Indeks 
 Pełny tekst 
Debaty
Wtorek, 10 marca 2009 r. - Strasburg Wydanie Dz.U.

Tura pytań (pytania do Komisji)
MPphoto
 
 

  Przewodniczący.

– Pytanie nr 45 skierowane przez: Yiannakisa Matsisa (H-0095/09)

Przedmiot: Finansowane przez Turcję zawłaszczanie nieruchomości Greków cypryjskich na okupowanym terytorium Cypru

Według zarzutów stawianych publicznie przez byłą cypryjską minister spraw zagranicznych, Erato Markoulli, za pomocą środków finansowych dostarczanych przez Turcję na dużą skalę zawłaszczane są, nieruchomości Greków cypryjskich położone na półwyspie Karpas, na okupowanym terytorium Cypru.

Na sprawę tę zwróciła wyraźnie uwagę pani Markoulli w trakcie negocjacji dotyczących rozwiązania kwestii cypryjskiej, w które jest ona zaangażowana, oraz na podstawie innych informacji. Turcja, która ubiega się o akcesję do UE, okupując jednocześnie terytorium w Republice Cypru − państwa członkowskiego UE, organizuje zawłaszczanie nieruchomości należących do obywateli europejskich, tym samym naruszając prawo międzynarodowe oraz prawa człowieka, wraz z zasadami i wartościami UE.

Jak zapatruje się Komisja na realizację tej polityki przez Turcję? Czy jest to do przyjęcia ze strony kraju ubiegającego się o członkostwo w UE? Czy Komisja zamierza podjąć działania przeciwko Turcji, a jeżeli tak, jakie to będą działania w odpowiedzi na zawłaszczanie nieruchomości Greków cypryjskich w okupowanym Cyprze?

 
Informacja prawna - Polityka ochrony prywatności