FÖRSLAG TILL RESOLUTION
10.3.2009
i enlighet med artikel 108.5 i arbetsordningen
från Charles Tannock, Thomas Mann och Georg Jarzembowski
för PPE-DE-gruppen
om den femtionde årsdagen av det tibetanska upproret och dialogen mellan Dalai lama och Kinas regering
Se även det gemensamma resolutionsförslaget RC-B6-0135/2009
B6‑0136/2009
Europaparlamentets resolution om den femtionde årsdagen av det tibetanska upproret och dialogen mellan Dalai lama och Kinas regering
Europaparlamentet utfärdar denna resolution
– med beaktande av sina tidigare resolutioner om Kina och om Tibet,
– med beaktande av de tidigare åtta dialogrundorna mellan Kinas regering och Dalai lamas sändebud som inleddes i september 2002,
– med beaktande av uttalandet från Förenta staternas regering och EU om Tibet vid toppmötet mellan Förenta staterna och EU den 10 juni 2008,
– med beaktande av Dalai lamas uttalande i Europaparlamentet den 4 december 2008,
– med beaktande av artikel 108.5 i arbetsordningen och av följande skäl:
A. I mars 2009 är det 50 år sedan Dalai lama flydde från Tibet och började leva i exil i Indien.
B. På denna årsdag firar tibetanerna varje gång de omständigheter som ledde till att de skildes från Dalai lama, inbegripet den beväpnade konflikten mellan Det kinesiska folkets befrielsearmé och det tibetanska motståndet vilket ledde till att tiotusentals tibetaner dog och att ytterligare tiotusentals tibetaner flydde i exil.
C. Kinas regering har beslutat att den 28 mars 2009, den femtionde årsdagen av den tibetanska regeringens upplösning, kommer att hädanefter firas som ”de livegnas befrielsedag” i den autonoma regionen Tibet.
D. Den 10 mars 2008 började en våg av protester att spridas över den tibetanska platån mot den kinesiska regeringens vanstyre. Detta ledde till att tibetaner dog, försvann och fick långa fängelsestraff. Hårdare säkerhetskraftåtgärder infördes som fortfarande tillämpas och Kinas regering inledde ”slå-hårt-kampanjen” mot den tibetanska befolkningen.
E. Sin tid i exil har Dalai lama använt till att arbeta för en lösning för tibetanerna genom icke-våld, fredliga metoder och dialog med den kinesiska regeringen och för det tilldelades hans Nobels fredspris.
F. Efter åtta rundor av dialog mellan Dalai lamas sändebud och företrädare för den kinesiska regeringen har fortfarande inga konkreta eller substantiella resultat uppnåtts.
G. Memorandumet om verkligt självstyre för det tibetanska folket (”Memorandum on Genuine Autonomy for the Tibetan People”) följer principerna i den kinesiska grundlagen Folkrepubliken Kinas territoriella integritet, men det förkastades av den kinesiska regeringen som ett försök till ”halvt oberoende” eller ”förtäckt oberoende”.
1. Europaparlamentet kräver att Kinas regering ska betrakta memorandumet om verkligt självstyre för det tibetanska folket (”Memorandum on Genuine Autonomy for the Tibetan People”) från november 2008 som en grund för en substantiell diskussion i syfte att uppnå en positiv och betydelsefull förändring i Tibet, i överensstämmelse med principerna i grundlagen och Folkrepubliken Kinas lagar.
2. Europaparlamentet uppmanar rådsordförandeskapet att anta deklarationen på den femtionde årsdagen av Dalai lamas exil till Indien och begära att Kinas regering inleder en meningsfull och direkt förbindelse med Dalai lama och hans sändebud samt att hänvisa till memorandumet om verkligt självstyre för det tibetanska folket (”Memorandum on Genuine Autonomy for the Tibetan People”).
3. Europaparlamentet uppmanar rådsordförandeskapet att bjuda in Dalai lama till ett sammanträde i rådet (allmänna frågor), för att diskutera hur EU skulle kunna bidra till en lösning för Tibet.
4. Europaparlamentet uppmanar rådet att på nytt ompröva utnämnandet av en särskild företrädare för frågor som rör Tibet.
5. Europaparlamentet uppmanar det nya Europaparlamentet att organisera en särskild utfrågning före slutet av 2009 om situationen för de mänskliga rättigheterna i Tibet och om de kinesisk-tibetanska samtalen.
6. Europaparlamentet uppmanar Kinas president, Hu Jintao, att visa att han håller fast vid det uttalande han gjorde den 6 mars 2008 om att stabiliteten i Tibet gäller landets stabilitet och säkerheten i Tibet gäller landets säkerhet, och insisterar på att de kinesiska ledarna måste säkerställa tibetanernas välfärd och upprätthålla social harmoni och stabilitet genom att uppmana det ständiga utskottet i den autonoma regionen Tibets regionala folkkongress att upphäva sitt beslut att fira den 28 mars som ”de livegnas befrielsedag”.
7. Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att översända denna resolution till rådet, kommissionen, medlemsstaternas regeringar och parlament, Folkrepubliken Kinas president, regering och parlament samt till Hans helighet Dalai lama.