Indeks 
 Pełny tekst 
Debaty
Czwartek, 11 marca 2010 r. - Strasburg Wydanie Dz.U.

Inwestowanie w technologie o niskiej emisji związków węgla (debata)
MPphoto
 

  João Ferreira (GUE/NGL). – (PT) Pani przewodnicząca, panie komisarzu! Debata na temat przestawienia się na gospodarkę niskoemisyjną nie może pozwolić nam zapomnieć o jednym fakcie. Przejście to nie będzie toczącym się gładko procesem. Za kilka lat będziemy musieli stawić czoła skutkom braków i stopniowego wyczerpywania się głównego źródła energii, od którego zależymy: paliw kopalnych. Paliwa te służą też jako surowce dla wielu niesłychanie ważnych sektorów przemysłu, jak przemysł chemiczny i farmaceutyczny.

Dla ludzkości bezwzględnie konieczne jest mądre zarządzanie pozostałymi na świecie zasobami ropy naftowej, co przede wszystkim oznacza bardzo oszczędne ich wykorzystanie.

Właśnie w tym kontekście kluczowe będzie przyjęcie planu zwanego Oil Depletion Protocol (porozumienie w sprawie wyczerpania się zasobów ropy naftowej), zaprezentowanego w Uppsali w 2002 roku oraz w Lizbonie w 2005 roku przez grupę naukowców i specjalistów z różnych krajów, należących do Stowarzyszenia ASPO (Association for the Study of Peak Oil and Gas), poprzez wprowadzenie planu ustalającego priorytety dla dobrego i sprawiedliwego zarządzania tymi zasobami, łagodzenia skutków ich niedoborów oraz kontrolowanego przejścia na wykorzystanie energii z innych źródeł pierwotnych.

 
Informacja prawna - Polityka ochrony prywatności