmesriikide vahelist vastastikust õigusabi kriminaalasjades käsitleva konventsiooni20 (mille on koostanud nõukogu Euroopa Liidu lepingu artikli 34 alusel) artikkel 13. Kolmandaid riike võib kaasata uurimisrühmade osaliseks juhul, kui selleks on olemas õiguslik alus, näiteks 1959. aasta Euroopa Nõukogu konventsiooni21 teise lisaprotokolli artikkel 20 või Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide vahelise vastastikuse õigusabi osutamise lepingu22 artikkel 5.

(3) Liidu acquis’ga on ette nähtud kaks õigusraamistikku vähemalt kahe liikmesriigi osalusel tegutsevate ühiste uurimisrühmade moodustamiseks: nõukogu raamotsus 2002/465/JSK19 ja Euroopa Liidu liikmesriikide vahelist vastastikust õigusabi kriminaalasjades käsitleva konventsiooni20 (mille on koostanud nõukogu Euroopa Liidu lepingu artikli 34 alusel) artikkel 13. Samuti on käesoleva määrusega hõlmatud konventsioon Euroopa Liidu lepingu artiklil K.3 põhineva tolliasutuste vastastikuse abi ja koostöö kohta20a (Napoli II konventsioon) juhtudel, kui luuakse tollialased ühised uurimisrühmad. Kolmandaid riike võib kaasata uurimisrühmade osaliseks juhul, kui selleks on olemas õiguslik alus, näiteks 1959. aasta Euroopa Nõukogu konventsiooni21 teise lisaprotokolli artikkel 20 või Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide vahelise vastastikuse õigusabi osutamise lepingu22 artikkel 5.

__________________

__________________

19 Nõukogu 13. juuni 2002. aasta raamotsus 2002/465/JSK ühiste uurimisrühmade kohta (EÜT L 162, 20.6.2002, lk 1).

19 Nõukogu 13. juuni 2002. aasta raamotsus 2002/465/JSK ühiste uurimisrühmade kohta (EÜT L 162, 20.6.2002, lk 1).

20 EÜT C 197, 12.7.2000, lk 3.

20 EÜT C 197, 12.7.2000, lk 3.

 

20a EÜT C 24, 23.1.1998, lk 2.

21 Euroopa lepingute sari nr 182.

21 Euroopa lepingute sari nr 182.

22 ELT L 181, 19.7.2003, lk 34.

22 ELT L 181, 19.7.2003, lk 34.

Muudatusettepanek  4

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 3 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(3a) Lisaks on vaja ühistes uurimisrühmades ette näha tihe koostöö kõigi teiste kohtute, tribunalide või rahvusvaheliste õigusasutustega, kelle eesmärk on tegeleda rahvusvahelist rahu ja turvalisust mõjutavate kuritegudega, eelkõige Rahvusvahelise Kriminaalkohtuga. Käesolev määrus võimaldab sellistel üksustel osaleda ühiste uurimisrühmade koostööplatvormis, et tõhustada rahvusvahelist koostööd rahvusvaheliste kuritegude eest vastutusele võtmisel.

Muudatusettepanek  5

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 3 b (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(3b) On tungiv vajadus ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi järele, et vahetada tõhusalt teavet ja tõendeid turvalisel viisil, et tagada kõige raskemate kuritegude eest vastutavate isikute kiire vastutusele võtmine. Seda vajadust rõhutavad Euroopa Liidu Kriminaalõigusalase Koostöö Ameti (Eurojust) muudetud volitused, mis on sätestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2022/8381a, mis võimaldavad ametil säilitada, analüüsida ja hoiustada tõendeid genotsiidi, inimsusvastaste kuritegude, sõjakuritegude ja nendega seotud kuritegude kohta ning võimaldavad asjaomaste tõendite vahetamist pädevate riiklike asutuste ja rahvusvaheliste õigusasutustega, eriti Rahvusvahelise Kriminaalkohtuga.

 

__________________

 

1a Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2022. aasta määrus (EL) 2022/838, millega muudetakse määrust (EL) 2018/1727 seoses tõendite säilitamise, analüüsimise ja hoiustamisega Eurojustis genotsiidi, inimsusvastaste kuritegude, sõjakuritegude ja nendega seotud kuritegude kohta (ELT L 148, 31.5.2022, lk 1).

Muudatusettepanek  6

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 4

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(4) Kehtivates liidu tasandi õigusraamistikes ei ole sätestatud, kuidas ühistes uurimisrühmades osalevad üksused teavet vahetavad ja suhtlevad. Need üksused lepivad teabevahetuse ja suhtlemise vormides kokku, lähtudes oma vajadustest ja oma käsutuses olevatest vahenditest. Praegu puudub selleks mõeldud tõhus ja turvaline kanal, mida kõik osalejad saaksid kasutada ja mille kaudu nad saaksid kiiresti vahetada suurt hulka teavet ja tõendeid või mis võimaldaks neil turvaliselt ja tulemuslikult suhelda. Lisaks puudub süsteem, mis toetaks ühiste uurimisrühmade töö igapäevast juhtimist ja osalejate vahetatavate tõendite jälgitavust.

(4) Kehtivates liidu tasandi õigusraamistikes ei ole sätestatud, kuidas ühistes uurimisrühmades osalevad üksused teavet vahetavad ja suhtlevad. Need üksused lepivad teabevahetuse ja suhtlemise vormides kokku, lähtudes oma vajadustest ja oma käsutuses olevatest vahenditest. Võitluses üha keerukama ja ajatundlikuma piiriülese kuritegevuse vastu on kiirus, koostöö ja tõhusus otsustava tähtsusega. Praegu puudub süsteem, mis toetaks ühiste uurimisrühmade igapäevast juhtimist ning võimaldaks tõendeid tõhusamalt otsida ja salvestada ning osalejate vahel vahetatavaid andmeid turvata. Praegu puudub ilmselt selleks mõeldud tõhus ja turvaline kanal, mida kõik osalejad saaksid kasutada ja mille kaudu nad saaksid kiiresti vahetada suurt hulka teavet ja tõendeid või mis võimaldaks neil turvaliselt ja tulemuslikult suhelda. Lisaks puudub süsteem, mis toetaks ühiste uurimisrühmade töö igapäevast juhtimist ja osalejate vahetatavate tõendite jälgitavust viisil, mis vastab riiklike kohtute esitatavatele õiguslikele nõuetele, samuti ühiste uurimisrühmade tegevuste kavandamist ja kooskõlastamist.

Muudatusettepanek  7

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 5

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(5) Kuna kuritegevuse infotehnoloogiasüsteemidesse imbumise võimalused aina suurenevad, võib praegune olukord piiriüleste uurimiste tõhusust ja tulemuslikkust pärssida ning neid uurimisi ja süüdistuste esitamise menetlusi aeglustada ja need kulukamaks muuta. Kohtu- ja õiguskaitseasutused peavad eelkõige tagama, et nende süsteemid oleksid võimalikult turvalised ning et kõik ühiste uurimisrühmade liikmed saaksid sõltumata oma riiklikest süsteemidest üksteisega hõlpsasti ühendust võtta ja suhelda.

(5) Kuna kuritegevuse infotehnoloogiasüsteemidesse imbumise võimalused aina suurenevad, võib praegune olukord piiriüleste uurimiste tõhusust ja tulemuslikkust pärssida ning neid uurimisi ja süüdistuste esitamise menetlusi aeglustada teabe ja tõendite ebaturvalise ja mittedigitaalse vahetamise tõttu ja need ka kulukamaks muuta. Kohtu- ja õiguskaitseasutused peavad eelkõige tagama, et nende süsteemid oleksid võimalikult nüüdisaegsed ja turvalised ning et kõik ühiste uurimisrühmade liikmed saaksid sõltumata oma riiklikest süsteemidest üksteisega hõlpsasti ühendust võtta ja suhelda.

Muudatusettepanek  8

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 6

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(6) Ühistes uurimisrühmades osalevate üksuste vahelise teabevahetuse kiirust ja tõhusust saaks tunduvalt suurendada, kui nende tegevuse toetamiseks loodaks spetsiaalne IT-platvorm. Seepärast on vaja kehtestada normid, mille alusel luuakse liidu tasandil keskne IT-platvorm (edaspidi „ühiste uurimisrühmade koostööplatvorm“) eesmärgiga aidata ühistel uurimisrühmadel koostööd teha, turvaliselt suhelda ning teavet ja tõendeid jagada.

(6) On oluline, et ühiste uurimisrühmade koostööd parandataks ja toetataks nüüdisaegsete IT-vahenditega. Ühistes uurimisrühmades osalevate üksuste vahelise teabevahetuse kiirust ja tõhusust saaks tunduvalt suurendada, kui nende tegevuse toetamiseks loodaks spetsiaalne IT-platvorm. Seepärast on vaja kehtestada normid, mille alusel luuakse liidu tasandil keskne IT-platvorm (edaspidi „ühiste uurimisrühmade koostööplatvorm“) eesmärgiga aidata ühistel uurimisrühmadel koostööd teha, turvaliselt suhelda ning teavet ja tõendeid jagada.

Muudatusettepanek  9

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 8

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(8) Ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutamine peaks olema vabatahtlik. Arvestades selle lisaväärtust piiriüleste uurimiste toimetamisel, soovitatakse siiski tungivalt seda platvormi kasutada. See, kas ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutatakse või mitte, ei tohiks piirata ega ebasoodsalt mõjutada muude suhtlus- või teabevahetusvormide seaduslikkust ega muuta ühiste uurimisrühmade moodustamise, nende töö korraldamise või nende toimimise viisi. Ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi loomine ei tohiks mõjutada ühiste uurimisrühmade õiguslikke aluseid ega saadud tõendite kogumise ja kasutamise suhtes kohaldatavaid siseriiklikke menetlusnorme. Platvorm peaks endast kujutama üksnes turvalist IT-vahendit ühiste uurimisrühmade koostöö ja tõhususe parandamiseks.

(8) Ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutamine peaks olema vabatahtlik. Arvestades selle lisaväärtust piiriüleste uurimiste toimetamisel, soovitatakse siiski tungivalt seda platvormi kasutada. See, kas ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutatakse või mitte, ei tohiks piirata ega ebasoodsalt mõjutada muude suhtlus- või teabevahetusvormide seaduslikkust ega muuta ühiste uurimisrühmade moodustamise, nende töö korraldamise või nende toimimise viisi. Ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi loomine ei tohiks mõjutada ühiste uurimisrühmade õiguslikke aluseid ega saadud tõendite kogumise ja kasutamise suhtes kohaldatavaid siseriiklikke menetlusnorme. Platvorm peaks endast kujutama üksnes turvalist IT-vahendit, mille eesmärk on parandada ühiste uurimisrühmade koostööd, kiirendada teabe liikumist kasutajate vahel ning suurendada vahetatavate andmete turvalisust ja ühiste uurimisrühmade tõhusust.

Muudatusettepanek  10

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 9

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(9) Ühiste uurimisrühmade koostööplatvorm peaks hõlmama ühise uurimisrühma tegevusetappi ja tegevusjärgset etappi alates hetkest, mil selle liikmed allkirjastavad ühise uurimisrühma kokkuleppe, ning lõpetades ühise uurimisrühma hindamise lõpuleviimisega. Kuna ühise uurimisrühma moodustamise protsessis osalejad erinevad nendest osalejatest, kes on pärast uurimisrühma moodustamist selle liikmed, ei tohiks ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kaudu juhtida uurimisrühma moodustamise protsessi, eelkõige läbirääkimisi ühise uurimisrühma kokkuleppe sisu ja allkirjastamise üle. Ühise uurimisrühma moodustamise protsessi toetuseks on aga tarvis elektroonilist vahendit ja seetõttu peaks komisjon kaaluma, kas seda protsessi saaks hõlmata elektrooniliste tõendite digitaalse vahetussüsteemiga (eEDES).

(9) Ühiste uurimisrühmade koostööplatvorm peaks hõlmama ühise uurimisrühma tegevusetappi ja tegevusjärgset etappi alates hetkest, mil selle liikmed allkirjastavad ühise uurimisrühma kokkuleppe, ning lõpetades ühise uurimisrühma hindamise lõpuleviimisega. Kuna ühise uurimisrühma moodustamise protsessis osalejad erinevad nendest osalejatest, kes on pärast uurimisrühma moodustamist selle liikmed, ei tohiks ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kaudu juhtida uurimisrühma moodustamise protsessi, eelkõige läbirääkimisi ühise uurimisrühma kokkuleppe sisu ja allkirjastamise üle. Ühise uurimisrühma moodustamise protsessi toetuseks on aga tarvis elektroonilist vahendit ja seetõttu peaks komisjon kaaluma, kas seda protsessi saaks hõlmata elektrooniliste tõendite digitaalse vahetussüsteemiga (eEDES). On oluline, et operatsioonieelne teabevahetus on ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kaudu tegevusetapi alguses hõlpsasti kättesaadav.

Muudatusettepanek  11

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 11

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(11) Ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutamise eeltingimus peaks olema ühise uurimisrühma kokkulepe. Kõigi tulevaste ühise uurimisrühma kokkulepete sisu tuleks kohandada, et võtta arvesse käesoleva määruse asjakohaseid sätteid.

(11) Ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutamise eeltingimus peaks olema ühise uurimisrühma kokkulepe, sealhulgas selle liited. Kõigi tulevaste ühise uurimisrühma kokkulepete sisu tuleks kohandada, et võtta arvesse käesoleva määruse asjakohaseid sätteid.

Muudatusettepanek  12

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 13

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(13) Tehnilisest aspektist peaks ühiste uurimisrühmade koostööplatvormile juurde pääsema turvalise internetiühenduse kaudu ning platvorm peaks koosnema kesksest infosüsteemist, millele pääseb juurde veebiportaali kaudu, kaasaskantavate seadmete ja lauaarvutite jaoks mõeldud sidetarkvarast ning keskse infosüsteemi ja asjakohaste IT-vahendite vahelisest ühendusest, mis toetab ühiste uurimisrühmade toimimist ja mida haldab ühiste uurimisrühmade sekretariaat.

(13) Tehnilisest aspektist peaks ühiste uurimisrühmade koostööplatvormile juurde pääsema turvalise internetiühenduse kaudu ning platvorm peaks koosnema kesksest infosüsteemist, millele pääseb juurde veebiportaali kaudu, kaasaskantavate seadmete ja lauaarvutite jaoks mõeldud sidetarkvarast, mis hõlmab masintõlke rakendust liidu töökeelte jaoks, täiustatud logipidamismehhanismi, jälgimismehhanismi, ning keskse infosüsteemi ja asjakohaste IT-vahendite vahelisest ühendusest, mis toetab ühiste uurimisrühmade toimimist ja mida haldab ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaat.

Muudatusettepanek  13

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 15

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(15) Ühiste uurimisrühmade koostööplatvorm täiendab olemasolevaid vahendeid, mis võimaldavad turvalist andmevahetust kohtu- ja õiguskaitseasutuste vahel, näiteks turvalist teabevahetusvõrku (SIENA).

(15) Justiits- ja siseküsimustega tegelevate asutuste, õigusalase koostöö valdkonnas tegutsevate liidu organite ja ühiste uurimisrühmade liikmete vaheline koordineerimine ja andmevahetus on väga oluline, et tagada liidu koordineeritud reageerimine kuritegevusele ja pakkuda liikmesriikidele olulist tuge kuritegevusega võitlemisel. Ühiste uurimisrühmade koostööplatvorm täiendab olemasolevaid vahendeid, mis võimaldavad turvalist andmevahetust kohtu- ja õiguskaitseasutuste vahel, näiteks turvalist teabevahetusvõrku (SIENA).

Muudatusettepanek  14

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 16

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(16) Ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi sidega seotud funktsioone peaks pakkuma tarkvara, mis võimaldab pidada kasutajate seadmetes kohapeal salvestatavat mittejälgitavat sidet.

(16) Ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi sidega seotud funktsioone peaks pakkuma tipptasemel tarkvara, mis võimaldab pidada kasutajate seadmetes kohapeal salvestatavat mittejälgitavat sidet.

Muudatusettepanek  15

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 17

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(17) Operatiivteabe ja tõendite, sealhulgas suurte failide vahetamiseks tuleks tagada nõuetekohane funktsioon üles-/allalaadimise mehhanismi kaudu, mis on kavandatud nii, et andmeid säilitatakse kesktasandil ainult nende tehniliseks edastamiseks vajaliku piiratud aja jooksul. Niipea kui kõik adressaadid on andmed alla laadinud, tuleks need ühiste uurimisrühmade koostööplatvormilt automaatselt kustutada.

(17) Operatiivteabe ja tõendite, sealhulgas suurte failide vahetamiseks tuleks tagada nõuetekohane funktsioon üles-/allalaadimise mehhanismi kaudu, mis on kavandatud nii, et andmeid säilitatakse kesktasandil ainult nende tehniliseks edastamiseks vajaliku piiratud aja jooksul. Niipea kui kõik adressaadid on andmed alla laadinud, tuleks need ühiste uurimisrühmade koostööplatvormilt automaatselt ja püsivalt kustutada.

Muudatusettepanek  16

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 18

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(18) Võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2018/172623 asutatud Vabadusel, Turvalisusel ja Õigusel Rajaneva Ala Suuremahuliste IT-süsteemide Operatiivjuhtimise Euroopa Liidu Ameti (eu-LISA) kogemusi justiits- ja siseküsimuste valdkonna suuremahuliste süsteemide juhtimisel, tuleks sellele ametile usaldada ülesanne kavandada ühiste uurimisrühmade koostööplatvorm ning seda arendada ja hallata, kasutades ära olemasolevaid SIENA funktsioone ja muid Europoli funktsioone, et tagada vastastikune täiendavus ja koostalitlusvõime. Ameti volitusi tuleks seetõttu muuta, et need kajastaksid uusi ülesandeid, ning talle tuleks võimaldada käesolevast määrusest tulenevate kohustuste täitmiseks vajalikud rahalised vahendid ja töötajad. Sellega seoses tuleks kehtestada eu-LISA kui ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi arendamise, tehnilise toimimise ja hooldamise eest vastutava ameti kohustusi käsitlevad normid.

(18) Võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2018/172623 asutatud Vabadusel, Turvalisusel ja Õigusel Rajaneva Ala Suuremahuliste IT-süsteemide Operatiivjuhtimise Euroopa Liidu Ameti (eu-LISA) kogemusi justiits- ja siseküsimuste valdkonna suuremahuliste süsteemide juhtimisel, tuleks sellele ametile usaldada ülesanne kavandada ühiste uurimisrühmade koostööplatvorm ning seda arendada ja hallata, kasutades ära olemasolevaid SIENA funktsioone ja muid Europoli funktsioone, et tagada vastastikune täiendavus ja asjakohasel juhul koostalitlusvõime. Ameti volitusi tuleks seetõttu muuta, et need kajastaksid uusi ülesandeid, ning talle tuleks võimaldada käesolevast määrusest tulenevate kohustuste täitmiseks vajalikud rahalised vahendid ja töötajad. Sellega seoses tuleks kehtestada eu-LISA kui ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi arendamise, tehnilise toimimise ja hooldamise eest vastutava ameti kohustusi käsitlevad normid.

__________________

__________________

23 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. novembri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1726, mis käsitleb Vabadusel, Turvalisusel ja Õigusel Rajaneva Ala Suuremahuliste IT-süsteemide Operatiivjuhtimise Euroopa Liidu Ametit (eu-LISA) ning millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1987/2006 ja nõukogu otsust 2007/533/JSK ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1077/2011 (ELT L 295, 21.11.2018, lk 99).

23 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. novembri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1726, mis käsitleb Vabadusel, Turvalisusel ja Õigusel Rajaneva Ala Suuremahuliste IT-süsteemide Operatiivjuhtimise Euroopa Liidu Ametit (eu-LISA) ning millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1987/2006 ja nõukogu otsust 2007/533/JSK ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1077/2011 (ELT L 295, 21.11.2018, lk 99).

Muudatusettepanek  17

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 19

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(19) Ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kavandades peaks eu-LISA tagama selle tehnilise koostalitlusvõime SIENAga.

(19) Selleks et tagada liidus asjaomaste osalejate võimalikult laialdane osalemine ja vältida andmete topeltkasutamist eri süsteemides, peaks eu-LISA ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kavandamisel tagama tehnilise koostalitlusvõime SIENAga, võimaldades loodud turvalisi kanaleid kavandatud platvormiga suhtlemiseks. On oluline, et komisjon tagaks, et käesoleva määruse ettepanekule lisatud finantsselgitus kajastab selle nõude mõju eelarvele.

Muudatusettepanek  18

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 20

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(20) Alates ühiste uurimisrühmade riiklike ekspertide võrgustiku (edaspidi „ühiste uurimisrühmade võrgustik“) loomisest kooskõlas nõukogu dokumendiga 11037/0524 toetab ühiste uurimisrühmade võrgustiku tööd ühiste uurimisrühmade sekretariaat, kes korraldab iga-aastaseid kohtumisi ja koolitusi, kogub ja analüüsib ühiste uurimisrühmade hindamise aruandeid ning haldab Eurojusti ühiste uurimisrühmade rahastamisprogrammi. Ühiste uurimisrühmade sekretariaat on 2011. aastast saadik Eurojustis eraldi üksus. Selleks et ühiste uurimisrühmade sekretariaat saaks toetada kasutajaid ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi praktilisel kasutamisel ning pakkuda platvormi ruumihalduritele tehnilist ja haldustuge, tuleks Eurojustile võimaldada vajalikud töötajad, keda ühiste uurimisrühmade sekretariaati määrata.

(20) Alates ühiste uurimisrühmade riiklike ekspertide võrgustiku (edaspidi „ühiste uurimisrühmade võrgustik“) loomisest kooskõlas nõukogu dokumendiga 11037/0524 toetab ühiste uurimisrühmade võrgustiku tööd ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaat, kes korraldab iga-aastaseid kohtumisi ja koolitusi, kogub ja analüüsib ühiste uurimisrühmade hindamise aruandeid ning haldab Eurojusti ühiste uurimisrühmade rahastamisprogrammi. Ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaat on 2011. aastast saadik Eurojustis eraldi üksus. Selleks et ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaat saaks toetada kasutajaid ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi praktilisel kasutamisel ning pakkuda tehnilist ja haldustuge, platvormi kasutamise koolitust, teavitustegevust ning platvormi kasutajatele andmekaitsealaseid ekspertteadmisi, tuleks Eurojustile eraldada lisaeelarve ja vajalikud töötajad, et vastata ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaadi uutele ülesannetele. Komisjon peaks tagama, et käesoleva määruse ettepanekule lisatud finantsselgitus kajastab ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaadi lisaülesannete mõju eelarvele, eelkõige eraldades Eurojustile piisavalt töötajaid.

__________________

__________________

24 Euroopa Liidu Nõukogu, Artikli 36 komitee menetluse tulemus, 7.–8. juuli 2005, päevakorrapunkt 7: Ühised uurimisrühmad – ettepanek riiklike ekspertide määramiseks, 11037/05.

24 Euroopa Liidu Nõukogu, Artikli 36 komitee menetluse tulemus, 7.–8. juuli 2005, päevakorrapunkt 7: Ühised uurimisrühmad – ettepanek riiklike ekspertide määramiseks, 11037/05.

Muudatusettepanek  19

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 21

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(21) Ühiste uurimisrühmade juhtimise hõlbustamiseks tuleb ühiste uurimisrühmade koostööplatvorm ühendada Eurojustis juba olemas olevate ja ühiste uurimisrühmade sekretariaadi hallatavate IT-vahenditega, mille abil toetatakse uurimisrühmade tegevust. Eurojust peaks tagama, et tema süsteeme sellise ühenduse loomiseks tehniliselt vajalikul määral kohandataks. Eurojustile tuleks võimaldada nende kohustuste täitmiseks vajalikud rahalised vahendid ja töötajad.

(21) Ühiste uurimisrühmade juhtimise hõlbustamiseks tuleb ühiste uurimisrühmade koostööplatvorm ühendada Eurojustis juba olemas olevate ja ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaadi hallatavate IT-vahenditega, mille abil toetatakse uurimisrühmade tegevust. Eurojust peaks tagama, et tema süsteeme sellise ühenduse loomiseks tehniliselt vajalikul määral kohandataks. Eurojustile tuleks samuti võimaldada ka nende kohustuste täitmiseks vajalikud rahalised vahendid ja töötajad.

Muudatusettepanek  20

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 21 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(21a) Ühise uurimisrühma tegevusetapis pakuvad Eurojust ja Europol ühise uurimisrühma liikmetele väärtuslikku tuge mitmesuguste tugivahendite pakkumisel, sealhulgas mobiilsed kontorid, ristvõrdlus- ja analüütilised analüüsid, koordineerimis- ja operatiivkeskused, süüdistuse esitamise koordineerimine, eksperditeadmised ja rahastamine.

Muudatusettepanek  21

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 24

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(24) Käesoleva määrusega kehtestatakse ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi juurdepääsunormid ning vajalikud kaitsemeetmed. Eri uurimisrühmade koostööruumidele juurdepääsu õiguste haldamine tuleks usaldada ühiste uurimisrühmade ruumihaldurile või ruumihalduritele. Nad peaksid vastutama ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutajatele juurdepääsu võimaldamise eest ühise uurimisrühma tegevusetapis ja tegevusjärgses etapis. Ühiste uurimisrühmade ruumihalduritel peaks olema võimalik anda oma ülesanded üle ühiste uurimisrühmade sekretariaadile.

(24) Käesoleva määrusega kehtestatakse ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi juurdepääsunormid ning vajalikud kaitsemeetmed. Eri uurimisrühmade koostööruumidele juurdepääsu õiguste haldamine tuleks usaldada ühiste uurimisrühmade ruumihaldurile või ruumihalduritele. Nad peaksid vastutama ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutajatele juurdepääsu võimaldamise eest ühise uurimisrühma tegevusetapis ja tegevusjärgses etapis. Ühiste uurimisrühmade ruumihalduritel peaks olema võimalik anda oma ülesanded üle ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaadile.

Muudatusettepanek  22

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 28

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(28) Isikuandmete töötlemisele riiklikes pädevates asutustes kohaldatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2016/68025, kui neid andmeid töödeldakse süütegude tõkestamiseks, uurimiseks, avastamiseks või nende eest vastutusele võtmiseks või kriminaalkaristuste täitmisele pööramiseks, sealhulgas avalikku julgeolekut ähvardavate ohtude eest kaitsmiseks ja nende ennetamiseks. Isikuandmete töötlemisele liidu institutsioonides, organites ja asutustes tuleks käesoleva määruse kontekstis kohaldada Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2018/172526.

(28) Käesoleva määruse kohane isikuandmete töötlemine peaks toimuma kooskõlas kohaldatava liidu õigusega isikuandmete kaitse kohta. Isikuandmete töötlemisele riiklikes pädevates asutustes kohaldatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2016/68025, kui neid andmeid töödeldakse süütegude tõkestamiseks, uurimiseks, avastamiseks või nende eest vastutusele võtmiseks või kriminaalkaristuste täitmisele pööramiseks, sealhulgas avalikku julgeolekut ähvardavate ohtude eest kaitsmiseks ja nende ennetamiseks. Isikuandmete töötlemisele liidu institutsioonides, organites ja asutustes tuleks käesoleva määruse kontekstis kohaldada Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2018/172526. Selleks tuleks tagada asjakohased andmekaitsemeetmed.

__________________

__________________

25 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. aprilli 2016. aasta direktiiv (EL) 2016/680, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset seoses pädevates asutustes isikuandmete töötlemisega süütegude tõkestamise, uurimise, avastamise ja nende eest vastutusele võtmise või kriminaalkaristuste täitmisele pööramise eesmärgil ning selliste andmete vaba liikumist ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu raamotsus 2008/977/JSK (ELT L 119, 4.5.2016, lk 89).

25 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. aprilli 2016. aasta direktiiv (EL) 2016/680, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset seoses pädevates asutustes isikuandmete töötlemisega süütegude tõkestamise, uurimise, avastamise ja nende eest vastutusele võtmise või kriminaalkaristuste täitmisele pööramise eesmärgil ning selliste andmete vaba liikumist ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu raamotsus 2008/977/JSK (ELT L 119, 4.5.2016, lk 89).

26 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. oktoobri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1725, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset isikuandmete töötlemisel liidu institutsioonides, organites ja asutustes ning isikuandmete vaba liikumist, ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 45/2001 ja otsus nr 1247/2002/EÜ (ELT L 295, 21.11.2018, lk 39).

26 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. oktoobri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1725, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset isikuandmete töötlemisel liidu institutsioonides, organites ja asutustes ning isikuandmete vaba liikumist, ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 45/2001 ja otsus nr 1247/2002/EÜ (ELT L 295, 21.11.2018, lk 39).

Muudatusettepanek  23

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 28 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(28a) Iga liikmesriigi pädev asutus ja vajaduse korral Eurojust, Europol, Euroopa Prokuratuur, OLAF või mis tahes muu pädev liidu organ, amet või asutus peaks käesoleva määrusega loodud koostööplatvormi kasutades vastutama individuaalselt operatiivsete isikuandmete töötlemise eest. Ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutajaid tuleks käsitada mitteoperatiivsete isikuandmete töötlemisel kaasvastutavate töötlejatena.

Muudatusettepanek  24

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 29

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(29) Vajaduse korral peaks ühiste uurimisrühmade ruumihalduritel olema võimalik anda juurdepääs ühise uurimisrühma koostööruumile nendele kolmandatele riikidele, kes on ühise uurimisrühma kokkuleppe osalised. Isikuandmeid võib kolmandatele riikidele või rahvusvahelistele organisatsioonidele uurimisrühma kokkuleppe alusel edastada kooskõlas direktiivi (EL) 2016/680 V peatüki sätetega. Operatiivandmete vahetamine kolmandate riikidega peaks piirduma nende andmetega, mis on vajalikud ühise uurimisrühma kokkuleppe eesmärkide täitmiseks.

(29) Kooskõlas ühise uurimisrühma kokkuleppega peaks ühiste uurimisrühmade ruumihalduritel olema võimalik anda juurdepääs ühise uurimisrühma koostööruumile nendele kolmandatele riikidele, kes on ühise uurimisrühma kokkuleppe osalised, või ühises uurimisrühmas osalevatele rahvusvahelistele õigusasutustele. Isikuandmeid võib kolmandatele riikidele või rahvusvahelistele organisatsioonidele uurimisrühma kokkuleppe alusel edastada kooskõlas direktiivi (EL) 2016/680 V peatüki sätetega. Operatiivandmete vahetamine kolmandate riikidega peaks piirduma rangelt nende andmetega, mis on vajalikud ühise uurimisrühma kokkuleppe eesmärkide täitmiseks.

Muudatusettepanek  25

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 31

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(31) Juhul kui ühisel uurimisrühmal on mitu ruumihaldurit, peaksid ruumihaldurid kohe pärast seda, kui kolmandaid riike hõlmava ühise uurimisrühma koostööruum on loodud, omavahel kokku leppima, kes neist hakkab kontrollima asjaomaste kolmandate riikide üles laaditavaid andmeid.

(31) Juhul kui ühisel uurimisrühmal on mitu ruumihaldurit, peaksid ruumihaldurid enne, kui kolmandaid riike hõlmava ühise uurimisrühma koostööruum on loodud, omavahel ühise uurimisrühma kokkuleppe allkirjastamisel kokku leppima ja nimetama isiku, kes neist hakkab kontrollima asjaomaste kolmandate riikide üles laaditavaid andmeid.

Muudatusettepanek  26

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 32

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(32) eu-LISA peaks tagama kesksele infosüsteemile võimaldatud juurdepääsu üksikasjade ja kõikide keskses infosüsteemis tehtavate andmetöötlustoimingute logimise, et oleks võimalik jälgida andmete terviklust ja turvalisust ja andmetöötluse seaduslikkust ning teha siseseiret.

(32) eu-LISA peaks tagama kesksele infosüsteemile võimaldatud juurdepääsu üksikasjade ja kõikide keskses infosüsteemis tehtavate andmetöötlustoimingute logimise, et oleks võimalik jälgida andmete terviklust ja turvalisust ja andmetöötluse seaduslikkust ning teha siseseiret. eu-LISA-l ei peaks olema juurdepääsu ühiste uurimisrühmade koostööruumide sisule.

Muudatusettepanek  27

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 32 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(32a) Pakutav masintõlge peaks alati toimuma tsentraliseeritud infosüsteemi sees.

Muudatusettepanek  28

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 33

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(33) Käesoleva määrusega kehtestatakse eu-LISA-le ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi arendamise ja toimimisega seotud aruandluskohustused, mille täitmise raames tuleb keskenduda kavandamise, tehniliste tulemuste, kulutasuvuse, turvalisuse ja teenuse kvaliteediga seotud eesmärkidele. Lisaks sellele peaks komisjon neli aastat pärast ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi töölerakendamist ja seejärel iga nelja aasta tagant tegema selle üldise hindamise.

(33) Käesoleva määrusega kehtestatakse eu-LISA-le ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi arendamise ja toimimisega seotud aruandluskohustused, mille täitmise raames tuleb keskenduda kavandamise, tehniliste tulemuste, kulutasuvuse, turvalisuse ja teenuse kvaliteediga seotud eesmärkidele. Lisaks peaks komisjon kaks aastat pärast ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi töölerakendamist ja seejärel iga kahe aasta tagant tegema ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi üldise hindamise, võttes arvesse ka käesoleva määruse kohaldamisala, tõhususe ja kasutatavusega seotud eesmärke ning üksikute ühiste uurimisrühmade hindamiste koondtulemusi.

Muudatusettepanek  29

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 34

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(34) Iga liikmesriik, aga ka Eurojust, Europol, Euroopa Prokuratuur, OLAF ning iga muu pädev liidu organ ja asutus peaks kandma ise oma kulud, mis tulenevad ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutamisest.

(34) Kuigi ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi loomist ja haldamist ning Eurojusti toetavat rolli pärast tegevuste käivitamist tuleks rahastada liidu eelarvest, peaks iga liikmesriik ning osalevad rahvusvahelised õigusasutused, Eurojust, Europol, Euroopa Prokuratuur, OLAF ning iga muu pädev liidu organ ja asutus kandma ise oma kulud, mis tulenevad ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutamisest.

Muudatusettepanek  30

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 36

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(36) Pärast seda, kui ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi tehniliseks arendamiseks vajalikud rakendusaktid on vastu võetud ja eu-LISA on ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi koos liikmesriikidega põhjalikult katsetanud, peaks komisjon kindlaks määrama ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi töölerakendamise kuupäeva.

(36) Pärast seda, kui komisjon on veendunud, et ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi tehniliseks arendamiseks vajalikes rakendusaktides vastu võetud tehnilised nõuded on rakendatud ja eu-LISA on ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi suhtes koos liikmesriikidega rakendanud põhjalikku katseperioodi, peaks ta kindlaks määrama ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi töölerakendamise kuupäeva. Käesoleva määruse vastuvõtmisel peaks eu-LISA viivitamata alustama ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kavandamise ja rakendamisega seotud tegevust, et muuta projekt toimivaks õigeaegselt, hiljemalt 1. jaanuaril 2025, sealhulgas kasutades spetsiaalseid ja kohandatud kasutusvalmis tooteid. Tunnistades, et see koormab eu-LISA tegevust, peaks komisjon tagama, et nende nõuetega seotud mõju eelarvele kajastuks käesoleva määruse ettepaneku finantsselgituses, sealhulgas võimaldades eu-LISA-l võtta võimalikult kiiresti selle projekti kavandamiseks tööle tehnilisi töötajaid.

Muudatusettepanek  31

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 36 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(36a) Kui komisjonile ja Euroopa Parlamendile teatatakse võimalikest olulistest viivitustest, peaks komisjon andma eu-LISA-le abi ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kavandamise ja arendamisega seotud kohustuste täitmisel. Sellisel juhul peaksid eu-LISA ja komisjon võtma ühise vastutuse käesolevas määruses sätestatud tähtajast kinnipidamise eest.

Muudatusettepanek  32

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 39

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(39) Vastavalt määruse (EL) 2018/1725 artikli 42 lõikele 1 on konsulteeritud Euroopa Andmekaitseinspektoriga, kes esitas oma arvamuse XXXX,

(39) Euroopa Andmekaitseinspektoriga konsulteeriti Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL)2018/1725 artikli 42 lõike 1 kohaselt ja ta esitas oma ametlikud märkused 25. jaanuaril 2022.

Muudatusettepanek  33

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – lõik 1 – punkt a

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(a) luuakse IT-platvorm (edaspidi „ühiste uurimisrühmade koostööplatvorm“), mille kasutamine on vabatahtlik ja mille eesmärk on hõlbustada nende pädevate asutuste koostööd, kes osalevad ühistes uurimisrühmades, mis on moodustatud Euroopa Liidu liikmesriikide vahelist vastastikust õigusabi kriminaalasjades käsitleva konventsiooni (mille on koostanud nõukogu Euroopa Liidu lepingu artikli 34 alusel) artikli 13 alusel või nõukogu raamotsuse 2002/465/JSK alusel;

a) luuakse IT-platvorm (edaspidi „ühiste uurimisrühmade koostööplatvorm“), mille kasutamine on vabatahtlik ja mille eesmärk on hõlbustada nende pädevate asutuste koostööd, kes osalevad ühistes uurimisrühmades, mis on moodustatud Euroopa Liidu liikmesriikide vahelist vastastikust õigusabi kriminaalasjades käsitleva konventsiooni (mille on koostanud nõukogu Euroopa Liidu lepingu artikli 34 alusel) artikli 13 alusel või nõukogu raamotsuse 2002/465/JSK alusel ning juhul, kui luuakse tollialased ühised uurimisrühmad, Napoli II konventsiooni artikli 24 alusel;

Muudatusettepanek  34

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõige 1

 

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Käesolevat määrust kohaldatakse teabe, sealhulgas isikuandmete töötlemisele ühise uurimisrühma tegevuse raames. See hõlmab nii operatiivteabe ja tõendite kui ka mitteoperatiivse teabe vahetamist ja säilitamist. Käesolevat määrust kohaldatakse ühise uurimisrühma tegevusetapi ja tegevusjärgse etapi suhtes alates hetkest, mil selle liikmed allkirjastavad ühise uurimisrühma kokkuleppe.

1. Käesolevat määrust kohaldatakse teabe, sealhulgas isikuandmete töötlemisele ühise uurimisrühma tegevuse raames. See hõlmab nii operatiivteabe ja tõendite kui ka mitteoperatiivse teabe vahetamist ja säilitamist.

Muudatusettepanek  35

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõige 1 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

1a. Käesolevat määrust kohaldatakse ühise uurimisrühma tegevusetapi ja tegevusjärgse etapi suhtes alates hetkest, mil selle liikmed allkirjastavad ühise uurimisrühma kokkuleppe, kuni ühise uurimisrühma hindamise lõpuleviimiseni, kuni ühise uurimisrühma kõik operatiiv- ja mitteoperatiivsed andmed on ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kesksest hoidlast eemaldatud.

Muudatusettepanek  36

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Käesolev määrus ei muuda ega mõjuta mingil muul moel kehtivaid õigusnorme, mis käsitlevad ühiste uurimisrühmade moodustamist, nende töö korraldamist või uurimisrühmade hindamist.

2. Olenemata raamotsuse 2002/465/JSK artikli 1 lõikest 8 võivad rahvusvahelised õigusasutused osaleda ühistes uurimisrühmades. Käesolev määrus ei muuda mingil muul moel ega mõjuta mingil muul moel kehtivaid õigusnorme, mis käsitlevad ühiste uurimisrühmade moodustamist, nende töö korraldamist või uurimisrühmade hindamist.

Muudatusettepanek  37

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(2) „sidetarkvara“ – tarkvara, mis võimaldab kaugpääsu süsteemidesse ning teksti-, audio- või videovormingus failide ja sõnumite vahetamist ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutajate vahel;

2) „sidetarkvara“ – tarkvara, mis võimaldab teksti-, audio- või videovormingus failide ja sõnumite vahetamist ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutajate vahel;

Muudatusettepanek  38

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 3

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(3) „pädevad asutused“ – asutused, kes on pädevad moodustama ühist uurimisrühma, nagu on osutatud raamotsuse 2002/465/JSK artiklis 1 ja Euroopa Liidu liikmesriikide vahelist vastastikust õigusabi kriminaalasjades käsitleva konventsiooni (mille on koostanud nõukogu Euroopa Liidu lepingu artikli 34 alusel) artiklis 13, Euroopa Prokuratuur, kui ta tegutseb vastavalt oma pädevusele, nagu see on sätestatud nõukogu määruse (EL) 2017/1939 artiklites 22, 23 ja 25, ning kolmanda riigi pädevad asutused, kui nad on täiendavast õiguslikust alusest tulenevalt ühise uurimisrühma kokkuleppe osalised;

3) „pädevad asutused“ – liikmesriikide asutused, kes on pädevad kuuluma ühisesse uurimisrühma, mis moodustati raamotsuse 2002/465/JSK artikli 1 või Euroopa Liidu liikmesriikide vahelist vastastikust õigusabi kriminaalasjades käsitleva konventsiooni (mille on koostanud nõukogu Euroopa Liidu lepingu artikli 34 alusel) artikli 13 või Napoli II konventsiooni artikli 24 kohaselt, Euroopa Prokuratuur, kui ta tegutseb vastavalt oma pädevusele, nagu see on sätestatud nõukogu määruse (EL) 2017/1939 artiklites 22, 23 ja 25, ning kolmanda riigi pädevad asutused, kui nad on täiendavast õiguslikust alusest tulenevalt ühise uurimisrühma kokkuleppe osalised;

Muudatusettepanek  39

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 5

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(5) „ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutajad“ – ühiste uurimisrühmade liikmed, Eurojust, Europol, OLAF ning muud pädevad liidu organid ja asutused;

5) „ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutajad“ – ühiste uurimisrühmade liikmed, Eurojust, Europol, OLAF ning muud pädevad liidu organid ja asutused või osalevad rahvusvahelised õigusasutused;

Muudatusettepanek  40

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 5 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

5a) „rahvusvaheline õigusasutus“ – rahvusvaheline organ, kohus või mehhanism, mis on loodud rahvusvahelisele üldsusele tervikuna muret valmistavate raskete kuritegude, nimelt genotsiidi, inimsusevastaste kuritegude, sõjakuritegude ja nendega seotud kuritegude uurimiseks ja nende eest vastutusele võtmiseks, mis mõjutavad rahvusvahelist rahu ja julgeolekut;

Muudatusettepanek  41

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 7

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(7) „ühiste uurimisrühmade ruumihaldur“ – ühise uurimisrühma koostööruumi eest vastutava liikmesriigi pädevate asutuste esindaja;

7) „ühiste uurimisrühmade ruumihaldur“ – liikmesriigi pädevate asutuste või Euroopa Prokuratuuri esindaja, kes vastutab ühise uurimisrühma koostööruumi eest, nagu on sätestatud ühise uurimisrühma kokkuleppes;

Muudatusettepanek  42

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 3 – lõik 1 – punkt 8

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(8) „operatiivandmed“ – teave ja tõendid, mida ühiste uurimisrühmade koostööplatvorm töötleb ühise uurimisrühma tegevusetapis, et toetada piiriüleseid uurimisi ja süüdistuste esitamist;

8) „operatiivandmed“ – teave, mida ühiste uurimisrühmade koostööplatvorm töötleb ühise uurimisrühma tegevusetapis, et toetada piiriüleseid uurimisi ja süüdistuste esitamist;

Muudatusettepanek  43

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 4 – lõik 1 – punkt b

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(b) sidetarkvara, mis võimaldab salvestada sideandmeid kohalikul andmekandjal;

b) sidetarkvara, mis võimaldab salvestada sideandmeid turvaliselt ja konfidentsiaalselt kohalikul andmekandjal ja kohest masintõlget kõigis liidu institutsioonide töökeeltes teabevahetuse eesmärgil;

Muudatusettepanek  44

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 4 – lõik 1 – punkt c

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(c) keskse infosüsteemi ja asjakohaste IT-vahendite vaheline ühendus, mis toetab ühiste uurimisrühmade toimimist ja mida haldab ühiste uurimisrühmade sekretariaat.

c) keskse infosüsteemi ja asjakohaste IT-vahendite vaheline ühendus, mis toetab ühiste uurimisrühmade toimimist ja mida haldab ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaat;

Muudatusettepanek  45

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 4 – lõik 1 – punkt c a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

ca) võime luua ühendus keskse infosüsteemi ja turvalise teabevahetusvõrgu (SIENA) vahel.

Muudatusettepanek  46

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 4 – lõik 2 (uus)

 

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Keskset infosüsteemi majutab eu-LISA oma tehnilistes keskustes.

Muudatusettepanek  47

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 1 – punkt a

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(a) ühise uurimisrühma igapäevast koordineerimist ja juhtimist selliste funktsioonide kaudu, mis toetavad ühise uurimisrühma haldus- ja finantsprotsesse;

a) ühise uurimisrühma koordineerimist ja juhtimist selliste funktsioonide kaudu, mis toetavad ühise uurimisrühma haldus- ja finantsprotsesse;

Muudatusettepanek  48

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 1 – punkt b

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(b) operatiivteabe ja tõendite, sealhulgas suurte failide vahetamist ja ajutist säilitamist üles- ja allalaadimise funktsiooni kaudu;

b) operatiivteabe, sealhulgas suurte failide kiiret ja turvalist vahetamist ja ajutist säilitamist üles- ja allalaadimise funktsiooni kaudu;

Muudatusettepanek  49

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 1 – punkt d

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(d) tõendite jälgitavust sellise logide pidamise mehhanismi kaudu, mis võimaldab jälgida kõiki ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kaudu vahetatud tõendeid;

d) tõendite vahetamise jälgitavust sellise täiustatud logide pidamise ja jälgimismehhanismi (fraktsiooni Renew muudatusettepanek 133) kaudu, mis võimaldab jälgida kõiki ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kaudu vahetatud tõendeid, nendele juurdepääsu ja nende töötlemist;

Muudatusettepanek  50

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Keskset infosüsteemi majutab eu-LISA oma tehnilistes keskustes.

välja jäetud

Muudatusettepanek  51

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 6 – lõik 1 – punkt a

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

a) ühise uurimisrühma igapäevaseks koordineerimiseks ja juhtimiseks vajalike funktsioonide loetelu;

a) ühise uurimisrühma koordineerimiseks ja juhtimiseks vajalike funktsioonide loetelu;

Muudatusettepanek  52

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 6 – lõik 1 – punkt f

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

f) tehniline statistika kooskõlas artikliga 22;

f) tehniline statistika ja lisaandmed kooskõlas artikliga 22;

Muudatusettepanek  53

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 6 – lõik 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Käesoleva artikli esimeses lõigus osutatud rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artiklis 25 osutatud kontrollimenetlusega.

Käesoleva artikli esimeses lõigus osutatud rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artiklis 25 osutatud kontrollimenetlusega. Komisjon tagab, et esimene rakendusakt, mis võimaldab eu-LISA-l oma tegevust alustada, võetakse vastu hiljemalt kuus kuud pärast käesoleva määruse jõustumist.

Muudatusettepanek  54

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 7 – lõige 7

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

7. eu-LISA tagab koolituse ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi praktilise kasutamise kohta.

7. eu-LISA tagab ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaadile koolituse ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi tehnilise kasutamise kohta, sealhulgas pakub veebikoolituse materjale.

Muudatusettepanek  55

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 7 – lõige 7 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

7a. eu-LISA loob spetsiaalse tugikeskuse, mis vastutab talle õigeaegselt teatatud intsidentide õigeaegse leevendamise eest.

Muudatusettepanek  56

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 7 – lõige 7 b (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

7b. eu-LISA teeb pidevalt ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi nõuetekohaseks toimimiseks vajalikke parandusi, tuginedes teabele, mille ta saab platvormi kasutajatelt ja ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaadilt otse või artikli 9a punktis e osutatud aastaaruande kaudu.

Muudatusettepanek  57

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 8 – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Iga liikmesriik teeb vajalikud tehnilised ettevalmistused, mis võimaldavad tema pädevatel asutustel ühiste uurimisrühmade koostööplatvormile kooskõlas käesoleva määrusega juurde pääseda.

Iga liikmesriik teeb vajalikud tehnilised ettevalmistused, mis võimaldavad tema pädevatel asutustel ühiste uurimisrühmade koostööplatvormile kooskõlas käesoleva määrusega juurde pääseda. Liikmesriigid tagavad, et nende esindajad osalevad ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaadi pakutaval koolitusel vastavalt artikli 9a punktile c ning et nende esindajad on täielikult teadlikud liidu õigusest tulenevatest andmekaitsenõuetest.

Muudatusettepanek  58

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 9 – pealkiri

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Pädevate liidu organite ja asutuste kohustused

Pädevate liidu organite ja asutuste ning rahvusvaheliste õigusasutuste kohustused

Muudatusettepanek  59

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 9 – lõige 2 b (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

2b. Kõik ühises uurimisrühmas osalevad rahvusvahelised õigusasutused, kellega on sõlmitud ühise uurimisrühma kokkulepe, võtavad vajalikud tehnilised meetmed, et võimaldada neile juurdepääsu ühiste uurimisrühmade koostööplatvormile.

Muudatusettepanek  60

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 9 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 9a

 

Ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaadi kohustused

 

Ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaat toetab ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi toimimist järgmiselt:

 

a)  pakub ühise uurimisrühma koostööruumi haldaja või haldajate taotlusel haldus-, õigus- ja tehnilist tuge seoses üksikute ühiste uurimisrühmade koostööruumide loomise ja neile juurdepääsu õiguste haldamisega vastavalt artikli 12 lõikele 3a;

 

b)  pakub praktikutele igapäevast juhendust, funktsionaalset tuge ja abi ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi ja selle funktsioonide kasutamisel;

 

c)  töötab riiklike ametiasutuste jaoks välja koolitus- ja teavitusmooduleid, mille eesmärk on edendada ja hõlbustada ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutamist, ja pakub neid;

 

d)  edendab koostöökultuuri liidus seoses rahvusvahelise koostööga kriminaalasjades, suurendades teadlikkust ja edendades ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutamist praktikute seas ning kogudes tagasisidet selle praktilise kasutamise kohta;

 

e)  hoiab eu-LISAt pärast ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi töölerakendamist kursis süsteemi täiendavate tehniliste nõuetega, koostades kasutajatelt saadud tagasiside põhjal iga-aastase aruande platvormi täiustamisvõimaluste kohta.

Muudatusettepanek  61

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 10 – lõige 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Enne ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kavandamis- ja arendusetappi moodustab eu-LISA haldusnõukogu programminõukogu.

1. Enne ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kavandamis- ja arendusetappi moodustab eu-LISA nende etappide kestuse ajaks haldusnõukogu programminõukogu.

Muudatusettepanek  62

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 10 – lõige 5

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

5. Programminõukogu tuleb kokku vähemalt kord kolme kuu jooksul ja vajaduse korral tihedamini. Ta tagab ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kavandamis- ja arendusetapi nõuetekohase juhtimise. Programminõukogu esitab eu-LISA haldusnõukogule korrapäraselt ja võimaluse korral iga kuu kirjalikke aruandeid projekti edenemise kohta. Programminõukogul ei ole otsustusõigust ega volitust esindada eu-LISA haldusnõukogu liikmeid.

5. Programminõukogu tuleb kokku vähemalt kord kolme kuu jooksul ja vajaduse korral tihedamini. Ta tagab ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kavandamis- ja arendusetapi nõuetekohase juhtimise. Programminõukogu esitab eu-LISA haldusnõukogule korrapäraselt ja võimaluse korral iga kuu kirjalikke aruandeid projekti edenemise kohta. Programminõukogu esitab komisjonile ja Euroopa Parlamendile eu-LISA aastaaruande kaudu ajakohastatud teabe projekti edenemise kohta. Programminõukogul ei ole otsustusõigust ega volitusi esindada eu-LISA haldusnõukogu liikmeid, kes jäävad vastutavaks projekti rakendamise eest nõutud tähtaja jooksul ja eraldatud eelarve piires.

Muudatusettepanek  63

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 10 – lõige 6

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

6. Programminõukogu kehtestab oma kodukorra, mis sisaldab eelkõige eeskirju, millega reguleeritakse eesistumist, koosolekute toimumiskohti, koosolekute ettevalmistamist, ekspertide koosolekutele lubamist ja selliste teabevahetuskavade koostamist, millega tagatakse programminõukogu töös mitteosalevate eu-LISA haldusnõukogu liikmete täielik teavitamine.

6. Programminõukogu kehtestab pärast eu-LISA haldusnõukoguga konsulteerimist oma kodukorra, mis sisaldab eelkõige eeskirju, millega reguleeritakse eesistumist, koosolekute toimumiskohti, koosolekute ettevalmistamist, ekspertide koosolekutele lubamist ja selliste teabevahetuskavade koostamist, millega tagatakse programminõukogu töös mitteosalevate eu-LISA haldusnõukogu liikmete täielik teavitamine. Kodukorras määratakse kindlaks, millal programminõukogu lõpetab tegevuse.

Muudatusettepanek  64

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 10 – lõige 8

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

8. Programminõukogu sekretariaadi kohustuste täitmise tagab eu-LISA.

8. Programminõukogu sekretariaadi kohustuste täitmise osutamise tagab eu-LISA.

Muudatusettepanek  65

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 11 – lõige 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. eu-LISA loob nõuanderühma, et saada ekspertidelt nõu küsimustes, mis on seotud ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi ning iseäranis selle iga-aastase tööprogrammi ja iga-aastase tegevusaruande ettevalmistamisega.

1. eu-LISA loob nõuanderühma, et saada ekspertidelt nõu küsimustes, mis on seotud ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi ning iseäranis selle iga-aastase tööprogrammi, iga-aastase tegevusaruande ja süsteemi täiustuste ettevalmistamisega, ja teeb kindlaks ühiste uurimisrühmade koostööplatvormil tehtavad täiustused.

Muudatusettepanek  66

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 11 – lõige 2 – sissejuhatav osa

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kavandamis- ja arendusetapis koosneb nõuanderühm liikmesriikide, komisjoni ja ühiste uurimisrühmade sekretariaadi esindajatest. Rühma juhib eu-LISA. Nõuanderühm

2. Ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kavandamis- ja arendusetapis koosneb nõuanderühm liikmesriikide, komisjoni ja ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaadi esindajatest. Europoli võib kutsuda nõuanderühma koosolekutele, kui need koosolekud on seotud ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi ühendamisega SIENAga. Nõuanderühma juhib eu-LISA. Nõuanderühm

Muudatusettepanek  67

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 11 – lõige 3 (uus)

 

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

3. Pärast ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi töölerakendamist jätkab nõuanderühm oma nõuandva rolli täitmist seoses platvormi praktilise kasutamisega, sealhulgas selle hindamise, võimalike tehniliste küsimustega ja edasise arenguga. Selle aja jooksul annab nõuanderühm korrapäraselt aru otse eu-LISA haldusnõukogule.

Muudatusettepanek  68

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 12 – pealkiri

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Liikmesriikide pädevate asutuste juurdepääs ühiste uurimisrühmade koostööruumidele

Üldine juurdepääs ühiste uurimisrühmade koostööruumidele ja vastavad eeskirjad ühise uurimisrühma kokkuleppe jaoks.

Muudatusettepanek  69

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 12 – lõige 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Pärast ühise uurimisrühma kokkuleppe allkirjastamist luuakse ühiste uurimisrühmade koostööplatvormil iga ühise uurimisrühma jaoks eraldi koostööruum.

1. Pärast sellise ühise uurimisrühma kokkuleppe allkirjastamist, millega nähakse ette ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutamine kooskõlas käesoleva määrusega, luuakse ühiste uurimisrühmade kokkuleppe alusel uurimisrühmade koostööplatvormil ühise uurimisrühma jaoks eraldi koostööruum.

Muudatusettepanek  70

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 12 – lõige 1 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

1a. Ühise uurimisrühma ruumihaldur/-haldurid kehtestab/kehtestavad ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutajatele juurdepääsuõigused ühiste uurimisrühmade koostööruumile kooskõlas artiklitega 12–14, välja arvatud juhul, kui ühise uurimisrühma kokkuleppes on sätestatud sellise juurdepääsu eeskirjad.

Muudatusettepanek  71

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 12 – lõige 1 b (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

1b. Ühise uurimisrühma liikmete vahelises kokkuleppes määratakse üks või mitu ühise uurimisrühma ruumihaldurit. Kui on määratud mitu ühise uurimisrühma ruumihaldurit, sätestatakse ühise uurimisrühma kokkuleppes nende otsuste tegemise ja ülesannete jaotuse eeskirjad, mis sisaldavad eeskirju vastavate ühiste uurimisrühmade ruumihaldurite pädevuse kohta anda juurdepääs vastavalt artiklitele 12a, 13 ja 14.

Muudatusettepanek  72

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 12 – lõige 3

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Ruumihaldur/-haldurid annab/annavad ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutajatele juurdepääsuõigused ühise uurimisrühma koostööruumile ühise uurimisrühma kokkuleppe alusel.

3. Ruumihaldur/-haldurid haldab/haldavad ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutajate juurdepääsuõigusi ühise uurimisrühma koostööruumile ühise uurimisrühma kokkuleppe kohaselt.

Muudatusettepanek  73

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 12 – lõige 3 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

3a. Ühise uurimisrühma kokkuleppes võidakse ette näha, et ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaadil on juurdepääs ühise uurimisrühma koostööruumile tehnilise ja haldustoe, sealhulgas juurdepääsuõiguste haldamise eesmärgil.

Muudatusettepanek  74

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 12 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 12a

 

Liikmesriikide pädevate asutuste ja Euroopa Prokuratuuri juurdepääs ühiste uurimisrühmade koostööruumidele

 

Vastavalt asjakohasele ühise uurimisrühma kokkuleppele annab /annavad ruumihaldur/-haldurid ühise uurimisrühma kokkuleppes määratud pädevatele asutustele juurdepääsu ühise uurimisrühma koostööruumile.

Muudatusettepanek  75

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 13 – pealkiri

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Pädevate liidu organite ja asutuste juurdepääs ühiste uurimisrühmade koostööruumidele

Pädevate liidu organite ja asutuste ning ühises uurimisrühmas osalevate rahvusvaheliste õigusasutuste juurdepääs ühiste uurimisrühmade koostööruumidele

Muudatusettepanek  76

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 13 – lõige 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Ühiste uurimisrühmade ruumihaldur/-haldurid võib/võivad otsustada anda Eurojustile, sealhulgas ühiste uurimisrühmade sekretariaadile, juurdepääsu ühise uurimisrühma koostööruumile, et Eurojust saaks täita oma ülesandeid, mis on kindlaks määratud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2018/172729. Eelkõige võib/võivad ruumihaldur/-haldurid otsustada anda ühiste uurimisrühmade sekretariaadile juurdepääsu ühise uurimisrühma koostööruumile selleks, et sekretariaat saaks pakkuda tehnilist ja haldustuge ning hallata juurdepääsuõigusi.

1. Ühiste uurimisrühmade ruumihaldur/-haldurid võib/võivad otsustada anda Eurojustile, sealhulgas ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaadile, juurdepääsu ühise uurimisrühma koostööruumile, et Eurojust saaks täita oma ülesandeid, mis on kindlaks määratud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2018/172729. Eelkõige võib/võivad ruumihaldur/-haldurid otsustada anda ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaadile juurdepääsu ühise uurimisrühma koostööruumile selleks, et sekretariaat saaks pakkuda tehnilist ja haldustuge ning hallata juurdepääsuõigusi.

__________________

__________________

29 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. novembri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1727 Euroopa Liidu Kriminaalõigusalase Koostöö Ameti (Eurojust) kohta (ELT L 295, 21.11.2018, lk 138).

29 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. novembri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1727 Euroopa Liidu Kriminaalõigusalase Koostöö Ameti (Eurojust) kohta ning millega asendatakse ja tunnistatakse kehtetuks nõukogu otsus 2002/187/JSK (ELT L 295, 21.11.2018, lk 138).

Muudatusettepanek  77

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 13 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Ühiste uurimisrühmade ruumihaldur/-haldurid võib/võivad otsustada anda Europolile juurdepääsu ühise uurimisrühma koostööruumile, et Europol saaks täita oma ülesandeid, mis on kindlaks määratud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2016/79430.

2. Ühiste uurimisrühmade ruumihaldur/-haldurid võib/võivad anda Europolile juurdepääsu ühise uurimisrühma koostööruumile, et Europol saaks täita oma ülesandeid, mis on kindlaks määratud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2016/79430.

__________________

___________

30 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. mai 2016. aasta määrus (EL) 2016/794, mis käsitleb Euroopa Liidu Õiguskaitsekoostöö Ametit (Europol) (ELT L 135, 24.5.2016, lk 53).

30 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. mai 2016. aasta määrus (EL) 2016/794, mis käsitleb Euroopa Liidu Õiguskaitsekoostöö Ametit (Europol) (ELT L 135, 24.5.2016, lk 53).

Muudatusettepanek  78

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 13 – lõige 3

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Ühiste uurimisrühmade ruumihaldur/-haldurid võib/võivad otsustada anda OLAFile juurdepääsu ühise uurimisrühma koostööruumile, et OLAF saaks täita oma ülesandeid, mis on kindlaks määratud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL, Euratom) nr 883/201331.

3. Ühiste uurimisrühmade ruumihaldur/-haldurid võib/võivad anda OLAFile juurdepääsu ühise uurimisrühma koostööruumile, et OLAF saaks täita oma ülesandeid, mis on kindlaks määratud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL, Euratom) nr 883/201331.

__________________

___________

31 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. septembri 2013. aasta määrus (EL, Euratom) nr 883/2013, mis käsitleb Euroopa Pettustevastase Ameti (OLAF) juurdlusi ning millega tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1073/1999 ja nõukogu määrus (Euratom) nr 1074/1999 (ELT L 248, 18.9.2013, lk 1).

31 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. septembri 2013. aasta määrus (EL, Euratom) nr 883/2013, mis käsitleb Euroopa Pettustevastase Ameti (OLAF) juurdlusi ning millega tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1073/1999 ja nõukogu määrus (Euratom) nr 1074/1999 (ELT L 248, 18.9.2013, lk 1).

Muudatusettepanek  79

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 13 – lõige 4

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

4. Ühiste uurimisrühmade ruumihaldur/-haldurid võib/võivad otsustada anda Euroopa Prokuratuurile juurdepääsu ühise uurimisrühma koostööruumile, et Euroopa Prokuratuur saaks täita oma ülesandeid, mis on kindlaks määratud nõukogu määruses (EL) 2017/1939.

4. Ühiste uurimisrühmade ruumihaldur/-haldurid võib/võivad anda Euroopa Prokuratuurile juurdepääsu ühise uurimisrühma koostööruumile, et Euroopa Prokuratuur saaks täita oma ülesandeid, mis on kindlaks määratud nõukogu määruses (EL) 2017/1939.

Muudatusettepanek  80

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 13 – lõige 5

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

5. Ühiste uurimisrühmade ruumihaldur/-haldurid võib/võivad otsustada anda muudele pädevatele liidu organitele ja asutustele juurdepääsu ühise uurimisrühma koostööruumile, et need organid ja asutused saaksid täita oma ülesandeid, mis on kindlaks määratud nende alusaktides.

5. Ühiste uurimisrühmade ruumihaldur/-haldurid võib/võivad anda muudele pädevatele liidu organitele ja asutustele juurdepääsu ühise uurimisrühma koostööruumile, et need organid ja asutused saaksid täita oma ülesandeid, mis on kindlaks määratud nende alusaktides.

Muudatusettepanek  81

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 13 – lõige 5 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

5a. Ühiste uurimisrühmade ruumihaldur/-haldurid võib/võivad anda rahvusvahelistele õigusasutustele juurdepääsu ühiste uurimisrühmade koostööruumile, et täita asjakohases ühise uurimisrühma kokkuleppes sisalduvaid koostööeesmärke.

Muudatusettepanek  82

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 14 – lõige 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Ühiste uurimisrühmade ruumihaldur/-haldurid võib/võivad otsustada anda artiklis 5 loetletud eesmärkidel juurdepääsu ühise uurimisrühma koostööruumile selliste kolmandate riikide pädevatele asutustele, kes on allkirjastanud konkreetse ühise uurimisrühma kokkuleppe.

1. Ühiste uurimisrühmade ruumihaldur/-haldurid annab/annavad/ juhul, kui see on ühiste uurimisrühmade kokkuleppes sätestatud, anda artiklis 5 loetletud eesmärkidel juurdepääsu ühise uurimisrühma koostööruumile selliste kolmandate riikide pädevatele asutustele, kes on allkirjastanud konkreetse ühise uurimisrühma kokkuleppe.

Muudatusettepanek  83

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 14 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Ühiste uurimisrühmade ruumihaldur/-haldurid tagab/tagavad, et operatiivandmete vahetamine ühise uurimisrühma koostööruumile juurdepääsu saanud kolmandate riikide pädevate asutustega piirdub sellega, mis on vajalik ühise uurimisrühma kokkuleppe eesmärkide täitmiseks, ja toimub kokkuleppes sätestatud tingimustel.

2. Ühiste uurimisrühmade ruumihaldur/-haldurid kontrollib/kontrollivad ja tagab/tagavad, et operatiivandmete vahetamine ühise uurimisrühma koostööruumile juurdepääsu saanud kolmandate riikide pädevate asutustega piirdub sellega, mis on vajalik ühise uurimisrühma kokkuleppe eesmärkide täitmiseks, ja toimub kokkuleppes sätestatud tingimustel.

Muudatusettepanek  84

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 14 – lõige 3 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

3a. Liidu organid ja asutused tagavad, et isikuandmeid edastatakse ühise uurimisrühma koostööruumile juurdepääsu saanud kolmandatele riikidele üksnes juhul, kui on täidetud määruses (EL) 2018/1725 IX peatükis sätestatud tingimused.

Muudatusettepanek  85

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 15 – lõige 3

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Lõigete 1 ja 2 kohaldamiseks võtab eu-LISA vastu turbekava, talitluspidevuse kava ja avariitaastekava, et tagada keskse infosüsteemi taastamine katkestuste korral.

3. Lõigete 1 ja 2 kohaldamiseks võtab eu-LISA vastu turbekava, talitluspidevuse kava ja avariitaastekava, et tagada keskse infosüsteemi taastamine katkestuste korral. eu-LISA kehtestab töökorra ELi institutsioonide ja ametite infoturbeintsidentidega tegelev rühmaga (CERT-EU) ning võtab vastu turbekava, konsulteerides Euroopa Liidu Küberturvalisuse Ametiga (ENISA).

Muudatusettepanek  86

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 17 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Lõikes 1 osutatud säilitamistähtaja möödudes kustutatakse salvestatud andmed kesksest süsteemist automaatselt.

2. Niipea kui kõik ettenähtud ühise uurimisplatvormi kasutajad on allalaadimisprotsessi lõpetanud või hiljemalt lõikes 1 osutatud säilitamistähtaja möödudes kustutatakse andmed kesksest süsteemist automaatselt ja alatiseks.

Muudatusettepanek  87

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 18 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Lõikes 1 osutatud säilitamistähtaja möödudes kustutatakse salvestatud andmed kesksest süsteemist automaatselt.

2. Lõikes 1 osutatud säilitamistähtaja möödudes kustutatakse andmed kesksest süsteemist automaatselt.

Muudatusettepanek  88

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 19 – lõige 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Liikmesriigi iga pädevat asutust ning vajaduse korral Eurojusti, Europoli, Euroopa Prokuratuuri, OLAFit või muud pädevat liidu organit või asutust käsitatakse käesoleva määruse kohasel isikuandmete töötlemisel vastutava töötlejana kooskõlas kohaldatavate liidu andmekaitsenormidega.

1. Liikmesriigi iga pädevat asutust ning vajaduse korral Eurojusti, Europoli, Euroopa Prokuratuuri, OLAFit või muud pädevat liidu organit või asutust käsitatakse käesoleva määruse kohasel operatiivsete isikuandmete töötlemisel vastutava töötlejana kooskõlas kohaldatavate liidu andmekaitsenormidega.

Muudatusettepanek  89

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 19 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Seoses kolmandate riikide pädevate asutuste poolt ühiste uurimisrühmade koostööplatvormile üles laaditud andmetega käsitatakse ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kaudu vahetatavate ja sellel säilitatavate isikuandmete vastutava töötlejana üht ühiste uurimisrühmade ruumihalduritest.

2. Seoses kolmandate riikide pädevate asutuste poolt ühiste uurimisrühmade koostööplatvormile üles laaditud andmetega käsitatakse ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kaudu vahetatavate ja sellel säilitatavate isikuandmete vastutava töötlejana üht ühiste uurimisrühmade ruumihalduritest, kes on nimetatud ühise uurimisrühma kokkuleppes selle allkirjastamisel.

Muudatusettepanek  90

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 19 – lõige 2 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

2a. Kui ühise uurimisrühma kokkuleppes ei nimetata vastutavaks töötlejaks ühte haldajat, tegutsevad kõik ühise uurimisrühma koostööruumi haldajad ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kaudu vahetatavate ja seal säilitatavate isikuandmete puhul kaasvastutavate töötlejatena vastavalt määrusele (EL) 2018/1725.

Muudatusettepanek  91

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 19 – lõige 4

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

4. Mitteoperatiivsete andmete haldamise eest ühiste uurimisrühmade koostööplatvormil vastutavad ühiselt ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutajad.

4. Ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutajad on kaasvastutavad töötlejad mitteoperatiivsete isikuandmete töötlemisel ühiste uurimisrühmade koostööplatvormil, mida tuleb ühiste uurimisrühmade kokkuleppes rõhutada.

Muudatusettepanek  92

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 1 – punkt a

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(a) operatiivteabe ja tõendite vahetamine ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutajate vahel;

a) operatiivteabe ja tõendite vahetamine ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutajate vahel eesmärgil, milleks konkreetne ühine uurimisrühm loodi;

Muudatusettepanek  93

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Juurdepääs ühiste uurimisrühmade koostööplatvormile on ainult liikmesriikide ja kolmandate riikide pädevatel asutustel, Eurojustil, Europolil, Euroopa Prokuratuuril, OLAFil ning muude pädevate liidu organite ja asutuste nõuetekohaselt volitatud töötajatel, kes pääsevad platvormile juurde vaid ulatuses, mis on neile vajalik oma ülesannete täitmiseks kooskõlas lõikes 1 osutatud eesmärkidega, ning mis on vajalik taotletavate eesmärkide saavutamiseks ja on nendega proportsionaalne.

2. Juurdepääs ühiste uurimisrühmade koostööplatvormile on ainult liikmesriikide ja kolmandate riikide pädevatel asutustel, Eurojustil, Europolil, Euroopa Prokuratuuril, OLAFil ning muude pädevate liidu organite ja asutuste või rahvusvaheliste õigusasutuste nõuetekohaselt volitatud töötajatel, kes pääsevad platvormile juurde vaid ulatuses, mis on neile vajalik oma ülesannete täitmiseks kooskõlas lõikes 1 osutatud eesmärkidega, ning mis on rangelt vajalik taotletavate eesmärkide saavutamiseks ja on nendega proportsionaalne.

Muudatusettepanek  94

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 21 – lõige 2 – punkt b

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(b) kesksesse infosüsteemi sisenenud ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutaja identifitseerimisandmed;

b) kesksesse infosüsteemi sisenenud ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutajate teenistujate identifitseerimisandmed;

Muudatusettepanek  95

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 21 – lõige 2 – punkt c

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(c) ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutaja tehtud toimingu kuupäev, ajavöönd ja kellaaeg;

c) ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutajate tehtud iga toimingu kuupäev, ajavöönd ja kellaaeg;

Muudatusettepanek  96

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 21 – lõige 2 – punkt d

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(d) ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutaja tehtud toiming.

d) ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutajate tehtud toiming.

Muudatusettepanek  97

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 21 – lõige 3

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Logisid kaitstakse asjakohaste tehniliste meetmetega loata juurdepääsu eest ning neid säilitatakse kolm aastat või siis selle aja võrra kauem, mis kulub käimasoleva järelevalvemenetluse lõpetamisele.

3. Logisid kaitstakse asjakohaste tehniliste meetmetega muutmise ja loata juurdepääsu eest ning neid säilitatakse kolm aastat või siis selle aja võrra kauem, mis kulub käimasoleva järelevalvemenetluse lõpetamisele.

Muudatusettepanek  98

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 21 – lõige 4

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

4. Taotluse korral teeb eu-LISA logid liikmesriikide pädevatele asutustele põhjendamatu viivituseta kättesaadavaks.

4. Taotluse korral teeb eu-LISA logid konkreetses ühises uurimisrühmas osalenud liikmesriikide pädevatele asutustele põhjendamatu viivituseta kättesaadavaks.

Muudatusettepanek  99

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 22 – lõige 1 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

1a. eu-LISA kehtestab ka menetlused ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi tulemuslikkuse jälgimiseks ja mõõtmiseks seoses platvormi kohaldamisala, tõhususe ja kasutatavusega.

Muudatusettepanek  100

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 22 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Lõikes 1 osutatud menetlustega nähakse ette võimalus koostada järelevalve eesmärgil korrapäraselt tehnilist statistikat.

2. Lõikes 1 osutatud menetlustega nähakse ette võimalus koostada järelevalve eesmärgil korrapäraselt tehnilist statistikat ja need aitavad läbi viia ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi üldist hindamist.

Muudatusettepanek  101

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 22 – lõige 3

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Arendusprotsessis tekkivate suuremate viivituste korral teavitab eu-LISA Euroopa Parlamenti ja nõukogu võimalikult aegsasti viivituste põhjustest ning nende mõjust ajakavale ja rahastamisele.

3. Arendusprotsessis tekkivate suuremate viivituste korral teavitab eu-LISA Euroopa Parlamenti ja nõukogu võimalikult aegsasti viivituste põhjustest, nende mõjust ajakavale ja rahastamisele ning meetmetest, mida ta kavatseb võtta olukorra parandamiseks.

Muudatusettepanek  102

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 22 – lõige 6

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

6. Kaks aastat pärast ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi töölerakendamist ja seejärel igal aastal esitab eu-LISA komisjonile aruande ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi tehnilise toimimise, sealhulgas selle turvalisuse kohta.

6. Kaks aastat pärast ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi töölerakendamist ja seejärel igal aastal esitab eu-LISA komisjonile aruande ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi tehnilise toimimise, sealhulgas selle turvalisuse kohta. Aruanne tehakse üldsusele kättesaadavaks.

Muudatusettepanek  103

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 22 – lõige 7

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

7. Neli aastat pärast ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi töölerakendamist ja seejärel iga nelja aasta tagant korraldab komisjon platvormi üldise hindamise. Komisjon edastab üldise hindamise aruande Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

7. Kaks aastat pärast ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi töölerakendamist ja seejärel iga kahe aasta tagant korraldab komisjon platvormi üldise hindamise. Komisjon edastab üldise hindamise aruande Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

Muudatusettepanek  104

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 22 – lõige 8

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

8. Liikmesriikide pädevad asutused, Eurojust, Europol, Euroopa Prokuratuur, OLAF ning muud pädevad liidu organid ja asutused annavad eu-LISA-le ja komisjonile teavet, mis on vajalik lõigetes 4 ja 7 osutatud aruannete koostamiseks. See teave ei tohi kahjustada töömeetodeid ega sisaldada andmeid, mis avalikustaks teabeallikaid, töötajate nimesid või teavet uurimiste kohta.

8. Liikmesriikide pädevad asutused, Eurojust, Europol, Euroopa Prokuratuur, OLAF ning muud pädevad liidu organid ja asutused koostavad ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi kasutamise järelevalve- ja hindamiskava, mis hõlmab aruandlusnõudeid, mille tagasisidet kogub ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaat, et anda eu-LISA-le ja komisjonile teavet, mis on vajalik lõigetes 4 ja 7 osutatud aruannete koostamiseks. See teave ei tohi kahjustada töömeetodeid ega sisaldada andmeid, mis avalikustaks teabeallikaid, töötajate nimesid või teavet uurimiste kohta.

Muudatusettepanek  105

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 24 – lõige 1 – sissejuhatav osa

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Komisjon määrab ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi töölerakendamise kuupäeva kindlaks, kui ta on veendunud, et täidetud on järgmised tingimused:

1. Tegevuse alguskuupäev ei tohi olla hilisem kui 1. jaanuar 2025. Komisjon määrab ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi töölerakendamise kuupäeva kindlaks, kui ta on veendunud, et täidetud on järgmised tingimused:

Muudatusettepanek  106

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 24 – lõige 1 – punkt a

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(a) vastu on võetud artiklis 6 osutatud asjaomased rakendusaktid;

a) artiklis 6 osutatud asjaomaste rakendusaktidega vastu võetud nõuded on täidetud;

Muudatusettepanek  107

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 24 – lõige 1 – punkt b

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(b) eu-LISA on ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi koos liikmesriikidega ja anonüümseid andmeid kasutades põhjalikult katsetanud.

b) eu-LISA on katseajal ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi liikmesriikide osalusel ja anonüümseid andmeid kasutades põhjalikult katsetanud.

Muudatusettepanek  108

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 24 – lõige 1 – punkt b a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

ba) punktis b osutatud katseaeg on edukalt läbitud.

Muudatusettepanek  109

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 24 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Kui komisjon on töölerakendamise kuupäeva kooskõlas lõikega 1 kindlaks määranud, teeb ta selle liikmesriikidele, Eurojustile, Europolile, Euroopa Prokuratuurile ja OLAFile teatavaks.

2. Kui komisjon on töölerakendamise kuupäeva kooskõlas lõikega 1 kindlaks määranud, teeb ta selle Euroopa Parlamendile, liikmesriikidele, Eurojustile, Europolile, Euroopa Prokuratuurile ja OLAFile teatavaks.

Muudatusettepanek  110

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 24 – lõige 4 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

4a. Kui artikli 22 lõike 3 kohaselt teatatakse võimalikest olulistest viivitustest, mis võivad ohustada tegevuse alustamise tähtajast kinnipidamist, võtab komisjon koos eu-LISAga vastutuse olukorra parandamise eest ja lõikes 1 sätestatud tegevuse alustamise tähtajast kinnipidamise eest erandolukorra plaanimise ja eu-LISA-le abi osutamise kaudu.

Muudatusettepanek  111

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 26 – lõik 1 – punkt 2

Määrus (EL) 2018/1726

Artikkel 8b – lõik 1 – punkt b

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

b) ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi tehnilise kasutamise alase koolitusega seotud ülesanded, sealhulgas koolitusmaterjalide pakkumine internetis.

b) ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi sekretariaadi ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi tehnilise kasutamise alase koolitusega seotud ülesanded, sealhulgas koolitusmaterjalide pakkumine internetis.


 

SELETUSKIRI

Ühised uurimisrühmad koondavad eri riikide prokuröre, politseid ja uurivaid kohtunikke, et koordineerida piiriüleseid uurimisi ning viia süüdistused kiiresti ja edukalt lõpule. Need on kriminaalasjades tehtava rahvusvahelise õigusalase koostöö kõige edukamad vahendid.

Rahvusvahelise Kriminaalkohtu prokuratuuri esimene osalemine Ukraina sõjakuritegude uurimise ühises uurimisrühmas näitab veelgi, et rahvusvaheline koordineerimine ja teabevahetus kõige raskemate kuritegude puhul muutub lähiaastatel üha olulisemaks.

Raportööri esitatud raporti projektis tehakse seetõttu ettepanek uute sätete kohta, mis võimaldavad rahvusvaheliste õigusasutuste, eelkõige Rahvusvahelise Kriminaalkohtu osalemist ühiste uurimisrühmade koostööplatvormis.

Teabekogumisprotsessi käigus selgus, et selle platvormi olemasolu oleks juba märkimisväärselt hõlbustanud rahvusvahelist koostööd rahvusvaheliste kuritegude eest vastutusele võtmisel, sealhulgas koostöös Rahvusvahelise Kriminaalkohtuga ning seoses Eurojusti ajakohastatud volitustega sõjakuritegudega seotud tõendite kogumisel, säilitamisel ja analüüsimisel.

Lisaks ei vasta praegused ühistes uurimisrühmades teabe ja andmete vahetamise viisid praegustele turvanõuetele ning seetõttu on hädavajalik, et liit looks ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi niipea kui võimalik. Seetõttu on raportööri eesmärk luua toimiv platvorm pigem varem kui hiljem.

Sel eesmärgil on raporti projekti eesmärk kiirendada ühiste uurimisrühmade koostööplatvormi tegevuse alustamist vähemalt ühe aasta võrra, kusjuures aruanne sisaldab kuupäeva ja sätteid, mille eesmärk on kiirendada kavandamis- ja arendusetappi töötajate ja ressursside eraldamise teel.

Raportööri arvates peaksid uue platvormi loomist kasutama võimalikult paljud pädevad asutused, samal ajal kui see peaks täielikult tugevdama ELi julgeolekutaristut. Seetõttu tegi raportöör ettepaneku lisada võimalus osaleda Napoli II konventsiooni alusel loodud tollialastel ühistel uurimisrühmadel, tingimusel et nad tegutsevad kriminaaluurimise raames kohtu järelevalve all.

Raportöör täpsustas andmekaitsega seotud põhjendusi ja sätteid, et viia need kooskõlla Euroopa Andmekaitseinspektori ametlike märkustega. Tehakse ettepanek täiendavate sätete kohta, et täpsustada platvormi toetamises ja toimimises osalevate ELi asutuste, eelkõige Eurojusti (ja selle ühiste uurimisrühmade võrgustiku sekretariaadi) ja eu-LISA rolli. Raportöör kutsub komisjoni üles tagama, et finantsselgitus kajastaks paremini nende asutuste nõudeid ja uusi ülesandeid, nagu on kavandatud käesolevas määruses.


VASTUTAVA KOMISJONI MENETLUS

Pealkiri

Koostööplatvormi loomine ühiste uurimisrühmade tegevuse toetuseks ja määruse (EL) 2018/1726 muutmine

Viited

COM(2021)0756 – C9-0448/2021 – 2021/0391(COD)

EP-le esitamise kuupäev

2.12.2021

 

 

 

Vastutav komisjon

 istungil teada andmise kuupäev

LIBE

17.1.2022

 

 

 

Nõuandvad komisjonid

 istungil teada andmise kuupäev

BUDG

17.1.2022

 

 

 

Arvamuse esitamisest loobumine

 otsuse kuupäev

BUDG

9.12.2021

 

 

 

Raportöörid

 nimetamise kuupäev

Malik Azmani

20.4.2022

 

 

 

Läbivaatamine parlamendikomisjonis

27.6.2022

 

 

 

Vastuvõtmise kuupäev

10.10.2022

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

56

0

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Abir Al-Sahlani, Konstantinos Arvanitis, Malik Azmani, Malin Björk, Patrick Breyer, Saskia Bricmont, Patricia Chagnon, Clare Daly, Andrzej Halicki, Evin Incir, Sophia in ‘t Veld, Assita Kanko, Alice Kuhnke, Jeroen Lenaers, Lukas Mandl, Nuno Melo, Nadine Morano, Javier Moreno Sánchez, Maite Pagazaurtundúa, Emil Radev, Paulo Rangel, Terry Reintke, Karlo Ressler, Diana Riba i Giner, Isabel Santos, Birgit Sippel, Sara Skyttedal, Vincenzo Sofo, Ramona Strugariu, Tomas Tobé, Yana Toom, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Elena Yoncheva, Javier Zarzalejos

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliikmed

Romeo Franz, Erik Marquardt, Michal Šimečka, Paul Tang, Róża Thun und Hohenstein, Miguel Urbán Crespo

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliikmed (art 209 lg 7)

Gilles Boyer, Deirdre Clune, Jonás Fernández, Vlad Gheorghe, Hannes Heide, Eero Heinäluoma, Othmar Karas, Georgios Kyrtsos, Karsten Lucke, Aušra Maldeikienė, Peter Pollák, Evelyn Regner, Antonio Maria Rinaldi, Simone Schmiedtbauer, Ralf Seekatz, Ivan Štefanec

Esitamise kuupäev

13.10.2022

 


 

NIMELINE LÕPPHÄÄLETUS VASTUTAVAS KOMISJONIS

56

+

ECR

Assita Kanko, Vincenzo Sofo

ID

Patricia Chagnon, Antonio Maria Rinaldi

PPE

Deirdre Clune, Andrzej Halicki, Othmar Karas, Jeroen Lenaers, Aušra Maldeikienė, Lukas Mandl, Nuno Melo, Nadine Morano, Peter Pollák, Emil Radev, Paulo Rangel, Karlo Ressler, Simone Schmiedtbauer, Ralf Seekatz, Sara Skyttedal, Ivan Štefanec, Tomas Tobé, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Javier Zarzalejos

RENEW

Abir Al-Sahlani, Malik Azmani, Gilles Boyer, Vlad Gheorghe, Sophia in 't Veld, Georgios Kyrtsos, Maite Pagazaurtundúa, Michal Šimečka, Ramona Strugariu, Róża Thun und Hohenstein, Yana Toom

S&D

Jonás Fernández, Hannes Heide, Eero Heinäluoma, Evin Incir, Karsten Lucke, Javier Moreno Sánchez, Evelyn Regner, Isabel Santos, Birgit Sippel, Paul Tang, Elena Yoncheva

THE LEFT

Konstantinos Arvanitis, Malin Björk, Clare Daly, Miguel Urbán Crespo

VERTS/ALE

Patrick Breyer, Saskia Bricmont, Romeo Franz, Alice Kuhnke, Erik Marquardt, Terry Reintke, Diana Riba i Giner

 

0

-

 

 

 

0

0

 

 

 

Kasutatud tähised:

+ : poolt

- : vastu

0 : erapooletu

 

 

Viimane päevakajastamine: 28. oktoober 2022
Õigusteave - Privaatsuspoliitika