Index 
 Précédent 
 Suivant 
 Texte intégral 
Procédure : 2017/2064(INL)
Cycle de vie en séance
Cycle relatif au document : A8-0155/2018

Textes déposés :

A8-0155/2018

Débats :

PV 30/05/2018 - 23
CRE 30/05/2018 - 23

Votes :

PV 31/05/2018 - 7.5
Explications de votes

Textes adoptés :

P8_TA(2018)0235

Débats
Jeudi 31 mai 2018 - Strasbourg Edition révisée

8.1. Manipulation du compteur kilométrique des véhicules à moteur: révision du cadre légal de l'Union (A8-0155/2018 - Ismail Ertug)
Vidéo des interventions
 

Oral explanations of vote

 
  
MPphoto
 

  Michaela Šojdrová (PPE). – Paní předsedající, chci vysvětlit, proč jsem podpořila tuto zprávu, zejména se domnívám, že z tohoto opatření by měli velký prospěch spotřebitelé. Je to opatření proti podvodníkům ve všech členských státech. Věřím, že spolupráce mezi státy na trhu je nezbytná, a očekávám také, že Evropská komise bude koordinovat tuto činnost proti přeshraničním podvodům.

Přetáčení odometrů a podvádění v této oblasti poškozuje spotřebitele napříč celou Evropou. Z tohoto důvodu chci vyjádřit podporu používání systému EUCARIS, který již některé státy využívají. V neposlední řadě považuji také za důležité, aby všechny členské státy uznaly, že tato manipulace s odometry je trestný čin, podobně jako to judikovali české soudy.

 
  
MPphoto
 

  Tibor Szanyi (S&D). – Elnök Asszony, az Európai Parlament többségével és azon belül a szocialisták és demokraták frakciójával egyetértve szavazatommal támogattam a jelentést. Sajnos a futásteljesítménnyel kapcsolatos csalás széles körben megjelenő jelenség, amely súlyos fenyegetést jelent a közúti közlekedésbiztonságra. Emellett torzítja a belső piac megfelelő működését és méltánytalan többletköltséget jelent a fogyasztók, a biztosítók, a használtautó-kereskedők, a lízingtársaságok és a gyártók számára egyaránt. Egy csalás a nemzeti piacokon az autók 5-12%-át érinti, de a határokon átnyúló kereskedelemben az összes autó 30-50%-át érintheti. A teljes EU által elszenvedett gazdasági kár becslések szerint 5,6 és 9,6 milliárd euró között van. Jó megoldásnak tartom én is a Belgium és Hollandia által használt olyan adatbázis rendszereket, amelyek tárolják az időszakos műszaki vizsgálatok, karbantartás és más szervizelés során a futásteljesítményre vonatkozó rögzített adatokat.

 
  
MPphoto
 

  Stanislav Polčák (PPE). – Paní předsedající, já jsem tuto zprávu podpořil. Slovy českého filmu, již trochu klasického: „Rozmohl se nám tu tak trochu určitý nešvar.“ Ten nešvar je skutečně podvodné jednání – přetáčení tachometru, uvádění spotřebitelů, zákazníků, kupujících v omyl.

Jsem velmi rád, že se Evropský parlament shodl poměrně široce na potřebě nové legislativy, a je třeba tlačit další evropské instituce, především Evropskou komisi, aby se také rozhýbala v této věci. Je důležité chránit naše spotřebitele, my poslanci jsme na to připraveni a teď je důležité, aby ta jednotná evropská akce byla skutečně zaštítěna těmi dobrými příklady ze zahraničí, jako je slovenský model, belgický model.

Já se chci rozhodně postavit proti tomuto podvodnému jednání ze strany podvodníků a myslím si, že máme na to provést jednoduchou, administrativně nesložitou akci po celé Evropě.

 
  
MPphoto
 

  Monika Smolková (S&D). – Vážená pani predsedajúca, neoprávnené zasahovanie do počítadla kilometrov ojazdených áut výrazne prispieva k strate dôvery spotrebiteľov, predajcov ojazdených áut, a tak narúša fungovanie vnútorného trhu a spravodlivú hospodársku súťaž. Rovnako ma znepokojuje, že motorové vozidlá nie sú kontrolované na základe skutočne najazdených kilometrov a manipulácia s počítadlom najazdených kilometrov v motorových vozidlách má negatívny vplyv na bezpečnosť cestnej premávky a negatívne ovplyvňuje životné prostredie.

Podporila som uznesenie, lebo si myslím, že sa musia nájsť technické riešenia, ktoré neprofesionálom neoprávnené zasahovanie do počítadiel kilometrov sťažia. Za dôležité to považujem aj preto, že mnohé členské štáty stále neposkytujú spotrebiteľom potrebné nástroje, ktoré by im umožnili overiť históriu ojazdených vozidiel. Verím, že odstraňovanie podvodov spojených s počítadlami kilometrov zásadným spôsobom zvýši bezpečnosť a istotu pri cezhraničnom nákupe vozidiel, čím sa zníži rozsah nekalých praktík, a tiež povedie k významným prínosom pre milióny európskych spotrebiteľov.

 
  
MPphoto
 

  Branislav Škripek (ECR). – Vážená pani predsedajúca, ja tiež vítam túto schválenú správu o pretáčaní kilometrov na automobiloch, pretože je to cynická, bezohľadná prax a na podvody s týmito autami najviac doplácajú ľudia s nižším príjmom a zo sociálne slabšieho prostredia, a to najmä zo strednej a východnej Európy, pretože sa stalo praxou dovážanie áut zo západnej Európy k nám do krajín strednej Európy. Odhaduje sa, že na Slovensku je až jeden milión vozidiel s pretočeným počítadlom. Akákoľvek snaha o obmedzenie tejto manipulácie je však dopredu odsúdená na neúspech, pokiaľ nedokážeme dostatočne a lepšie, účinnejšie podchytiť aj manipuláciu na vozidlách dovážaných z členských krajín Únie.

Riešením môže byť spoločná databáza – o ktorej sa tu hovorí – všetkých automobilov v Európskej únii, kde sa bude evidovať počet reálne najazdených kilometrov pri rôznych opravách alebo manipuláciách s autom. Avšak táto databáza musí spĺňať všetky štandardy na osobnú ochranu údajov, aby sa nemohli zneužiť, lebo k takým prípadom už prichádza. Je dôležité uplatniť riešenia pretáčania počítadla kilometrov na úrovni Európskej únie, keďže jednotlivé štáty nemôžu zabrániť podvodom spojeným s cezhraničným obchodovaním s ojazdenými motorovými vozidlami.

 
Dernière mise à jour: 18 septembre 2018Avis juridique - Politique de confidentialité