Indeks 
 Pełny tekst 
Debaty
Wtorek, 5 maja 2009 r. - Strasburg Wydanie Dz.U.

Wina różowe i dopuszczalne praktyki enologiczne (debata)
MPphoto
 

  Agnes Schierhuber, w imieniu grupy PPE-DE.(DE) Pani przewodnicząca, pani komisarz! Cieszę się bardzo, że dziś widzę tu panią ponownie. Przez cały okres mojej działalności politycznej – zarówno w Austrii jak i przez prawie 15 lat w Parlamencie Europejskim – debaty na temat wina zawsze były bardzo emocjonalne. Dziś znów jest podobnie.

Moim zdaniem wino to jeden z najbardziej eleganckich produktów, jaki wytworzyć może rolnictwo. W interesie jakości produkcji europejskich – a w szczególności austriackich – hodowców winorośli leży danie priorytetu jakości oraz charakterystycznym cechom wina z różnych regionów.

Uważamy, że mieszanie win nie jest procedurą enologiczną. Wino różowe produkowane jest z wykorzystaniem szczególnej, bardzo tradycyjnej procedury enologicznej. Dlatego też, pani komisarz, popieram wszystkich moich kolegów posłów, którzy, tak jak ja, odrzucają to mieszanie czy kupażowanie wina białego i czerwonego. Najwyższy czas, by jasno zdefiniować produkcję tradycyjnych win różowych.

Pani komisarz! Należy również umożliwić, jak pani wspomniała, państwom członkowskim uzyskanie wiedzy, tak by następnie mogły spojrzeć na niektóre decyzje inaczej lub je zmienić. Wzywam panią do uczynienia tego dla dobra jakości europejskiej produkcji wina.

 
Informacja prawna - Polityka ochrony prywatności