Index 
 Previous 
 Next 
 Full text 
Procedure : 2018/2053(INI)
Document stages in plenary
Document selected : A8-0293/2018

Texts tabled :

A8-0293/2018

Debates :

PV 22/10/2018 - 19
CRE 22/10/2018 - 19

Votes :

PV 23/10/2018 - 7.16
CRE 23/10/2018 - 7.16
Explanations of votes

Texts adopted :

P8_TA(2018)0400

Debates
Tuesday, 23 October 2018 - Strasbourg Revised edition

8.2. The role of employee financial participation in creating jobs and reactivating the unemployed (A8-0293/2018 - Renate Weber)
Video of the speeches
 

Oral explanations of vote

 
  
MPphoto
 

  Νότης Μαριάς (ECR). – Κυρία Πρόεδρε, θα πρέπει να διασφαλίσουμε τα βασικά εργασιακά δικαιώματα, διότι νομίζω ότι αυτό είναι το βασικό στοιχείο στη σύγχρονη εποχή, ιδίως στις χώρες του ευρωπαϊκού Νότου, ιδίως στην Ελλάδα, όπου πλέον δεν διασφαλίζεται καν η καταβολή του μισθού, διότι έχουμε πάρα πολλούς εργοδότες οι οποίοι δεν αμείβουν τους εργαζομένους τους. Ταυτόχρονα, οι εργοδότες αυτοί, πολλές φορές, τους αναγκάζουν να πληρωθούν σε είδος. Επιπλέον, οι εργοδότες αυτοί δεν πληρώνουν καν τις ασφαλιστικές εισφορές.

Αντιλαμβάνεται κανείς ότι συνεχίζεται η εκμετάλλευση των εργαζομένων, ιδίως στην εποχή της κρίσης, με κινεζοποίηση των μισθών που έχει γίνει στην ελληνική οικονομία, με καθημερινές παρεμβάσεις στα συνδικαλιστικά τους δικαιώματα και, ταυτόχρονα, συνεχίζεται η μείωση των μισθών, καθώς έχουμε χιλιάδες παράνομους μετανάστες, οι οποίοι δρουν ως εφεδρικός στρατός για τη μείωση των αμοιβών των εργαζομένων. Άρα, λοιπόν, πρέπει να έχουμε συγκεκριμένα μέτρα για την προστασία των δικαιωμάτων των εργαζομένων.

 
  
MPphoto
 

  Dobromir Sośnierz (NI). – Pani Przewodnicząca! To sprawozdanie to jest stek bzdur, pouczeń i jakiegoś takiego socjalistycznego marudzenia, wtrącania się w ogóle w nieswoje sprawy. Sama lista tych instytucji, które zostały powołane i które są wymieniane, robi wrażenie: strategia „Europa 2020”, Europejski Fundusz Społeczny, Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji, Europejska Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, Kreatywna Europa itd. Matko Boska! To, co mytutaj mamy, to jest już pełny komunizm w natarciu. Próbujemy zarządzać każdą dziedziną życia za pomocą stu tysięcy różnych agencji, nad którymi nikt już nie panuje i nikt już nie ma wiedzy na temat tego, czym która się zajmuje. Jest to zupełnie zbędne sprawozdanie napisane bełkotliwym językiem. Nikt go nie będzie czytał. Nikogo to nie interesuje i nie ma żadnego powodu, żebyśmy się tym zajmowali.

 
  
MPphoto
 

  Stanislav Polčák (PPE). – Paní předsedající, já jsem trochu překvapen, že pan kolega nezná všechny nástroje, které používá EU, ale to je možná takový pouze povzdech. Já si naopak myslím, že ta zpráva je poměrně zdrženlivá. Hovoří o řadě modelů finanční účasti zaměstnanců na vytváření pracovních míst a jejich motivaci. Bavíme se o modelech, kterými jsou finanční podíl na zisku, individuální zaměstnanecké podílnictví, vlastnictví pracovníků v rámci družstevních podílů a programy tzv. zaměstnaneckého podílnictví. Jsou to skutečně různorodé varianty motivace těchto pracovníků a já shledávám právě žádoucí motivovat zaměstnance k vytváření nových pracovních míst. Jsem také rád, že jak jsem řekl, ta zpráva je poměrně zdrženlivá, skutečně říká, že ta role je především na členských státech. A pro mě je pouze podstatné, aby ta pravidla daná především těmi vnitrostátními předpisy byla co nejvíce předvídatelná a transparentní. A protože všechno toto ta zpráva splňovala, tak jsem skutečně s radostí hlasoval pro.

 
Last updated: 11 January 2019Legal notice - Privacy policy