Показалец 
 Назад 
 Напред 
 Пълен текст 
Процедура : 2009/2205(INI)
Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа : A7-0237/2010

Внесени текстове :

A7-0237/2010

Разисквания :

PV 06/09/2010 - 24
CRE 06/09/2010 - 24

Гласувания :

PV 07/09/2010 - 6.16
Обяснение на вота
Обяснение на вота

Приети текстове :

P7_TA(2010)0306

Пълен протокол на разискванията
Понеделник, 6 септември 2010 г. - Страсбург Версия ОВ

24. Ролята на жените в едно застаряващо общество (кратко представяне)
Видеозапис на изказванията
Протокол
MPphoto
 

  Председател. – Следващата точка е докладът на г-жа Pietikäinen, от името на комисията по правата на жените и равенството между половете, относно ролята на жените в едно застаряващо общество (2009/2205(INI)) (A7-0237/2010).

 
  
MPphoto
 

  Sirpa Pietikäinen, докладчик.(FI) Г-жо председател, в проучванията в Европейския съюз и държавите-членки застаряването често се разглежда като отрицателно явление, като тежест по отношение на пенсиите, услугите или жизненоважните разходи, свързани със здравеопазването и лекарствата.

Всъщност застаряването и правата на възрастните хора са не само компонент на основните права, но те също така неимоверно обогатяват обществото. Възрастните хора носят отговорност за огромна част от неинституционалните грижи за техните партньори, съпруги и съпрузи, роднини и деца. Те също така имат голям опит и мълчаливо познание за работата и социалната среда, без да споменаваме факта, че те са изключително важен потребителски ресурс и естествено не просто тежест за обществото.

Хартата на основните права и подходът към застаряването, основан на закона, изисква от нас да не се отнасяме негативно към застаряването и възрастните хора, а да имаме уважително и положително отношение към тях. Това се превръща в особено предизвикателство, когато става въпрос за жените, и по-конкретно за възрастните жени. Застаряването е в голяма степен проблем, свързан с жените и равенството, защото жените живеят дълго, те по-често са ангажирани с неинституционални грижи в дома си и често работят в секторите на социалните услуги и здравеопазването, които отговарят за частните и обществени услуги по предоставяне на грижи за възрастните хора.

Жените също така често са подложени на двойна и тройна дискриминация. По-трудно е за една по-възрастна жена да напредва в кариерата или тя по-трудно намира работа, след като е съкратена. Освен това същото важи и за достъпа до здравеопазване или услуги, в случай че една възрастна жена принадлежи към етническо, сексуално или религиозно малцинство или към особено уязвима група по отношение на социално-икономическия статус.

Жените също така са изложени и на по-голям риск от бедност, когато остаряват, а техните професионални пенсии са често по-малки. За съжаление, в повечето случаи, проучванията във връзка със стареенето, провеждани в Европейския съюз, не са чувствителни по отношение на равенството между половете, както и рядко се споменават различията между жените и мъжете във връзка със здравеопазването, медицинските изследвания или изследванията на различни заболявания.

По тази причина докладът призовава Комисията до края на 2011 г. да изработи план за действие, който да гарантира повече средства за научни изследвания, необходими за разбирането на стареенето. Нека да видим какви действия са необходими за подобряване на качеството на грижите за възрастните хора, особено за жените, за подобряване на равнищата на социална сигурност и да отправим призив за директива за основните услуги. Трябва да настояваме да се признаят свързаните с пола или възрастта заболявания и тяхното лечение, и по-конкретно да настояваме за изготвяне на ежегодни доклади относно възрастовата дискриминация и мерките, които са предприети и се предприемат на ниво ЕС и на национално равнище за премахване на възрастовата дискриминация.

През 2012 г. ние ще изискваме нови мерки за проучване на възможностите за премахване на дискриминацията в Европейския съюз. Искам да благодаря на моите колеги за отличното сътрудничество и очаквам ефективни действия от страна на Комисията в решаването на проблемите, отнасящи се до възрастните жени и стареенето.

 
  
MPphoto
 

  Zuzana Roithová (PPE). (CS) Не говори добре за нашата цивилизация, че жените по-възрастни от 65 г. са изложени на 5% по-голям риск от бедност, отколкото мъжете. И това е, защото те са се грижили за семействата си, отглеждали са деца и доходите, получени от тях през целия им живот, са по-малки от тези на мъжете. Не е редно това да продължава така. Времето, което те посвещават на отглеждането на деца, трябва да се счита не за отпуск, а за трудов стаж, за който да им се полага заплата, а също и вноски по пенсионните им схеми. Това трябва да се отнася и за случаите, когато мъже се грижат за дете вместо майката. Разбира се, не съм съгласна, че държавите трябва да вземат предвид специфичната ситуация с възрастните лесбийки, бисексуални и транссексуални жени. Това означава ли, че те ще се радват на по-висок статус от другите възрастни жени? Надявам се, че подобни дискриминационни членове няма да бъдат приети при утрешното гласуване.

 
  
MPphoto
 

  Karin Kadenbach (S&D).(DE) Г-жо председател, за съжаление докладът все още е много необходим. Жалко е, че жените в едно застаряващо общество, както и преди, остават онеправдани членове на това общество. Ако погледнем трудовия стаж на жените, става ясно, че по-голямата част от работата, свързана както с полагането на грижи, така и с домакинската работа, все още се извършва от жените и че точно като преди голямата част от тази работа не е призната нито във финансово отношение, нито по друг начин. Изправени сме и пред увеличаващия се проблем с бедността при остаряването.

Все пак искам да подчертая още един проблем. В областта на здравеопазването трябва да отделим особено внимание на потребностите на жените. Знаем, че жените като цяло са много добри в полагането на грижи за здравето на членовете на семействата си, но обръщат твърде малко внимание на собственото си здраве. Затова призовавам Комисията настоятелно да напомни на отделните държави-членки, че е необходимо да се погрижат и за жените.

 
  
MPphoto
 

  Petru Constantin Luhan (PPE).(RO) Изглежда, че съм един от малкото мъже, които изразяват позиция по въпроса. При все това искам да привлека вашето внимание по-конкретно към някои финансови въпроси.

Настоящият доклад, съвместно с инициативата на Комисията да обяви 2012 година за Европейска година на активното стареене и солидарността между поколенията, може да осигури рамката, необходима за разработването на нови насоки, включително и в политиката на сближаване и регионалното развитие.

Можем да провеждаме и да използваме проучвания и анализи, споменати в доклада, с цел да се установят нови критерии за разпределяне на средствата и да се подкрепят регионите, изправени пред многостранния проблем, свързан с възрастните жени.

Броят на възрастните жени, видовете заболявания, които изискват определена медицинска и социална намеса, структурата на семейството и ролята на жените в полагането на грижи за възрастните могат да бъдат фактори, които Комисията да включи в списъка с фактори, определящи рамката за изработване на регионални планове за развитие на национално равнище.

Горещо приветствам доклада и изразявам твърдото си убеждение, че той ще има своето въздействие върху начина, по който ние, в другите комисии, решаваме въпроса.

 
  
MPphoto
 

  Catherine Stihler (S&D). (EN) Г-жо председател, искам да благодаря на докладчика. Мисля, че е подготвила отличен доклад. Както всички знаем, нито един от нас в залата не става по-млад и необходимостта да се отнасяме към стареенето позитивно е от жизнена важност. Истинско чудо е, че имаме по-дълъг живот и сме по-здрави — трябва да сме доволни от този факт. Същото обаче не се отнася за много жени и докладът засяга именно този въпрос.

През 2010 г. предимно жените носят по-голямата част от отговорностите за полагането на грижи в семейството както за децата, така и за възрастни роднини, и както знаем от доклада, това води до бедност сред жените, когато остареят, и то по време, когато те трябва да водят достоен живот и да се радват на уважение, както каза докладчикът.

Докладът е важен и защото той засяга въпроса за малтретирането на възрастните хора, нещо, което ние всички в Парламента осъждаме, и нещо, което следва да има по-висок политически приоритет.

Трябва също да настояваме да бъдат споделяни най-добрите практики във връзка с активното стареене, университета за третата възраст, и начините, по които можем да използваме новите технологии. Искам да благодаря на докладчика и се надявам, че всички ще съдействаме, за да бъде стареенето възможно най-активно и достойно.

 
  
MPphoto
 

  Антония Първанова (ALDE). (EN) Г-жо председател, искам също да поздравя докладчика. Беше казано, че стареещото население има значително въздействие върху социалната защита и обществените финанси. В рамките на общия контекст на демографската промяна жените са изложени традиционно на по-голям риск от бедност и ограничени пенсии. Ето защо е от жизнена важност политиците да осъзнават проблема, както и проблемите на възрастните хора, особено жените, с цел да се гарантира, че те няма да се маргинализират.

В това отношение е необходимо да продължи насърчаването на нашите усилия, както на национално, така и на ниво ЕС, в посока на цялостно използване на съществуващите инструменти и бъдещите мерки по отношение на политиката в областта на пенсиите, здравеопазването, както и дългосрочната политика в областта на социалните грижи, заетостта, миграцията, приобщаването и развитието на инфраструктурата.

Това е проблем, който по-често трябва да обсъждаме в Парламента.

 
  
MPphoto
 

  Barbara Matera (PPE).(IT) Г-жо председател, госпожи и господа, докладчикът изтъква двойната дискриминация, на която са изложени възрастните жени. Искам да подчертая, че трябва да говорим и за тройна дискриминация по отношение на жени, които са и възрастни, и самотни.

Докладът разглежда важни проблеми, като започнем със сферата на труда и на връщането на пазара на труда на работната сила, която се състои от възрастни хора, особено възрастни жени.

Такива жени трябва да бъдат разглеждани като позитивна работна сила, те притежават опит и са способни да обучават по-младите от тях. С една дума, те са необходим ресурс за постигането както на растеж в Европа, така и на целите, които тя си поставя, ресурс, за който трябва да гарантираме, че ще се радва на достоен живот при пълноценни и ефективни социални помощи и здравеопазване, ресурс, който следва да бъде подкрепян в рамките на нашето застаряващо общество, което трябва да се научи да остарява по достоен начин.

 
  
MPphoto
 

  Monika Flašíková Beňová (S&D). (SK) Горещо приветствам доклада относно ролята на жените в едно застаряващо общество, преди всичко защото той не разглежда старостта като нещо негативно. Икономическата гледна точка за по-напредналата възраст, така да се каже, често преобладава при нашите разисквания. При реформите на социалната държава по-напредналата възраст се представя като проблем за пенсионната система или здравеопазването.

Възрастните хора обаче изпълняват различни важни роли. С оглед на техния богат професионален опит те също така предоставят важна социална или семейна помощ. Дори ако възрастните хора не изпълняват икономически важни роли, все пак следва да разглеждаме по-голямата средна продължителност на живота като доказателство за подобрено качество на живот и да разглеждаме възрастните хора не като тежест, а като пълноценни членове на обществото, които заслужават достоен живот. Този аргумент в още по-голяма степен важи за възрастните жени, които са изправени пред по-голям риск от бедност и са особено зависими от обществените и частните услуги, както и от общественото здравеопазване, което също така означава, че възрастните жени страдат от недостатъчни и лошокачествени услуги.

 
  
MPphoto
 

  Ilda Figueiredo (GUE/NGL).(PT) Смятам, че е важно, че толкова много хора проявяват интерес към тези проблеми. Комисията трябва да възприеме този интерес като необходимост да намери решение на проблемите, защото неравенството между половете е особено силно изразено при възрастните жени поради по-ниските доходи на повечето жени или поради затруднения достъп до качествени обществени, и по-конкретно здравни услуги.

Дискриминацията при заплащането по време на трудовия стаж и дискриминацията, свързана с майчинството, пряко се отразяват върху повечето пенсии на възрастните жени. В резултат на това пенсиите са ниски, което допринася за изключително високия риск от бедност сред възрастните жени. Всички жени имат право да остаряват достойно, така че по време на Европейската година на борбата с бедността и социалното изключване особено внимание трябва да се обърне на възрастните жени с цел да се зачита тяхното достойнство като жени и граждани.

 
  
MPphoto
 

  Joanna Katarzyna Skrzydlewska (PPE).(PL) Застаряващото население е явление, което изисква специално внимание. Един от проблемите, които трябва да решаваме, е бедността. Независимо че проблемът е многостранен, той до голяма степен е и следствие от високите равнища на безработица. Значителният спад на заетостта сред хората над 50 години беше вече отбелязан и той особено се отразява върху жените. Поради възрастта си те не се чувстват привлекателни за работодателите. Някои от тях решават да се пенсионират рано и ниските им пенсии понякога ги обричат на невероятна бедност. За да се увеличи равнището на заетостта за тази възрастова група, трябва да въведем правни решения на правителствено равнище в отделните държави. Предприемачите имат нужда от стимули, за да наемат хора над 50 години. Това би могло да се постигне чрез данъчни облекчения, създаване на специални решения в рамките на системата на здравеопазването или безплатно обучение, като такива служители се адаптират към потребностите на работодателите. Подобни идеи не само биха повишили стандарта им на живот, но също така биха донесли много ползи за бюджетите на отделните страни.

 
  
MPphoto
 

  Silvia-Adriana Ţicău (S&D).(RO) Населението на Европейския съюз застарява, като делът на хората над 65 години съставлява над 17% от населението на ЕС през 2008 г. Все пак увеличаването на средната продължителност на живота е тясно свързано с наличието и достъпността на медицинските услуги и на добрия стандарт на живот.

В исторически план, делът на жените в работната сила в областта на здравеопазването винаги е бил значителен и продължава да нараства. Като цяло жените съставляват приблизително три четвърти от работната сила на ниво ЕС. В някои държави-членки повече от 50% от студентите в медицинските факултети са жени. Увеличаването на раждаемостта и създаването на работни места е от съществено значение за гарантирането на устойчивостта на пенсионните системи.

Осигуряването на детски заведения за деца от 0 до 6 години е жизнено важно за младите майки, за да им се даде възможност да постигнат равновесие между професионалния и личния живот. Всяко евро, инвестирано в услуги, свързани с грижите за деца, има възвращаемост от шест евро за обществото чрез създаването на нови работни места и повторното приобщаване на младите майки към пазара на труда.

 
  
MPphoto
 

  Дачиан Чолош, член на Комисията.(FR) Г-жо председател, госпожи и господа, а може би трябва да кажа само „госпожи“, тъй като, за съжаление, виждам относително малко присъстващи мъже на разискването, свързано с проблемите на жените. Искам да благодаря на г-жа Pietikäinen за проектодоклада й относно ролята на жените в едно застаряващо общество. Докладът разглежда актуален въпрос във връзка с днешните демографски предизвикателства и предоставя полезен анализ на проблема чрез използване на мултидисциплинарен подход.

Комисията осъзнава, че възрастните жени и мъже срещат сериозни проблеми в усилията си да водят активен живот, да създават пенсионни права за пенсионирането си и да стареят с достойнство, когато физическите им сили намаляват.

Все още е факт, че възрастните жени са особено уязвими поради съществуващите стереотипи по отношение на ролите на всеки един от половете, а също и поради дискриминацията, на която те са изложени на пазара на труда.

Отражението върху пенсионните права на жените от преустановяването на професионална дейност или напускане на работа, за да се полагат грижи за близки роднини, прибавено към голямата разлика в заплатите, все още съществуваща между половете, излагат жените, когато остаряват, на по-голям риск от бедност, отколкото мъжете.

Комисията е предприела няколко инициативи, за да привлече вниманието към потребностите на застаряващите общества в Европейския съюз, където възрастните жени трябва да играят важна роля. Съвсем наскоро, в своята Зелена книга за пенсиите, Комисията подчерта важността от намаляването на разликите между мъжете и жените, особено що се отнася до грижите за отделната личност, заплатите и пазара на труда.

Комисията ще продължи да поставя акцент върху важността на ролята на жените в застаряващото общество в рамките на предстоящата стратегия във връзка с равенството между жените и мъжете 2010-2015 г., която ще бъде приета този месец.

Комисията също така ще гарантира, че включването на проблемите на равенството между половете ще присъства в предложението за обявяване на 2012 г. за година на активното стареене.

Тъй като това е последното ми изказване тази вечер, бих се възползвал от възможността да благодаря на преводачите и да се извиня, ако на моменти съм говорил бързо.

 
  
MPphoto
 

  Председател. – Разискването приключи.

Гласуването ще се състои във вторник, 7 септември 2010 г., от 12,30 ч.

Писмени изявления (член 149)

 
  
MPphoto
 
 

  Vasilica Viorica Dăncilă (S&D), в писмена форма.(RO) Европа е изправена пред сериозен проблем. Населението й застарява и са необходими подходящи мерки, за да се справим с тази реалност. Освен това потенциалът, който предлагат възрастните хора и който много често не се взема под внимание в държавите-членки, не трябва да се пренебрегва. Опитът и уменията, които тези хора притежават, могат да бъдат използвани за обучаването на млади хора с цел да се предаде факелът на по-младите поколения в различни области и на различни равнища на опита и знанието. Въпреки че дискриминацията, основана на възрастта, е забранена от законодателството в ЕС, когато става въпрос за работната среда случаи на скрита или замаскирана дискриминация се срещат често във всички държави-членки и особено по отношение на жените. Ето защо подкрепям предложението за провеждане на кампании за повишаване на информираността в Европа, чиято цел е борбата със съществуващата дискриминация, основана на възрастта, и за укрепването на солидарността между поколенията. Смятам, че е полезно да се осигурят европейски средства в подкрепа на проекти, които включват например самотни и възрастни жени в неравностойно социално положение. Това изключително много ще подпомогне борбата с дискриминацията, основана на възрастта.

 
  
MPphoto
 
 

  Lena Kolarska-Bobińska (PPE), в писмена форма.(PL) Добре е, че докладът на ЕП поставя акцент върху положението на жените над 50 години в контекста на демографските промени, характерни за цяла Европа. Докладите, подготвени до момента, показват бавно подобрение на перспективите за заетост и обществения живот на жените. През следващите няколко години може да има сериозна промяна към влошаване на положението на тази група жени, особено в държави, чиито социални системи и здравеопазване са слабо развити или неефективни. В тези страни застаряващото население ще обремени най-вече жените с отговорности, свързани с полагането на грижи за възрастни родители и роднини. Дори в момента жените са обременени с такива отговорности, а в бъдеще тази тенденция ще се увеличава. В много случаи тази дейност на жените ще замества и спасява неефективните институции. Сега е моментът да се подготвим за демографската бомба със закъснител, която този път ще бъде във формата на голям брой възрастни и болни хора. Адаптирането на институциите ще бъде дългосрочен и труден процес — следователно трябва да решим как да помогнем на семействата в нашето застаряващо общество. Европейската комисия и Парламентът трябва да започнат да наблюдават адаптирането на институциите в държавите-членки към потребностите на застаряващото общество още сега. Докладът правилно подчертава необходимостта да се опрости достъпът до обществените и частните услуги, особено услугите в областта на здравеопазването. Важно е тези правила да се прилагат ежедневно, а не да останат само като недействащи разпоредби в документите на ЕС.

 
  
MPphoto
 
 

  Elżbieta Katarzyna Łukacijewska (PPE), в писмена форма. (PL) Г-н председател, в доклада си относно ролята на жените в едно застаряващо общество комисията по правата на жените и равенството между половете съвсем справедливо отбелязва, че жените в пенсионна възраст по-често са застрашени от бедност. Причината за това явление често е по-ограниченото натрупване на пенсионни права в резултат на по-ниските заплати на жените и временното намаляване на равнището на приходи например в периода на отглеждане на деца. Проектодокладът споменава много фактори, които могат да подобрят качеството на живот на жените над 50 години, inter alia, наемане на работа на непълно работно време. Преди всичко обаче трябва да решим какво следва да се направи, така че жените, които наближават пенсионна възраст, да не се страхуват, че ще загубят работата си и респективно финансовите си ресурси. Европейският съюз трябва да постави особен акцент върху необходимостта да се гарантира, че мъжете и жените получават равни заплати. Според Хартата на основните права и Договора от Лисабон дискриминацията, основана на пола, е забранена на работното място, така че в доклада трябва да има раздели, които ще гарантират, че жените получават същите заплати като мъжете. В допълнение, важно е общественото мнение да обръща особено внимание на всеки въпрос, свързан с дискриминацията по отношение на жените на работното място.

 
  
MPphoto
 
 

  Siiri Oviir (ALDE), в писмена форма.(ET) Всички ние в Европейския съюз имаме равни възможности да участваме пълноценно в живота на обществото, както и да работим и да бъдем икономически активни и да се радваме на жизнен стандарт и благополучие, които се считат за нормални в обществото, в което живеем. За съжаление, настоящата глобална икономическа и социална криза задълбочи бедността и изключването, особено за жените, и най-вече за възрастните жени. Тъй като средната продължителност на живота на жените е средно с шест години по-висока отколкото при мъжете, полът става жизненоважен фактор при стареенето. Мисля, че борбата с бедността и изключването сред жените трябва да продължи да бъде едно от важните предизвикателства в ЕС и съответно държавите-членки трябва да подобрят системите си за социална защита, учене през целия живот и активни политики за ангажиране с цел да се създадат възможности за жените на различни етапи от живота им да вземат активно участие в живота на обществото и да бъдат защитени от опасността от изключване. Важно е да обединим усилията на държавите-членки с цел да гарантираме равни възможности, защото равните права на мъжете и жените не са самоцел, а предпоставка за постигане на общите цели на ЕС — растеж, заетост и социално сближаване.

 
Правна информация - Политика за поверителност