Indiċi 
 Preċedenti 
 Li jmiss 
 Test sħiħ 
Proċedura : 2018/2008(INI)
Ċiklu ta' ħajja waqt sessjoni
Ċiklu relatat mad-dokument : A8-0267/2018

Testi mressqa :

A8-0267/2018

Dibattiti :

PV 13/09/2018 - 5
CRE 13/09/2018 - 5

Votazzjonijiet :

PV 13/09/2018 - 10.15
CRE 13/09/2018 - 10.15
Spjegazzjoni tal-votazzjoni

Testi adottati :

P8_TA(2018)0357

Dibattiti
Il-Ħamis, 13 ta' Settembru 2018 - Strasburgu Edizzjoni riveduta

11.7. Il-kwalità dupliċi tal-prodotti fis-Suq Uniku (A8-0267/2018 - Olga Sehnalová)
Vidjow tat-taħditiet
 

Oral explanations of vote

 
  
MPphoto
 

  Norbert Erdős (PPE). – Elnök asszony! Tisztelt képviselőtársaim! Nagy örömmel támogattam az egységes piacon belül forgalmazott termékek eltérő minőségéről szóló európai parlamenti állásfoglalás megszavazását, hiszen ebbe a javaslataim döntő része is belekerült. Egy indítványomat azonban nem támogatta az Európai Parlament, pedig valós kihívásra világít rá. Nemcsak az azonos márkájú, hanem a megtévesztően hasonló megjelenésű termékek is félrevezethetik a fogyasztókat, hiszen például a nagyon hasonló színeket, ábrákat és elnevezéseket látva, a vásárlók könnyen hihetik, hogy egy másik márka termékeit veszik meg, pedig valójában nem. A jövőben ezért az azonos márkájú termékek mellett a megtévesztően hasonló megjelenésű termékek minőségét is rendszeresen össze kellene vetni. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.

 
  
MPphoto
 

  Michaela Šojdrová (PPE). – Paní předsedající, dámy a pánové, zpráva o dvojí kvalitě shrnuje všechny aktivity, které na úrovni EU byly dosud prováděny. Bylo jich hodně a bylo potřeba prokázat to, že skutečně zde existují potraviny a jiné produkty, které mají stejný obal, ale jinou kvalitu. Trvalo to dlouho, ale nakonec jsme velmi ráda, že i Komise uznala, že je třeba tuto situaci řešit. Hlasovala jsem tedy pro všechny pozměňovací návrhy. Domnívám se, že jejich cílem je skutečně využít všechny nástroje k tomu, aby byla prováděna systematická a efektivní kontrola kvality produktů, aby byla zajištěna spravedlnost pro všechny spotřebitele na jednotném trhu. Děkuji všem, kteří zprávu připravili.

 
  
MPphoto
 

  Monika Smolková (S&D). – Aj napriek tomu, že spotrebitelia Európskej únie majú rovnaké práva, z analýz vyplýva, že niektorí producenti a výrobcovia predávajú výrobky rozdielnej kvality pod tou istou značkou a s klamlivo rovnakým vzhľadom.

Tento problém je rozšírený asi najviac v členských krajinách, ktoré pristúpili do Európskej únie po roku 2004. Ja osobne mám skúsenosti s rôznymi druhmi tovarov od potravín, kozmetiky, čistiacich prostriedkov, ktoré nakupujem vo Francúzsku, Nemecku či v Rakúsku a ktoré sa predávajú aj u nás na Slovensku pod rovnakou značkou. Že sú niektoré potravinové či iné tovary rozdielne pre dospelých by v niektorých prípadoch možno bolo aj tolerovateľné. Aleže sa množia prípady podstatných rozdielov pri detských potravinách a detských výrobkoch aj pre dojčatá je absolútne neprípustné.

Preto vítam pilotný projekt Parlamentu na rok 2018, ktorý bude v rôznych výrobkoch vyhodnocovať rôzne aspekty dvojitej kvality. Pripájam sa k výzve, aby sa poslancom umožnilo väčšie zapojenie do dohľadu nad týmto projektom.

 
Aġġornata l-aħħar: 7 ta' Jannar 2019Avviż legali - Politika tal-privatezza