Predsedajúci. - Ďalším bodom je správa (A7-0226/2010) pána Pabla Ariasa Echeverríu v mene Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa o dobudovaní vnútorného trhu v oblasti elektronického obchodu.
Pablo Arias Echeverría, spravodajca. – (ES) Vážený pán predsedajúci, ako všetci viete, internet a nové technológie predstavujú bezprecedentnú revolúciu, ktorá znamená, že musíme zmodernizovať mechanizmy regulácie elektronického obchodu v našom hospodárstve, aby sme dokázali riešiť problémy, ktorým čelíme.
Ešte pred niekoľkými rokmi neexistovali nové systémy obchodovania cez internet a nové technológie a možnosti, ktoré dnes máme k dispozícii. Teraz sú však skutočnosťou a čoskoro budú nevyhnutným nástrojom.
Ako zákonodarcovia musíme byť dostatočne veľkorysí, aby sme pre verejnosť vytvárali nástroje na riešenie problémov dneška, ktoré však budú predvídať aj problémy zajtrajška a budú sa dať na ne nastaviť. To je záväzok, ktorý musíme prijať, a zodpovednosť, ktorú sme povinní prevziať.
Musíme pripraviť cestu pre to, čo má prísť, a pre tých, ktorí majú prísť, a to znamená, že musíme prekonať prekážky, ktoré nám bránia v dosiahnutí tohto cieľa.
Elektronický obchod je nástroj, ktorý máme k dispozícii a ktorý má obrovský potenciál na obnovu a zlepšenie konkurencieschopnosti nášho hospodárstva a aj na posilnenie vnútorného trhu. Je to nástroj, ktorý dokáže vytvoriť veľkú pridanú hodnotu a poskytnúť Európanom a európskym podnikom v tomto krízovom období veľké príležitosti.
Je nesmierne dôležité, aby vedúci predstavitelia Európskej únie zaviedli potrebné opatrenia na odstránenie existujúcich prekážok v cezhraničnom elektronickom obchode v Európe a aby sme vybudovali dôveru v tento prostriedok, zjednodušili ho a zabezpečili, že pravidlá, ktorými sa riadi, budú transparentné.
To je jediný spôsob, ako zaistiť, aby verejnosť a podniky dokázali využívať jeho obrovský potenciál. To je jediný spôsob, ako môžeme byť konkurencieschopní na globálnom trhu, ktorý na nikoho nečaká. Buď prijmeme potrebné opatrenia energicky, rozhodne a vo vedúcej pozícii, alebo nás naši konkurenti predbehnú.
Správa, ktorú dnes predkladám, navrhuje opatrenia na odstránenie prekážok v cezhraničnom obchode. Máme príležitosť nielen pripraviť vnútorný trh na elektronický obchod, ale tiež pomôcť doplniť vnútorný trh elektronickým obchodom.
Cieľom opatrení, ktoré navrhujem v správe, je zlepšiť kvalitu prístupu k internetu v Európe, zvýšiť dôveru spotrebiteľov vytvorením európskej značky kvality, rozšíriť monitorovanie a dohľad nad internetom a viesť informačné kampane, aby používatelia poznali svoje práva a know-how a aby vedeli, kde sa majú v prípade problémov sťažovať. Opatrenia sú okrem iného zamerané aj na ochranu súkromného majetku a osobných údajov používateľov, podporu vypracovania iniciatív na vytvorenie stimulov pre podniky, aby svoje produkty predávali cez internet, zlepšenie systémov platieb a zjednodušenie pravidiel platenia daní.
Napokon som mal pocit, že v tomto pláne musím zdôrazniť potrebu zlepšenia ochrany neplnoletých pri používaní internetu.
Domnievam sa, že všetky tieto opatrenia sú veľmi dôležité z hľadiska podpory elektronického obchodu a prispôsobenia pravidiel, ktorými sa v súčasnosti riadi, pre budúcnosť, v ktorej už žijeme. Je našou povinnosťou poskytnúť trhu mechanizmus, ktorý zvýši konkurencieschopnosť podnikov a posilní naše hospodárstva. Tento plán je nepochybne základňou, na ktorej môžeme ďalej stavať bez akýchkoľvek prekážok alebo zábran.
Preto by som rád požiadal Parlament o podporu, aby sa táto iniciatíva pohla dopredu.
Zuzana Roithová (PPE). – (CS) Som veľmi potešená, že pán spravodajca vychádza aj z mojej správy o dôvere spotrebiteľov v digitálnom prostredí, ktorú schválil Európsky parlament počas minulého mandátu. Aj keď on-line obchod vykazuje päťdesiatpercentný rast, jeho potenciál sa v európskom hospodárstve využíva minimálne. Okrem iného až tretina on-line predajcov alebo distribútorov odmieta zákazníkov z iných členských štátov. Príčinou je jednak snaha niektorých spoločností umelo vytvárať oddelené vnútroštátne trhy, aby mohli uplatňovať rozdielne ceny, jednak stále pretrvávajúce legislatívne prekážky, ktoré sa na európskej úrovni dosiaľ nepodarilo prekonať. Oceňujem, že pán poslanec vo svojej dnešnej správe predkladá aj návrhy na zvýšenie bezpečnosti internetu pre deti a mládež a upozorňuje na hlavné nebezpečenstvá, či už je to pornografia, anonymný nákup tabaku alebo alkoholu, hazard a komunikácia s neznámymi ľuďmi cez sociálne siete. Verím, že Komisia bude úspešnejšia, aspoň pokiaľ ide o ochranu detí pred nebezpečným obsahom na internete, než bola zatiaľ v oblasti podpory elektronického obchodovania.
Silvia-Adriana Ţicău (S&D). – (RO) Elektronický obchod je iba v plienkach a rastúca dôvera používateľov v bezpečnosť transakcií je nesmierne dôležitá pre to, aby sa rozvíjal a aby prispel k zlepšeniu fungovania vnútorného trhu.
Správa zdôrazňuje dôležitosť elektronických podpisov a infraštruktúry verejných kľúčov v súvislosti so zaistením bezpečných služieb elektronickej verejnej správy na celoeurópskej úrovni a bezpečnosti elektronického obchodu. Domnievam sa, že je potrebné podniknúť kroky na urýchlenie vytvorenia portálu európskych overovacích orgánov s cieľom zabezpečiť cezhraničnú interoperabilitu elektronických podpisov. Zároveň vyzývame Komisiu, aby predložila konkrétne opatrenia na podporu iniciatívy presadzujúcej elektronické faktúry s cieľom zabezpečiť celoeurópske používanie elektronických faktúr do roku 2020.
Na záver vyjadrujem nádej, že do roku 2015 sa najmenej 50 % verejného obstarávania bude realizovať elektronickým spôsobom v súlade s akčným plánom dohodnutým na ministerskej konferencii o elektronickej štátnej správe, ktorá sa konala v roku 2005 v Manchestri.
Ilda Figueiredo (GUE/NGL). – (PT) Vážený pán predsedajúci, v tejto rozprave o elektronickom obchode by som chcela zdôrazniť tri otázky, ktoré je podľa mňa dôležité vyjasniť.
Prvá sa týka potreby zosúladiť práva spotrebiteľov a autorské práva. Druhá sa vzťahuje na ochranu práv detí a bezpečnosť elektronického obchodu. Nemôžeme ohrozovať práva detí a musíme zaistiť bezpečnosť elektronického obchodu. Tretia otázka sa však týka cieľov stanovených Komisiou pre oblasť širokopásmového internetu, najmä cieľa, aby mal každý občan Európskej únie do roku 2013 prístup k základnému širokopásmovému internetu.
Ako chce Európska komisia zabezpečiť splnenie tohto cieľa, teda širokopásmový internet pre každého do roku 2013, keď v súčasnosti vieme, že prinajmenšom okolo 30 % rodín nemá vôbec žiaden prístup k internetu a že 20 % ľudí v rámci Európskej únie žije v biede?
Jaroslav Paška (EFD). - (SK) Predložená správa sa venuje formálnym opatreniam na zlepšenie elektronického obchodu, málo však prihliada na osobitné civilizačné a kultúrne zvyklosti jednotlivých krajín.
V niektorých krajinách sú niektoré farmaceutiká voľne predajné, v iných krajinách je predaj týchto farmaceutík starostlivo regulovaný. V niektorých krajinách sú voľne dostupné mäkké drogy či rozličný erotický tovar, v iných štátoch orgány krajín definujú prísne obmedzenie na prístup k takýmto produktom. Veľkorysým prístupom k otvoreniu elektronického trhu preto treba domyslieť aj ochranu pravidiel jednotlivých krajín pre tieto špecifické druhy tovarov, najmä kvôli ochrane maloletej mládeže.
Seán Kelly (PPE). – Vážený pán predsedajúci, elektronický obchod je nesmierne výhodný pre podniky, ako aj pre spotrebiteľov. Je tu však jeden aspekt, ktorý ma neteší, a chcem naň upozorniť: elektronický predaj vstupeniek (e-ticketing). Najmä vstupenky na veľké koncerty a športové podujatia sa predávajú za prehnané ceny. To je neprijateľné.
V našej krajine sme mali počas víkendu finále celoírskych majstrovstiev v galskom futbale. Je to amatérske podujatie, ale maximálna cena vstupeniek bola 70 EUR. Žiaden klub alebo jednotlivec s trochou sebaúcty by tieto lístky nepredával za vyššiu cenu. Ak by prichytili priekupníkov predávať lístky na ulici, zatkli by ich. Napriek tomu boli na internete voľne dostupné za ľubovoľné ceny od 350 do 500 EUR. Môžete povedať, že lístky by sa nepredali, ak by po nich nebol dopyt. Zároveň si však myslím, že takéto praktiky sú nešportové, nespravodlivé a neužitočné. Toto je odvrátená strana elektronického obchodu, ktorý je inak pre spotrebiteľov veľmi užitočný.
Karel De Gucht, člen Komisie. – Vážený pán predsedajúci, v prvom rade by som rád poďakoval spravodajcovi pánovi Ariasovi Echeverríovi a celému Parlamentu za obsiahle zhodnotenie európskeho trhu v oblasti elektronického obchodu.
Táto správa slúži ako aktuálna pripomienka, že trh v oblasti elektronického obchodu ešte stále nie je realitou pre mnoho podnikov a spotrebiteľov. Rozdrobený trh elektronického obchodu je tiež znepokojujúcim signálom chýbajúcich prepojení v rámci širšieho vnútorného trhu. Väčšina spotrebiteľov má priame skúsenosti s vnútorným trhom pri on-line nakupovaní. Umožňuje im to kontakt s predajcami z celej Európy. Mnohí predajcovia, najmä malé a stredné podniky, sa snažia využívať nové trhy vďaka možnostiam, ktoré im otvoril internet.
Odstraňovanie prekážok, s ktorými sa občania stretávajú v on-line svete, môže dlhodobo smerovať k realizácii sľubu o integrovanom vnútornom trhu. Čo teda môžeme urobiť na vyplnenie medzier vnútorného trhu a na zlepšenie fungovania elektronického obchodu?
Komisia starostlivo zváži svoju odpoveď na túto správu. Mnohé zo spomenutých problémov sa riešia v rozličných oblastiach politiky vrátane digitálnej agendy. Skrátka, správa načrtáva dve cesty, ktoré by sme mali preskúmať. Po prvé, musíme uľahčiť a zjednodušiť život spotrebiteľom aj podnikom. Môžeme to dosiahnuť harmonizáciou predpisov napríklad o spotrebiteľských zmluvách. Môžeme tiež zefektívniť postupy tak, aby boli pre podniky, ktoré vykonávajú cezhraničné transakcie, menej nákladné, napríklad v oblasti poplatkov za nakladanie s odpadom, poplatkov za autorské práva, povinností pri vykazovaní DPH a fakturácie.
Komisia v tejto súvislosti víta podporu, ktorú správa vyslovuje smernici o právach spotrebiteľov, v súčasnosti posudzovanej Výborom pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa. Spotrebiteľom uľahčíme život presadzovaním právnych predpisov EÚ. Týka sa to najmä smernice o službách, ktorá zakazuje diskrimináciu spotrebiteľov z geografických dôvodov. Ak chceme rozvíjať elektronický obchod, ďalším kľúčovým faktorom bude zlepšovanie situácie v oblasti dodávania a platieb. Môžeme rovnako uľahčiť komunikáciu občanov a spoločností s vnútroštátnymi orgánmi vytváraním jednotných kontaktných miest.
Komisia vytvorila osobitnú skupinu komisárov pre digitálnu agendu, aby sa zabezpečil spoločný prístup k tvorbe politiky v oblasti digitalizácie. Skupina sa venuje aj presadzovaniu samoregulačných riešení, pričom hľadá možnosť vytvorenia značky dôvery EÚ pre elektronický obchod ako doplnok kódexu on-line práv.
Po druhé, musíme lepšie presadzovať pravidlá a monitorovať vnútorný trh. Práva, ktoré sa nepresadzujú v praxi, sú bezcenné. Alternatívne riešenie sporov, ako sa uvádza v správe, môže priniesť lacnú, jednoduchú a rýchlu nápravu spotrebiteľom nakupujúcim cez internet. Preskúmame, ako čo najviac vylepšiť alternatívne riešenie sporov v EÚ, a do roku 2012 predložíme návrh systému on-line riešenia sporov pre transakcie elektronického obchodu v celej EÚ.
Máme tiež v úmysle zaistiť, aby v situáciách hromadného uplatňovania nárokov v rámci celej EÚ mohli spotrebitelia získať náhradu. Návrhy v oblasti alternatívneho riešenia sporov a kolektívneho uplatňovania nárokov sú rovnako plánované na koniec roku 2011. Skutočnosť, že verejné orgány spolupracujú pri pozornom sledovaní vnútorného trhu, je základom na budovanie dôvery. Vnútroštátne orgány ako súčasť výboru na ochranu spotrebiteľa pravidelne spolupracujú na potláčaní nezákonného konania na internete.
Komisia monitoruje aj trh v oblasti elektronického obchodu pomocou ročnej hodnotiacej tabuľky spotrebiteľských trhov. Začiatkom tohto mesiaca sme začali hĺbkovú štúdiu elektronického obchodu. Začiatkom roku 2011 sa vydá oznámenie, ktoré zhodnotí uplatňovanie smernice o elektronickom obchode a zváži jej lepšie presadzovanie.
Na záver sa chcem znova poďakovať každému, kto sa podieľal na príprave tejto užitočnej a inšpirujúcej správy. Dovoľte mi zároveň ospravedlniť sa v mene pána Dalliho, ktorý nemohol byť prítomný z osobných dôvodov.
Predsedajúci. – Týmto uzatváram tento bod rokovania.
Hlasovanie sa uskutoční zajtra, v utorok 21. septembra 2010, o 12.00 hod.
Písomné vyhlásenia (článok 149)
António Fernando Correia De Campos (S&D), písomne. – (PT) Vážený pán predsedajúci, ako povedal pán Monti, chvíľa, keď Európska únia najviac potrebuje jednotný trh, je zároveň chvíľou, keď je najmenej populárny. Musíme nájsť spôsoby, ako ho zlepšiť a posilniť a predovšetkým zabezpečiť, aby pracoval transparentne, spoľahlivo a kvalitne.
Jedným z takýchto spôsobov je elektronický obchod. Digitálny trh môže potenciálne priniesť pracovné miesta a obchod, ale aby sa mohol šíriť cez hranice a aby sa zaistili práva spotrebiteľov a rast dôvery verejnosti, je potrebné odstrániť rozdrobenosť v oblasti právnych predpisov. Z toho dôvodu potrebujeme jasné pravidlá v oblasti zmlúv, koordinácie DPH, duševného vlastníctva, systémov platieb a poštového doručovania pri spravodlivých konkurencieschopných cenách alebo rýchle metódy riešenia sporov. Musíme zabezpečiť, aby sa splnil článok 20 smernice o službách a aby neexistovala diskriminácia na základe pôvodu spotrebiteľa. Zákon o jednotnom trhu predstavuje skvelú príležitosť na vytýčenie cieľov. Chcem sa poďakovať pánovi Ariasovi za otvorenosť, ktorú od začiatku preukazoval pri hľadaní komplexného a konsenzuálneho textu.
Petru Constantin Luhan (PPE), písomne. – (RO) Európska únia roky prosperuje vďaka obchodu, keďže v rámci celého sveta vyváža a dováža všetko od surovín po hotové výrobky. Aby sme jednotný trh viedli k splneniu cieľov stratégie Európa 2020, potrebujeme efektívne fungujúce, dobre prepojené trhy, ktoré umožnia konkurenciu a prístup spotrebiteľov s cieľom urýchliť rast a inovácie. Ako ukazujú prieskumy, sú veľké nezrovnalosti medzi elektronickým obchodom na vnútroštátnej a cezhraničnej úrovni predovšetkým v dôsledku prekážok, na ktoré naráža vnútorný trh. Výsledky testov, ktoré sa robili špeciálne s on-line obchodmi, sú znepokojujúce, pretože zhruba 61 % všetkých cezhraničných transakcií bolo z najrôznejších dôvodov neúspešných. Vzhľadom na to si myslím, že pre túto oblasť je potrebné okamžite vypracovať spoločné európske normy, ktoré odstránia nezrovnalosti medzi právnymi predpismi v jednotlivých členských štátoch. Svoje úsilie musíme zamerať na reguláciu tohto druhu obchodu a plne využiť jeho potenciál ako súčasť našej snahy o posilnenie globálnej konkurencieschopnosti Európskej únie.