Index 
 Föregående 
 Nästa 
 All text 
Förfarande : 2015/0281(COD)
Dokumentgång i plenum
Dokumentgång : A8-0228/2016

Ingivna texter :

A8-0228/2016

Debatter :

PV 15/02/2017 - 11
CRE 15/02/2017 - 11

Omröstningar :

PV 16/02/2017 - 6.4
CRE 16/02/2017 - 6.4
Röstförklaringar

Antagna texter :

P8_TA(2017)0046

Fullständigt förhandlingsreferat
Torsdagen den 16 februari 2017 - Strasbourg Reviderad upplaga

8.1. Bekämpande av terrorism (A8-0228/2016 - Monika Hohlmeier)
Anföranden på video
 

Mündliche Erklärungen zur Abstimmung

 
  
MPphoto
 

  Michaela Šojdrová (PPE). – Pane předsedající, já bych chtěla říct, že jsem podpořila návrh směrnice o boji proti terorismu. Považuji to za jasnou odpověď občanům, kteří se obávají o svou bezpečnost, a myslím, že je to právě to, co očekávají od Evropského parlamentu i od Evropské unie. Vítám sjednocení skutkových podstat napříč členskými státy. Směrnice zavádí trestné činy vycestování do zahraničí za účelem terorismu, trestní postih školitelů teroristů, účast na činnostech teroristických skupin atd.

Návrh směrnice také odpovídajícím způsobem reaguje na fenomén rostoucího počtu jedinců, kteří cestují do zahraničí za účelem terorismu, tak zvaných zahraničních bojovníků. Směrnice tedy zavádí povinnou výměnu informací o pohybu potenciálních pachatelů teroristických činů a dává více práv obětem teroristických činů a posiluje jejich ochranu v oblasti zdravotní péče, právní pomoci.

Myslím, že návrh směrnice je tedy opravdu zdařilou aktualizací trestněprávní legislativy, která povede k větší soudržnosti vnitrostátních ustanovení trestního práva, a reaguje tak na bezpečnostní výzvy, kterým Evropská unie čelí.

 
  
MPphoto
 

  Igor Šoltes (Verts/ALE). – Mr President, while I agree with the general objective of harmonising the definition of terrorist offences at European Union level, I believe the directive contains also many flaws and challenges.

Firstly, I am concerned about the definition of terrorist offences in Article 3 since they include the destruction of infrastructure likely to cause major economic loss. I am also alarmed by Article 5 on public provocation to terrorism, which criminalises the indirect provocation to commit terrorist offences. Finally, I am also critical of Article 9 on the criminalisation of travelling. I still do not see the point of criminalisation of travelling in itself, since other offences are enough to prosecute suspected foreign fighters. I think, in that case, we are going too far and we need to have more clear definitions.

 
  
MPphoto
 

  Steven Woolfe (NI). – Mr President, the first rule of government is to protect the people of your country, but in Brussels and Paris and in Germany, the governments of Europe and the European Union failed, as innocent people were murdered by terrorists – both home-grown and those that used Schengen and the open border system to infiltrate Europe and kill those people. You have criticised Hungary for taking its own measures. You have criticised people like myself on this side of the House, who suggested before Merkel made her monumental failure of opening the doors to Germany, that you should have checked the people coming in. You should have ensured that security was there, but no, you would rather call us xenophobes and racists, instead of listening to the sensible truth.

But this report still does not go far enough. It is simply a sticking plaster, and until you put in proper border controls there will be more terrorism on this continent.

 
Rättsligt meddelande - Integritetspolicy