Indeks 
 Pełny tekst 
Debaty
Wtorek, 16 grudnia 2008 r. - Strasburg Wydanie Dz.U.

Wyniki Rady Europejskiej z 11 i 12 grudnia 2008 r. — Półrocze działań prezydencji francuskiej (debata)
MPphoto
 

  Silvana Koch-Mehrin (ALDE).(DE) Panie przewodniczący, panie Le Maire, panie Borloo! W ostatnich miesiącach UE mocno dowiodła swej wartości. To wasza zasługa, zasługa prezydencji francuskiej.

Liczyłam, że zdołam osobiście podziękować prezydentowi Sarkozy'emu za uczynienie tego niewygodnego kroku, jakim było dobitne oznajmienie kanclerz Niemiec, co myśli on o letargu niemieckiego rządu. Inne państwa europejskie podejmują działania, by zapobiec kryzysowi, a Niemcy czekają, aż kryzys nas dopadnie, tudzież czekają na kolejne wybory do Bundestagu. Niemcy to największa gospodarka w Europie i dlatego dobrze się stało, że partnerzy unijni przypomnieli rządowi niemieckiemu o jego odpowiedzialności. Prezydent Sarkozy właśnie powtórzył to upomnienie w Izbie.

Gdyby UE nie istniała, musielibyśmy ją wynaleźć, i to najpóźniej na skutek kryzysu finansowego. Żadne z państw UE, działając w pojedynkę, nie byłoby w stanie zwalczyć kryzysu. Ważnym czynnikiem stabilizującym jest również euro. Znów okazało się, jak ważny dla dobrobytu i stabilności w Europie jest wspólny rynek. Nie możemy jednak posługiwać się kryzysem finansowym jako pretekstem do narażenia tego, co wspólnie osiągnęliśmy. Dlatego niezależność Europejskiego Banku Centralnego nie powinna podlegać żadnym negocjacjom. Nie możemy dopuścić do powrotu protekcjonizmu. Nawrót do polityki izolacjonizmu lub wyścigu subwencji między państwami członkowskimi miałby również katastrofalne skutki dla naszych obywateli.

Ponadto pod żadnym pozorem nie należy łagodzić przepisów unijnych dotyczących konkurencji i pomocy państwa. Dotyczy to również Paktu na rzecz stabilności i kryteriów z Maastricht. Musimy zachować te osiągnięcia. Unia musi podjąć wspólne, zgrane i stanowcze działania, aby zapobiec najgorszemu. To dla Europy szansa, a prezydent Sarkozy ją wykorzystał. Pokazał naszym obywatelom, co może zrobić Europa i nadał jej ludzkie oblicze. Pragnę mu za to gorąco podziękować.

 
Informacja prawna - Polityka ochrony prywatności