Märksõnaregister 
 Eelnev 
 Järgnev 
 Terviktekst 
Menetlus : 2018/2008(INI)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik : A8-0267/2018

Esitatud tekstid :

A8-0267/2018

Arutelud :

PV 13/09/2018 - 5
CRE 13/09/2018 - 5

Hääletused :

PV 13/09/2018 - 10.15
CRE 13/09/2018 - 10.15
Selgitused hääletuse kohta

Vastuvõetud tekstid :

P8_TA(2018)0357

Arutelud
Neljapäev, 13. september 2018 - Strasbourg Uuendatud versioon

11.7. Kahetise kvaliteediga tooted ühtsel turul (A8-0267/2018 - Olga Sehnalová)
Sõnavõttude video
 

Oral explanations of vote

 
  
MPphoto
 

  Norbert Erdős (PPE). – Elnök asszony! Tisztelt képviselőtársaim! Nagy örömmel támogattam az egységes piacon belül forgalmazott termékek eltérő minőségéről szóló európai parlamenti állásfoglalás megszavazását, hiszen ebbe a javaslataim döntő része is belekerült. Egy indítványomat azonban nem támogatta az Európai Parlament, pedig valós kihívásra világít rá. Nemcsak az azonos márkájú, hanem a megtévesztően hasonló megjelenésű termékek is félrevezethetik a fogyasztókat, hiszen például a nagyon hasonló színeket, ábrákat és elnevezéseket látva, a vásárlók könnyen hihetik, hogy egy másik márka termékeit veszik meg, pedig valójában nem. A jövőben ezért az azonos márkájú termékek mellett a megtévesztően hasonló megjelenésű termékek minőségét is rendszeresen össze kellene vetni. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.

 
  
MPphoto
 

  Michaela Šojdrová (PPE). – Paní předsedající, dámy a pánové, zpráva o dvojí kvalitě shrnuje všechny aktivity, které na úrovni EU byly dosud prováděny. Bylo jich hodně a bylo potřeba prokázat to, že skutečně zde existují potraviny a jiné produkty, které mají stejný obal, ale jinou kvalitu. Trvalo to dlouho, ale nakonec jsme velmi ráda, že i Komise uznala, že je třeba tuto situaci řešit. Hlasovala jsem tedy pro všechny pozměňovací návrhy. Domnívám se, že jejich cílem je skutečně využít všechny nástroje k tomu, aby byla prováděna systematická a efektivní kontrola kvality produktů, aby byla zajištěna spravedlnost pro všechny spotřebitele na jednotném trhu. Děkuji všem, kteří zprávu připravili.

 
  
MPphoto
 

  Monika Smolková (S&D). – Aj napriek tomu, že spotrebitelia Európskej únie majú rovnaké práva, z analýz vyplýva, že niektorí producenti a výrobcovia predávajú výrobky rozdielnej kvality pod tou istou značkou a s klamlivo rovnakým vzhľadom.

Tento problém je rozšírený asi najviac v členských krajinách, ktoré pristúpili do Európskej únie po roku 2004. Ja osobne mám skúsenosti s rôznymi druhmi tovarov od potravín, kozmetiky, čistiacich prostriedkov, ktoré nakupujem vo Francúzsku, Nemecku či v Rakúsku a ktoré sa predávajú aj u nás na Slovensku pod rovnakou značkou. Že sú niektoré potravinové či iné tovary rozdielne pre dospelých by v niektorých prípadoch možno bolo aj tolerovateľné. Aleže sa množia prípady podstatných rozdielov pri detských potravinách a detských výrobkoch aj pre dojčatá je absolútne neprípustné.

Preto vítam pilotný projekt Parlamentu na rok 2018, ktorý bude v rôznych výrobkoch vyhodnocovať rôzne aspekty dvojitej kvality. Pripájam sa k výzve, aby sa poslancom umožnilo väčšie zapojenie do dohľadu nad týmto projektom.

 
Viimane päevakajastamine: 7. jaanuar 2019Õigusteave - Privaatsuspoliitika