Pirmininkas. − Kitas klausimas – diskusijos dėl šešių pasiūlymų dėl paramos specialiajam Siera Leonės teismui(1).
Corina Creţu, autorė. – (RO) Viena iš problemų, turinčių poveikį daugelyje viso pasaulio šalių, yra ne tiek tinkamai struktūriškai sutvarkytos teisinės sistemos nebuvimas, kiek teisminės sistemos priimtų sprendimų nepakankamas vykdymo užtikrinimas. Šalyse, kamuojamose pilietinio karo nelaimių, t. y. nuolatinių konfliktų ar žudymų, šios situacijos padariniai yra katastrofiški, vertinant iš humanitarinės ir plėtros perspektyvos.
Specialiojo Siera Leonės teismo atveju tuo labiau svarbu, kad būtų vykdomi teisiniai sprendimai, nes šiame teisme nustatoma nemažai svarbių tarptautinės teisės precedentų. Tai ne tik pirmasis tokio tipo teismas, sukurtas toje pačioje šalyje, kurioje buvo teisminio nagrinėjimo atvejų, bet ir pirmasis teismas, kuris pareiškė kaltinimą ir nuteisė Charlesą Taylorą buvusį Liberijos Prezidentą – Afrikos valstybės vadovą kaip asmenį, kuris prasidėjus teismo procesui dar buvo valdžioje.
Šie aspektai, taip pat paskutinis trijų buvusių pilietinio karo laikotarpiu maištininkų lyderių nuteisimas yra aiškūs požymiai, kad tarptautinė bendruomenė ir Siera Leonės Vyriausybė pasiryžusi atkakliai kovoti su tų asmenų, kurie darė žiaurius nusikaltimus visą dešimtmetį, nebaudžiamumu.
Tarptautinė bendruomenė turi iki gali įgyvendinti projektą, kuris pasiūlytas siekiant sustiprinti teisingumo procesą ir teisę Siera Leonėje. Greitai, t. y. 2010 m., nustos galioti teismo įgaliojimai. Todėl Siera Leonės Vyriausybė buvo visiškai atvira kalbėdama, kad neturi galimybės garantuoti, kad paskelbti nuosprendžiai bus vykdomi.
Todėl nepaprastai svarbu, kad Europos Sąjunga ir jos tarptautinės partnerės, dalyvaujančios taikos procese, palaikytų ir remtų specialiojo teismo paskelbtų nuosprendžių vykdymą. Tai ne tik pažanga siekiant taikos ir stabilumo regione, kuris nuo to priklauso, bet ir specialiųjų teismų, kurie su tarptautinės bendruomenės parama sukurti kitose šalyse, patikimumas.
Charles Tannock, autorius. − Gerb. pirmininke, tarptautinė humanitarinė teisė yra santykinai nauja ir iš dalies netobula jurisprudencijos dalis, bet ji jau pasiekė keletą labai svarbių rezultatų. Europoje Tarptautinis baudžiamasis buvusios Jugoslavijos tribunolas atliko nepaprastai svarbų vaidmenį užtikrinant teisingumą regione, draskomame vienas po kito vykusių barbariškų karų. Panašiai Tanzanijoje tribunolas patraukė baudžiamojon atsakomybėn tuos, kurie buvo atsakingi už 1994 m. Ruandos genocidą.
Todėl mes žinome tokių teismų galimybę padėti karų draskomiems regionams, padarant galą nebaudžiamumui ir einant toliau. Daugeliu atžvilgių tokiu būdu įvykdytas teisingumas yra toks pat vertingas kaip Europos Sąjungos parama. Būtent todėl tarptautinė bendruomenė turėtų toliau remti specialųjį Siera Leonės teismą teikdama, jei reikia ir kai reikia, saugią kalėjimų infrastruktūrą valstybėse narėse nuteistiems tironams įkalinti.
Vienas iš labiausiai pasididžiavimą keliančių mano laimėjimų šiame Parlamente buvo vaidmuo šioje Parlamento rezoliucijoje, kurioje Nigerija raginama perduoti Charlesą Taylorą teismui ir būtent tai galiausiai įvyko tarpininkaujant JT. Tačiau yra daugybė kitų atvejų, kai bus galima ištrūkti ir likti nenubaustiems nesant tvirto ir gerai finansuojamo specialiojo Siera Leonės teismo.
Mikel Irujo Amezaga, autorius. − (ES) Gerb. pirmininke, prieš dvejus metus aš turėjau galimybę, dalyvaudamas šiuo metu šioje posėdžių salėje esančios mano kolegės M. A. Isler Béguin vadovaujamoje misijoje, apsilankyti specialiajame teisme ir sužinoti apie didžiulį uždavinį, kurį jis vykdė ne tik dėl Siera Leonės, bet ir dėl visos žmonijos.
Kaip jau buvo minėta, specialusis Siera Leonės teismas, suprantama, sudarė precedentą. Jis sudarė precedentą todėl, kad, kaip teigiama rezoliucijoje, jis buvo pirmasis savanoriškomis lėšomis finansuojamas teismas, pirmasis teismas, įsteigtas valstybėje, kurioje buvo vykdomi tikri nusikaltimai, ir tai pirmasis teismas – kaip jau buvo nurodyta – kuriame vienam iš buvusių valstybės vadovų pareikšti kaltinimai.
Dėl visų šių priežasčių – ne tik dėl to, kad jis sudaro precedentą, bet ir dėl to, kad jis yra pavyzdys kitiems teismams, kurie buvo sukurti ir modeliuojami pagal tuos pačius principus, pavyzdžiui, Ruandos, buvusios Jugoslavijos, Kambodžos arba Libano teismai, mes manome, kad labai svarbu, jog būtų priimta ši rezoliucija, dėl kurios mes jau keletą mėnesių dirbame kartu su teismu.
Prieš dvejus metus priėmėme rezoliuciją, kurioje siekiama palaikyti finansavimą, nes tuo metu specialusis teismas išgyveno sunkų laikotarpį – neturėjo jokių lėšų ir negavo reikalingos paramos, todėl šiuo metu turėtume padėkoti Europos Komisijai, kuri suteikė teismui finansinę paramą.
Dabar pirmiausia prašome dviejų dalykų: pirma, kad tie, kurie buvo nuteisti, privalėtų atlikti bausmes – šiuo atveju kyla grėsmė ne specialiojo teismo, kuris baigs darbą kitais metais, darbui, o jo palikimui mums – ir, antra, aišku, kad prie viso to turėtų prisidėti didesnis finansavimas.
Trumpai tariant, specialusis Siera Leonės teismas yra puikus pavyzdys ir orientyras mums visiems ir visiems teismams, kurie užsiima karo nusikaltimais. Tai puikus pavyzdys, orientyras ir pamoka, kurią mums davė antroji pagal skurdumą planetos šalis – kai mes įėjome į teismą, pamatėme šūkį „nėra taikos be teisingumo“. Ir kaip tik dėl to mes turime moralinę pareigą, ne tik kaip europiečiai, bet ir kaip žmonės, užtikrinti, kad šio specialiojo teismo palikimas turėtų pėdsaką istorijoje.
Erik Meijer, autorius. − (NL) Gerb. pirmininke, Siera Leonė, kaip ir jos kaimynė Liberija, susidūrė su plataus masto žiaurumais, dėl kurių daug piliečių neteko gyvybės arba buvo labai suluošinti ir psichiškai, ir fiziškai.
Nusikaltėliai, kurie mobilizavo kariauti vaikus, kad jie pjaustytų nekaltų piliečių galūnes, turėtų būti nubausti ir neturėtų turėti galimybės pakartoti savo nusikaltimų. Panašu į tai, kad bandymas organizuoti šį baudimą 2000–2010 m. yra pasmerktas nesėkmei. JT specialusis Siera Leonės teismas neturi galimybės veikti. Bet kas, pripažintas kaltu, negali būti uždarytas Siera Leonėje jokiam nustatytam laikui.
Dabar kyla klausimas, ką vis dar galėtume padaryti, kad garantuotume geresnę baigtį? Teismas nepasieks tikslo neturėdamas išorinio finansavimo, savo įgaliojimų pratęsimo arba nesant kalėjimų vietų ne Siera Leonės teritorijoje. Rezoliucijoje deramai atkreipiamas dėmesys į šias galimybes. Šis pareiškimas turi skatinti greitai ieškoti priemonių. Kitaip bus per vėlu.
Filip Kaczmarek, PPE-DE frakcijos vardu. – (PL) Gerb. pirmininke, Lenkijoje mes kartais sakome, kad tą, ką pradedi, turėtum ir užbaigti. Tai labai tinka šiandienos diskusijai, kuri visų pirma yra apie finansinę paramą specialiajam Siera Leonės teismui. Tiesa tai, kad mes esame krizės laikotarpio viduryje ir teismas, kuris išlaikomas iš savanoriškų įvairių šalių mokamų įmokų, sunaudoja didžiules pinigų sumas. Tačiau mes neturime leisti šiai institucijai, kuri yra vienintelė tokia institucija, baigti darbą gėdingai tarptautiniu mastu – ir būtų gėda, jeigu dėl finansinių priežasčių teismas nutrauktų savo veiklą, o kaltinamieji būtų paleisti.
Europos Sąjunga ir ypač, mano nuomone, Jungtinės Tautos yra įpareigotos atlikti teismo darbą iki pabaigos, užtikrinti finansinę paramą ir vykdyti teismo paskelbtus nuosprendžius.
Su teismo darbu susijusios didelės išlaidos yra daugelio nesutarimų pačioje Siera Leonėje priežastis, nes labai daug žmonių laukia kompensacijų, o Siera Leonė yra viena iš neturtingiausių pasaulio šalių. Todėl teisdami praeitį mes neturėtume pamiršti ateities.
Ewa Tomaszewska, UEN frakcijos vardu. – (PL) Gerb. pirmininke, specialusis Siera Leonės teismas nuteisė Revoliucinio jungtinio fronto vadovą karininką I. Hassaną Sesayjų penkiasdešimt dvejiems metams kalėjimo. Jis taip pat nuteisė M. Kalloną, vieną ir RUF vadų, keturiasdešimčiai metų kalėjimo, o A. Gbaosą, atsakingą už saugumą RUF, dvidešimt penkeriems metams kalėjimo.
Jie organizavo vieną iš žiauriausių naujausių laikų maištininkų judėjimų. Drastiškas civilių gyventojų luošinimas, ypač masinis galūnių amputavimas, kaip ginklas seksualinis smurtas, vaikų ėmimas į armiją – tai tik keletas brutalių RUF, kuriam vadovavo kaltinamieji, taikytų metodų.
Sunki bausmė jų atveju yra stiprus signalas, kuris turėtų sulaikyti kitus nuo panašių poelgių, ir ženklas, kad civilizuotas demokratinis pasaulis netylės, nes jis turi galingą priemonę prieš tokių žiaurumų kaltininkus. Tokia priemonė yra teismas. Todėl teismas turėtų būti remiamas tiek finansiškai, tiek politiškai.
Marie Anne Isler Béguin (Verts/ALE). – (FR) Gerb. pirmininke, iš esmės esu patenkinta, kad vyksta ši diskusija, nes mes ją bandėme įtraukti į kelių posėdžių darbotvarkę.
Taigi šiandien, likus nedaug laiko iki šios kadencijos pabaigos, iš tiesų norėtume pabrėžti, kad turėtų būti palaikoma Siera Leonė – viena iš skurdžiausių pasaulio šalių, kuriai pavyko įkurti šį specialųjį teismą, kad būtų galima teisti tuos, kurie yra atsakingi už žiaurumus.
Kaip Europos Sąjungos rinkimų misijos Siera Leonėje vadovė, iš tiesų manau, kad mūsų politinė ir moralinė pareiga yra remti šį teismą, nes būtų tikrai neįsivaizduojamai blogai, jei šis teismas neturėtų galimybės tęsti savo darbą būtent dėl galimų finansinių priežasčių.
Todėl, žinoma, raginu Komisiją paremti jį finansiškai. Be to, tuo metu šių teismų teisėjai prašė mūsų suteikti finansinę paramą siekiant padėti išlaikyti šį teismą veikiantį.
Tačiau dabar jo klausimas sprendžiamas politiniu lygiu, nes jo veikla baigiasi 2010 m. Mes turime…
(Pirmininkas nutraukė kalbėjusiąją)
Antonio Tajani, Komisijos Pirmininko pavaduotojas. − (IT) Gerb. pirmininke, ponios ir ponai, Europos Komisija tvirtai pažadėjo Siera Leonei padėti iš pokarinės padėties pereiti į augimo ir plėtros stadiją. Komisija neabejotinai remia šalies įsipareigojimą stiprinti taiką, stabilumą ir visų pirma – demokratiją.
Šiuo atžvilgiu Komisija pripažįsta ir palankiai vertina nepaprastai svarbų vaidmenį, kurį atliko ir toliau atlieka specialusis Siera Leonės teismas dėl taikos ir stabilumo atkūrimo Siera Leonėje. Esame įsitikinę, kad specialiojo teismo veikla gali perduoti visiems žinią, kad neliks nebaudžiami jokie dideli nusikaltimai žmonijai, genocidas ir karo nusikaltimai.
Specialusis Siera Leonės teismas iš esmės atliko svarbiausią vaidmenį tarptautinės teisės plėtojimo srityje sukūręs teismų praktiką tokiais klausimais, kaip vaikų verbavimas į karius ir priverstinės santuokos, kurie buvo specialiojo teismo pirmųjų sprendimų tema. Tuo tikslu Komisija rėmė specialiojo teismo veiklą nuo 2003 m. Mes suteikėme specialiajam teismui 2 700 000 EUR kaip Europos priemonę demokratijai ir žmogaus teisėms. Šio finansavimo tikslas – remti specialiojo teismo veiklą informuojant apie savo tikslus: propaguoti teisinę valstybę, tarptautines humanitarines teises ir žmogaus teises Siera Leonėje ir visame Vakarų Afrikos regione.
Be to, 2008 m. Komisija priėmė pagal 10-ąjį Europos plėtros fondą 1 mln. EUR finansuojamą projektą, sugalvotą kartu su specialiuoju teismu ir Siera Leonės Vyriausybe. Į projektą, kuris turėtų būti įvykdytas 2009–2010 m., bus integruoti ankstesni veiksmai ir nuostatos siekiant užtikrinti ilgalaikę patirtį, kuria bus galima pasikliauti nutraukus specialiojo teismo veiklą, ypač keliant profesionalių darbuotojų teisės srityje kompetenciją ir stiprinant institucinius pajėgumus visoje Siera Leonės teisinėje sistemoje.
Informuota apie specialiojo teismo biudžeto problemas 2008 m. Komisija suteikė jam skubią 2,5 mln. EUR paramą, kuri buvo skirta kaip stabilumo priemonė padengti finansavimo išlaidoms ir ypač specialiojo teismo darbuotojų atlyginimams. Šiuo klausimu Komisijai buvo malonu nustatyti, kad specialusis teismas sugebėjo padengti kelių mėnesių biudžeto deficitą. Mes esame įsitikinę, kad nepaisant pasaulinės finansų krizės tarptautinė bendruomenė sugebės rasti išteklių, kurių reikia specialiajam teismui, kad galėtų sėkmingai ir iki galo įvykdyti savo tikslus ir užbaigti buvusio Liberijos prezidento Charleso Tayloro teismo procesą.
Prieš baigdamas norėčiau pareikšti pritarimą reikalavimui toliau nagrinėti ir tirti įvairių specialiųjų teismų reikšmę ir funkcijas ir šiuo klausimu malonu man informuoti jus Komisijos vardu, kad šiame sektoriuje turėtų būti finansuojamos dvi iniciatyvos pagal Septintosios mokslinių tyrimų pagrindų programos žmogaus teisių prieštaravimų ir saugumo išlaidų kategoriją.