Zoznam 
 Predchádzajúci 
 Nasledujúci 
 Úplné znenie 
Doslovný zápis z rozpráv
Utorok, 15. septembra 2009 - Štrasburg Verzia Úradného vestníka

9. Schválenie zápisnice z predchádzajúceho rokovania
Videozáznamy z vystúpení
Zápisnica
 

(Zápisnica z predchádzajúceho rokovania bola schválená.)

***

 
  
MPphoto
 

  Martin Schulz (S&D).(DE) Vážený pán predseda, nemám pripomienky k zápisnici zo včerajšieho zasadnutia, ale chcel by som predniesť pripomienku k incidentu, ku ktorému došlo na zasadnutí dnes ráno. V dopoludňajšej rozprave pani Krisztina Morvaiová z fašistickej strany Jobbik absolútne neprijateľným spôsobom napadla moju kolegyňu Kingu Gönczovú, poslankyňu za našu skupinu a bývalú maďarskú ministerku zahraničných vecí. Ako ministerka zahraničných vecí Maďarska pracovala pani Gönczová usilovnejšie než ktokoľvek iný v tejto krajine, aby dosiahla medzinárodné zmierenie Maďarska so susednými krajinami. Rád by som dôrazne odmietol hanebnú urážku pani Gönczovej zo strany pani Morvaiovej, ktorá je členkou neofašistickej strany.

(potlesk)

 
  
MPphoto
 

  Kinga Göncz (S&D).(HU) Ďakujem za možnosť vyjadriť sa. Je mi veľmi ľúto, že táto diskusia prebieha v Európskom parlamente. Aj ja by som chcela stručne reagovať a uviesť, že strana, ktorú pani Krisztina Morvaiová zastupuje, v roku 2006 zriadila polovojenský útvar, ktorý odvtedy využíva na zastrašovanie mierumilovnej väčšiny verejnosti.

Vzťahuje sa to najmä na menšiny, homosexuálov, Rómov a Židov. Súdy tento polovojenský útvar prednedávnom zrušili, no poslanec EP za túto stranu mal počas júlového zasadnutia v rokovacej sále na sebe uniformu tejto organizácie. V Maďarsku táto strana viedla kampaň plnú protieurópskych prejavov, rasizmu, homofóbie, protirómskych postojov a xenofóbie a pravidelne vo svojich vyhláseniach popisovala Maďarsko ako kolóniu Európskej únie. Udalosť, o ktorej hovorila pani Krisztina Morvaiová, sa stala v roku 2006, keď títo ultrapravicoví demonštranti podpálili budovu ústredia maďarskej televízie a niekoľko dní páchali výtržnosti, pri ktorých bolo zranených 113 policajných príslušníkov.

Dňa 23. októbra došlo k ďalším výtržnostiam. Pokúsili sa totiž násilím narušiť oslavy štátneho sviatku. Bola to prvá skúsenosť polície so zásahmi proti ultrapravicovým demonštráciám v dejinách krajiny od zmeny režimu. Vláda po týchto udalostiach zriadila nezávislú komisiu, ktorej správy sú dostupné na mnohých internetových stránkach aj v anglickom jazyku. Táto komisia predložila návrhy a začalo sa aj mnoho súdnych konaní. Maďarské štátne orgány prešetrili tieto porušenia zákona.

Problémy naozaj existovali. Pani Krisztine Morvaiovej by som však rada odkázala, že ak nazýva inštitucionálny systém vlastnej krajiny diktátorským, je tu istý problém: keby v Maďarsku skutočne nebola demokracia, nemohla by teraz predniesť svoj prejav v tomto Parlamente. Ešte raz sa ospravedlňujem za to, že sa o tejto téme hovorilo v Parlamente, a úprimne dúfam, že sa tu v tejto diskusii nebude pokračovať.

 
  
MPphoto
 

  Zoltán Balczó (NI).(HU) Vážený pán predseda, podľa rokovacieho poriadku mám na položenie otázky pol minúty. Je to otázka pre pána Schulza. Ako sa opovažuje na základe urážlivých vyhlásení svojej kolegyne nazvať v tejto rokovacej sále stranu fašistickou len preto, že nesúhlasí so všetkými aspektmi základnej filozofie Európskej únie? Táto strana získala v Maďarsku 430 000 hlasov. Nazývate teda 430 000 voličov fašistami. V budúcnosti radšej najprv porozmýšľajte, keď budete chcieť niečo povedať!

 
Právne upozornenie - Politika ochrany súkromia