Index 
 Föregående 
 Nästa 
 All text 
Förfarande : 2006/2676(RSP)
Dokumentgång i plenum
Dokumentgång :

Ingivna texter :

RC-B6-0024/2007

Debatter :

PV 17/01/2007 - 7
CRE 17/01/2007 - 7

Omröstningar :

PV 18/01/2007 - 9.7
CRE 18/01/2007 - 9.7

Antagna texter :

P6_TA(2007)0007

Debatter
Torsdagen den 18 januari 2007 - Strasbourg EUT-utgåva

9.7. Dödsdomar mot sjukvårdspersonal i Libyen (omröstning)
PV
  

– Före omröstningen:

 
  
MPphoto
 
 

  Marios Matsakis (ALDE). – (EN) Herr talman! Får jag föreslå ett par mindre justeringar för större tydlighet. I punkt 2 rad 4 föreslår jag att orden ”både för sig självt och” ersätts med ”av dödsstraffet i”, och i punkt 8 rad 3 att orden ”de drabbade” sätts in före ”barnen”.

 
  
  

(De muntliga ändringsförslagen antogs.)

– Före omröstningen om punkterna 6 och 12:

 
  
MPphoto
 
 

  Hélène Flautre (Verts/ALE).(FR) Mina damer och herrar! Vissa ord rörande de libyska myndigheterna måste korrigeras. Vi har varit något europeiska i vårt ordval. Vi bör därför ersätta ”president Khadaffi” med ”överste Al Qadhafi”.

Jag vill också påpeka att i punkt 12 bör ”parlament” ersättas med ”allmänna folkkongress”, eftersom detta är den korrekta benämningen, och ”regering” ersättas med ”allmänna folkkommitté”. Man måste vara exakt när man hänvisar till de libyska myndigheterna.

 
  
  

(De muntliga ändringsförslagen antogs.)

- Efter omröstningen:

 
  
MPphoto
 
 

  Talmannen. Jag passar på att i samband med denna resolution återigen uppmana alla personer i beslutsställning i Libyen att skona dessa människors liv och frige dem.

(Applåder)

 
Rättsligt meddelande - Integritetspolicy