Indice 
 Precedente 
 Seguente 
 Testo integrale 
Procedura : 2016/0278(COD)
Ciclo di vita in Aula
Ciclo del documento : A8-0097/2017

Testi presentati :

A8-0097/2017

Discussioni :

PV 06/07/2017 - 6
CRE 06/07/2017 - 6

Votazioni :

PV 06/07/2017 - 11.7
Dichiarazioni di voto

Testi approvati :

P8_TA(2017)0312

Resoconto integrale delle discussioni
Giovedì 6 luglio 2017 - Strasburgo Edizione rivista

12.3. Utilizzi consentiti di determinate opere e altro materiale protetto a beneficio delle persone non vedenti, con disabilità visive o con altre difficoltà nella lettura di testi a stampa (A8-0097/2017 - Max Andersson)
Video degli interventi
 

Mündliche Erklärungen zur Abstimmung

 
  
MPphoto
 

  Michaela Šojdrová (PPE). – Pane předsedající, jsem velmi ráda, že jsme dnes přijali legislativu, která transponuje mezinárodní Marrákešskou dohodu o zpřístupnění autorských chráněných děl osobám se zrakovým postižením. Tato výjimka zásadně ovlivní kvalitu života zrakově postižených občanů a umožní jim lepší zapojení do kulturního, ekonomického a sociálního života, samozřejmě v případě, že členské státy budou také spolupracovat.

V současnosti je za pomoci alternativních metod, tedy zejména v Braillově písmu, velkoformátovém písmu nebo v audioknihách dostupných celkem 20 % všech děl. Zpřístupnění dalších 80 % může mít tedy zásadní dopad na studijní možnosti a celkové vzdělávání těchto osob a zároveň to neovlivní komerční prodej, protože tyto osoby se zatím prostě nezapojují, nevyužívají autorsky chráněná umělecká díla. Věřím, že tedy odbourávání těchto bariér přispěje k zlepšení kvality jejich života.

 
  
MPphoto
 

  Catherine Stihler (S&D). – Mr President, I am happy that today we are one step closer to ratifying the Marrakesh Treaty. EU action on facilitating access to published works for people who are blind, visually impaired or otherwise print disabled has been long overdue.

However, despite many of the good points contained in Parliament’s report, I strongly condemn the introduction of compensation schemes for publishers. Not only could this provision violate Article 21 of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities but there has been no proof of economic loss to be compensated for, and governments have never demonstrated that any damage is done to publishers by accessibly formatted works. This provision is in direct contradiction with the ‘right to read’ objectives of the Marrakesh Treaty and should be addressed, during the transposition phase, in EU Member State legislation.

Nonetheless, I hope EU Member States can give the treaty their approval so that it can finally be ratified this coming autumn.

 
Note legali - Informativa sulla privacy