Seznam 
 Úplné znění 
Doslovný záznam ze zasedání
Čtvrtek, 25. listopadu 2010 - Štrasburk Vydání Úř. věst.

Tibet – plány na zavedení čínštiny jako hlavního vyučovacího jazyka
MPphoto
 

  Jaroslav Paška (EFD). (SK) Paní předsedající, Čína je hospodářská i vojenská velmoc a čínská administrativa svým chováním ke svým občanům dlouhodobě dává najevo, že kulturní, společenské a demokratické principy tak, jak je uznává okolní svět, bude na svém území aplikovat selektivně, jen tak, jak se jí to hodí k ovládání země.

Nemyslím si, že by naše rozhořčení něco změnilo na úmyslu čínské vlády uskutečňovat v zemi svou vlastní vzdělávací politiku. Navzdory tomu si myslím, že je třeba vážně upozornit naše čínské partnery, že tibetský lid má právo na zachování své identity a svého jazyka a že při vzdělávání dětí má jejich mateřský jazyk nezastupitelnou úlohu.

Tak jako se Slovensko chová k maďarské menšině, kdy děti z maďarské menšiny od mateřské školy přes základní školu až po vysokou školu mohou studovat v maďarském jazyce, tak by možná měli posupovat i Číňané v Tibetu. Na druhou stranu, chtěl bych pana Sógora upozornit, že slovenské děti v Maďarsku se musí učit od školky, přes základní školu až po vysokou školu v maďarském jazyce a slovenštinu mají pouze jako cizí jazyk.

 
Právní upozornění - Ochrana soukromí