Hakemisto 
 Edellinen 
 Seuraava 
 Koko teksti 
Menettely : 2006/0036(NLE)
Elinkaari istunnossa
Asiakirjan elinkaari : A6-0060/2007

Käsiteltäväksi jätetyt tekstit :

A6-0060/2007

Keskustelut :

PV 24/04/2007 - 14
CRE 24/04/2007 - 14

Äänestykset :

PV 25/04/2007 - 5.2
Äänestysselitykset

Hyväksytyt tekstit :

P6_TA(2007)0139

Sanatarkat istuntoselostukset
Tiistai 24. huhtikuuta 2007 - Strasbourg EUVL-painos

14. Monenvälinen sopimus yhteisen eurooppalaisen ilmailualueen perustamiseksi: komission julkilausuma ja mietintö (keskustelu)
Pöytäkirja
MPphoto
 
 

  Puhemies. Esityslistalla on seuraavana yhteiskeskustelu

- komission julkilausumasta monenvälisestä sopimuksesta yhteisen eurooppalaisen ilmailualueen perustamiseksi ja

- Lichtenbergerin laatima liikenne- ja matkailuvaliokunnan mietintö (A6-0060/2007) ehdotuksesta neuvoston päätökseksi Euroopan yhteisen ilmailualueen (ECAA) perustamista koskevan, Albanian tasavallan, Bosnia ja Hertsegovinan, Bulgarian tasavallan, Kroatian tasavallan, Euroopan yhteisön, Islannin tasavallan, entisen Jugoslavian tasavallan Makedonian, Norjan kuningaskunnan, Serbia ja Montenegron, Romanian ja Yhdistyneiden Kansakuntien väliaikaisen Kosovon-siviilioperaation monenvälisen sopimuksen tekemisestä (KOM(2006)0113 - C6-0218/2006 - 2006/0036(CNS)).

 
  
MPphoto
 
 

  Jacques Barrot, komission varapuheenjohtaja. (FR) Arvoisa puhemies, hyvät parlamentin jäsenet, kiitän aluksi jäsen Lichtenbergeriä hänen erittäin rakentavasta mietinnöstään. Euroopan yhteistä ilmailualuetta koskevaan sopimukseen on panostettu varsin tuntuvasti.

Sopimuksen allekirjoitti viime kesäkuussa 37 sopimuspuolta, mikä on ilmailualan sopimuksissa epäilemättä ennennäkemätöntä. Sen avulla perustamme yhden maailmanlaajuisen verkon, joka tuo kansat, maat ja kulttuurit lähemmäs toisiaan. Lentoliikenteellä on tässä suhteessa ratkaiseva merkitys koko EU:n yhdentymiselle ja myöhemmälle kehitykselle. Euroopan yhteistä ilmailualuetta koskevalla sopimuksella on siten markkinoiden avaamista laajempi merkitys: se muodostaa yhteisen alueen ja liittää kaikki Balkanin alueen ja Kaakkois-Euroopan maat eurooppalaiseen perheeseen.

Tällä sopimuksella paitsi lisätään lentoyhteyksien määrää myös parannetaan niiden laatua. Nämä yhteydet edistävät ihmisten välistä kaupankäyntiä vaikkapa liikesuhteiden tai yksityismatkailun muodossa esimerkiksi matkailualalla, joka kehittyy voimakkaasti useimmissa kyseisistä maista. Lentoliikenne voikin jouduttaa kehitystä muilla aloilla ja edistää koko Balkanin alueen kehitystä. Kaakkois-Eurooppaa koskevan energia-alan sopimuksen tavoin Euroopan yhteistä ilmailualuetta koskeva sopimus on ratkaiseva välietappi matkalla kohti yhä tiiviimpää eurooppalaisten unionia, joka on edelleen EU:n perimmäinen tavoite. Marokon kanssa äskettäin tehdyn sopimuksen ja Ukrainan kanssa juuri käynnistettyjen neuvottelujen ohella sopimus on keskeinen vaihe Euroopan unionin ja sen lähialueiden yhteisen ilmailualueen perustamisessa vuoteen 2010 mennessä.

Sopimuksen tavoite on selkeä ja kauaskantoinen, mutta on myös syytä korostaa valitun menettelyn hyötyjä. Menetelmällä on kaksi peruspilaria. Ensimmäinen niistä on lainsäädännön lähentäminen, toisin sanoen EU:n lentoliikennettä koskevien sääntöjen ja normien yhdenmukaistaminen turvallisuuden, turvatoimien, kilpailun, sosiaalipolitiikan, kuluttajan oikeuksien ja ympäristönsuojelun kaltaisilla keskeisillä aloilla. Kansallisen ja yhteisön lainsäädännön lähentäminen on osoitus Balkanin maiden halusta jakaa Euroopan unionin arvot ja periaatteet, ja lainsäädännön lähentäminen on ennennäkemättömän laajaa: kaikki sopimuspuolet ovat sitoutuneet yhdenmukaistamaan kansallisen lainsäädäntönsä yhteisön lainsäädännön kanssa.

Toinen pilari muodostuu markkinoiden avaamisen tarjoamista uusista mahdollisuuksista. Olemme perustamassa 35 maan yhteisiä ilmailumarkkinoita yli 500 miljoonalle asukkaalle, ja nämä markkinat myös laajenevat. Vuodesta 2001 lähtien Euroopan unionin ja Kaakkois-Euroopan välinen lentoliikenne on lisääntynyt lähes 120 prosenttia, ja kyseisen alueen yhdentymisen ansiosta tämä suuntaus voimistuu: lentomatkojen ennustetaan lisääntyvän alueella vuosittain 6 prosenttia vuoteen 2011 saakka. Euroopan unionin ja Balkanin alueen välisessä lentoliikenteessä matkustajapaikkojen määrä on vuodesta 2005 alkaen kasvanut 12 miljoonasta 14 miljoonaan. Tämän sopimuksen suotuisat vaikutukset eivät varmasti jää kenellekään epäselviksi.

Tämän hankkeen onnistumiseksi komission on tukeuduttava myös kolmanteen pilariin, eli tekniseen apuun. Aiomme valvoa tarkasti lainsäädännön täytäntöönpanoa ja samanaikaisesti antaa kumppaneille kaiken niiden tarvitseman avun. Hyvät parlamentin jäsenet, aion myös tiedottaa teille saavutetusta edistyksestä ja tilanteen kehittymisestä.

Kiitän vielä kerran esittelijä Lichtenbergeriä ja parlamenttia siitä, että annoitte tukenne tälle eurooppalaiselle hankkeelle Euroopan yhteisen ilmailualueen perustamiseksi. Arvoisa puhemies, jälleen kerran parlamentti ja komissio ovat yhteistoiminnassa saavuttaneet hyvin merkittäviä tuloksia, jotka ovat EU:n yleisen edun mukaisia.

 
  
MPphoto
 
 

  Eva Lichtenberger (Verts/ALE), esittelijä. – (DE) Arvoisa puhemies, olen hyvin kiitollinen komission jäsenelle hänen johdantopuheenvuorostaan. Kiitän myös kollegojani siitä, että olemme yhdessä onnistuneet laatimaan mietinnön, joka pääpiirteissään muodostaa hyvin yhtenäisen asiakirjan. Saanen todeta, että tätä yhteistoimintaa ei pidä aliarvioida.

Sanotaan, että me itävaltalaiset tunnemme hengenheimolaisuutta Balkanin aluetta kohtaan. Tämä onkin yksi syy siihen, miksi olen tyytyväinen Balkanin valtioiden kanssa juuri tekemäämme sopimukseen, jolla säännellään yhteistä kehitystämme määrätyllä toiminta-alalla ja käytetään vaiheittaista etenemistapaa, jossa otetaan mahdollisimman tehokkaasti huomioon kyseisten maiden erilaiset olosuhteet.

Balkanin maat ovat lähimenneisyydessä kärsineet äärimmäisen vaikeista ajoista, joita ovat leimanneet sodat, kiistat ja kansallismieliset selkkaukset, ja näiden maiden lentokalusto, infrastruktuuri, valvontavaltuudet ja hallintorakenteet eroavat jyrkästi toisistaan. Juuri tästä syystä on valittava eriytetty lähestymistapa. Tässä onkin kiistatta onnistuttu erittäin hyvin nykyisen sopimuksen avulla.

Korostan muutamia yhteisten toimiemme kannalta keskeisiä seikkoja. Seuraamme tätä lähentymisprosessia antamalla tukea ja apua turvallisuus- ja turvatoimenpiteiden käyttöönotossa – käytän englanninkielisiä termejä, koska niiden avulla pystyn erottamaan saksankielisen sanan Sicherheit eri merkitykset toisistaan. Luonnollisesti on kyse päivittäisistä rutiineista, jokapäiväisten työskentelytapojen käytännön yksityiskohdista. Tietenkin on päivänselvää, että edellytykset on täytettävä, emmekä voi katsoa puutteita läpi sormien, vaan meidän on lähivuosina tehtävä yhteistyötä EU:n ilmailualan turvallisuutta ja turvatoimia koskevien yhteisten sääntöjen puolesta. Näitä toimia on myös täydennettävä kehittämällä markkinoille pääsyä koskevia mekanismeja.

Jotkin kohdat yleisissä säännöissä vaikuttavat mielestäni erityisen olennaisilta ja tärkeiltä, kuten matkustajien oikeudet, ja erityisesti vammaisten matkustajien oikeudet, jotka koskevat luonnollisesti kyseisiä maita aivan samalla tavoin kuin omia maitammekin. Asianmukaisen infrastruktuurin ja henkilöstön puute Balkanin maissa ei saa estää pyörätuolissa olevia ihmisiä matkustamasta. Työaikaa koskevien yhteisten sääntöjen rikkomiseen perustuva sosiaalinen polkumyynti on tietenkin myös estettävä, koska tämä keskeinen kysymys ulottuu nyt myös ilmailualalle.

On selvää, että myös ympäristönsuojelulla on tärkeä asema. Tämän sopimuksen yhteydessä on puhuttu paljon Euroopan unionin ja Balkanin maiden välisen lentoliikenteen suuresta kasvuvauhdista tulevaisuudessa. Kasvun yhteydessä on toteutettava ympäristöaloite päästöjen ja melun vähentämiseksi. Näin varmistetaan, ettei lentoliikenteen määrän kasvu lisää jyrkästi ympäristön pilaantumista.

Viimeinen tärkeä huomautus koskee toiminnallisia ilmatilan lohkoja. On vaikeaa perustaa yhteistä lohkoa ja toteuttaa yhteisiä toimia, mutta parantumattomana vanhana optimistina toivon, että voimme tälläkin alalla päästä tyydyttävään tulokseen. Valitettavasti tiedämme, etteivät nämä asiat aina suju kitkattomasti edes EU:ssa, mutta voimme luoda edellytykset yhteiselle ilmaliikenteen hallintajärjestelmälle, jonka avulla vähennetään päästöjä ja helpotetaan lentomatkustajien sekä lentoyhtiöiden ja -kenttien henkilöstön elämää.

Toivon, että tämän sopimuksen mukainen hallitustenvälinen yhteistyö Balkanin alueella edistäisi keskinäistä yhteisymmärrystä muillakin aloilla.

 
  
MPphoto
 
 

  Georg Jarzembowski, PPE-DE-ryhmän puolesta. – (DE) Arvoisa puhemies, arvoisa komission varapuheenjohtaja, kiitän aluksi lämpimästi esittelijää valtavasta työmäärästä, jonka hän on uhrannut tähän mietintöön ja varsinkin päätöslauselmaan, ja voin vakuuttaa hänelle, ettei hän ole parantumaton vanha optimisti vaan nuorekas optimisti!

Euroopan kansanpuolueen (kristillisdemokraatit) ja Euroopan demokraattien ryhmä tukee varauksetta laajemman yhteisen ilmatilan perustamista. Se muodostuu Euroopan unionista, Euroopan talousalueen jäsenistä Islannista ja Norjasta sekä Kaakkois-Euroopan naapurivaltioista, sillä kaikki nämä maat panevat tämän monenvälisen sopimuksen kautta asteittain täytäntöön saman ilmailulainsäädännön ja muodostavat lopulta EU:hun yhtenäisen oikeusalueen, joka kattaa kaikki ilmailuun liittyvät näkökohdat lennonvarmistuksesta ja ilmatilan hallinnasta lentoyhtiöiden väliseen kilpailuun. Tällä tavoin parannamme myös ilmailun turvallisuutta ja turvaamista ja vahvistamme lentomatkustajien oikeuksia.

Olen esittelijälle hyvin kiitollinen päätöslauselman laatimisesta. Tavoitteenani ei ole kaikkien toimien ympäristöystävällisyys kaikissa olosuhteissa, mutta puollan kohtuullista liikkuvuutta. Siksi kaikkien jäsenvaltioiden olisi mielestämme osallistuttava viipymättä käytännön toimenpiteisiin yhtenäistä eurooppalaista ilmatilaa koskevan suunnitelman toteuttamiseksi tehokkaan ilmatilan hallintajärjestelmän avulla. Tällä tavoin voimme leikata Euroopan unionin hiilidioksidipäästöistä jopa 12 prosenttia.

Tuemme myös toimia lentoliikennettä koskevan järkevän eurooppalaisen päästökauppajärjestelmän toteuttamiseksi, jotta voidaan saavuttaa lisää ympäristöhyötyjä. Päästökaupan järkevyydestä keskustelemme kuitenkin myöhemmin toisessa yhteydessä.

Lopuksi totean, että meidän on myös tärkeää auttaa toisiamme henkilöstön kouluttamisessa sekä viimeisimmän lennonvarmistusteknologian hankinnassa ja käytössä, sillä tarvitsemme varman ja tehokkaan järjestelmän EU:n ilmatilan käytön valvontaa varten.

 
  
MPphoto
 
 

  Saïd El Khadraoui, PSE-ryhmän puolesta. – (NL) Arvoisa puhemies, arvoisa komission jäsen, hyvät kollegat, minäkin haluan aluksi kiittää esittelijä Lichtenbergeriä hyvästä työstä, jota hän on tehnyt tässä asiassa ja muissa ilmailualan kysymyksissä, joiden parissa meillä on monesti ollut ilo tehdä yhteistyötä, oikeastaan valtaosin yhteisymmärryksessä useimpien ryhmien kanssa. Olemme kerta toisensa jälkeen voineet todeta, että meillä on samat tavoitteet: pyrimme paitsi asteittain laajentamaan vapautettuja EU:n ilmailumarkkinoita myös – ja kenties ennen kaikkea – varmistamaan tässä yhteydessä, että vähitellen tavallaan levitämme EU:n säännöstöä, eli kaikkia EU:n ilmailumääräyksiä, naapurivaltioihin ja aikanaan myös muihin maanosiin. Tällä tavoin kolmannet maat voivat ottaa käyttöön turvallisuutta, turvatoimia, lentoliikenteen valvontaa, kilpailua, sosiaaliasioita ja ympäristönäkökohtia koskevat yhteiset sääntömme, joilla voidaan luoda jokseenkin tasapuoliset, joskin vaativat, toimintaedellytykset. Tämä on tärkeää, kun avaamme keskinäiset markkinat, mutta myös matkustajien turvallisuuden tai alan sosiaalisen yhteenkuuluvuuden säilyttämisen vuoksi.

On päivänselvää, ettei EU:n nykyisten sääntöjen soveltaminen ole helppoa kaikille maille, koska niiltä usein puuttuvat tarvittava taitotieto tai välttämättömät tekniset valmiudet, ja sopimuksessa onkin tärkeää määrätä, että komissio varautuu tarjoamaan kyseisille maille teknistä, oikeudellista ja hallinnointiin liittyvä tukea. Yhtä tärkeää on, että säilytämme näissä sopimuksissa mahdollisuuden toteuttaa tulevaisuudessa välttämättömiä toimenpiteitä, jotta esimerkiksi ilmastoon kohdistuvat haitat saadaan rajattua mahdollisimman vähäisiksi, kuten esittelijä jo mainitsi. Päästökauppajärjestelmä on jo mainittu, ja eurooppalainen ilmaliikenteen hallintajärjestelmä (SESAR) on toinen väline tämän saavuttamiseksi. Tuemme tietenkin varauksetta Lichtenbergerin mietintöä ja siihen liittyvää päätöslauselmaa, vaikka haluaisimmekin tiukennusta muutamiin yksittäisiin kohtiin ja olemme jättäneet käsiteltäväksi joitakin siihen tähtääviä tarkistuksia, jotka toivottavasti saavat parlamentin tuen. Symbolisuudestaan huolimatta ne ovat tärkeitä ja vastaavat aiemmin antamiamme päätöslauselmia.

 
  
MPphoto
 
 

  Jeanine Hennis-Plasschaert, ALDE-ryhmän puolesta. – (NL) Arvoisa puhemies, yhteisen ilmailualueen lähtökohtia ovat vapaa markkinoille pääsy, sijoittautumisvapaus ja tasapuoliset toimintaedellytykset, jotka perustuvat turvallisuutta, turvatoimia, lennonvarmistusta sekä tietenkin sosiaalisia näkökohtia ja ympäristöasioita koskeviin yhteisiin sääntöihin. Tällainen alue hyödyttää luonnollisesti kaikkia asianosaisia osapuolia eikä ole kenenkään mielestä tarpeeton tai epätarkoituksenmukainen.

Itse asiassa tämä tuli mieleeni viettäessämme Teneriffan lento-onnettomuuden muistopäivää viime maaliskuun 27. päivänä. Tasan 30 vuotta sitten kaksi Boeing 747 -konetta törmäsivät toisiinsa ja 583 ihmistä sai surmansa ilmailumme historian suurimmassa katastrofissa. Totesin, että sen jälkeen olemme toteuttaneet monia merkittäviä toimia EU:n yhteisten ilmailusääntöjen ja etenkin lentomatkustajien turvallisuuden hyväksi, ja käsitin konkreettisesti, miten paljon tästä on ollut meille hyötyä.

Useimmat puhujat ovat osapuilleen kattavasti käsitelleet niitä keskeisiä periaatteita, joiden varaan Euroopan yhteinen ilmailualue perustetaan. Mielestäni tämä on uusi merkittävä edistysaskel. Pohjimmiltaanhan sopimuksessa määrätään, että ilmailusäännöstö on ulotettava asteittain koskemaan kumppanivaltioita. Turvallisuuden lisäksi sopimuksen taloudellinen merkitys on ilmeinen.

Esittelijän ja edellisten puhujien tavoin on mielestäni tärkeää korostaa, etteivät kaikkien kumppanivaltioiden lähtökohdat ole samat. Joillakin on edessään lievästi sanottuna mittava haaste, ja ilmailualan kehitys on kumppanivaltioissa varsin epätasaista.

Toisin sanoen yhteisen ilmailualueen muodostamisessa ei edistytä yhdenmukaisesti. Oikeastaan emme edes halua sitä, ja pidänkin ehdotusta EU:n kumppanivaltioille antamasta teknisestä, oikeudellisesta ja muunlaisesta tuesta keskeisenä välineenä Euroopan yhteisen ilmailualueen toteuttamiseksi käytännössä. Lopuksi haluan tietenkin kiittää esittelijä Lichtenbergeriä.

 
  
MPphoto
 
 

  Mieczysław Edmund Janowski, UEN-ryhmän puolesta. – (PL) Arvoisa puhemies, kiitän jäsen Lichtenbergeriä hänen työstään.

Vaikka sopimuspuolilla on erimielisyyksiä joistakin muotoseikoista, haluan Unioni kansakuntien Euroopan puolesta -ryhmän nimissä ilmaista tukeni tälle monenkeskiselle kansainväliselle sopimukselle, jossa Euroopan unionilla on ensiarvoisen tärkeä asema. Olemme saamassa päätökseen vaikean ja monimutkaisen tehtävän, joka aloitettiin vuosia sitten ja jonka tuloksena EU:hun perustetaan vapaat, turvalliset ja yhteiset siviili-ilmailumarkkinat. Rahti- ja matkustajaliikenteen nopealla kasvulla on ollut sekä myönteisiä että kielteisiä vaikutuksia. Tässä yhteydessä voin tyytyväisenä todeta, että Puolassa on Euroopan voimakkaimmin kasvavat ilmailualan markkinat, joiden vuotuinen kasvu on keskimäärin yli 11 prosenttia. Ainoastaan Kiinassa lentoliikenne on kasvanut nopeammin. Kasvua on selvästi edistänyt halpalentoyhtiöiden perustaminen, ja niiden avulla on muodostettu joitakin varsin merkittäviä aluekeskuksia. Voimme nyt todeta, että EU:ssa lentoliikenteen määrä on saavuttanut äärirajansa, ja jokin kriittinen tapahtuma, kuten huono sää, onnettomuus tai lakot, voivat aiheuttaa vakavia häiriöitä koko EU:n järjestelmässä. Korostan, että Euroopan yhteinen ilmailualue vastaa kansallisten ilmailuviranomaisten valvonnasta ja tekee yhteistyötä kyseisten viranomaisten ja Eurocontrolin kanssa. SESAME-järjestelmällä on tässä keskeinen merkitys.

Esitän vielä kaksi viimeistä huomautusta. Euroopan yhteisestä ilmailualueesta pitäisi tulla yhteisen maailmanlaajuisen ilmailualueen edelläkävijä. Olen samaa mieltä tätä seikkaa koskevista komission jäsenen huomautuksista. Toiseksi huomautan, että kaikissa tämän sopimuksen soveltamisalaan kuuluvissa toimissa on keskityttävä matkustajiin, myös vammaisiin matkustajiin, kuten esittelijä totesi. Tältä näkökannalta katsottuna Brysselin lentokentän palomiesten äskettäinen lakko oli äärimmäisen huono esimerkki.

 
  
MPphoto
 
 

  Vladimír Remek, GUE/NGL-ryhmän puolesta. – (CS) Arvoisa komission jäsen, hyvät kollegat, kiitän aluksi esittelijää hänen työstään ja varjoesittelijänä kiitän häntä hyvästä yhteistyöstä.

Yksi sopimuksen avulla saavutettavista tärkeimmistä edistysaskelista on nähdäkseni se, että se johtaa EU:n erityisnormien ulottamiseen muille alueille, tässä tapauksessa Balkanille, joka on myös monitahoinen alue.

Koska olen urallani toiminut myös ilmailun parissa, tiedän miten tärkeää kansainvälinen yhteistyö on tällä alalla ja miten välttämättömiä ainakin muutamat erityissäännöt ovat. Tämän asiakirjan hyväksyminen on lisäedellytys sille, että yhtenäistä eurooppalaista ilmatilaa voidaan laajentaa EU:n alueen ulkopuolelle. Tässä ei ole kyse vain turvallisuuden parantamisesta vaan myös tilaisuudesta kohentaa matkustajapalveluiden laatua. Sopimus tarjoaa lisämahdollisuuksia myös eurooppalaisille yrityksille. Mielestäni nämä molemmat nykyisen sopimuksen vaikutukset ovat yhtä tärkeitä. Pidän tätä myös esimerkkinä hankkeesta, jonka avulla pystytään käytännössä levittämään eurooppalaisia ideoita. Muutkin tämänkaltaiset käytännönläheiset sopimukset, joilla ei pelkästään yritetä ohjailla byrokraattisesti Euroopan maiden elämää ja joilla on laaja kannatuspohja, lisäisivät varmasti EU:n arvostusta.

Euroopan ilmailuala on avoinna kaikille valtioille, jotka haluavat integroitua EU:n ilmailualueeseen selkein ja yleisesti hyväksytyin ehdoin ja edellytyksin.

 
  
MPphoto
 
 

  Jean-Claude Martinez, ITS-ryhmän puolesta. – (FR) Arvoisa puhemies, arvoisa komission jäsen, yhtenäismarkkinoiden ja yhtenäisvaluutan lisäksi jopa ilmatila aiotaan yhtenäistää. Tämä osoittaa, että Euroopan yhdentyminen muistuttaa oikeudellista, rahapoliittista ja taloudellista monoteismiä, jolla on kaikkien monoteismien tavoin laajentumisvaltuudet. Voimme havaita tämän neuvoston pohjimmiltaan myönteisestä päätöksestä, joka koskee monenvälistä sopimusta Euroopan unionin, Balkanin valtioiden, Islannin ja Norjan muodostaman Euroopan yhteisen ilmailualueen perustamisesta. Laskujeni mukaan siihen kuuluu 37 maata.

Totean jälleen, että tämä sääntelykehys on myönteinen; se on monenvälinen sopimus, jossa on 35 artiklaa, neljä liitettä ja kahdeksan pöytäkirjaa. Kansalliset lait yhdenmukaistetaan. Olemme perustamassa yhteisiä lentoliikennemarkkinoita, ja, herran tähden, yhdentyminen tapahtuu nopeammin ilmassa kuin maalla. Tässä yhdessä sopimuksessa vahvistetaan mantereen laajuinen ilmailulainsäädäntö viidessä pääotsakkeessa, joita ovat sijoittautumisoikeus, lentoturvallisuus 11 artiklassa, ilmailun turvaaminen etenkin terrorismiuhkan ja kaappausten aikana, ilmaliikenteen hallinta ja tietenkin valtiontukiin, julkisiin hankintasopimuksiin ja tavaroiden kaupan pitämiseen perustuva kilpailu.

Lisäksi kaikissa monenvälisissä sopimuksissa on tavanomaisia yhteisiä sääntöjä, toisin sanoen sääntöjä, jotka koskevat riitojen ratkaisemista, tulkintaa ja voimaantuloa. Tämän sopimuksen voimaantulo mahdollistaa vaiheittaisen soveltamisen, johon liittyy jälleen kerran aloituspäivää ja väliaikaista soveltamista koskeva tyypillinen ongelma. Kerrankin voimme olla täysin tyytyväisiä johonkin sellaiseen, jonka pitäisi helpottaa sekä yhtiöiden että luonnollisten henkilöiden elämää.

 
  
MPphoto
 
 

  Erna Hennicot-Schoepges (PPE-DE).(FR) Arvoisa puhemies, olen samaa mieltä edellisten puhujien varsin myönteisistä huomautuksista. Arvoisa puhemies, 37 jäsenvaltion on ratifioitava tämä sopimus ennen sen lopullista soveltamista. Siihen saakka sovelletaan mahdollisia kahdenvälisiä sopimuksia. Esittelijä korostaa, ettei yhden koon malli sovi ainakaan assosioituneille maille.

Kiitän jäsen Lichtenbergeriä hänen mietinnöstään. Kuten hän hienotunteisesti ilmaisee, sekakomitea on paljon todellista tarvetta suurempi, ja sen hallitustenvälinen lähestymistapa hankaloittaa joka tapauksessa yhteistyötä huomattavasti. On selvää, että SESAR-järjestelmän toteuttaminen helpottaa ilmaliikenteen hallintaa, ja voimme vain antaa komission jäsenelle Barrot'lle täyden tukemme, jotta SESAR-järjestelmän suunnitteluvaihetta nopeutettaisiin mahdollisimman paljon.

Lienee tarpeetonta muistuttaa teille, että tämä järjestelmä olisi ilmatilan paremman organisoinnin ja todellisten lentopolttoainesäästöjen ansiosta huomattava panos ympäristön hyväksi. Se olisi myös tehokkaampi kuin päästökauppajärjestelmä, jota siviili-ilmailuala yritetään saada noudattamaan. Arvoisa komission jäsen, kuten totesitte, ilmatilasta tulisi paitsi avoin myös puhdas.

Toistan kuitenkin pelkääväni, että sopimukset, jotka jäsenvaltioiden on määrä ratifioida, saattavat viivyttää SESAR-järjestelmän toteuttamista. Käsittelemme tänä iltana merkittävää vaihetta, ja vuosi 2010 on kunnianhimoinen määräaika. SESAR-järjestelmän suunnitteluvaiheen pitäisi päättyä vuonna 2013. Arvoisa komission jäsen, on perusteltua pyrkiä edistämään kunnianhimoisesti ympäristönsuojelua, mutta kehotan komissiota ilmoittamaan meille, onko mahdollista edistyä myös työnteossa, ja miten jäsenvaltioiden lainsäädäntötyö edistyy. Voisiko komissio tiedottaa parlamentille säännöllisesti tämän työn edistymisestä?

 
  
MPphoto
 
 

  Silvia-Adriana Ţicău (PSE).(RO) Felicit raportorul pentru munca depusă. Încep prin a menţiona că România şi Bulgaria, ca state membre, respectă acquis-ul comunitar. De asemenea acestora se aplică regulamentele în vigoare. Acordul multilateral pentru stabilirea spaţiului aerian comun european se înscrie în politica de vecinătate a Uniunii Europene şi în procesul de extindere a pieţei interne de transport la statele vecine. Statele din Balcani sunt importante pentru Uniune Europeană. Este important pentru aceasta ca statele semnatare să respecte standardele şi reglementările europene privind siguranţa şi securitatea aviaţiei, drepturile pasagerilor, concurenţa, achiziţiile şi ajutorul de stat. Implementarea acordului se va face gradual, conform protocolului cu fiecare stat semnatar, urmând ca aplicarea integrală a acordului să se realizeze după ratificarea sa de către toate părţile semnatare. Până în acel moment se vor aplica acordurile bilaterale existente privind accesul la spaţiul aerian şi frecvenţele utilizate. Având în vedere importanţa spaţiului aerian comun european pentru politica comunitară de transport, este important ca statele semnatare să primească din partea Comisiei Europene sprijinul tehnic, legal şi procedural necesar pentru implementarea sa. Felicit încă o dată raportorul pentru activitatea depusă.

 
  
MPphoto
 
 

  Arūnas Degutis (ALDE). (LT) Tänään käsiteltävä päätöslauselma on lyhyt mutta ratkaisevan tärkeä: sen yhteydessä hyväksyisimme Euroopan yhteistä ilmailualuetta (ECAA) koskevan monenvälisen sopimuksen. Tämä sopimus, jonka komissio neuvotteli vuosi sitten Balkanin maiden sekä Islannin ja Norjan kanssa, on tärkeä, koska sillä laajennetaan Euroopan yhteisön ilmailualan normien soveltamisalaa mainittuihin kumppanimaihin.

Tällä on suuri merkitys paitsi näille maille, jotka yrittävät asteittain yhdenmukaistaa ilmailusääntöjään EU:n sääntöjen kanssa, myös EU:lle, sillä EU:n normeja aletaan asteittain soveltaa edellä mainitulla maantieteellisellä alueella ennen kaikkea lentoturvallisuuden alalla, minkä ansiosta kansalaisemme voivat matkustaa turvallisemmin. Matkailu Balkanin alueelle lisääntyy jatkuvasti näiden maiden lähentyessä EU:ta.

Kansainvälinen siviili-ilmailuala on monimutkainen ja monitahoinen. Siksi oli asianmukaista vaihdella neuvottelukäytäntöä sen mukaisesti, että se vastaa erityisolosuhteita ja nykyisten normien täytäntöönpanovaihetta kussakin niistä maista, joiden kanssa pöytäkirja oli määrä allekirjoittaa. Tämän pitäisi nopeuttaa määräysten täytäntöönpanoa, koska edistyneempien maiden ei tarvitse hidastaa tahtia ja hitaimmin edistyviä maita kannustetaan.

 
  
MPphoto
 
 

  Jacques Barrot, komission varapuheenjohtaja. (FR) Arvoisa puhemies, kiitän parlamenttia siitä, että se korosti muiden puhujien tavoin Euroopan yhteisen ilmailualueen perustamisesta tehdyn sopimuksen merkitystä.

Esittelijälle totean, että tämä sopimus sisältää Euroopan unionin säännöt, joten sen soveltamisalaan kuuluvat luonnollisesti myös ympäristöasiat ja sosiaaliset näkökohdat. Lisäksi allekirjoittajavaltiot ovat sitoutuneet panemaan täytäntöön yhteisön säännöstön, ja tämä koskee erityisesti matkustajien oikeuksia ja liikuntarajoitteisten henkilöiden oikeuksia, kuten te, jäsen Lichtenberger, korostitte. Euroopan yhteisen ilmailualueen jäsenet ovat myös sitoutuneet panemaan täytäntöön kaiken tulevan Euroopan unionin lainsäädännön, joka kattaa esimerkiksi sosiaaliset oikeudet. Näin ollen Euroopan ilmailualue muodostaa lentoliikenteelle yhteiset puitteet ja turvaa kaikkien asianosaisten osapuolten tasavertaisen kohtelun kaikissa olosuhteissa.

Korostan myös, että SESAR-järjestelmällä edistetään ilmailualueen parempaa hallinnointia, millä on myös suuri merkitys. Monet teistä ovat myös korostaneet sitä, ettei oleellista ollut vain yhteisön säännöstön noudattaminen vaan myös tuen antaminen ja tämän tuen suhteuttaminen kunkin jäsenvaltion tarpeisiin, sillä kaikki niistä eivät ole samalla tasolla. Jäsen Hennicot-Schoepgesille vastaan tästä kohdasta, että täytän hänen toiveensa ja pidän Euroopan parlamentin ajan tasalla sääntelyn edistymisestä jäsenvaltioissa. Hyvä jäsen Hennicot-Schoepges, olitte oikeassa korostaessanne ratifioinnin viivästymisen riskiä, kun sen pitäisi tällä alalla oikeastaan tapahtua nopeasti. Olenkin hyvin tietoinen siitä, mitä sanoitte.

Luullakseni olen käsitellyt lähes kaikkea, mitä on sanottu. Lisäisin vielä, että komissio tekee vuosittain tarkastuskäyntejä ja esittää Euroopan parlamentille seikkaperäisen kertomuksen Euroopan ilmailualueen kumppanivaltioiden edistymisestä.

Jäsen Ticăulle totean vielä, että sopimuksessa oli otettu huomioon Bulgarian ja Romanian liittyminen. Koska molemmat valtiot kuuluvat nyt Euroopan unioniin, ne ovat sopimuspuolia, eikä muutoksia ole suunnitteilla.

Arvoisa puhemies, päätän puheenvuoroni tähän. Kiitän parlamenttia suuresti kiinnostuksesta, jota se on osoittanut tätä sopimusta kohtaan. Sopimuksella on todellakin aivan ratkaiseva merkitys Euroopan ilmatilan yhtenäistämisen kannalta, ja kuten jäsen Martinez totesi, joskus on kenties aloitettava taivaalta yhtenäisyyden saavuttamiseksi maan pinnalla.

 
  
MPphoto
 
 

  Puhemies. Yhteiskeskustelu on päättynyt.

Äänestys toimitetaan keskiviikkona klo 11.30.

 
Oikeudellinen huomautus - Tietosuojakäytäntö