Председател. – Следващата точка е докладът на Eleni Theocharous, от името на комисията по развитие, относно ограничаване на бедността и разкриване на работни места в развиващите се страни: пътят напред (2009/2171(INI) (A7-0192/2010).
Eleni Theocharous , докладчик. – (EL) Г-н председател, както всички знаем, най-вече Африка, а така също и други региони в света, засегнати от бедност и демократичен дефицит, са слабото място на международната система.
Съгласих се да изготвя настоящия доклад, очевидно с помощта на всички политически групи, с твърдото убеждение, че Европейският съюз може да подпомогне борбата с бедността по много начини, главно чрез разкриване на работни места. Разбира се, ЕС трябва да окаже помощ на около половината от населението на Земята, което живее под прага на бедността.
Като се има предвид липсата на доверие и подозрението, което народите от слабо развитите страни проявяват към развитите държави и евентуалната реакция от страна на народите на Европа към постоянното източване на средства за финансиране на бедните, ние се опитахме от самото начало да поясним, че развитието на страните от третия свят ще има значителна полза за самия ЕС във всяко отношение: например разкриването на работни места може да спомогне за справяне с неконтролираната миграция и същевременно да намали нестабилността в бедните страни.
Разбира се, като се има още предвид, че основната предпоставка за развитие е установяването, възстановяването и укрепването на демокрацията и демократични институции, работата за демократизиране на институциите и опазването на правата на човека и правата на детето, а така също действието и участието на гражданското общество, това беше включено като особено важен фактор.
Особено значение отдаваме на подобряването на образованието и възможността за свободния избор на учени и други специалисти да останат в собствените си страни.
Специално внимание беше отделено на пандемията от СПИН и последиците от нея като особено утежняващи фактори за поддържане на порочния кръг на бедността, затова набелязваме мерките, които е необходимо да се предприемат за справяне с тези фактори, без да се забавят развитието и действията по отношение на бедността.
И накрая, взехме под внимание многобройните, но безуспешни усилия, полагани от страна на световната общност и на всички международни конвенции в борбата с бедността. Внесени бяха деветдесет и седем предложения за изменения и по много от тях успяхме да постигнем споразумение.
Останаха някои изменения от по-идеологическо естество, по които не постигнахме пълно съгласие, както и някои формални въпроси. Не считам обаче, че те са от особено практическо значение, ако действително имаме за цел преодоляването на бедността.
Elena Băsescu (PPE). – (RO) На фона на настоящата икономическа криза, последица от която е повишаването на цените на храните и горивата, милиони хора са изправени лице в лице с бедността. Това поставя развиващите се страни пред сериозно предизвикателство. Въпреки че ЕС е най-големият донор в света, напредъкът, постигнат в борбата срещу бедността, продължава да е доста бавен. Наложително е да се преосмислят политиките на помощта за развитие, да се приложат новаторски методи на финансиране и борба с данъчните измами в тези страни.
Надявам се, че срещата на върха относно Целите на хилядолетието за развитие, която се провежда в момента, ще разработи ефективни механизми за ускоряване на процеса на намаляване на бедността.
Като държава-членка на ЕС, Румъния стана донор на помощта за развитие. През април моята страна предостави на Република Молдова безвъзмездна помощ на стойност 100 млн. евро.
Peter Jahr (PPE). – (DE) Г-н председател, искам да представя още една гледна точка от перспективата на селското стопанство. Селското стопанство играе решаваща роля за облекчаване на бедността в света и за снабдяване на населението с храна. Въпреки това, за да се разработи устойчиво и стабилно селско стопанство, е необходимо да имаме подходящи цени на селскостопанските продукти на световния пазар. Подходящите цени са важна икономическа предпоставка за създаването на функционално селско стопанство в развиващите се страни. На второ място, разбира се, е необходимо да има стабилна политическа обстановка и отсъствие на корупция. Така има възможност за борба с глада, разкриване на работни места и намаляване на бедността.
Имам още един коментар по отношение на субсидиите за износ. В това отношение Европейският съюз е допускал грешки в миналото. Но ние признахме проблемите и ги коригирахме. Осъждането за пореден път на европейската селскостопанска политика заради субсидиите за износ е съвсем неправилно.
Miroslav Mikolášik (PPE). – (SK) Инвестициите в здравеопазването и образованието като цяло водят до увеличаване на благосъстоянието на гражданите на развиващите се страни и са предпоставка за устойчивото развитие на всички слоеве на обществото. Според мен е много тъжно, че националните бюджети на тези страни, да не говорим за помощта за развитие от ЕС, не обръщат достатъчно внимание на този факт и не заделят дори минималните 20% от изразходваните средства за здравеопазване и основно образование.
Напълно подкрепям искането основното образование и общественото здравеопазване да се превърнат в крайъгълен камък на политиките за развитие, за да се гарантира, че няма намаляване на вътрешните разходи или на международната помощ в тези области. Комисията трябва да гарантира, че финансовите средства се изразходват ефективно за постигането на тези цели в планираните целеви места и за конкретните, най-засегнати групи от получатели.
João Ferreira (GUE/NGL). – (PT) Г-н председател, ограничаването на бедността и разкриването на работни места в развиващите се страни изискват политика на сътрудничество и помощ за развитие, ръководена от истинска солидарност и допринасяща за самостоятелното и суверенно развитие на тези страни.
Предвидимият неуспех в навременното постигане на Целите на хилядолетието за развитие правят още по-неотложна необходимостта от изправяне на слабостите и несъответствията на това равнище.
Без образователни системи и всеобщо, свободно, висококачествено здравеопазване за всички и без даването на приоритет на развитието в селскостопанския сектор, както и на суверенитета на храните и продоволствената сигурност, няма да има намаляване на бедността. Без разнообразяване на икономиката, подпомагане на местното производство и честни и справедливи търговски отношения, които са несъвместими с налагането на свободна и дерегулирана търговия, не може да има разкриване на устойчиви и трайни работни места с права.
Искам да завърша, като кажа, че е жалко, че ограниченията, наложени на по-слабо развитите страни от външния дълг и неговото обслужване, продължават да бъдат пренебрегвани. Отмяната на този дълг е чисто и просто въпрос на справедливост.
Мишел Барние, член на Комисията. – (FR) Г-н председател, пак от името на колегата г-жа Георгиева бих искал да благодаря на г-жа Theocharous за този много подробен и балансиран доклад по актуален проблем, тъй като е един от въпросите, обсъждани в момента на най-високо равнище от световните лидери в ООН. Вашият доклад правилно подчертава основната грижа на нашето международно сътрудничество: ограничаване на бедността и разкриване на работни места. Този проблем е още по-належащ в настоящия момент предвид на икономическата и финансовата криза и изключително рязкото покачване на цените на петрола, суровините и – както вие самата казахте, г-жо Băsescu – на някои храни.
Като лице, отговарящо за финансовите услуги, аз лично съм обезпокоен от тази спекула, тази хиперспекула със суровини. В действителност днес сутринта повдигнах този въпрос пред моя колега г-н Чолош при обсъждането в Брюксел и се ангажирахме – в допълнение на това, което вече представих тази седмица относно регулирането на деривативите – с въвеждането на инструменти за управление и ограничаване на спекулата – която лично аз намирам за скандална – със стоките, по-специално със селскостопанските стоки, в ущърб на страните, които са с най-малка възможност да посрещнат собствените си нужди от храна.
Разкриването на работни места и социална защита са доказано ефективни политики за ограничаване на бедността като цяло, и по-специално за справяне с отрицателното въздействие на кризата върху социалната сфера. През април 2009 г. Комисията прие съобщение относно ангажимента да помогне на развиващите се страни да преодолеят кризата, като Съветът също оказа своята подкрепа на тази инициатива. Това показва нашата ангажираност към заетостта и напредъка в социалната защита на най-уязвимите. Въпреки това, при възникване на криза ние не трябва просто да реагираме отбранително; необходимо е да действаме и в дългосрочен план. Мисля, че това е главното в речта ви, г-н Ferreira; трябва да предприемем действия в подкрепа на тези страни, особено на най-слабите, в дългосрочен план.
Европейските министри също потвърдиха ангажимента си към Целите на хилядолетието за развитие в заключенията на Съвета, приети тази седмица, и както ви е известно, точно в този момент в Ню Йорк се провежда среща на върха. Насърчаването на заетостта и политиките за социална защита, които г-н Mikolášik спомена, са описани в заключенията на Съвета като важен елемент на Целите на хилядолетието за развитие. Комисията е убедена, че е невъзможно да се води борба с бедността, без да се вземат предвид тези два аспекта, и както съвсем на място изтъкнахте, г-жо Theocharous, най-уязвимите трябва да бъдат поставени в центъра на нашите усилия за развитие.
Разбира се, нашите политики са безполезни, ако не бъдат приведени в действие и останат на етапа на обсъждане. Въвеждането на специалния механизъм за защита срещу уязвимостта, породена от колебанията в приходите от износа („Vulnerability FLEX“), е добър пример за начина, по който донорите могат да помагат за поддържането на нивото на разходите в социалния сектор. Ще цитирам още и Инструмента за прехрана на ЕС, чрез който се предоставя социално подпомагане на най-уязвимите. Г-н Jahr с основание подчерта въпроса за способността на селскостопанското производство да поддържа суверенитета и автономността – казвам автономност, а не самостоятелност – на тези страни на регионално ниво. Това също са усилия, които моят колега г-н Пиебалгс много активно подкрепя в контекста на политиката за развитие.
Г-жо Theocharous, Вашият доклад правилно подчертава важността на Програмата за достойни условия на труд на ООН и Глобалния пакт за заетостта. Подкрепяме тези инициативи и съм напълно съгласен с Вас, като казвам, че е необходимо да се създаде европейска визия в подкрепа на социалната защита. Комисията започна известна подготвителна работа, която ще доведе до създаването на общата визия. Първата крачка може да бъде видяна в изданието за 2010 г. на европейския доклад относно развитието, което се занимава специално със социалната защита в най-слабо развитите страни.
Ние също трябва да открием новаторски решения. Мисля, че организациите на социалните икономики са именно субектите, които могат отчасти да обезпечат тези новаторски решения.
Накрая искам да Ви благодаря, че привлякохте нашето внимание към значимостта на равенството между половете в ограничаването на бедността. Комисията и държавите-членки напълно Ви подкрепят по въпроса. Нещо повече, това е причината, поради която на 14 юни Съветът прие план за действие в подкрепа на равенството между половете на европейско равнище, който е приложен към заключенията на Целите на хилядолетието за развитие.
Председател. – С това разглеждането на тази точка от дневния ред приключва.
Гласуването ще се проведе утре (вторник, 21 септември 2010 г.) от 12,00 ч.
Писмени изявления (член 149)
Corina Creţu (S&D), в писмена форма. – (RO) Гласуването на доклада относно ограничаване на бедността и разкриване на работни места в развиващите се страни съвпада с десетата годишнина от началото на Целите на хилядолетието за развитие. Независимо от постигнатия напредък очевидно е необходимо да се ускори темпото на действие, за да бъдат тези предизвикателства успешно завършени до 2015 г. За първи път в историята един милиард души са засегнати от глада. Само през тази година още 64 млн. души се присъединиха към редиците на онези, които вече страдат от крайно недохранване. Този факт ни кара да се съсредоточим върху разкриването на работни места в развиващите се страни, тъй като това е най-ефективният начин за борба с бедността и социалното изключване. С оглед на това е необходима по-последователна помощ за подкрепа на процеса на образование и спиране на масовата емиграция на работници с добра квалификация. Неотдавнашната криза с цените на храните подчерта напрежението, породено от липсата на продоволствена сигурност в бедните страни. Следователно следва да се обърне повече внимание върху селското стопанство в момент, когато то предоставя единственото средство за препитание за по-голямата част от населението в развиващите се страни, 75% от което е съсредоточено в селските райони.