Hakemisto 
 Edellinen 
 Seuraava 
 Koko teksti 
Menettely : 2017/2968(RSP)
Elinkaari istunnossa
Asiakirjojen elinkaaret :

Käsiteltäväksi jätetyt tekstit :

B8-0070/2018

Keskustelut :

Äänestykset :

PV 08/02/2018 - 12.13
CRE 08/02/2018 - 12.13
Äänestysselitykset

Hyväksytyt tekstit :

P8_TA(2018)0043

Sanatarkat istuntoselostukset
Torstai 8. helmikuuta 2018 - Strasbourg Lopullinen versio

13.7. Kesäaikasäännökset (B8-0070/2018, B8-0071/2018)
Puheenvuorot videotiedostoina
 

Oral explanations of vote

 
  
MPphoto
 

  Jiří Pospíšil (PPE). – Pane předsedající, já jsem podpořil postup té části Evropského parlamentu, která si myslí, že je dobře, abychom zavedli pouze jeden čas, aby se nestřídal letní a zimní čas. Jsem přesvědčený, že v dnešní době, kdy i odborníci jasně říkají, že střídání času nepřináší žádné ekonomické výhody, tak zachovat střídání času ve chvíli, kdy to způsobuje problémy určitým skupinám evropské populace, starším lidem, nemocným lidem, malým dětem, podle mě ztrácí svůj smysl. Proto si myslím, že je dobře, že jsme dneska přijali určitou rezoluci, i když v té měkčí formě, a bylo by dobře, aby se Evropská komise tímto zabývala a abychom časem opravdu zachovali v Evropě pouze jeden čas, který nebude způsobovat žádné skupině našich obyvatel problémy a dokonce nebude způsobovat problémy ani určitým druhům hospodářských zvířat.

 
  
MPphoto
 

  Seán Kelly (PPE). – Mr President, as the only Irish member on the ad hoc committee which has been looking at clock change for a couple of years now, I want, on behalf of my country, to thank Parliament firstly for putting this into the debate today, which unfortunately I couldn’t attend, because it clashed with shadows’ meetings that I had to engage in, but also for the vote that we have had here today. The vote is very conclusive. 384 voted in favour of the resolution, 153 against and 12 abstained. So now there’s a clear imperative for the European Commission to take this seriously, do a thorough assessment and then, hopefully, as a result of that assessment, come forward with a legislative proposal that will – hopefully – end this biannual change, which our evidence suggests is good neither for man or beast nor for energy.

 
  
MPphoto
 

  Jiří Payne (EFDD). – Pane předsedající, obvykle bývám velmi kritický k Evropské unii, ale v této věci musím říci, že Evropský parlament dnes přijal rezoluci, která vlastně otevírá cestu k deregulaci ve věci střídání zimního a letního času. Pro zajímavost, v Rusku zrušili střídání zimního a letního času již před sedmi lety. Když si pospíšíme, a já chápu, že v Evropské unii nám všechno trvá déle, tak naše zpoždění proti Rusku nebude až tak veliké. Dohodneme-li se na tom, že by se mělo zrušit střídání zimního a letního času, pak se velice hlásím k tomu, aby byl zrušen zimní čas. Abychom si pro Evropskou unii ponechali trvale čas letní.

 
  
MPphoto
 

  Andrejs Mamikins (S&D). – Mr President, colleagues, in dealing with the issues that closely touch the everyday lives of European citizens, we have to stick to the evidence-based approach. The research that has so far been produced by the European Commission has shown that the summer-time change has very little impact on a person’s well-being. In addition to energy savings, it provides major opportunities for evening activities. Certainly we should encourage further research into this topic to find new evidence. If the need to stop changing the clocks is underpinned by the national governments, there will be a reason for us to consider adopting a relevant regulation. Otherwise, if this issue is not a priority for citizens or for the governments and would not bring meaningful benefits to the internal market, what is the reason for adopting new measures here in the European Parliament? Personally, colleagues, I’m not convinced so far about the need to change the current arrangements and I therefore voted against the resolution calling for the summer-time clock change to be stopped.

 
  
MPphoto
 

  Tomáš Zdechovský (PPE). – Pane předsedající, já bych chtěl připomenout, že s touto iniciativou jsem se poprvé setkal u obyčejného pekaře na malé vesnici nedaleko Chrudimi. Jmenoval se pekař Pecka. A tehdy mu Petr Pithart slíbil ve volebním boji, že když ho podpoří v druhém kole, bude tuto změnu střídání letního a zimního času prosazovat. Bohužel se tak nestalo. Pak ji začal prosazovat Petr Šilar a následně se dostala i do našeho programu. Já si nemyslím, že dnešní hlasování by nějakým způsobem bylo zásadní. Ale myslím si, že to je dobrý pocit k tomu, abychom tu zaběhnutou rutinu střídání letního a zimního času, která nemá žádný ekonomický a jiný význam, prostě změnili. A myslím si, že je jedno, jestli bude letní nebo zimní čas. Myslím si, že nám, kteří jsme hlasovali pro tuto rezoluci, nejvíce vadí to, že se ten čas střídá. A doufejme, že se toho zrušení jednou dožijeme.

 
  
MPphoto
 

  Dubravka Šuica (PPE). – Gospodine predsjedniče, 384 glasa za i 183 protiv jasan su znak Europskoj komisiji da se treba pozabaviti analizom računanja ljetnog i zimskog vremena i treba dokaze.

U svakom slučaju osobno se zalažem za ljetno računanje vremena i nadam se da to većina naših građana Europske unije, a i Hrvatske, podržava. U svakom slučaju, radi se o uštedi energije, radi se o zdravlju.

Međutim, bez temeljitog istraživanja ne bismo o ovome mogli govoriti i to je razlog zašto smo danas glasovali za Rezoluciju koja upućuje Komisiju na dodatna istraživanja. Nadam se da će doći do ovog rezultata koji većina nas priželjkuje, a to je ljetno računanje vremena.

 
  
MPphoto
 

  President. – That concludes the explanations of vote.

 
Päivitetty viimeksi: 15. toukokuuta 2018Oikeudellinen huomautus - Tietosuojakäytäntö