Indeks 
 Forrige 
 Næste 
 Fuld tekst 
Procedure : 2017/2733(RSP)
Forløb i plenarforsamlingen
Forløb for dokumenter :

Indgivne tekster :

B8-0405/2017

Forhandlinger :

PV 14/06/2017 - 24
CRE 14/06/2017 - 24

Afstemninger :

PV 15/06/2017 - 7.9
CRE 15/06/2017 - 7.9
Stemmeforklaringer

Vedtagne tekster :

P8_TA(2017)0274

Fuldstændigt Forhandlingsreferat
Torsdag den 15. juni 2017 - Strasbourg Revideret udgave

8.5. Statut for og finansiering af europæiske politiske partier og fonde (B8-0405/2017, B8-0406/2017)
Video af indlæg
 

Ustne wyjaśnienia dotyczące głosowania

 
  
MPphoto
 

  Tibor Szanyi (S&D). – Elnök Úr! Szavazatommal támogattam az európai politikai pártok és alapítványok jogállásáról és finanszírozásáról szóló állásfoglalási indítványt, amelyhez hasonlóan úgy vélem, hogy a számos hiányosság miatt szükség van az 1141/2014. számú rendelet átdolgozására. Főleg a társfinanszírozás szintjét, illetve a képviselők több pártban való tagságának lehetőségét tekintve. Éppen ezért az indítvánnyal egyetértve szorgalmazom, hogy a Bizottság tanulmányozza a hiányosságokat, és tegyen javaslatot a rendelet felülvizsgálatára.

 
  
MPphoto
 

  Michaela Šojdrová (PPE). – Já jsem dnes podpořila usnesení EP o financování politických stran a nadací na evropské úrovni. Domnívám se, že potřebujeme větší transparentnost. Evropská demokracie potřebuje demokraty, svobodné a odpovědné občany, protože jedině tak bude životaschopná.

Myslím, že je chybou, že současný systém financování politických stran parazituje. Na tomto systému parazitují uskupení prosazující protievropskou agendu. Proto jsme dnes také vyzvali Komisi, aby co nejdříve stávající nařízení přezkoumala a předložila jeho revizi, která bude proti zneužívání veřejných prostředků.

Osobně podporuji zejména transparentnost při úpravě podmínek financování, zvednutí povinného limitu členství poslanců EP v evropské politické straně z jednoho alespoň na tři poslance a požaduji jasnou politickou příslušnost poslanců EP.

 
  
MPphoto
 

  Anna Záborská (PPE). – Vážený pán predseda, Európsky parlament vo svojom uznesení požaduje, aby Komisia pripravila novelu pravidiel pre financovanie európskych politických strán a nadácií. V istom zmysle súhlasím s navrhovateľmi v tom, že nejaké zmeny sú asi potrebné.

Rozumiem však obavám malých politických strán a nadácií, pre ktoré by niektoré typy zmien mohli mať priam likvidačné dôsledky. Aj preto som presvedčená, že tak Komisia, ako aj tento Parlament, by mali v tejto veci postupovať citlivo a uvážlivo. My, ako poslanci Európskeho parlamentu, musíme sledovať tento proces, musíme ho pripomienkovať a musíme byť aktívni. Nemôžeme čakať až do finálneho textu, keď už nebude možné veľa zmeniť. Rovnako trvám na tom, že ak by sme v budúcnosti mali meniť pravidlá, mali by byť účinné až od začiatku nového volebného obdobia.

Ďakujem.

 
  
MPphoto
 

  Branislav Škripek (ECR). – Mr President, every few years this House tries to change the rules governing European parties. Apart from entailing a lot of work in each successive debate, this is not good for stable democracy in the EU. That is my opinion. The proposal raising the number of MEPs needed to create a European party is unhelpful for the much-needed dialogue between the EU institutions and citizens in the EU. It gives a strong impression that you need to be inside the Brussels bubble in order to become part of it.

If you need three to five MEPs to create a European party, that will close the door to any initiative from the bottom up, the kind of initiative that the EU now needs most. Not all small and new parties are anti-EU. This measure will not stop far right groupings, but it will be undemocratic, as it closes the doors on basically all new parties in the future. That is not the message which we should send to our citizens.

 
  
MPphoto
 

  Przewodniczący. – Niniejszym zamykam wyjaśnienia dotyczące głosowania.

 
Juridisk meddelelse - Databeskyttelsespolitik