Kazalo 
 Celotno besedilo 
Dobesedni zapisi razprav
Ponedeljek, 9. marec 2009 - Strasbourg Edition JOIzdaja UL

Zagotavljanje kakovosti hrane - uskladitev ali vzajemno priznavanje standardov (kratka predstavitev)
MPphoto
 

  Maria Petre, poročevalka. (RO) Najprej bi se rada zahvalila Evropski komisiji za to dobrodošlo pobudo o Zeleni knjigi o kakovosti kmetijskih proizvodov in za posvetovanja, sprožena na to temo.

Zelena knjiga zagotavlja odgovor na realno potrebo držav članic po promociji podobe njihovih kmetijskih proizvodov, zlasti koristi v smislu kakovosti med evropskimi potrošniki in potrošniki v drugih državah. Te visoke standarde zahtevajo potrošniki in so sredstvo za doseganje največje možne dodane vrednosti. Čeprav se postopek soodločanja ne uporablja, upam, da se bo v prihodnjih fazah vsekakor upoštevalo mnenje Evropskega parlamenta.

Prav tako bi se rada zahvalila svojim kolegom iz Odbora za kmetijstvo in razvoj podeželja in predvsem strokovnjakom za podporo pri spodbujanju tega poročila.

Poenostavitev tržnih standardov, boljše obveščanje potrošnikov, predvsem glede porekla živil in boljša zaščita kakovostnih evropskih proizvodov na svetovni ravni so nekateri izmed najpomembnejših predlogov v poročilu.

Politika na področju kakovosti v prihodnje ne more biti ločena od skupne kmetijske politike ali izzivov, med katere spadajo tudi podnebne spremembe, potreba po zaščiti biotske raznovrstnosti, zanesljiva preskrba z energijo in upravljanje vodnih virov. Hkrati pa kot vsi vemo potrošnike vse bolj zanima varnost hrane in tudi poreklo in metode proizvodnje živil.

Sheme za potrjevanje potrošniki povezujejo z jamčenjem višje kakovosti. Namen standardov mora biti pomoč kmetom pri oskrbovanju s kakovostnimi proizvodi, ki dosegajo pričakovanja potrošnikov, se izogibajo razočaranju potrošnikov in poenostavljajo primerjavo cen določenega razpona kakovosti izdelkov.

Kot poročevalka bi rada, da se zmanjša raven zapletenosti evropskega sistema osnovnih standardov in številnih zahtev, po katerih se morajo ravnati evropski kmetje. Sem za poenostavitev in sprejetje pravil, ki bodo ustrezno zagotovila kakovost hrane v EU.

Prav tako predlagam sredstva za poenostavitev postopka za vzpostavitev standardov s skrajšanjem postopkov v Komisiji, prenosom tega bremena na druge organe ali s sklicevanjem na mednarodne standarde. Prav tako verjamem, da morajo biti pri vsaki poenostavitvi upoštevane upravne naloge, ki sodijo v pristojnost javnih oblasti ali zainteresiranih strani. Ko se tržni trendi spreminjajo in napreduje tehnologija, lahko tržni standardi postanejo delno zastareli in jih je treba prilagoditi in posodobiti.

Evropska unija mora vztrajati, da vsa živila ustrezajo proizvodnim standardom, predvsem v zvezi z zdravjem in varnostjo. Poleg tega mora Evropska unija zagotoviti enake pogoje delovanja med lokalno pridelanimi proizvodi in proizvodi iz tretjih držav. Sem za obvezno uvedbo označevanja kraja proizvodnje primarnih izdelkov z besedilom „proizvedeno v Evropski uniji“ ali zunaj nje.

Prav tako bi rada, da se ta sistem razširi na predelane živilske proizvode, da bi se upoštevalo poreklo glavnih sestavin in surovin in da bi se vzpostavila povezava med temi elementi in krajem, kjer je bil proizvod nazadnje predelan. Verjamem, da je treba določiti pravila za uporabo navedb „gorski“ in „otoški“ glede na pomembno dodano vrednost, ki bi jo to dalo za kmetijske proizvode in živila iz območij z omejenimi možnostmi.

 
Pravno obvestilo - Varstvo osebnih podatkov