Indeks 
 Poprzedni 
 Następny 
 Pełny tekst 
Procedura : 2008/2102(INI)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury : A6-0455/2008

Teksty złożone :

A6-0455/2008

Debaty :

Głosowanie :

PV 18/12/2008 - 6.10
CRE 18/12/2008 - 6.10
Wyjaśnienia do głosowania

Teksty przyjęte :

P6_TA(2008)0625

Debaty
Czwartek, 18 grudnia 2008 r. - Strasburg Wydanie Dz.U.

6.10. Uczenie się przez całe życie na rzecz wiedzy, kreatywności i innowacji – realizacja programu prac – „Edukacja i szkolenie 2010” (A6-0455/2008, Ljudmila Novak) (głosowanie)
PV
  

– Przed głosowaniem:

 
  
MPphoto
 

  Ljudmila Novak, sprawozdawczyni. (SL) Ze wspólnego sprawozdania Rady i Komisji za rok 2008 wynika, że dokonany został pewien postęp jeśli idzie o uczenie się przez całe życie, jednak nie możemy być usatysfakcjonowani dotychczasowymi osiągnięciami.

Największe wyzwanie stanowią rezygnacja uczniów z dalszego kształcenia w młodym wieku, niewielki uczestnictwo w uczeniu się przez całe życie ze strony starszych i nisko wykwalifikowanych pracowników oraz niskie umiejętności pracowników migrujących. Jednak gospodarka oparta na wiedzy będzie wymagać coraz lepiej wykształconej siły roboczej.

Podkreśliłam w moim sprawozdaniu, że musimy polepszyć jakość kształcenia na wszystkich poziomach, byśmy mogli przygotować dzieci i młodzież do innowacyjnego myślenia i uczenia się. Programy nauczania powinny być ustawicznie unowocześniane, a ludzie starsi powinni więcej korzystać z technologii informatycznej.

Programy uczenia się przez całe życie winny być powiązane z gospodarką i wspierać przedsiębiorczość, umożliwiając obywatelom zdobywanie wiedzy, która pozwoli im na zakładanie, prowadzenie i rozwijanie własnych przedsiębiorstw. Ważne jest, by uwzględnić lokalne i regionalne potrzeby, możliwości i specyfikę.

Wzywam rządy państw członkowskich i instytucje Unii Europejskiej, by nie dokonywały cięć w funduszach na edukację w obecnych czasach kryzysu finansowego, ponieważ wysokiej jakości edukacja dostępna dla wszystkich grup społeczeństwa jest najlepszą bronią przeciwko biedzie i najlepszym narzędziem pozwalającym znaleźć wyjście z kryzysu.

Dziękuję wszystkim kolegom posłom i Biuru za współpracę.

(Oklaski)

 
Informacja prawna - Polityka ochrony prywatności