Märksõnaregister 
 Terviktekst 
Istungi stenogramm
Kolmapäev, 9. aprill 2008 - Brüssel EÜT väljaanne

Horvaatia 2007. aasta eduaruanne – endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi eduaruanne (arutelu)
MPphoto
 
 

  Angelika Beer (Verts/ALE).(DE) Härra juhataja, soe tervitus meie kolleegidele Makedooniast, kes seda arutelu jälgivad. Volinik Rehn ütles, et me julgustame Makedooniat reformiprotsessiga edasi minema. „Jah,” ütleme kõik ühel häälel, „me tahame avada läbirääkimised käesoleval aastal.”

Samas on meil veel vaja nimetada nimesid. See osapool, kes on maha kandnud Makedoonia suutlikkuse sõlmida siduvaid liiduleppeid, on Kreeka oma vetoga riigi võtmisele NATO liikmeks. Vaidlus nime üle tõepoolest käib, kuid me ei saa eirata tõsiasja, et 1995. aastal tegi Kreeka rahvusvahelise õiguse kohaselt siduva avalduse, milles nõustus, et nimevaidlus ei saa kunagi takistuseks Makedoonia ühinemisele rahvusvahelise kogukonna, ELi või NATO-ga.

Kreeka on seda rahvusvaheliselt siduvat kokkulepet rikkunud ning kui me tahame selles osas mingeid reforme kehtestada, siis ma ütlen, et Euroopa tingimusi rikub Kreeka, mitte Makedoonia.

See on samm tagasi; see on hoop näkku väikeriigile, kes püüab igati meiega koostööd teha ja läbirääkimisi avada. Seega ütleksin veel, härra Swoboda, et kõik trikid homse hääletuse peatamiseks või edasilükkamiseks toovad kaasa täiendava ohu Makedoonia valitsuse destabiliseerimiseks, julgustades natsionalistlikke jõude.

Tegelik probleem seisneb selles, et Kreeka näol on meil tegu liitlasriigiga, kes keeldub otsesõnu tunnustamast omaenda riigis mis tahes vähemusi. See on vastuolus Kopenhaageni kriteeriumidega, mis on piinlik nii Euroopa Liidu kui ühenduse jaoks. Ma soovin Makedooniale jõudu järgmiste sammude tegemisel Kreekast hoolimata.

 
Õigusteave - Privaatsuspoliitika