Index 
 Zurück 
 Vor 
 Vollständiger Text 
Verfahren : 2017/0332(COD)
Werdegang im Plenum
Entwicklungsstadium in Bezug auf das Dokument : A8-0288/2018

Eingereichte Texte :

A8-0288/2018

Aussprachen :

PV 22/10/2018 - 16
CRE 22/10/2018 - 16
PV 27/03/2019 - 23
CRE 27/03/2019 - 23

Abstimmungen :

PV 23/10/2018 - 7.13
CRE 23/10/2018 - 7.13
Erklärungen zur Abstimmung
PV 28/03/2019 - 8.2
Erklärungen zur Abstimmung

Angenommene Texte :

P8_TA(2018)0397
P8_TA(2019)0320

Ausführliche Sitzungsberichte
Donnerstag, 28. März 2019 - Straßburg Überprüfte Ausgabe

9.5. Qualität von Wasser für den menschlichen Gebrauch (A8-0288/2018 - Michel Dantin)
Video der Beiträge
 

Oral explanations of vote

 
  
MPphoto
 

  Rory Palmer (S&D). – Madam President, in the United Kingdom, 2.4 billion litres of water every single day go to waste through leaks from the network – 432 million litres in my own region of the East Midlands. I am sure we would all agree that that is an unacceptable waste, bad for the environment and bad for people who are paying their water bills and paying for that wastage and leakage in ever—higher water bills.

When this report is considered in interinstitutional negotiations in the next mandate, I call on the Commission, the Council and Parliament to ensure that the mandatory targets for the reduction of leakage remain part of this report. It is what we agreed in the Committee on the Environment, Public Health and food Safety (ENVI); it is what we agreed in this Parliament in October. We need the water industry to do far more to reduce that leakage so consumers get a fairer deal, and so that we reduce water wastage, which is bad for the environment, as well.

 
  
MPphoto
 

  Michaela Šojdrová (PPE). – Paní předsedající, já jsem nakonec podpořila zprávu pana poslance Dantina, která po dvaceti letech přináší revizi směrnice. Myslím, že tato revize je namístě. Přesto, že některé členské státy včetně České republiky měly na počátku jisté výhrady a požadovaly větší subsidiaritu, větší pravomoc členských států, výsledná podoba je přijatelná.

Ve chvílích, kdy se i důsledkem změny klimatu stává pitná voda nedostatkem i na území Evropské unie, musíme si uvědomit její velkou hodnotu, tuto vodu ošetřovat, chránit a také zajistit dostupnost všem občanům.

Souhlasím s panem zpravodajem s důrazem na subsidiaritu a rozhodování v členských státech v zásadních otázkách a oceňuji transparentnost, kterou tato zpráva, tedy přístup Evropského parlamentu, zdůrazňuje.

 
  
MPphoto
 

  Jiří Pospíšil (PPE). – Paní předsedající, já velmi vítám tuto zprávu, protože téma pitné vody souvisí s klíčovými ekologickými tématy, které nemohou řešit jednotlivé členské státy, ale je třeba je řešit koncepčně na celém kontinentu.

Ta filozofická myšlenka této zprávy, když zvýšíme důvěryhodnost pitné vody, přimějeme, podpoříme, aby spotřebitel více využíval pitné vody z kohoutku, nikoliv pitné vody v balených plastových lahvích, tak ta myšlenka je podle mě velmi správná a může vést k tomu, že budeme tímto nepřímo regulovat množství plastového odpadu, který po vypití vody z plastu zkrátka objektivně zůstává.

Takže zvýšení informovanosti o tom, jakou kvalitu má voda v kohoutcích, zvýšení tvrdosti podmínek pro to, aby pitná voda v kohoutcích opravdu byla kvalitní, to jsou myslím významná pozitivní proekologická opatření, která je nutno podpořit a která mohou vést v konečném důsledku k tomu, že budeme mít méně plastového odpadu u vody, kterou jinak občané nakupují v takto balené podobě. Takže zpráva jde dobrým směrem.

 
  
MPphoto
 

  Monika Smolková (S&D). – Vážená pani predsedajúca. Kvalita vody určená na ľudskú spotrebu je veľmi dôležitá téma a dotýka sa každodenného života všetkých obyvateľov. Prístup k pitnej vode vo svete je veľkým problémom. Na druhej strane my, ktorí máme kvalitnej vody dostatok, ju mnohokrát využívame neracionálne, plytváme ňou a znehodnocujeme ju. Štatistiky o znečisťovaní prírodných vodných zdrojov sú alarmujúce. Podporujem uznesenie a súhlasím, aby sa na úrovni Európskej únie určili minimálne požiadavky na kvalitu pitnej vody. Členské štáty a príslušné kontrolné orgány musia garantovať, že voda určená na ľudskú spotrebu neobsahuje žiadne mikroorganizmy, parazity ani iné látky, ktoré predstavujú vážnu hrozbu pre ľudské zdravie. Som veľmi rada, že v mojej krajine, na Slovensku, ideme vzorom a ochranu vody a pôdy sme legislatívne upravili ústavným zákonom.

 
  
MPphoto
 

  Marian Harkin (ALDE). – Madam President, today we voted on our obligation to provide our citizens with water that’s fit to drink. But unfortunately, because of consistent failures by successive Irish governments to protect habitats in Special Areas of Conservation (SAC) that they themselves designated, we have a situation whereby 12 000 people on the Lough Talt scheme have a boil water notice in place for 12 months and are likely to have it in place for the next 12 to 18 months because of the presence of cryptosporidium and unacceptable levels of THM in their drinking water. This is a disgrace. It’s totally unacceptable that 13 000 people are paying the price for foot-dragging by successive governments. If proper safeguards had been put in place 15 years ago, there would be no need for further boil water notices.

The pattern in Ireland is, if you’re an individual wanting to build a house, dig a drain or erect a fence in an SAC they come down on you like a ton of bricks. If you’re a state agency, the rules are ignored.

 
  
MPphoto
 

  President. – Thank you Marian, and indeed I applaud your words on that particular issue.

 
Letzte Aktualisierung: 8. Juli 2019Rechtlicher Hinweis - Datenschutzbestimmungen