8.3. Rajanylitystietojärjestelmän (EES) perustaminen EU:n ulkorajat ylittävien kolmansien maiden kansalaisten maahantuloa ja maastalähtöä koskevien tietojen rekisteröimiseksi (A8-0057/2017 - Agustín Díaz de Mera García Consuegra)
Tomáš Zdechovský (PPE). – Pane předsedající, já si myslím, že žijeme v 21. století, a proto je nutné nespoléhat na razítka v pase, ale je nutné vytvořit nový elektronický systém, který zkontroluje vstup a výstup občanů třetích zemí do Evropské unie. Tento systém podle mě tak, jak byl navržen, a tak, jak došlo k jeho schválení, pomůže k tomu, aby Evropa byla poměrně stabilní a silný přístav. Pomůže k tomu, aby se tady lidé cítili bezpečně a aby nedocházelo k případům některých lidí, kteří nelegálně vstupovali do Evropské unie na čtrnáct různých dokladů a pobývali zde déle, než jim přísluší podle platných evropských zákonů. Proto jsem tuto zprávu podpořil a myslím si, že to je dobrý krok k zajištění bezpečnosti občanů Evropské unie.
Diane James (NI). – Mr President, I voted against this proposal. Attempts to shore up the external borders of the European Union are a classic case of trying to close the stable well after the horse has bolted.
The inability of the European Union to shore up its borders during the migrant crisis has ensured that there are already millions of migrants in the European Union, broadly unchecked and unverified, able to float around the continent causing potentially great societal damage.
This attempt by the European Union to introduce chip technology at the borders will cost billions, be a nightmare to manage and leave the security of the European Union wide open to cyberattack. And what’s the point, anyway? The migrants are already here.
Michaela Šojdrová (PPE). – Pane předsedající, já bych chtěla vysvětlit, proč jsem podpořila nové nařízení, kterým se zřizuje systém vstupu a výstupu. Toto nařízení přináší řadu opatření, jako je například prodloužení doby pro uchovávání uložených údajů až na pět let. Využívá samozřejmě nové moderní digitální technologie. Věřím, že tento nový systém opravdu zlepší správu vnějších hranic a zajistí vyšší úroveň vnitřní bezpečnosti a tím omezí ilegální migraci. Zajistí také poskytování přesných informací o osobách, které překračují délku povoleného pobytu. Naopak pro legální cestující dojde k usnadnění vstupu na území Evropské unie. To by mělo samozřejmě snížit čas na jejich odbavení. Domnívám se, že spuštění tohoto systému vstupu a výstupu by mohlo být významným krokem směrem k návratu důvěry občanů Evropské unie v jejich bezpečnost.
Ελευθέριος Συναδινός (NI). – Κύριε Πρόεδρε, καταψήφισα τη θέσπιση συστήματος εισόδου- εξόδου διότι η δόκιμη απόκριση στις ανάγκες που δημιουργεί η πραγματικότητα δεν καλύπτεται από τις ενέργειες Επιτροπής. Το προτεινόμενο σύστημα εισόδου-εξόδου χρήζει συνολικής επανεξέτασης, όπως και η Συνθήκη Σένγκεν. Δεν αρκεί η δημιουργία μητρώου υπηκόων τρίτων χωρών, η αυστηροποίηση των διαδικασιών διέλευσης των συνόρων, η διαλειτουργικότητα των συστημάτων και η πρόσβαση σε αυτά, ακόμη και από τις αρχές επιβολής του νόμου. Επιπλέον, απαιτείται η άμεση επαναφορά του ελέγχου στα εσωτερικά σύνορα της Ένωσης και η συνολική επανεξέταση της Συνθήκης Σένγκεν, ως πρώτα αναγκαία βήματα καταπολέμησης της λαθρομετανάστευσης, της τρομοκρατίας, της τζιχάντ και του οργανωμένου διασυνοριακού εγκλήματος.
Tonino Picula (S&D). – Gospodine predsjedniče, cijenim potporu svoje grupe provedbi ove uredbe i na vanjskim granicama Unije, a ne samo Schengena. No, nije prihvatljiv kompromis koji uključuje samo članice u primjeni schengenskog acquisa, a ne i one u procesu ispunjavanja schengenskih kriterija.
Ovaj prijedlog isključuje Hrvatsku, najmlađu članicu s ujedno najduljom vanjskom granicom, i to nakon što je Hrvatska u lipnju uspješno implementirala schengenski informativni sustav. Od tada su hrvatske granične službe obavile 74 milijuna pregleda i otkrile preko 4 000 počinitelja raznih prekršaja u članicama Europske unije.
Primjena ovakve uredbe onemogućuje promjenu valjanosti schengenske vize, koju Hrvatska priznaje jednakovrijednom Hrvatskoj. Zbog nemogućnosti uvida u novi sustav hrvatske granične službe mogle bi propustiti osobu s nevažećom vizom. Ulazak u Schengen strateški je cilj Hrvatske.
Uspješno ispunjavanje svih kriterija očekujemo sljedeće godine. Zbog toga, ali i zbog načela jednakopravnosti građana ovaj prijedlog treba obuhvatiti sve članice već od početka primjene. Sigurnost treba biti dostupna svim našim građanima bez iznimke.
Νότης Μαριάς (ECR). – Κύριε Πρόεδρε, καταψήφισα το σύστημα εισόδου-εξόδου στην Ευρωπαϊκή Ένωση πρώτα από όλα γιατί θεωρώ ότι υφαρπάζει κυριαρχικά δικαιώματα των κρατών μελών, χωρίς μάλιστα αυτά να έχουν συναινέσει, χωρίς να υπάρχει η συναίνεση των εθνικών κοινοβουλίων. Θεωρώ σημαντικό να μπορούν τα ίδια τα κράτη να διαφυλάσσουν τα σύνορά τους και δεν είναι κάποιο δικαίωμα που μπορεί να εκχωρηθεί στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Επιπλέον θεωρώ αποκλειστικό δικαίωμα των κρατών να ξεκαθαρίζουν ποιοι πολίτες τρίτων χωρών μπορούν να εισέρχονται στην επικράτειά τους με βίζα ή χωρίς βίζα. Το σύστημα αυτό υφαρπάζει όλα αυτά τα κρατικά δικαιώματα. Επιπλέον, εδώ έχουμε ένα σύστημα όπου, επί του πρακτέου, η Ευρωπαϊκή Ένωση θα καθορίζει το ποιοι πολίτες τρίτων χωρών θα έχουν υποχρέωση βίζας και ποιοι όχι. Να υπενθυμίσω ότι πρόσφατα η Ευρωπαϊκή Ένωση είπε ότι δεν χρειάζεται να έχουν βίζα οι Κοσοβάροι όταν εισέρχονται στην Ευρωπαϊκή Ένωση, τη στιγμή που γνωρίζουμε ότι το Κόσοβο είναι η σφηκοφωλιά των τζιχαντιστών.
Stanislav Polčák (PPE). – Pane předsedající, podle mne je bezpečnost skutečně jednou z klíčových oblastí Evropské unie, které musíme věnovat pozornost. Správa vnějších hranic a systém na to navázaný je její zásadní součástí.
V rámci schengenského prostoru je žádoucí, aby byl vytvořen jednotný systém s elektronickým záznamem přesného času a místa, kdy vstoupí a vystoupí státní příslušníci třetích zemí do evropského prostoru, udělení povolení ke krátkodobému pobytu a hlídání dodržování délky jejich povoleného pobytu. Ty známé excesy vstupu na padělané pasy a překračování povolené délky pobytu by měly být tímto návrhem potlačovány. Neříkám, že zcela vymizí, ale nepochybně je to krok správným směrem.
Také jsem toho názoru, že by mělo být jasně stanoveno, které orgány jednotlivých členských států budou mít k systému skutečný přístup. Zpracovávání údajů by mělo být přiměřené svému účelu, aby nebyly přesahovány kompetence.