Indice 
 Precedente 
 Seguente 
 Testo integrale 
Procedura : 2016/0105(COD)
Ciclo di vita in Aula
Ciclo del documento : A8-0059/2017

Testi presentati :

A8-0059/2017

Discussioni :

PV 25/10/2017 - 3
CRE 25/10/2017 - 3

Votazioni :

PV 25/10/2017 - 7.6
Dichiarazioni di voto

Testi approvati :

P8_TA(2017)0412

Resoconto integrale delle discussioni
Mercoledì 25 ottobre 2017 - Strasburgo Edizione rivista

8.4. Modifica del codice frontiere Schengen per quanto riguarda l'uso del sistema di ingressi/uscite (A8-0059/2017 - Agustín Díaz de Mera García Consuegra)
Video degli interventi
 

Dichiarazioni di voto orali

 
  
MPphoto
 

  Petras Auštrevičius (ALDE). – Mr President, the current EU border control system is inadequate to meet the challenge of the ever-growing traveller flow to the Schengen area, with the expected number of arrivals by third country nationals on short-term visits estimated at up to 300 million by 2025. Therefore, I congratulate the authors of this proposal, which is aimed at improving and modernising traveller management systems. Establishing a European Entry/Exit System to register travellers’ data will both enable tighter border security and reduce waiting time for bone fide passengers. Needless to say, this system will allow the EU to manage immigration better and will indicate transnational threats – ultimately resulting in improved internal security.

At the same time, we must not forget proportionality, and we must carefully set the time frame for how long personal data can be held in the system, in order to protect people’s privacy.

 
  
MPphoto
 

  Michaela Šojdrová (PPE). – Pane předsedající, podpořila jsem toto nařízení, které souvisí s modernizací a také s bezpečností ochrany a kontroly na hranicích schengenského prostoru. Toto nařízení o Schengenském hraničním kodexu specifikuje konkrétní požadavky v systému vstupu a výstupu, specifikuje požadavky na kategorie vkládané do systému, na jeho technickou strukturu, na pravidla týkající se jeho provozu, používání, interoperability s dalšími informačními systémy v členských zemích.

Oceňuji také to, že dochází k zavedení norem pro systémy automatizované hraniční kontroly, zvyšují se tím požadavky na dostatečnou kvalitu sbíraných dat pro použití při automatizovaném porovnání biometrických prvků, což se týká například obličeje, otisků prstů. V každém případě jde o zlepšení kvality při kontrole a ochraně schengenského prostoru.

 
  
MPphoto
 

  Bogdan Andrzej Zdrojewski (PPE). – Panie Przewodniczący! Wielokrotnie podkreślałem, że nie ma dylematu, co jest ważniejsze: bezpieczeństwo fizyczne obywateli czy też bezpieczeństwo danych osobowych tych samych obywateli, że te dwa elementy muszą być traktowane identycznie poważnie i są wzajemnie dla siebie niezbędne. Mówię o tym także dzisiaj, dlatego, że ta propozycja, by przechowywać dane o przelotach przez 3 lata dla tych wszystkich, którzy otrzymali prawo do pobytu, i 5 lat dla tych, którzy nie otrzymali, w tym pierwszym elemencie jest słuszna, w tym drugim proponowany okres może okazać się za krótki. Zwłaszcza że musimy pamiętać, iż odmowy udzielenia wizy, pobytu na terenie Unii Europejskiej są różne – od czasu do czasu czysto techniczne, a od czasu do czasu związane z dowodami na kontakty z grupami terrorystycznymi. Uważam, że w tym drugim wypadku ten czas powinien być zdecydowanie dłuższy.

 
  
MPphoto
 

  Νότης Μαριάς (ECR). – Κύριε Πρόεδρε, καταψήφισα την έκθεση διότι θεωρώ ότι η συμμετοχή της Ελλάδος στη Σένγκεν μετατρέπει την πατρίδα μου σε έναν μαγνήτη προκειμένου να έρχονται χιλιάδες πρόσφυγες και παράνομοι μετανάστες, που όλοι θεωρούν ότι μπορούν μέσω Ελλάδος, παίρνοντας έγγραφα βραχείας διέλευσης τύπου Σένγκεν να φτάσουν στις άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το ερώτημα είναι γιατί άραγε χιλιάδες πρόσφυγες διακινδύνευσαν να πνιγούν στο Αιγαίο προκειμένου να έρθουν στα νησιά του Αιγαίου και δεν πήγαν χερσαία στη Βουλγαρία. Για τον απλό λόγο ότι Βουλγαρία δεν ήταν μέλος της Σένγκεν. Επομένως, όσο η Ελλάδα παραμένει στη Σένγκεν θα είναι μαγνήτης για να έρχονται χιλιάδες πρόσφυγες και παράνομοι μετανάστες. Θεωρώ λοιπόν αναγκαίο ότι να αποχωρήσει η Ελλάδα από τη Σένγκεν. Με τον τρόπο αυτό θα πάψει να είναι μαγνήτης για τους πρόσφυγες και τους παράνομους μετανάστες και θα μπορέσει έτσι να αντιμετωπίσει την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί. Στην Ελλάδα πλέον έχουμε χιλιάδες πρόσφυγες και παράνομους μετανάστες και η Ελλάδα δεν αντέχει άλλο αυτή την κατάσταση.

 
  
MPphoto
 

  Stanislav Polčák (PPE). – Pane předsedající, já s návrhem vyjadřuji souhlas, byť jsem měl odlišná hlasování v některých drobných případech, které nejsou možná úplně drobnostmi, a je třeba je zde asi zmínit.

Já nejsem toho názoru, že ty lhůty pro zachovávání údajů při povolení pobytu anebo dokonce při nepovolení pobytu jsou dostatečné. Podle mého by měly být minimálně dvojnásobné a to z toho důvodu, že ochrana osobních údajů nemůže rozhodně převážit zájem na uchovávání těchto záznamů. Podle mého názoru je důležité, aby tyto lhůty byly prodlouženy, protože se jedná o bezpečnost občanů. Dále je pro správné fungování systému nezbytné, aby byly přijaty a následně dodržovány patřičné technické normy a byl zajištěn dostatečný počet zaměstnanců, kteří budou u automatizované hraniční kontroly asistovat. Také je vhodné, aby pro tento účel byl vyčleněn dostatek peněz v rozpočtu, jinak nebude možné tato opatření realizovat.

 
Note legali - Informativa sulla privacy