Indekss 
 Iepriekšējais 
 Nākošais 
 Pilns teksts 
Procedūra : 2018/2695(RSP)
Dokumenta lietošanas cikls sēdē
Dokumenta lietošanas cikls : B8-0225/2018

Iesniegtie teksti :

B8-0225/2018

Debates :

Balsojumi :

PV 03/05/2018 - 7.10
Balsojumu skaidrojumi

Pieņemtie teksti :

P8_TA(2018)0199

Debašu stenogramma
Ceturtdiena, 2018. gada 3. maijs - Brisele Pārskatītā redakcija

8.3. Venecuēlas prezidenta vēlēšanas (B8-0225/2018)
Visu runu video
 

Explications de vote orales

 
  
MPphoto
 

  Andrejs Mamikins (S&D). – Madam President, as we know, the early presidential election in Venezuela called by the internationally non—recognised National Constituent Assembly and endorsed by the National Electoral Council are now to be held on 20 May this year. In order to make the election process clear and have a successful result, it is necessary to find a compromise and reach an agreement between the two competing sides, because only their cooperation would enable a synergy to be reached and stabilise the country.

As a Member of the European Parliament, I would also like to stress that only an objective assessment and an adequate and impartial view on the situation can solve the current problem, which has appeared in this state. We should not rely on our personal fellow feelings and give an advantage or preference to one side or another. We – I mean Europe – should be an example of independent representation, making objectivity the main criteria for our assessment concerning this country.

 
  
MPphoto
 

  Jiří Pospíšil (PPE). – Paní předsedající, my zde opakovaně na plénu hovoříme o vážné situaci ve Venezuele, debatovali jsme zde naposledy o obrovských sociálních a ekonomických problémech venezuelského lidu, kdy socialistický diktátor Maduro způsobil, že kdysi bohatá země dneska trpí situací, kdy lidé nemají léky, nemají základní životní potřeby. Současně v této zemi probíhá obrovská ústavní krize, nedemokratické procesy a bohužel dneska jsme hlasovali o situaci, která se má stát 20. května, kdy mají proběhnout předčasné prezidentské volby ve Venezuele a teď již je zřejmé, že ty volby nebudou svobodné, nebudou demokratické, že se nebudou moci zapojit opoziční kandidáti.

Je tedy dobře, že Evropský parlament i svým hlasováním dneska jasně řekl, že takovéto volby neuznáváme a vyzýváme venezuelské orgány, aby volební proces odložily a uvedly ho do souladu s principy demokratického právního státu.

 
Pēdējā atjaunošana: 2018. gada 5. septembrisJuridisks paziņojums - Privātuma politika