8.1. Trešo valstu saraksts, kuru pilsoņiem, šķērsojot dalībvalstu ārējās robežas, ir jābūt vīzām, un trešo valstu saraksts, uz kuru pilsoņiem šī prasība neattiecas (A7-0042/2009, Tanja Fajon) (balsošana)
Tanja Fajon, referente. – Priekšsēdētāja kungs, kā tika paziņots vakar debatēs, par Eiropas Parlamenta un Padomes politisko kopīgo deklarāciju ir panākta vienošanās, jo abu iestāžu apņemšanos ir atbalstījusi Komisija, lai iespējami ātrāk pabeigtu šo procesu attiecībā uz Bosniju un Albāniju. Es vēlos nolasīt deklarāciju.
„Eiropas Savienība stingri atbalsta mērķi atcelt vīzu režīmu attiecībā uz visām Rietumbalkānu valstīm. Eiropas Parlaments un Padome atzīst, ka Bijusī Dienvidslāvijas Maķedonijas Republika, Melnkalne un Serbija ir izpildījušas visus nosacījumus saistībā ar vīzu liberalizāciju. Tādējādi bija iespējams savlaicīgi pieņemt Regulas (EK) Nr. 539/2001 grozījumus, ļaujot līdz 2009. gada 19. decembrim šīm trim valstīm pievienoties bezvīzu režīmam.
Eiropas Parlaments un Padome pauž cerību, ka drīzumā arī Albānija un Bosnija un Hercegovina panāks atbilstību vīzu liberalizācijas prasībām. Tādēļ Eiropas Parlaments un Padome mudina šīs divas valstis darīt visu iespējamo, lai panāktu atbilstību Komisijas norādēs noteiktajiem kritērijiem.
Eiropas Parlaments un Padome aicina Komisiju iesniegt tiesību akta priekšlikumu, ar ko groza Regulu (EK) Nr. 539/2001, tiklīdz tā būs novērtējusi visu valstu atbilstību norādēs noteiktajiem kritērijiem, lai iespējami ātrāk šo valstu pilsoņiem nodrošinātu vīzu liberalizāciju.
Priekšlikumu par grozījumiem, kas regulā veicami attiecībā uz Albāniju un Bosniju un Hercegovinu, Eiropas Parlaments un Padome izskatīs steidzamā kārtā.”
Algirdas Šemeta, Komisijas loceklis. – Komisija atzinīgi vērtē šo tiesību akta priekšlikumu, ko Parlaments apstiprināja vakardienas plenārsēdē. Šā priekšlikuma pieņemšana reāli ietekmēs attiecīgo valstu pilsoņus.
Kā jau vakar tas tika norādīts, netiks aizmirsts arī jautājums par Bosniju un Hercegovinu un Albāniju. Iespējami drīzāk 2010. gadā, tiklīdz šīs valstis būs panākušas atbilstību norādēs ietvertajiem priekšnosacījumiem, Komisija sagatavos priekšlikumus par atbrīvošanu no vīzu prasībām šajās valstīs.
Šajā ziņā Komisija atbalsta Padomes un Parlamenta kopīgo deklarāciju.
Anna Maria Corazza Bildt (PPE). – Priekšsēdētāja kungs, es tikai vēlos paust nožēlu par to, ka Zviedrijas prezidentūras pārstāvji šodien nevarēja piedalīties šajā sēdē pienācīgā ministru līmenī, jo viņi netika uzaicināti.
Zviedrijas prezidentūras pārstāvji piedalījās sarunās par kopīgo deklarāciju, kas ir galvenā politisko panākumu atslēga vīzu liberalizācijas jomā. Tādēļ mēs esam parādā prezidentūrai, bet mums pat nav iespējas viņiem pateikties. Es vēlos norādīt, ka Padomes prezidentūra nav pārstāvēta, jo tā nav saņēmusi uzaicinājumu, nevis tāpēc, ka nevēlējās ierasties.
Priekšsēdētājs. – Corazza Bildt kundze, es pilnībā saprotu, ko jūs sakāt. Tomēr vēlos precizēt, ka Padomes pārstāvji var piedalīties visās mūsu sanāksmēs. Tādējādi tiem ir visas tiesības šeit atrasties; tiem nav jāsaņem uzaicinājums.