Indekss 
 Pilns teksts 
Debates
Otrdiena, 2009. gada 24. marts - Strasbūra Publikācija "Eiropas Kopienu Oficiālajā Vēstnesī"

EIB un ERAB 2007. gada pārskati - Eiropas Investīciju bankai piešķirtā Kopienas garantija (debates)
MPphoto
 

  Gay Mitchell, referents. − Priekšsēdētāja kungs, vai varu sākumā minēt, ka es tiesām stipri iebilstu pret veidu, kādā Parlamenta locekļi šeit saīsina savu laiku. Šonedēļ nav dzirdēts par jautājumu laiku, ne tā kā par Padomi vai Komisiju. Cilvēki var nākt šeit un teikt garas runas. Parlamenta locekļu ziņojumi Parlamenta vārdā ir bez brīdinājuma saīsināti. Tā ir Parlamenta locekļu izmantošana.

Kā ziņotājs, es vēlētos, pirmkārt sveicināt priekšsēdētāju P.Maystadt un priekšsēdētāju Mirow pirmajā reizē Palātā, kad Parlaments ir sagatavojis ziņojumu vienlaicīgi par Eiropas Investīciju bankas (EIB) un Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas (ERAB) darbībām. Nevar apšaubīt faktu, ka pašreizējā finanšu krīze uzsver Eiropas Investīciju bankas un Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas darbu. Abas bankas ir uzteiktas par centieniem apkarot ekonomiskās krīzes ietekmi Abas bankas ir gatavas izaicinājumam un par to es tās slavēju. Mums ir svarīgi aplūkot abas bankas vienlaicīgi tā, lai nodrošinātu labāku sadarbību starp tām un darbības jomu pārklāšanos.

Abām bankām būs jānodrošina maksimāla sinerģija, lai sagatavotos un palīdzētu ekonomikas atveseļošanā. Īpaši gaidīts ir lēmums palielināt aizdevumus par 50% mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Sākotnēji plānotie EUR 5 miljardi gadā mazo un virsējo uzņēmumu (MVU) kreditēšanai ir pieauguši līdz EUR 7,5 miljardiem gadā vairāk nekā četru gadu periodā no 2008. gada līdz 2011. gadam.

Jaunās finansēšanas piemērs ir nesen EIB apstiprinātie EUR 310 miljoni ieguldījumiem MVU Īrijā. EIB skaidri parāda, ka Īrijas MVU un citiem MVU var būt pieejamas un ļoti konkurētspējīgas procentu likmes. Manuprāt, Eiropai jādomā pēc Marshall Atbalsta plāna, kas darbojās labi arī pēc Otrā pasaules kara.

Ja EIB varētu būt pārliecināta, teiksim, aizņemties no Ķīnas un aizņēmumu ieguldīt bankā, kas palīdzētu, izmantojot šos resursus, uzsākt ekonomikas atveseļošanu un daudz drīzāk to veicināt. Šo aizņēmums varētu atmaksāt daļēji no papildus muitas nodokļa, ko ES būtu saņēmusi no atjaunotās ārējās tirdzniecības, un no jauniem PVN ieņēmumiem, kas paredzēti šim mērķim. Papildus labums būtu ES dalībvalstu spiediens un viņu individuālās prasības, lai saglabātu saistību ar Stabilitātes un izaugsmes paktu papildus aizņēmumu ziņā.

2007.gadā ES investīcijas Ķīnā bija EUR 7,16 miljardi, kamēr Ķīnas iekšējās investīcijas ES bija tikai EUR 0,6 miljardi. Gan ES, gan Ķīna varētu gūt labumu no tirdzniecības pieauguma. Es paredzu Komisijas priekšsēdētāja, Ekonomikas un monetārās komitejas un Eiropas Centrālās bankas priekšsēdētāja vizīti Ķīnā pirms Ziemassvētkiem. Pēdējā ES-Ķīnas papildus apspriede ir gaidīts signāls cerībām.

Mēs iekļuvām ķezā tāpēc, ka nebijām koncentrējušies uz jautājumiem. Ir pienācis laiks sākt koncentrēties uz atveseļošanos, tostarp padarot ES konkurētspējīgāku, kā to piedāvā Lisabonas Līgums. Esmu ļoti apmierināts par priekšlikumiem, kuri tiek veikti saistībā ar enerģētikas krīzi un klimata kontroli, un, jo īpaši, ietverot EIB lomu visā. Es esmu arī ļoti apmierināts, ka nesenais tiesas lēmums par koplēmumu ir paziņots un tagad parlamentam ir nozīmīga loma attiecībā uz šīm divām bankām.

Man ir ierosinājums ziņojumā – un to ir apstiprinājusi komiteja, un es esmu pārliecināts, ka būs apstiprinājis arī Parlaments – ka Komisijai un divām bankām ir jānāk pirms Ekonomikas un monetārās komitejas regulāri atskaitīties par to, kā koordinēt lomas un par to, kā īstenot abu banku politiku. Es domāju, tā būs ļoti noderīga attīstība. Mums ir nepieciešama lielāka caurskatāmība un atbildība. Mēs dzirdējām premjerministru Brown runājot par to attiecībā uz starptautisko finanšu krīzi. Mums vajadzētu domāt par to attiecībā uz šīs iestādes atbildību par mūsu pašu finanšu iestādēm un tiem, kas daļēji ir finanšu iestāžu finansēti.

Es sagaidu banku nodomu vispārēju grūdienu, jo īpaši saistībā ar klimata kontroli un enerģiju, un es ceru, ka šis nams atbalstīs ziņojuma galveno virzienu, ko esmu izvirzījis.

 
Juridisks paziņojums - Privātuma politika