Index 
 Előző 
 Következő 
 Teljes szöveg 
Eljárás : 2012/2581(RSP)
A dokumentum állapota a plenáris ülésen
Válasszon egy dokumentumot :

Előterjesztett szövegek :

RC-B7-0178/2012

Viták :

Szavazatok :

PV 15/03/2012 - 11.6
CRE 15/03/2012 - 11.6
PV 29/03/2012 - 9.8
CRE 29/03/2012 - 9.8
A szavazatok indokolása
A szavazatok indokolása

Elfogadott szövegek :

P7_TA(2012)0112

Az ülések szó szerinti jegyzőkönyve
2012. március 29., Csütörtök - Brüsszel Lektorált változat

9.8. A fehéroroszországi helyzet (B7-0178/2012) (szavazás)
Jegyzőkönyv
 

- Avant le vote:

 
  
MPphoto
 

  Marek Henryk Migalski (ECR). - Pani Przewodnicząca! Szanowni Państwo! Jak pamiętacie, dwa tygodnie temu w Strasburgu odłożyliśmy głosowanie nad oświadczeniem o Białorusi o dwa tygodnie. Dokonało się to w dzień po tym, jak Łukaszenka zrezygnował z prawa łaski dla dwóch oskarżonych o zamach w metrze mińskim. Argumentowałem wtedy, że będzie to odczytane w Mińsku jako wyraz słabości. Niestety tak się stało. W dzień po tym, jak my przełożyliśmy przyjęcie tego oświadczenia, wykonano wyroki śmierci przez rozstrzelanie na tych dwóch młodych ludziach, którzy byli oskarżeni o zamach w Mińsku. Jest to w moim przekonaniu dowód na lekcję, jak należy postępować z Białorusią i z Łukaszenką. Mam nadzieję, że już nigdy więcej nie będziemy cofać się w wysiłkach, aby Białorusini żyli w demokracji i wolności, tak jak im się to należy. Dzisiaj proszę o głosowanie za tą rezolucją. Mam nadzieję i jestem pewien, że tak się stanie.

 
  
MPphoto
 

  Jacek Protasiewicz (PPE). - Pani Przewodnicząca! Chciałbym bardzo krótko odnieść się do słów pana posła Migalskiego. Rzeczywiście przyłączam się do apelu o to, aby dzisiaj zagłosować nad wszystkim poprawkami i tekstem rezolucji, ale nie zgadzam się z jego oceną, że nasza decyzja sprzed dwóch tygodni była wyrazem słabości, która doprowadziła do wykonania egzekucji. Została ona najprawdopodobniej wykonana przed naszą decyzją, na początku tygodnia strasburskiego. Egzekucje odbywają się na Białorusi w tajemnicy. Nie wiemy dokładnie, kiedy ona nastąpiła. Jest więc zbyt daleko idącą insynuacją, że nasza decyzja sprzed dwóch tygodni doprowadziła do pogorszenia tej sytuacji. Liczyliśmy dwa tygodnie temu na zmianę polityki białoruskiej. Nie udało się. Dzisiaj dajemy wyraźnie znak naszego braku zgody na to, co się w tym kraju dzieje. Bardzo proszę o głosowanie za tą rezolucją.

 
  
MPphoto
 

  Kristian Vigenin (S&D). - Madam President, I am not going to comment. I support what Mr Protasiewicz just said but yesterday evening, at the last moment, the ECR Group introduced split votes on two amendments, No 6 and No 2. The Socialist Group was not able to react because of this, but now I would like to ask for a roll-call vote on the second part of both amendments. It is about the death penalty, a fundamental issue for the EU. Now we have the chance to show again our commitment to its abolition and we want this to happen in a clear, transparent and decisive way.

 
  
MPphoto
 

  Gerard Batten (EFD). - Madam President, I object to there being a roll-call vote because we have had this before. There is a clear procedure for requesting a roll-call vote. If people want one then they should follow that. If we allow a roll-call vote on this because somebody requests it, then we could all request roll-call votes on all the bits that interest us, could we not?

 
  
 

La demande de vote par appel nominal n'est pas acceptée plus de 40 députés s'y étant opposés.

 
Jogi nyilatkozat - Adatvédelmi szabályzat