Zoznam 
 Predchádzajúci 
 Nasledujúci 
 Úplné znenie 
Postup : 2010/0004(COD)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu : A7-0190/2010

Predkladané texty :

A7-0190/2010

Rozpravy :

Hlasovanie :

PV 15/06/2010 - 7.7
CRE 15/06/2010 - 7.7
Vysvetlenie hlasovaní

Prijaté texty :

P7_TA(2010)0202

Rozpravy
Utorok, 15. júna 2010 - Štrasburg Verzia Úradného vestníka

7.7. Finančné príspevky EÚ do Medzinárodného fondu pre Írsko (2007 – 2010) (A7-0190/2010, Seán Kelly) (hlasovanie)
PV
  

– Pred začiatkom hlasovania:

 
  
MPphoto
 

  Seán Kelly, spravodajca. – Vážený pán predsedajúci, viem, že kolegom sa nepáči, keď ľudia vystupujú v tejto konkrétnej chvíli, ale na niekoľko krátkych minút ich prosím o zhovievavosť.

Po prvé, keďže sa o tom v Parlamente nediskutovalo, je dôležite k tejto záležitosti niečo povedať, najmä pokiaľ ide o úlohu, ktorú Európska únia zohráva v súvislosti s Medzinárodným fondom pre Írsko. Po druhé, väčšina ľudí v Írsku a mimo Írska si myslí, že tento fond je z veľkej časti financovaný Spojenými štátmi. Samozrejme, že Spojené štáty zohrali podstatnú úlohu, a takisto aj Kanada, Austrália a Nový Zéland, za čo by som im rád poďakoval. Je však dôležité poznamenať, že v období od roku 2006 Európska únia v skutočnosti financuje 57 % tohto fondu. Toto nie je všeobecne známe a, samozrejme, keďže sa o tom tu v Parlamente neviedla rozprava, tajilo sa to. Chcel by som preto vyzdvihnúť úlohu Európskej únie pri napomáhaní vytvárania kontaktu, dialógu a zmierenia v Severnom Írsku, ktoré, našťastie, naďalej trvajú, i keď ako mierový proces sú ešte stále krehké.

Dnes by som chcel vzdať hold všetkým, ktorí prispeli k mieru v Severnom Írsku. Je ich naozaj mnoho a domnievam sa, že ide najmä o extrémne strany. Strany, ako napríklad strana Dr. Iana Paisleyho, ktorý bol mnohé roky poslancom tohto Parlamentu, a strana pána Gerryho Adamsa, ktoré by sa pred 20 rokmi nikdy neboli spojili, zjednotil mierový proces a deľba moci. Európska únia si musí prisvojiť zásluhy na tomto procese, minimálne za svoj podiel, a to chcem dnes zdôrazniť. Chcel by som vzdať hold všetkým, ktorí podstúpili riziká v mene mieru v Severnom Írsku, a dúfam, že mier bude pokračovať.

(GA) Dúfam, že toto uznesenie bude jednohlasne schválené a chválim všetky zainteresované osoby, ktoré zohrali úlohu v mierovom procese v našej krajine.

 
  
MPphoto
 

  Francesco Enrico Speroni (EFD).(IT) Vážený pán predsedajúci, všimol som si, že v čase medzi voľbou podpredsedu a niekoľkými poslednými hlasovaniami zmizlo 150 poslancov. Neviem, či dôvodom ich zmiznutia je bolesť žalúdka alebo majú problém s klimatizáciou. Možno by sme to mali prešetriť.

 
  
MPphoto
 

  Predsedajúci. – Nie, nezmizli. Poskytneme vám veľmi jasné vysvetlenie toho, čo sa stalo v súvislosti s hlasovaním za pastora Tőkésa, ale nebol to boží zásah.

 
Právne upozornenie - Politika ochrany súkromia