Indiċi 
 Preċedenti 
 Li jmiss 
 Test sħiħ 
Proċedura : 2018/0190(COD)
Ċiklu ta' ħajja waqt sessjoni
Ċiklu relatat mad-dokument : A8-0156/2019

Testi mressqa :

A8-0156/2019

Dibattiti :

PV 28/03/2019 - 4
CRE 28/03/2019 - 4

Votazzjonijiet :

PV 28/03/2019 - 8.5
Spjegazzjoni tal-votazzjoni

Testi adottati :

P8_TA(2019)0323

Dibattiti
Il-Ħamis, 28 ta' Marzu 2019 - Strasburgu Edizzjoni riveduta

9.6. L-istabbiliment tal-programm Ewropa Kreattiva (mill-2021 sal-2027) (A8-0156/2019 - Silvia Costa)
Vidjow tat-taħditiet
 

Oral explanations of vote

 
  
MPphoto
 

  Момчил Неков (S&D). – г-жо Председател, „Творческа Европа“ е единствената по рода си програма в областта на културата и творческите индустрии в европейски план.

За съжаление трябва да отбележим ниския процент на успеваемост на проектите, което се дължи на една причина - сериозен недостиг на финансиране по програмата. Липсата на адекватен бюджет и подкрепа за хората на културата създава усещане на разочарование сред тях и ги демотивира да кандидатстват повторно.

Смятам, че в следващия програмен период трябва да се постараем да подобрим тази лоша репутация, с която се слави програмата сред културните среди. Трябва да покажем на творците в Европейския съюз, че техният труд си заслужава, като им осигурим необходимата финансова подкрепа и значително намалим бюрокрацията чрез опростяване на процедурите за кандидатстване по програмата.

В това отношение напълно заставам зад това, че бюджета на „Творческа Европа“ трябва да бъде удвоен за следващата Многогодишна финансова рамка. За културата не бива да се говори само предизборно.

 
  
MPphoto
 

  Michaela Šojdrová (PPE). – Paní předsedající, já považuji za úspěch to, že Evropský parlament přijal ještě v tomto mandátu svoji pozici k programu Kreativní Evropa. Kultura je naše společné bohatství, všichni to tak vnímáme a víme, že Evropská unie podporuje tvůrčí umění v členských státech.

Já jsem také ráda, že zpráva Evropského parlamentu obsahuje některé pozměňovací návrhy, jako například podporu filmové výchovy, kterou jsem prosazovala. Nadále bude podpořena evropská cena LUX, tedy to je podpora evropských filmů, která zviditelňuje Evropskou unii, ale především zviditelňuje kvalitní filmy a hovoří o hodnotách Evropské unie, dostává je do regionů a mezi lidi. Myslím si, že to je ten správný cíl, správný program pro členské státy, pro umělce a je dobře, že jsme stihli odhlasovat navýšení tohoto programu.

 
Aġġornata l-aħħar: 8 ta' Lulju 2019Avviż legali - Politika tal-privatezza