Index 
 Föregående 
 Nästa 
 All text 
Fullständigt förhandlingsreferat
Torsdagen den 13 januari 2005 - Strasbourg EUT-utgåva

13. Omröstning
MPphoto
 
 

  Talmannen. – Nästa punkt på föredragningslistan är omröstningen om följande resolutionsförslag.

Gemensamt resolutionsförslag om Tibet: fallet Tenzin Deleg Rinpoche (B6-0037/2005)

(Parlamentet antog resolutionen.)

Gemensamt resolutionsförslag om tortyr i Iran (RC – B6-0036/2005)

Före omröstningen om punkt 7:

 
  
MPphoto
 
 

  Alvaro (ALDE). (EN) Herr talman! Slutet av punkt 7 bör ändras till ”insisterar på att privat sexuellt umgänge mellan samtyckande vuxna innefattas i det som kallas privatliv och kräver att alla personer som sitter fängslade för sådan handling omedelbart släpps”.

 
  
  

(Parlamentet godkände det muntliga ändringsförslaget.)

Före omröstningen om punkt 8:

 
  
MPphoto
 
 

  Prets (PSE).(DE) Herr talman! Jag vill lägga fram ett muntligt ändringsförslag till avsnitt 8, som jag yrkar bör ändras till ”i dess förväntningar om att Iran också vidtar åtgärder i andra frågor som oroar EU när det gäller kampen mot terrorism, respekten för de mänskliga rättigheterna och Irans inställning till fredsprocessen i Mellanöstern”, och jag ber er att godkänna detta förslag.

 
  
  

(Parlamentet förkastade det muntliga ändringsförslaget.)

 
  
MPphoto
 
 

  Martínez Martínez (PSE).(ES) Herr talman! Jag anser att det vi har röstat om och tyvärr förkastat, är det stycke som ändrats av Christa Prets; det är inte ändringsförslaget, utan det ändrade stycket.

 
  
  

(Parlamentet antog resolutionen.)

Gemensamt resolutionsförslag om behandlingen av kvinnor och barn i Kambodja (RC – B6-0035/2005)

(Parlamentet antog resolutionen.)

 
Rättsligt meddelande - Integritetspolicy