Показалец 
 Назад 
 Напред 
 Пълен текст 
Процедура : 2016/2141(INI)
Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа : A8-0119/2017

Внесени текстове :

A8-0119/2017

Разисквания :

PV 26/04/2017 - 22
CRE 26/04/2017 - 22

Гласувания :

PV 27/04/2017 - 5.66
Обяснение на вота

Приети текстове :

P8_TA(2017)0197

Разисквания
Четвъртък, 27 април 2017 г. - Брюксел Редактирана версия

6.15. Актуално положение във връзка с концентрацията на земеделска земя в ЕС: как да се улесни достъпът на земеделските стопани до земята? (A8-0119/2017 - Maria Noichl)
Видеозапис на изказванията
 

A szavazáshoz fűzött szóbeli indokolások

 
  
MPphoto
 

  Момчил Неков (S&D). – Г-жо Председател, статистиката показва, че в Европейския съюз едва 3% от земеделците контролират 52,5% от земеделската земя. В България статистиката е още по-притеснителна – само 1,5% от всички регистрирани стопанства обработват 82% от земята в страната. В тези стопанства се концентрират основните финансови ресурси.

Европейските субсидии трябва да достигат до по-голям брой бенефициенти, за да се постигне равномерен и справедлив растеж в Съюза. Земята може да бъде собственост, но е и публично благо, от което произтичат социалните задължения. Силно вярвам, че земи – държавна или общинска собственост, не трябва да бъдат продавани. Вместо това – единствено да се дават под наем: да се дават под наем на начинаещи фермери, млади фермери или да се дават за малки стопанства. Чрез запазването на земите се дава възможност при нужда да се върви точно в правилната посока.

 
  
MPphoto
 

  Krisztina Morvai (NI). – Elnök Asszony, nagy örömmel szavaztam meg ezt a jelentést a termőföldrablásokról. Világos, hogy két formája van. Az egyik – gondolom, bolgár képviselő társam is ezt alátámaszthatja – a külföldiek általi földrablás. Itt a megoldás, ahogy elmondtam a vitában is, az lenne, hogy ki kell venni a termőföldet a tőke szabad áramlása fejezetből, hiszen nem spekulációs célú tőkéről, hanem a helyi gazdák megélhetésének forrásáról van szó. A másik földrablási forma pedig a helyi oligarchák csaló pályázatok útján való csalárd földszerzése. Itt pedig kettős kötelezettség van. Az egyik az igazságszolgáltatásnak, a helyi igazságszolgáltatásnak a fellépése, ugye az ügyészségeknek fel kellene venni a munkát e vonatkozásban. A másik pedig, hogy ez az a terület, ahol az Európai Uniónak is fel kellene lépni, hiszen hatalmas hektáralapú támogatásokat, európai uniós közpénzeket kapnak ezek az emberek.

 
  
MPphoto
 

  Jiří Pospíšil (PPE). – Paní předsedající, já jsem tuto zprávu nakonec nepodpořil, zdržel jsem se, i když jsou tam některé dobré pasáže týkající se podpory malých a středních zemědělců na venkově. Já si opravdu nemyslím, že rolí Evropské unie je zasahovat do vlastnické struktury půdy na venkově. Toto je opravdu věc, která může být velmi nebezpečná. Nerad bych se dočkal toho, že zde budeme vyzývat k tomu, aby byl někdo vyvlastňován a něčí majetek byl na základě právních předpisů omezován.

Myslím si, že bychom měli ctít právo vlastnické jako základní právo demokratického právního státu a měli bychom případně nechat na členských státech, zda v určitých případech nějakým způsobem omezí nakládání se zemědělskou půdou. Já toho nejsem příznivcem, a i když se mi třeba nelíbí, že se vlastnictví koncentruje v rukou pouze určitého procenta zemědělců, tak vlastnictví vždycky budu ctít, budu ho obhajovat a budu ho respektovat. Takže pozor, abychom se nedostali někam, kde bychom byli v rozporu s principy právního státu.

 
Правна информация - Политика за поверителност