Seznam 
 Předchozí 
 Další 
 Úplné znění 
Postup : 2009/2567(RSP)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu : B6-0177/2009

Předložené texty :

B6-0177/2009

Rozpravy :

Hlasování :

PV 02/04/2009 - 9.19
CRE 02/04/2009 - 9.19
Vysvětlení hlasování
Vysvětlení hlasování

Přijaté texty :

P6_TA(2009)0212

Doslovný záznam ze zasedání
Čtvrtek, 2. dubna 2009 - Brusel Vydání Úř. věst.

9.19. Pololetní hodnocení dialogu EU–Bělorusko (hlasování)
Zápis
  

– Před hlasováním:

 
  
MPphoto
 

  Vytautas Landsbergis (PPE-DE). – Vážený pane předsedo, rád bych navrhl, aby bylo zmíněno, že jakékoli plány vybudovat novou jadernou elektrárnu ne-západního modelu na hranici s EU nebudou předmětem těchto jednání – pozitivních jednání o tom, jak podporovat Bělorusko, ne však v tomto případě.

 
  
 

(Parlament souhlasil s přijetím ústního pozměňovacího návrhu)

– Před hlasováním o odstavci 4:

 
  
MPphoto
 

  Jacek Protasiewicz (PPE-DE). – Vážený pane předsedo, toto bude velice stručný ústní pozměňovací návrh, jenž byl předložen na žádost Alexandra Milinkeviče a zástupců Amnesty International, kteří se zúčastnili konference o Bělorusku, jež se před dvěma dny konala v tomto parlamentu. Žádali o rozšíření požadavku na propuštění politických vězňů, kteří byli v nedávné době uvězněni, také na občany, kteří jsou vystaveni jiným typům omezování a pronásledování. Proto navrhuji – a konzultoval jsem tuto záležitost i s jinými politickými skupinami – doplnit do odstavce 4 tuto formulaci: ‘a také přezkoumání rozsudků omezení svobody, které byly uvaleny na jedenáct účastníků demonstrací v lednu roku 2008;’.

 
  
 

(Parlament souhlasil s přijetím ústního pozměňovacího návrhu)

– Před hlasováním o odstavci 7:

 
  
MPphoto
 

  Vytautas Landsbergis (PPE-DE). – Vážený pane předsedo, jestliže jsou zmiňování tři mladí aktivisté, kteří byli proti své vůli odvedeni do armády, přinejmenším jeden z nich je synem opozičního vůdce Viačorky. Stojí proto za zmínku, že tento postup je obdobný braní rukojmí státem: ‘Podívej, ve své situaci se drž pěkně zpátky, protože tvého syna máme v naší armádě a mohlo by se mu něco přihodit.’ Působilo by to jako drobné varování, které by možná těm mladým mužům, kteří byli proti své vůli odvedeni do armády, zajistilo větší bezpečnost.

 
  
 

(Parlament souhlasil s přijetím ústního pozměňovacího návrhu)

– Před hlasováním o odstavci 13:

 
  
MPphoto
 

  Vytautas Landsbergis (PPE-DE). – Vážený pane předsedo, jestliže byl předložen návrh, aby se Evropská univerzita humanitních věd vrátila do Běloruska, je třeba se zmínit o tom, že by to mělo být na základě skutečných záruk, že bude moci působit svobodně a že nebude opět ovládána režimem.

 
  
 

(Parlament souhlasil s přijetím ústního pozměňovacího návrhu)

 
  
MPphoto
 

  Hannes Swoboda (PSE).(DE) Vážený pane předsedo, rádi se k jednotlivým ústním návrhům vyjádříme, chtěl bych ale pana Landsbergise požádat, aby nás informoval předem, abychom měli možnost tato témata projednat i v případě, že zde není přítomen. Ústní návrhy nelze vždy předkládat bez patřičných informací.

 
  
MPphoto
 

  Předseda. − Vidím, že pan Landsbergis naznačuje, že pokud bude opět v budoucnu předkládat ústní návrhy, udělá to přesně tak, jak jste ho právě požádal.

 
Právní upozornění - Ochrana soukromí