Michaela Šojdrová (PPE). – Paní předsedající, já jsem podpořila zprávu o Makedonii, protože udělala značný pokrok směrem k možnému vstupu do EU. Mezi kandidátskými státy patří k nejpokročilejším, i když přetrvávají problémy s demokratickým charakterem politiky, s dodržováním zásad právního státu, včetně problémů korupce a začleňování menšin. Proto také dostává značný příspěvek od EU, aby mohla provádět reformy.
Velmi pozitivní je skutečnost, že se podařilo nalézt dohodu mezi Makedonií a Řeckem o názvu země, kterou již schválil makedonský parlament. V této zprávě je také zmínka o tom, že bývalý premiér Gruevski uprchl z Makedonie do Maďarska, kde žádá o azyl. Já předpokládám, že bude bývalý premiér vydán Makedonii, kde by měl nastoupit jako pravomocně odsouzený ke svému trestu, že tedy bude vydán.
Νότης Μαριάς (ECR). – Κυρία πρόεδρε, τα Σκόπια συνεχίζουν να καπηλεύονται το όνομα της Μακεδονίας μας και την ιστορία μας. Ταυτόχρονα, ακόμη και με το νέο Σύνταγμα που υιοθέτησαν, συνεχίζουν την αλυτρωτική τους πολιτική, καθώς στο άρθρο 36 συνεχίζουν να αναφέρονται σε δήθεν «Μακεδονία» και σε δήθεν «μακεδονικό λαό». Ταυτόχρονα, στο προοίμιο του Συντάγματος, αναφέρονται στην απόφαση της ASNOM, του 1944, όπου αναφέρεται ρητά ότι υπάρχει το δικαίωμα αυτοδιάθεσης του δήθεν «μακεδονικού έθνους» και αυτοδιάθεσης του δήθεν «μακεδονικού λαού». Επομένως, παραβιάζεται από την πλευρά των Σκοπιανών ακόμη και αυτή η κατάπτυστη συμφωνία των Πρεσπών, και άρα η συμφωνία των Πρεσπών είναι νεκρή και δεν δικαιούται καν η ελληνική κυβέρνηση να την καταθέσει στο ελληνικό κοινοβούλιο. Είμαι, λοιπόν, αντίθετος με οποιαδήποτε μελλοντική ένταξη των Σκοπίων στην Ευρωπαϊκή Ένωση και, φυσικά, καταψήφισα τη συγκεκριμένη έκθεση.
Mirosław Piotrowski (ECR). – Pani Przewodnicząca! W przegłosowanym sprawozdaniu Parlament pochwala znaczne wysiłki Macedonii i Grecji, dzięki którym znaleziono przyjęte za obopólną aprobatą rozwiązanie kwestii nazwy kraju. Macedonia boryka się jednak z podobnymi problemami jak inne kraje tego regionu. W ustępie 32. wzywamy władze do podjęcia działań w celu rozbijania siatek przestępczych zaangażowanych w handel ludźmi, bronią i środkami odurzającymi.
Podobnie jak w przypadku Albanii i Czarnogóry w sprawozdaniu dotyczącym Macedonii wykazuje się nadmierną troskliwość wobec osób LGBTI. W ustępie 43. Parlament domaga się karania za przemoc na tle homofobicznym i transfobicznym, cieszy się natomiast z ustanowienia międzypartyjnego koła parlamentarnego do spraw praw społeczności LGBTI. Zapisy te uważam za zbędne, dlatego głosowałem przeciwko temu sprawozdaniu.
John Howarth (S&D). – Madam President, as a member of the Joint Parliamentary Committee of this House and that of the former Yugoslav Republic of Macedonia, I am pleased to support this report. There’s clearly much work yet to be done before Macedonia can accede to this Union, but it should be clear to anyone whose eyes are open that significant progress has been made.
Settling disputes like the name dispute between Macedonia and Greece requires politicians of courage, who are prepared to tell the truth to the people that they seek to lead. The simple truth here is that the Prespa Agreement might not be perfect but nobody – not the nationalists in Macedonia nor the nationalists in this place – have suggested any alternative to the Prespa Agreement other than stagnation and stalemate. So let’s praise the courage of those members of the Sobranie who supported the constitutional changes and look forward to progress on media freedom, and political and civil administration.
Stanislav Polčák (PPE). – Paní předsedající, Makedonie má status kandidátské země od roku 2005 a od té doby skutečně učinila velmi významný pokrok. Ostatně změna ústavy, ke které má dojít na základě dohody z Prespy, na základě toho hlasování z 19. října, je opravdu obrovský kus práce, který byl odveden. Nacionalisté žádné jiné řešení nenabízí. Já chci toto úsilí ocenit. Chci podpořit ty proudy, které směřují k usmíření mezi těmi dvěma státy, a myslím si, že pokud někdo kvůli tomu mění ústavu, tak myslím, že to úsilí tímto demonstruje.
Je ale třeba také učinit mnoho z toho, co tíží minulost této země, např. ve zprávě se zmiňuje otázka zvláštního státního zástupce, který má došetřit trestné činy z minulosti. Tím myslím kriminální závažné delikty, to je myslím důležitý úkol, který si bude muset Makedonie splnit, ale ta cesta je myslím, že dobrá.