Kazalo 
 Prejšnje 
 Naslednje 
 Celotno besedilo 
Postopek : 2016/0282A(COD)
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument : A8-0211/2017

Predložena besedila :

A8-0211/2017

Razprave :

PV 04/07/2018 - 20
CRE 04/07/2018 - 20

Glasovanja :

PV 05/07/2018 - 6.9
CRE 05/07/2018 - 6.9
Obrazložitev glasovanja

Sprejeta besedila :

P8_TA(2018)0309

Razprave
Četrtek, 5. julij 2018 - Strasbourg Pregledana izdaja

7.1. Finančna pravila, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije (A8-0211/2017 - Ingeborg Gräßle, Richard Ashworth)
Video posnetki govorov
 

Ústní vysvětlení hlasování

 
  
MPphoto
 

  Jiří Pospíšil (PPE). – Pane předsedající, já jsem s radostí podpořil tento návrh týkající se upřesnění pravidel střetu zájmů ve chvíli, kdy národní politici by se dostali do střetu zájmů a určitým způsobem by mohli čerpat peníze, které poskytuje Evropská unie.

Myslím si, že bylo třeba takovéto pravidlo doplnit, protože třeba příklad České republiky ukazuje, že takováto situace může nastat a z důvodu transparentnosti vůči našim občanům a vůči veřejnosti musí být jasné, že ten, kdo rozhoduje o evropských penězích, tak současně nemůže z takového rozhodování mít nějakou osobní výhodu. Toto považuji za velmi důležité, že se do pravidel našim hlasováním doplnilo, a proto jsme celý návrh podpořil.

 
  
MPphoto
 

  Seán Kelly (PPE). – Mr President, I welcome this report, which has prioritised the simplification of rules applicable to the EU budget. The emphasis on results and performances is a welcome move away from focusing on control of costs. I support the retention of the non—profit principle in grants in order to avoid misuse of public money. Furthermore, I am in favour of the limitation of trust funds to external actions, and of maintaining the competences of the budgetary authority.

The elimination of transfers from structural funds to the European Fund for Strategic Investment (EFSI) is also welcome. I am happy to see such a commitment to simple rules for the EFSI and EFSI funding, which was elaborated on by Richard Ashworth in last night’s debate. Having hosted several events for my constituents in Ireland on EU funding and having heard their concerns about a lack of clarity therein, I believe that simplification of these rules is a very positive and important step and will be much appreciated by our constituents.

 
Zadnja posodobitev: 21. september 2018Pravno obvestilo - Varstvo osebnih podatkov