ДОКЛАД относно предложението за назначаване на Алехандро Бланко Фернандес за член на Сметната палата

13.10.2023 - (C9‑0333/2023 – 2023/0806(NLE))

Комисия по бюджетен контрол
Докладчик: Жил Боайе

Процедура : 2023/0806(NLE)
Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа :  
A9-0293/2023
Внесени текстове :
A9-0293/2023
Разисквания :
Гласувания :
Приети текстове :

ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

относно предложението за назначаване на Алехандро Бланко Фернандес за член на Сметната палата

(C9‑0333/2023 – 2023/0806(NLE))

(Консултация)

Европейският парламент,

 като взе предвид член 286, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз, съгласно който Съветът се е консултирал с него (C9‑0333/2023),

 като взе предвид член 129 от своя Правилник за дейността,

 като взе предвид доклада на комисията по бюджетен контрол (A9-0293/2023),

А. като има предвид, че с писмо от 8 септември 2023 г. Съветът се е консултирал с Европейския парламент относно назначаването на Алехандро Бланко Фернандес за член на Европейската сметна палата;

Б. като има предвид, че комисията по бюджетен контрол на Парламента направи оценка на квалификацията на Алехандро Бланко Фернандес, по-специално по отношение на условията, посочени в член 286, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз; като има предвид, че в рамките на тази оценка Алехандро Бланко Фернандес представи на комисията автобиография, както и своите отговори на отправения му писмен въпросник;

В. като има предвид, че впоследствие, на 12 октомври 2023 г., комисията проведе изслушване на Алехандро Бланко Фернандес, по време на което той направи встъпително изявление, а след това отговори на въпросите, зададени от членовете на комисията;

1. изказва положително становище относно предложението на Съвета за назначаване на Алехандро Бланко Фернандес за член на Сметната палата;

2. възлага на своя председател да предаде настоящото решение на Съвета и за сведение на Сметната палата, както и на другите институции на Европейския съюз и на институциите на държавите членки за одит.

 


 

ПРИЛОЖЕНИЕ 1: АВТОБИОГРАФИЯ НА АЛЕХАНДРО БЛАНКО ФЕРНАНДЕС

Образование

 

 

9.2007 – 6.2011 г.

Университет „Камило Хосе Села“: докторска степен (cum laude) по икономика, бизнес и финанси.

10.2006 – 10.2007 г.

Висш орган на държавните финансови контрольори и одитори.

3.2004 – 12.2004 г.

Технически орган на одиторите и счетоводителите.

9.1999 – 6.2001 г.

Университет на Виго (кампус Оренсе): диплома по бизнес администрация и управление.

9.1996 – 6.1999 г.

Университет на Виго (кампус Оренсе): диплома по бизнес специалност.

 

Опит

 

 

 

12.2020 –

Постоянно представителство на Испания в Европейския съюз: координиращ съветник в Постоянното представителство на Испания в Европейския съюз, отговарящ за преговорите по досиетата, свързани с многогодишната финансова рамка, политиката на сближаване и средствата по NextGenerationEU. Отговаря за работните групи на Съвета по структурните мерки и многогодишната финансова рамка. Отговаря за връзките с ГД „Регионална и селищна политика“, ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ и ГД „Бюджет“, както и за отношенията с Европейския парламент.

 

 

3.2015 – 3.2020 г.

Постоянно представителство на Испания в Европейския съюз: финансов съветник в Постоянното представителство на Испания в Европейския съюз, отговарящ за работните групи на Съвета по структурните мерки и многогодишната финансова рамка (от 2015 г. до 2018 г., също отговаря за работна група „Борба с измамите“ и за досиетата в областта на обществените поръчки). Представител на Координационната служба за борба с измамите в Брюксел от 2015 до 2018 г. Отговаря за връзките с ГД „Регионална и селищна политика“, ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ и ГД „Бюджет“, както и за отношенията с Европейския парламент.

 

 

9.2009 – 3.2015 г.

Европейска комисия, Генерална дирекция „Регионална политика“: командирован национален експерт в отдел „Вътрешен одит и консултации“ на Генерална дирекция „Регионална политика“, отговарящ за досиетата, свързани с оценката на програмния период 2007 – 2013 г., изпълнението на програмния период 2014 – 2020 г. и одита на елементи, свързани с управлението и външния одит на Европейския фонд за регионално развитие, Кохезионния фонд и предприсъединителния инструмент.

 

 

3.2009 – 10.2009 г.

Европейска комисия, Генерална дирекция „Морско дело и рибарство“:

командирован национален експерт по професионално обучение в испанския географски отдел, отговарящ за наблюдението и разрешаването на нередности в испанския фонд за морско дело и рибарство.

 

 

10.2007 – 3.2009 г.

Главен контрольор на държавната администрация (Министерство на финансите): национален одитор, ръководител на екип в рамките на одитния орган, който отговаря за одитите на програмите за териториално сътрудничество с участието на Испания и за изготвянето на одитните стратегии за тези програми за периода 2014 – 2020 г.

 

 

10.2005 – 10.2006 г.

Главен контрольор на държавната администрация (Министерство на финансите): одитор, отговарящ за контрола на средствата, свързани с Европейския социален фонд, в рамките на одитния орган.

 

 

12.2004 г. –11.2005 г.

Главен контрольор на държавната администрация (Министерство на финансите): одитор, отговарящ за постоянния финансов контрол и предварителния преглед за Министерството на околната среда.

 

 

Умения

 

 

 

От 2011 г. досега изнася лекции и семинари относно многогодишната финансова рамка, европейския бюджет и европейските преговори в университета „Камило Хосе Села“, Католическия университет на Мурсия ICADE и Международния университет на Ла Риоха.

 

През 2014 г. получава акредитация от Института на вътрешни одитори за сертифицирани професионалисти в областта на публичния одит.

 

Езици

 

 

Испански Майчин език

Галисийски Майчин език

Английски C2

Френски C2

Италиански C1

Португалски B2

 

 


 

ПРИЛОЖЕНИЕ 2: ОТГОВОРИ НА ВЪПРОСНИКА ОТ АЛЕХАНДРО БЛАНКО ФЕРНАНДЕС

Професионален опит

1. Моля, посочете Вашия професионален опит в областта на публичните финанси, независимо дали става въпрос за бюджетно планиране, изпълнение или управление на бюджета или бюджетен контрол или одит.

Целият ми професионален опит е бил в Министерството на финансите – като одитор и като преговарящ по регламентите за европейските фондове и многогодишната финансова рамка.

Започнах като одитор през 2005 г., когато преминах първия процес на подбор, за да стана одитор на ниво А2, което ми даде право да работя за Министерството на финансите в областта на последващите и предварителните проверки в Министерството на околната среда (понастоящем Министерство на екологичния преход и демографското предизвикателство).

През 2007 г. положих изпита за управленски процес за Висшия корпус на държавните контрольори и одитори в Министерството на финансите. Този процес на подбор се състои от шест изпита, основани на граждански, административни и търговски разпоредби, макроикономика, публично и частно счетоводство, финансова математика, езици, фискални и бюджетни разпоредби, публични финанси и обществени поръчки.

Успешното полагане на този изпит ми даде право да работя в различни области в Министерството на финансите, където се специализирах в одита на европейските фондове. Отговарях и за одита на програмите за териториално сътрудничество, в които участва Испания. Преди това участвах и в одитите на Европейския фонд за регионално развитие и Европейския социален фонд. Като ръководител на одитите в областта на териториалното сътрудничество координирах работата на място, като предоставях насоки за различните одити, извършвани от други органи. Между 2007 г. и 2008 г. работата на място беше възлагана на различни одиторски дружества. Имах възможност да ръководя одитите, извършвани от частни дружества, и да включа процесите, които обикновено се извършват от одиторите от частния сектор, в насоките за публичния одит и публичните органи.

Участвах и в процеса на вземане на решения за прилагане на финансови корекции и хармонизиране на процесите между фондовете и органите, като предоставях насоки за стандартизация, които не оставяха място за тълкуване.

Както знаете, ако анализираме програмите за териториално сътрудничество от гледна точка на одита, те изискват много по-голяма координация от останалата част от европейските фондове, тъй като включват много различни партньори и одитори, които извършват одитите за един и същ проект. Това ми даде възможност да науча повече за различните европейски разпоредби и одитни методологии.

През 2009 г. бях избран от Комисията за командирован национален експерт. Работата ми в отдел „Вътрешен одит и консултации“ на генерална дирекция беше голямо предизвикателство и ми позволи да открия друг аспект на одитите, включително тези, свързани с изпълнението. През 2014 г. бях сертифициран от Института на вътрешните одитори.

По време на кариерата си в Европейската комисия имах възможност да работя по различни одити и консултации за ГД „Регионална и селищна политика“, включително оценката на ЕФРР. Участвах в изготвянето на законодателните предложения за периода 2014 – 2020 г., насоките за приключване за периода 2007 – 2013 г., Инструмента за предприсъединителна помощ и приключването на Кохезионния фонд за периода 2000 – 2006 година.

Работата и опитът ми с европейските институции засилиха вече съществуващите ми познания за европейските фондове и разшириха знанията ми за различните инструменти и техники за одит, прилагани от одиторите на ГД „Регионална и селищна политика“. Също така имах възможност да организирам различни семинари по етика в ГД „Регионална и селищна политика“, като тази работа доведе до предложението за прилагане на вътрешни етични стандарти в генералната дирекция.

През март 2015 г. бях избран от държавния секретар по бюджетите и разходите в Испания да представлявам моята страна в Съвета на Европейския съюз. През този период бях представител на Испания в различни работни групи, като например работна група „Структурни мерки“, група за борба с измамите, бюджетен комитет, група „Обществени поръчки“ и група „Многогодишна финансова рамка“ (МФР). Понастоящем председателствам работната група за преразглеждането на МФР и работната група „Структурни мерки и най-отдалечени региони“ от името на ротационното испанско председателство на ЕС, което ръководи преговорите по Механизма за Украйна и регламента за STEP.

Работата ми в Съвета на Европейския съюз ми даде възможност да действам като финансов съветник, отговарящ за преговорите по многогодишната финансова рамка за периода 2021 – 2027 г., регламентите за европейските фондове за периода 2021 – 2027 г., досиетата за фонд „Солидарност“ на Европейския съюз, отношенията с комисията REGI, законодателните мерки за смекчаване на икономическите и социалните последици от COVID-19 и пакета за възстановяване Next Generation EU.

2. Кои са Вашите най-значими постижения в професионалната Ви кариера?

Най-голямото ми постижение до днес е да бъда предложен от моето правителство като испански член на Европейската сметна палата, което считам за чест и признание за моята кариера като одитор в Министерството на финансите.

Като испански държавен служител бих казал, че първото ми постижение беше да положа успешно изпита, за да стана испански държавен служител, и по-конкретно в моя случай – член на Висшия корпус на държавните контрольори и одитори, което, както посочих в отговора на първия въпрос, е силно състезателен процес, който изисква години подготовка и големи лични жертви. Спечелването на този конкурс ми даде право да ръководя одитните екипи за териториално сътрудничество в Одитния орган, където имах възможност да разработя единна система за преглед и анализ на докладите и да участвам в изготвянето на насоките за финансови корекции.

Второто ми професионално постижение беше, че бях избран от ГД „Регионална и селищна политика“ да стана командирован национален експерт и да имам възможност да работя в продължение на почти 6 години в отдел „Вътрешен одит и консултации“. Работата ми в ГД „Регионална и селищна политика“ ми даде възможност да участвам в ключови решения, като например разработването на вътрешни системи за преглед на споразуменията за партньорство и оперативните програми за програмния период 2014 – 2020 г.

Третото ми професионално постижение досега беше, че бях избран от държавния секретар по бюджетите и разходите да представлявам моята страна в Съвета на Европейския съюз. Това ми даде възможност да участвам в преговорите по многогодишната финансова рамка за програмния период 2021 – 2027 г. и в опростяването и въвеждането на възможности за гъвкавост в регламентите за европейските фондове.

3. Какъв е Вашият професионален опит в международни мултикултурни и многоезични организации или институции, базирани извън Вашата държава на произход?

Като одитор, специализиран в областта на европейските фондове, имах привилегията да работя с европейските институции през по-голямата част от кариерата си. Това ми даде възможност да поддържам контакт с одитори и държавни служители от всички сектори на Европейския съюз и да науча различни работни методологии.

Като държавен контрольор и одитор и член на испанския орган за външен одит IGAE, който е одитният орган за всички европейски фондове, бях водещ одитор за програмите за териториално сътрудничество, в които участва Испания.

През 2009 г. започнах кариерата си в европейските институции като командирован национален експерт по професионално обучение в ГД „Морско дело и рибарство“, където работих в географския отдел за Испания и Португалия и отговарях за изчистването на нередностите, съобщени от испанския одитен орган. Веднага след като приключих работата си в ГД „Морско дело и рибарство“, бях нает да работя като командирован национален експерт в отдела за вътрешен одит и консултации в ГД „Регионална и селищна политика“, където бях единственият испански член на мултикултурен екип. Това ми даде възможност да науча различни работни методологии, да участвам в различни одити и да придобия значителен опит по отношение на работата и взаимодействието между Европейската сметна палата и Европейската комисия.

След почти 6 години в Европейската комисия започнах работа в Съвета на Европейския съюз, където представлявам страната си в няколко работни групи. Това ми даде възможност да задълбоча познанията си за европейските институции и междуинституционалните отношения и преговори, по-специално във връзка с обикновената законодателна процедура, а също така и във връзка с преговорите с по-силно изразен политически характер на равнище Европейски съвет, като например многогодишната финансова рамка.

4. Били ли сте освобождаван от отговорност за изпълняваните от Вас управленски функции в предходни периоди, ако се прилага такава процедура?

Не, никога не е било необходимо да бъда освободен от отговорност за нито една от длъжностите, които съм заемал като одитор през цялата си кариера.

5. Кои от предходно заеманите от Вас професионални длъжности са в резултат на политическо назначение?

Няма такива, всички свои длъжности заемах като независим държавен служител и одитор. Бях избран за всички длъжности, които съм заемал, въз основа на квалификацията си и на успешно преминати конкурсни процедури за подбор.

6. В рамките на Вашата кариера, кои са трите най-важни решения, в които сте участвали?

По време на кариерата си имах възможност да участвам във вземането на важни решения.

Най-важното решение, в което участвах, беше договарянето и одобряването на многогодишната финансова рамка за периода 2021 – 2027 г., включително пакета за възстановяване. Създаването на Next Generation EU, за да се помогне на държавите да се възстановят след пандемията от COVID‑19, представлява значителна стъпка към европейската интеграция.

По време на тези преговори ръководих техническия екип със седалище в Брюксел и проведох важни преговори. Тези преговори ни отнеха повече от 2 години, последните 6 месеца от които бяха допълнително усложнени от въведените ограничения поради пандемията от COVID‑19. Участието ми в тези преговори включваше да ръководя преговорите по регламента за политиката на сближаване за програмния период 2021 – 2027 година. Освен това имах възможност да договоря опростените правила и гъвкавостта за програмния период 2014 – 2020 г., за да се осигури гъвкавост за наличните средства, които трябваше да бъдат предназначени за свързани с кризи мерки.

Като одитор отговарях за много различни видове одити. Ако трябва да избера най-полезните одити, те биха били следните два.

На първо място, като ръководител на одитен екип в Одитния орган за програмите за териториално сътрудничество, още през 2008 г., когато всички одити бяха възлагани на различни одиторски дружества. Ролята ми се състоеше в предоставяне на консултации на одиторите, които провеждаха одитите, и изготвяне на контролни списъци за моя екип за преглед на одитите, извършени от одиторските дружества. Едно от най-важните ми решения беше стандартизацията на одитните практики. До този момент нямаше еднородно третиране на нередностите и констатациите между различните одиторски дружества; между държавите, по-специално в програмата за Испания и Португалия, имаше много несъответствия между работата, извършена по одити от различни партньори, работещи по един и същ проект. Благодарение на тази нова работна методология получихме положителни отзиви от одиторите на Европейската комисия.

На второ място, по време на работата си в ГД „Регионална и селищна политика“ като вътрешен одитор участвах в много одити, които доведоха до промени и подобрения в процедурите на тази генерална дирекция. През 2014 г. Сметната палата извърши одит, за да установи потенциални затруднения и пречки, така че да се улесни „бързото“ одобряване на оперативните програми, за което разгледахме съответните регламенти за програмния период 2014 – 2020 година. В резултат на тази работа изяснихме информацията, която трябваше да бъде изпратена от органите на държавите членки за споразумението за партньорство и оперативните програми.

Независимост

7. Договорът предвижда, че членовете на Сметната палата трябва да са „напълно независими“ при изпълнението на своите функции. Как бихте прилагали това задължение при евентуалното изпълнение на Вашите функции?

Членове 285 и 286 от Договора за функционирането на Европейския съюз постановяват, че членовете на Европейската сметна палата са длъжни да бъдат напълно независими. Независимостта и обективността бяха основни принципи през цялата ми кариера като одитор, още от самото начало, в качеството ми на член на испанския одитен орган, и това продължи по време на работата ми в Европейската комисия.

Ако възникне ситуация, в която е налице реален или предполагаем конфликт на интереси, незабавно бих потърсил съвет от Етичния комитет на Палатата чрез консултация с председателя на ЕСП и бих се съобразил надлежно с неговия съвет.

8. Имате ли Вие или Ваши близки роднини (родители, братя и сестри, законен партньор и деца) стопанско или финансово участие или други ангажименти, които биха могли да се окажат в конфликт с бъдещите Ви функции?

Не, никакво.

9. Готов ли сте да разкриете всички Ваши финансови интереси и други ангажименти пред председателя на Сметната палата и да ги оповестите публично?

Да, готов съм да разкрия цялата необходима информация.

10. Страна ли сте по текущо съдебно производство? Ако отговорът е утвърдителен, моля, представете подробности.

Не, не съм.

11. Имате ли активна или изпълнителна роля в политиката? Ако отговорът е утвърдителен – на какво равнище? Заемали ли сте политическа длъжност през последните 18 месеца? Ако отговорът е утвърдителен, моля, представете подробности.

Не, никаква.

12. Ще се откажете ли от заемането на всякакви изборни длъжности или преустановите изпълнението на всякакви отговорни функции в политическа партия, ако бъдете назначен за член на Сметната палата?

Не е приложимо в моя случай.

13. Как бихте постъпили в случай на сериозна нередност или дори случай на измама и/или корупция, в които участват лица от Вашата държава членка на произход?

Изпитвам най-голямо уважение към ролята на одитор в публичния сектор и напълно разбирам, че одитните доклади служат за защита на парите на данъкоплатците, за повишаване на икономическата ефективност и за подпомагане на напредъка на обществото. Обществото и неговите лидери трябва да действат решително срещу измамите и корупцията, включително чрез всички възможни превантивни мерки.

Като одитор, специализиран в областта на европейските фондове, в течение на кариерата си съм се натъквал на нередности, някои от които са водели до случаи на измама, и, разбира се, някои от тях са били в моята страна. Във всички случаи съм действал независимо и за всеки отделен случай съм прилагал международните одитни стандарти.

Ако възникне ситуация, при която в един от докладите, за които отговарям, сериозни нередности или случаи на измама засягат Испания, ще ги третирам, както бих третирал всяка друга нередност или случай на измама, и надлежно ще се съобразя със становището на одиторите, извършили одита.

Изпълнение на функциите

14. Какви следва да бъдат според Вас главните характеристики на една култура на добро финансово управление във всяка публична служба? Как Сметната палата би могла да допринесе за нейното прилагане?

Културата на добро финансово управление в публичните финанси е необходима повече, отколкото във всяка друга област, защото не трябва да забравяме, че работим с парите на европейските данъкоплатци. Припомням, че основните принципи на доброто финансово управление съгласно член 33 от Финансовия регламент са „икономичност, ефикасност и ефективност“:

а) „принципа на икономичност, според който ресурсите, използвани от съответната институция на Съюза за осъществяване на нейните дейности, се предоставят своевременно, в подходящо количество и качество и на най‑добрата цена;

б) принципа на ефикасност, който е свързан с най-доброто съотношение между използваните ресурси, предприетите дейности и постигането на целите;

в) принципа на ефективност, който е свързан със степента, в която се постигат поставените цели посредством предприетите дейности“.

В член 33, параграф 2 от Финансовия регламент се определя как в „съответствие с принципа на добро финансово управление използването на бюджетните кредити се съсредоточава върху ориентираното към резултатите изпълнение и за тази цел:

а) целите на програмите и на дейностите се определят предварително;

б) напредъкът по отношение на постигането на целите подлежи на мониторинг посредством показатели за изпълнението;

в) напредъкът по постигането на целите, както и проблемите във връзка с това, се съобщават на Европейския парламент и на Съвета “.

В член 33, параграф 3 от Финансовия регламент се заявява, че когато „е целесъобразно, се определят конкретни, измерими, постижими, относими и обвързани със срок (SMART) цели, посочени в параграфи 1 и 2, и подходящи, приемливи, достоверни, прости и устойчиви показатели.“

Европейската сметна палата играе ключова роля във всички тези дейности, като предоставя становища по различни регламенти, за да гарантира, че всички секторни регламенти насърчават политики, основани на изпълнението, определят ясни и измерими цели, подобряват ги на европейско равнище и установяват показатели, които могат да измерват постигането на предварително определени показатели. Работата на Европейската сметна палата следва да се съсредоточи върху одитите на изпълнението, които могат да проверяват как се прилагат различните политики в държавите членки. Препоръките на Европейската сметна палата и нейните доклади спомагат за подобряване на резултатите от различните одити.

15. Съгласно Договора от Сметната палата се изисква да подпомага Парламента при упражняването на правомощията му за контрол на изпълнението на бюджета. Как бихте подобрили допълнително сътрудничеството между Сметната палата и Европейския парламент (в частност неговата комисия по бюджетен контрол) с цел както засилване на публичния надзор над общите разходи, така и повишаване на икономическата им ефективност?

Европейската сметна палата играе ключова роля в бюджетната процедура. На първо място, чрез изпълнение на задълженията, установени в член 287 от Договора за функционирането на Европейския съюз, предоставяне на декларация за достоверност относно надеждността и точността на отчетите и редовността на свързаните с тях операции, придружена от специални доклади и становища, които служат за предоставяне на допълнителна яснота относно изпълнението на европейския бюджет.

Докладите на ЕСП са от ключово значение за Европейския парламент, по-специално за комисията по бюджетен контрол (CONT). За да се помогне на Европейския парламент да упражнява правомощията си за контрол върху изпълнението на бюджета, от съществено значение е да има открити отношения и постоянен канал за комуникация между ЕСП и комисията CONT. За да се постигне това, е наложително, наред с другото, членове на ЕСП да участват в командировки на комисията CONT и с членове на комисията CONT да се провеждат консултации относно изготвянето на работната програма на ЕСП .

16. Според Вас каква е добавената стойност на одита на изпълнението и как заключенията от одита следва да бъдат включени в процедурите за управление?

Одитите на законосъобразността и редовността служат на системите за управление, за да се провери дали средствата са изразходвани законно и редовно, докато одитите на изпълнението помагат на системите за управление да преминат от философия за „разходи“ към философия за „ефективност“, тоест разпределяне на публичните средства там, където са най-ефективни, а не там, където се изразходват законно и редовно.

Напълно осъзнаваме, че една система без проверки за законосъобразност и редовност би била неуспешна, и затова Сметната палата не може да разчита единствено на степента на усвояване на средствата и проверки на законосъобразността и редовността, тъй като информацията, която получаваме, е непълна. Следователно одитът на изпълнението допълва финансовия одит и служи за подобряване на икономичността, ефикасността и ефективността на публичните финанси. С него се въвежда нов елемент на отговорност, което означава, че не само всички разходи са извършени законно и редовно, но че тези разходи са послужили за постигането на предварително определените цели и че са постигнали тези цели на възможно най-ниска цена. Одитите на изпълнението могат също така да помогнат за идентифициране на пречките и нередностите в системата, ако са съчетани с одити на системата.

Що се отнася до включването на тези констатации в процедурите за управление, от ключово значение е да се създаде система, която санкционира неизпълнението на целите или липсата на ефективност при нейното изпълнение, за да се гарантира, че публичните ръководители отговарят на резултатите.

Процедурите за управление следва да завършват проверките на законосъобразността и редовността с оглед на изпълнението. Данъкоплатците заслужават да знаят, че парите им се изразходват разумно, и за тази цел трябва да разработим системи, които се фокусират върху изпълнението.

17. Как би могло да се подобри сътрудничеството между Сметната палата, националните одитни институции и Европейския парламент (комисия по бюджетен контрол) относно одита на бюджета на ЕС?

Изключително необходимо е да се намери точният баланс между одитите и проверките и ефективното използване на европейските фондове. За съжаление понякога налагаме толкова много изисквания за одит и контрол, че възпрепятстваме ефективното използване на европейските фондове. Трябва да засилим сътрудничеството между различните одитни институции в държавите членки и в европейските институции. Освен това одитната методология трябва да бъде стандартизирана и разбрана по един и същ начин във всички одитни органи.

През последните години регламентите за европейските фондове постигнаха напредък по отношение на принципа за единен одит, който ще намали броя на одитите на един и същ проект и същевременно ще хармонизира одитите в държавите членки. Ето два примера за този подход:

 Член 80 от Регламент (ЕС) 2021/1060 на Европейския парламент и на Съвета за установяване на общоприложимите разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд плюс, Кохезионния фонд, Фонда за справедлив преход и Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури, както и на финансовите правила за тях и за фонд „Убежище, миграция и интеграция“, фонд „Вътрешна сигурност“ и Инструмента за финансова подкрепа за управлението на границите и визовата политика установява правила за намаляване на броя на одитите на един и същи проект и за засилване на доверието между одиторите на Европейската комисия и националните одитни органи;

 С член 22 от Регламент (ЕС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета от 12 февруари 2021 г. за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост се въвежда набор от основна информация от националните органи, която трябва да бъде на разположение и да се изпраща на Комисията, за да се улеснят одитните задачи и да се разчита на националните системи за контрол.

Прилагането на принципа за единен одит би опростило достъпа до европейските фондове, без да се намалява ефективността на системите за управление и контрол.

Наличието на силни връзки между различните одитни органи е първият и основен елемент на принципа за единен одит. Сътрудничеството между Европейската сметна палата и върховните одитни институции следва да бъде доразвито и като се има предвид, че одитите на европейските фондове в държавите членки се извършват от одитните органи, изглежда необходимо да се укрепят отношенията с тези структури.

Принципът за единен одит може да функционира само ако одитните процедури и тълкуването на правилата са еднакви за всички одитни органи, включително одиторите на Европейската комисия. За да се постигне едно и също тълкуване на правилата за одит, е необходимо всеобхватно сътрудничество, което би могло да се постигне чрез засилен обмен на информация, разработване на стандартизирани одитни процедури, извършване на съвместни одити, създаване на ясни канали за комуникация, споразумения за взаимопомощ и други действителни законодателни подобрения.

Засиленото сътрудничество между различните одитни органи и хомогенността на одитните методологии и на обработката на констатациите биха позволили опростяване на процедурите, което би довело до по-ефективна и прозрачна система с по-ясни правила за одитираните субекти и би улеснило задачите на комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент.

18. По какъв начин бихте развили допълнително докладването на Сметната палата с цел на Европейския парламент да се предоставя цялата необходима информация относно точността на данните, предоставени от държавите членки на Европейската комисия?

Точността и хомогенността на данните между различните държави членки е от съществено значение за предоставянето на актуална информация относно изпълнението на бюджета и използването на европейските фондове в държавите членки. Одитната дейност на ЕСП следва да продължи да бъде съсредоточена върху точността на данните, предоставени от държавите членки на Комисията.

Сред различните елементи на европейския бюджет политиката на сближаване е една от най-напредналите, като предоставя всички материали по електронен път, за да може Европейската комисия да извършва одит на точността на данните, предоставени от държавите членки. Въпреки че политиката на сближаване е една от най-напредналите политики по отношение на електронните данни, данните, които се съобщават или качват в системата, невинаги съответстват на реалната ситуация в тази област. В много случаи данните не се качват в системата, преди проектите да получат разрешение за това след предварителните проверки, което оказва отрицателно въздействие върху имиджа на политиката и в крайна сметка се отразява на изпълнението на европейския бюджет.

Някои действия за подобряване на точността на данните биха могли да бъдат например да се обмисли използването на подобрено формиране на извадки от данни, използване на основан на риска подход за анализ на точността на данните, използване на нови технологии за установяване на неточности в данните, анализиране на причините за неточностите, за да може да се предвидят бъдещи неточности и т.н. Тези действия следва да бъдат допълнени с навременно докладване на данните на Европейския парламент и подсилване в регламента на разпоредбите за отговорността на държавите членки по отношение на точността на данните.

В резултат на това одиторите и упълномощените потребители ще споделят една и съща точна и навременна информация относно използването и ефективността на европейските фондове в различни области.

Други въпроси

19. Ще оттеглите ли кандидатурата си, ако становището на Парламента е против назначаването Ви за член на Сметната палата?

Ако становището на комисията по бюджетен контрол на Парламента не е положително, тъй като тя счита, че не отговарям в достатъчна степен на критериите, посочени в членове 285 и 286 от ДФЕС, бих помолил испанското правителство да преразгледа кандидатурата ми за член на Европейска сметна палата.

 

ИНФОРМАЦИЯ ОТНОСНО ПРИЕМАНЕТО ВЪВ ВОДЕЩАТА КОМИСИЯ

Дата на приемане

12.10.2023

 

 

 

Резултат от окончателното гласуване

+:

–:

0:

16

1

6

Членове, присъствали на окончателното гласуване

Matteo Adinolfi, Gilles Boyer, Olivier Chastel, Caterina Chinnici, Carlos Coelho, Beatrice Covassi, Luke Ming Flanagan, Isabel García Muñoz, Monika Hohlmeier, Joachim Kuhs, Alin Mituța, Markus Pieper, Sándor Rónai, Angelika Winzig

Заместници, присъствали на окончателното гласуване

Eider Gardiazabal Rubial, Jeroen Lenaers, Marian-Jean Marinescu, Mikuláš Peksa, Elżbieta Rafalska

Заместници по чл. 209, параграф 7, присъствали на окончателното гласуване

Herbert Dorfmann, Andrzej Halicki, Alicia Homs Ginel, Marcos Ros Sempere

 

 

Последно осъвременяване: 30 октомври 2023 г.
Правна информация - Политика за поверителност