Förslag till resolution - B7-0159/2009Förslag till resolution
B7-0159/2009

FÖRSLAG TILL RESOLUTION om sjöröveri utanför Somalias kust

23.11.2009

till följd av uttalanden av rådet och kommissionen
i enlighet med artikel 110.2 i arbetsordningen

Izaskun Bilbao Barandica, Jeanine Hennis-Plasschaert, Johannes Cornelis van Baalen, Marielle De Sarnez, Ramon Tremosa I Balcells för ALDE-gruppen

Se även det gemensamma resolutionsförslaget RC-B7-0158/2009

Förfarande : 2009/2780(RSP)
Dokumentgång i plenum
Dokumentgång :  
B7-0159/2009
Ingivna texter :
B7-0159/2009
Omröstningar :
Antagna texter :

B7‑0159/2009

Europaparlamentets resolution om sjöröveri utanför Somalias kust

Europaparlamentet utfärdar denna resolution

–   med beaktande av sin resolution av den 23 oktober 2008 om kapningar till sjöss[1],

–   med beaktande av sin resolution av den 20 maj 2008 om en integrerad havspolitik för Europeiska unionen[2],

–   med beaktande av sin resolution av den 19 juni 2008 om det rutinmässiga dödandet av civila i Somalia[3],

–   med beaktande av slutsatserna från rådets möte (allmänna frågor och yttre förbindelser) den 15 september 2008 (13028/2008) och den 15 juni 2009,

–   med beaktande av slutsatserna från rådets möte (allmänna frågor och yttre förbindelser) den 26 maj 2008 (9868/2008) och den 27 juli 2009,

–   med beaktande av rådets gemensamma åtgärd 2008/749/Gusp av den 19 september 2008 om Europeiska unionens militära samordningsåtgärd till stöd för FN:s säkerhetsråds resolution 1816 (2008) (EU NAVCO)[4] och FN:s säkerhetsråds resolution 1838 (2008),

–   med beaktande av FN:s säkerhetsråds resolution 1846 (2008) av den 2 december 2008,

–   med beaktande av FN:s konvention från 1988 om bekämpande av brott mot sjöfartens säkerhet,

–   med beaktande av FN:s säkerhetsråds resolutioner 1814 (2008) av den 15 maj 2008 och 1816 (2008) av den 2 juni 2008 om situationen i Somalia,

–   med beaktande av artikel 110.2 i arbetsordningen, och av följande skäl:

A. Somalia har som stat varit i kroniskt sönderfall och har drabbats av en av världens värsta humanitära och säkerhetsmässiga katastrofer som kompliceras ytterligare av sjöröveriet i regionen. Piratdåden och de väpnade rånen är en följd av den ihållande konflikten och politiska instabiliteten i Somalia.

B.  Sjöröverihotet lever fortfarande kvar i Adenviken och utanför Somalias kust, och sedan januari 2008 har 336 angrepp genomförts, varav 225 i Adenviken och 111 utanför kusten. Antalet framgångsrika piratangrepp har ökat avsevärt under de senaste tre åren, och med dem antalet gisslantaganden och kapade fartyg.

C. Angreppen och människoroven har utförts mot ett stort antal fiskefartyg från europeiska flaggstater. Flera spanska tonfiskfartyg har kapats sedan 2008, senast fartyget Alakrana den 2 oktober 2009.

D. En överenskommelse om att dela makten undertecknades i Djibouti den 9 juni 2008. Syftet var att få igång en bred nationell försoningsprocess och att uppnå en bred och stark politisk allians i stånd att säkra freden, samla landet i en försoningsprocess och återetablera en central statsförvaltning.

E.  I den uppförandekod som antogs den 26 januari 2009 i Djibouti av 17 stater från områdena runt västra Indiska Oceanen, Adenviken och Röda havet, under överinseende av IMO, erkänner man vidden av problemet med sjöröveri och väpnade rån mot fartyg i regionen, och signatärstaterna förklarar att de avser att samarbeta i största möjliga utsträckning i enlighet med internationell rätt för att bekämpa sjöröveri och väpnade rån mot fartyg.

F.  EU har förbundit sig att bidra med över 40 miljoner EUR från Europeiska utvecklingsfonden till stöd för Somalias polis. EU har också förbundit sig att bidra med över 60 miljoner EUR till Afrikanska unionens uppdrag i Somalia (Amisom) via den fredsbevarande resursen för Afrika.

G. Den 8 december 2008 lanserade EU sin första maritima insats Eunavfor Atalanta, i syfte att angripa problemet med sjöröveri och skydda Världslivsmedelsprogrammets fartygskonvojer och andra handelsfartyg som trafikerar vattnen utanför Somalias kust.

H. Fram till 2008 har piratangreppen inte enbart riktats mot handelsfartyg utan också mot fiskefartyg, och har sedan dess koncentrerats till europeiska fiskefartyg.

I.   Den 17 november 2009 godkände rådet ett krishanteringskoncept om ett möjligt ESFP‑uppdrag, som skulle ytterligare bidra till utbildningen av den federala övergångsregeringens styrkor.

1.  Europaparlamentet understryker att sjöröveriet på det öppna havet utgör ett allvarligt hot mot säkerheten och mot leveranserna av livsmedelsbistånd i en redan kritisk humanitär situation.

2.  Europaparlamentet gläder sig över att EU-fartyg och EU-flyg sätts in inom ramen för Atalanta-insatsen för att bekämpa sjöröveriet, vilket visat sig effektivt i den smala Adenviken, men uppmanar medlemsstaterna och kommissionen att vidta åtgärder i den övriga delen av området där faran hotar, särskilt med hänsyn till att det söder och öster om Somalia, 200 sjömil utanför Somalias territorialvatten, bedrivs lagligt och vederbörligen reglerat fiske från fiskefartyg som för gemenskapsflagg.

3.  Europaparlamentet uppmanar medlemsstaterna att betrakta fiskefartygen som sårbara fartyg på grund av deras särdrag (fisknät som gör det lättare för piraterna att ta sig ombord) och deras permanenta närvaro i det område där piraterna härjar, och att därför ge dem skydd inom ramen för Atalanta-insatsen.

4.  Europaparlamentet stöder bestämt Djibouti-processen för fred och försoning. Parlamentet efterlyser en övergripande strategi för situationen i Somalia, där säkerhet kopplas till utveckling, rättsstatliga principer och respekt för mänskliga rättigheter och internationell humanitär rätt.

5.  Europaparlamentet uppmanar den federala övergångsregeringen, under ledning av president Sheikh Sharif Sheikh Ahmed, att fortsätta sina insatser för att förbättra levnadsvillkoren för befolkningen, särskilt i fråga om säkerhet och tillhandahållande av grundläggande tjänster.

6.  Europaparlamentet uppmanar den federala övergångsregeringen att tillsammans med FN och Afrikanska unionen behandla sjöröveri och väpnade rån som begås utanför Somalias kust mot fartyg som transporterar humanitärt bistånd som kriminella handlingar och ställa förövarna inför rätta.

7. Europaparlamentet välkomnar EU:s finansiella stöd till säkerhetssektorn i Somalia för utbildning av poliser och kapacitetsuppbyggnad. Parlamentet betonar dock vikten av att den federala övergångsregeringen tar ansvar och engagerar sig för att bygga upp en livskraftig och hållbar säkerhetssektor.

8.  Europaparlamentet uppmanar det internationella samfundet att vidta beslutsamma åtgärder på land för att förhindra användningen av så kallade moderfartyg och mindre farkoster.

9.  Europaparlamentet rekommenderar bestämt EU att stödja den federala övergångsregeringens insatser för att förbättra basinfrastrukturen för fiskeverksamheten, bevarandet av de marina tillgångarna och hanteringen av det marina avfallet i syfte att främja sysselsättningen och därmed stävja rekryteringen av unga människor till sjöröveri och milisverksamhet, särskilt med hänsyn till att piraterna blir allt bättre organiserade och utökar sin verksamhet till områden såsom handel med människor, narkotika och vapen.

10. Europaparlamentet efterlyser en samordning av alla internationella styrkor (EU, Nato, USA m.fl.) för att finna en lösning och få stopp på sjöröveriet.

11. Europaparlamentet uppmanar medlemsstaterna att, enligt den franska förebilden, noga undersöka möjligheten att placera militära styrkor ombord på lastfartyg och fiskefartyg, eftersom denna lösning har visat sig vara effektiv och flexibel. Parlamentet uppmanar vidare medlemsstaterna att upprätta en militär EU-styrka för detta ändamål.

12. Europaparlamentet uppmanar medlemsstaterna och kommissionen att respektera IMO:s rekommendation av den 26 juni 2009 om att inte ta ombord privata säkerhetsbolag, och att undersöka relevanta rättsliga bestämmelser och de juridiska konsekvenserna av att ta ombord sådana bolag.

13. Europaparlamentet uppmanar kommissionen att sätta press på medlemsstaterna för att finna en långsiktig juridisk lösning för att ställa piraterna inför rätta, och att beakta de olika möjligheterna att hålla dessa rättegångar i stabila länder i närheten av Somalia.

14. Europaparlamentet beklagar att 35 till 40 procent av fartygen i området inte är registrerade i den centrala samordningsenheten för sjöfartssäkerheten, vilket innebär att dessa besättningar inte är informerade om de specifika säkerhetshoten. Parlamentet uppmanar därför medlemsstaterna att se till att alla deras fartyg registreras.

15. Europaparlamentet uppmanar medlemsstaterna och kommissionen att ta hänsyn till de europeiska besättningar som arbetar på fartyg som för bekvämlighetsflagg.

16. Europaparlamentet uppmanar medlemsstaterna att undersöka möjligheten att utbilda besättningsmän och fiskare liksom medier i hanteringen av situationer med gisslantagande. Parlamentet uppmanar institutionerna att arbeta tillsammans för att ändra allmänhetens inställning till de somaliska piraterna, som utövar en mycket lukrativ kriminell verksamhet.

17. Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att översända denna resolution till rådet och kommissionen.