Indeks 
 Forrige 
 Næste 
 Fuld tekst 
Procedure : 2016/0366(NLE)
Forløb i plenarforsamlingen
Dokumentforløb : A8-0327/2017

Indgivne tekster :

A8-0327/2017

Forhandlinger :

PV 16/11/2017 - 3
CRE 16/11/2017 - 3

Afstemninger :

PV 16/11/2017 - 7.5
Stemmeforklaringer

Vedtagne tekster :

P8_TA(2017)0446

Fuldstændigt Forhandlingsreferat
Torsdag den 16. november 2017 - Strasbourg Revideret udgave

8.1. Partnerskabsaftalen om forbindelser og samarbejde mellem Den Europæiske Union og New Zealand (A8-0327/2017 - Charles Tannock)
Video af indlæg
 

Mündliche Erklärungen zur Abstimmung

 
  
MPphoto
 

  Jan Zahradil (ECR). – Paní předsedající, samozřejmě jsem tuto zprávu podpořil a mohu jenom vyjádřit svoji radost nad tím, že se Evropský parlament po určité pauze věnuje rozvoji vztahů s pacifickým regionem, nejenom s Novým Zélandem, ale i s Austrálií. Konec konců minule jsme tady dali mandát k vyjednávání o smlouvě o volném obchodu jak s Austrálií, tak s Novým Zélandem, a to dnešní hlasování o dohodě o partnerství a spolupráci a vztazích s Novým Zélandem je k tomu velmi vhodný předstupeň, takže je dobře, že si Evropská unie otevírá partnerské okénko obchodní cesty do tohoto regionu, a myslím, že tady existoval a bude existovat velice široký konsensus nad tím, že to je dobrá věc, že je to ku prospěchu našich národních ekonomik a že bychom v tom měli pokračovat. Určitě to podporujme.

 
  
MPphoto
 

  Tomáš Zdechovský (PPE). – Paní předsedající, já také podporuji dohodu o partnerství a vztazích mezi Evropskou unií a Novým Zélandem. Jedná se o perspektivní krok v získání důležitého obchodního i strategického partnera a spojence v asijsko-tichomořském regionu. Od prohloubení vztahů s Novým Zélandem si osobně slibuji podporu udržitelných investic a růstu, vznik nových pracovních míst na obou stranách a také nové obchodní příležitosti pro soukromé subjekty. A mimo jiné také spolupráci v mnoha oblastech: od inovací, vědy po migraci, terorismus, boj proti organizovanému zločinu, kybernetické kriminalitě nebo soudní spolupráci. Podle mého názoru je Nový Zéland důležitým aktérem obchodní strategie Evropské unie v této oblasti a hlubší a vyvážená efektivní spolupráce napomůže oboustranné spokojenosti a stabilní demokracii.

 
  
MPphoto
 

  Daniel Hannan (ECR). – Madam President, what an amazing country New Zealand is: 4 million people, as remote geographically as any territory in the world, totally dependent on international trade, and yet it has gone a quarter of a century without a single quarter of negative economic growth. How? By international global commerce.

Yet, here is the amazing thing: no one in New Zealand is suggesting that in order to succeed they need to join a customs union with Malaysia or join a political union with Nauru, or even join a single currency with Australia. They have managed to succeed by living under their own laws, while remaining interested and engaged in the affairs of every country on every continent. It is a natural healthy thing to be independent and to trade. Commerce does not require political union.

 
  
MPphoto
 

  Seán Kelly (PPE). – Madam President, I was very pleased to vote in favour of this report, and very much welcome the signing of the partnership agreement with New Zealand. It is testament to the ongoing cooperation that the EU has fostered with New Zealand. The agreement has reinforced cooperation on a wide variety of important areas, and also facilitates further progress in trade with the launching of negotiations for the free trade agreement between the EU and New Zealand.

Speaking as an Irish person, we have a long-standing, friendly relationship with New Zealand. Indeed, one in six New Zealanders claim Irish heritage, and the Irish Government was very pleased to witness the opening of the New Zealand embassy in Dublin earlier this year. There have always been strong personal and cultural links between the two countries. This is also the case for other Member States, and certainly now for the European Union at large. The PARC Agreement has built on political, economic and cultural ties that look forward to future developments between the EU and New Zealand in these areas and of course, as the world gets smaller, New Zealand comes nearer to us.

 
Juridisk meddelelse - Databeskyttelsespolitik