Indeks 
 Prethodno 
 Sljedeće 
 Cjeloviti tekst 
Postupak : 2017/2281(INI)
Faze dokumenta na plenarnoj sjednici
Odabrani dokument : A8-0322/2018

Podneseni tekstovi :

A8-0322/2018

Rasprave :

PV 13/11/2018 - 11
CRE 13/11/2018 - 11

Glasovanja :

PV 14/11/2018 - 14.10
Objašnjenja glasovanja

Doneseni tekstovi :

P8_TA(2018)0458

Doslovno izvješće
Srijeda, 14. studenog 2018. - Strasbourg Revidirano izdanje

15.7. Provedba Sporazuma o pridruživanju između EU-a i Moldove (A8-0322/2018 - Petras Auštrevičius)
Videozapis govora
 

Oral explanations of vote

 
  
MPphoto
 

  Jiří Pospíšil (PPE). – Pane předsedající, tak toto je bohužel odlišný případ oproti případu, o kterém jsme hovořili, oproti Gruzii. Tentokrát se jedná o provádění dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Moldavskem. Bohužel je tato zpráva, podle mého názoru bohužel správně, velmi kritická vůči Moldavsku.

Zkrátka a dobře Moldavsko se svým vnitropolitickým vývojem nepřibližuje k Evropské unii, kritéria, která my máme pro naše členy a partnery, jako je budování právního státu, nezávislé volby, funkční justice a tak dále, bohužel tato země neplní. Ve zprávě je velmi kriticky popsáno to, co je hlavním problémem – stav justice, podivná volební reforma, potlačování nezávislých médií. Souhlasím s tou částí, která říká, že pokud se situace nezlepší, je třeba uvažovat o omezení makrofinanční pomoci této zemi.

 
  
MPphoto
 

  Jan Zahradil (ECR). – Pane předsedající, já jsem nedávno v Moldavsku byl. Tuto zemi očekávají velice brzy po Novém roce parlamentní volby. Je to země, která je sužována celou řadou neduhů, zejména různými korupčními skandály a aférami, které je nutno pečlivě vyšetřit.

Musím říci na základě vlastní zkušenosti, vlastního pozorování, že mám pocit, že se tam neměří stejným metrem, že prostě v některých případech jsou ty aféry zametány pod koberec, zatímco v některých případech spíše z politických důvodů jsou zase ti exponenti vystaveni velkému tlaku. Také je to země, která čelí, můžeme to směle nazvat, ruskému vměšování, ovlivňování pomocí sdělovacích prostředků. Moldavsko už přijalo některá opatření tak, aby se proti tomuto tlaku bránilo, ale je zapotřebí v tom pokračovat a opět je zapotřebí vývoj v této zemi bedlivě sledovat.

 
Posljednje ažuriranje: 8. travnja 2019.Pravna obavijest - Politika zaštite privatnosti