Likwidacja luki w umiejętnościach w UE – wspieranie społeczeństwa w transformacji ekologicznej i cyfrowej, aby zapewnić wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu i konkurencyjność zgodnie ze sprawozdaniem M. Draghiego (debata)
Jagna Marczułajtis-Walczak (PPE). – Panie Przewodniczący! Panie komisarzu! Problem luki w umiejętnościach w Unii Europejskiej jest kwestią bardzo złożoną. Umiejętności pracowników i systemy kształcenia, a z drugiej strony oczekiwania rynku pracy nie zbiegają się w jednym punkcie. To problem wieloaspektowy.
Po pierwsze, szybkie zmiany technologiczne generują nowe, wymagające umiejętności, za którymi wiele osób nie nadąża. Po drugie, w wielu krajach Unii Europejskiej systemy edukacyjne i programy nauczania wymagają uelastycznienia. Po trzecie, luki w umiejętnościach wynikają także z nierówności regionalnych. Lokalni pracodawcy często nie są w stanie znaleźć odpowiednio wykwalifikowanej kadry w swojej okolicy. Po czwarte, kolejną ważną sprawą jest kwestia starzejącego się społeczeństwa. To wyzwanie, ale i okazja do budowania lepszych i dostępnych systemów opieki i rehabilitacji.
Wspierajmy uczenie się zawodów opiekuńczych, które są nieocenione dla członków naszych rodzin, a które kiedyś będą nieocenione i dla nas. Potrzebujemy działań na wielu frontach, ale najważniejsze jest prawidłowe zrozumienie problemu, który niewątpliwie istnieje.