Indekss 
 Iepriekšējais 
 Nākošais 
 Pilns teksts 
Procedūra : 2016/2273(INI)
Dokumenta lietošanas cikls sēdē
Dokumenta lietošanas cikls : A8-0178/2017

Iesniegtie teksti :

A8-0178/2017

Debates :

PV 15/05/2017 - 19
CRE 15/05/2017 - 19

Balsojumi :

PV 16/05/2017 - 6.5
Balsojumu skaidrojumi

Pieņemtie teksti :

P8_TA(2017)0205

Debašu stenogramma
Otrdiena, 2017. gada 16. maijs - Strasbūra Pārskatītā redakcija

7.2. ES e-pārvaldes rīcības plāns 2016.–2020. gadam (A8-0178/2017 - Sabine Verheyen)
Visu runu video
 

Ustne wyjaśnienia dotyczące głosowania

 
  
MPphoto
 

  Monica Macovei (ECR). – Guvernarea electronică este vitală pentru o guvernare în interes public. Trebuie creat un portal digital pentru accesul deschis și transparent la informații al cetățenilor și IMM-urilor. Digitalizarea se referă la furnizarea obligatorie a datelor, dar în același timp la accesibilitatea informațiilor pe care oamenii sau IMM-urile le doresc.

Oamenii au nevoie în fiecare zi de acces direct și rapid la informații, să ne gândim numai la administrație, la cea fiscală sau la cea de sănătate. Extinderea benzii largi este esențială pentru o conectare rapidă, mai ales în România, unde 47% din populație trăiește în mediul rural.

 
  
MPphoto
 

  Adam Szejnfeld (PPE). – Panie Przewodniczący! Plan rozwoju administracji elektronicznej na lata 2016–2020 to jeden z ważniejszych planów dla rozwoju cywilizacyjnego Unii Europejskiej. Trudno sobie bowiem w dzisiejszych czasach wyobrazić rozwój społeczeństwa elektronicznego bez e-administracji.

Jest z tym jednak duży kłopot, zarówno w skali Unii, jak i w poszczególnych państwach członkowskich. W sektorze prywatnym komunikacja elektroniczna jest już powszechna i trudno sobie wyobrazić rozwój gospodarki i przedsiębiorczości bez elektroniki, natomiast e-administracja kuleje. Bardzo ważne jest, aby w ramach planu rozwoju administracji elektronicznej w Unii Europejskiej nadal ten priorytet realizować i osiągać zawarte w planie cele.

 
  
MPphoto
 

  Diane James (NI). – Mr President, today I voted against the EU eGovernment Action Plan 2016-2020. I fully support the use of the internet and modern technology to enhance democracy, but I believe it should be a matter for individual Member States. Forcing new techniques on Member States may well run contrary to local cultures and could disenfranchise the many who are not used to using such systems.

Furthermore, it is abundantly clear that the internet is not secure, and rushing into eGovernment threatens the security of nations.

I also have grave – very grave – issues over the potential for the imposition of Brussels-generated censorship and the overall loss of personal liberty. The digital single market is a poorly disguised attempt by the European Union to take control over the internet, and the cosiness between the European Union and some internet giants makes me uneasy. I object to the power grab and I encourage all Member States to do their own thing.

 
  
MPphoto
 

  Maria Grapini (S&D). – Mulțumesc domnule președinte, am susținut acest raport, l-am votat, însă în discuțiile și în dezbatere am spus de ce trebuie să nu rămână doar un plan de acțiune pe hârtie. Avem foarte multe probleme cu mediul rural. Există doar 28% din populația din mediul rural conectată la internet. Nu putem să facem o e-guvernare în piața internă dacă nu conectăm și mediul rural.

De asemenea, avem nevoie de creșterea abilităților cetățenilor, nu numai a lucrătorilor în administrație. Trebuie și cetățeanul în raport cu administrația să aibă abilități de utilizare a calculatorului. Și apoi să nu uităm de atacurile cibernetice din aceste zile. Trebuie să asigurăm protecția.

Concomitent aceste lucruri trebuie făcute și trebuie să dezvoltăm într-adevăr e-guvernarea pentru că aduce foarte mult profit, combate corupția, crește productivitatea și, evident, crește gradul de informare a cetățenilor. Avem nevoie de plan, dar trebuie concomitent să ne preocupăm cum dăm fondurile de coeziune pentru zonele sărace și zonele îndepărtate pentru a nu discrimina acești cetățeni.

 
  
MPphoto
 

  Stanislav Polčák (PPE). – Já jsem tento akční plán podpořil a poněkud se divím tomu, že by tato agenda měla spadat do výlučné působnosti členských států, jak jsme slyšeli i od kolegyně.

Já jsem přesvědčen, že právě pro realizaci zejména všech těch čtyř základních svobod, ale obecně i pro přeshraniční eGovernment, je elektronizace státní správy naprosto klíčová. Je důležitá i v dalších oblastech, jako je právě venkov. To již zde bylo zmíněno. Nebo elektronizace zdravotnictví může kvalitativně přispět k vylepšení kvality života.

To jsou všechno oblasti, do kterých musíme investovat, do digitalizace postupů při rozhodování orgánů veřejné správy. Mohl bych toho zde napočítat daleko více. Skutečně prioritou 21. století musí být zajištění elektronizace veřejné správy na všech úrovních a přístupu k internetu pro všechny sféry obyvatelstva EU.

 
  
MPphoto
 

  Tomáš Zdechovský (PPE). – Všichni jsme si vědomi toho, že v posledních letech se digitalizuje všechno kolem nás. Proto já vítám akční plán Evropské komise, která se snaží respektovat ten trend, který postupuje v naší společnosti.

Jsem naprosto přesvědčen o tom, že právě digitalizace veřejné správy pomůže zlepšit jak její dostupnost, tak i kvalitu veřejných služeb, tak i boj proti korupci a pomůže občanům jednotlivých států, např. malým a středním podnikatelům, na které je často při této otázce zapomínáno.

Osobně si pak do budoucna myslím, že je potřeba se zabývat přeshraničním eGovernmentem, protože podle mého názoru je to důležitý krok k tomu, aby se naplnily čtyři základní svobody EU.

 
  
MPphoto
 

  Steven Woolfe (NI). – Mr President, today the EU voted on a government action plan on digital control of EU institutions in the public sector. What does this actually mean? Listen to the words placed in the documents. What it actually means is that the EU wants to know about every individual’s data in the European Union being controlled in every country’s public bodies: the tax system, the NHS. This document today says that the EU wants to have Big Brother beyond any concept of Big Brother. If you have private data with your doctor, the EU will know about it. If you have data about your taxation, the EU will know about it. Your passport, the EU will know about it. From the moment you get up in the morning to the moment that you go to bed at night, EU bodies will know everything about you. Big government, the big state, the big EU is here.

 
Juridisks paziņojums - Privātuma politika