Seznam 
 Předchozí 
 Další 
 Úplné znění 
Postup : 2017/0121(COD)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu : A8-0206/2018

Předložené texty :

A8-0206/2018

Rozpravy :

PV 03/07/2018 - 18
CRE 03/07/2018 - 18
PV 27/03/2019 - 8
CRE 27/03/2019 - 8

Hlasování :

PV 14/06/2018 - 7.7
CRE 14/06/2018 - 7.7
PV 04/07/2018 - 9.1
CRE 04/07/2018 - 9.1
Vysvětlení hlasování
PV 04/04/2019 - 6.7
CRE 04/04/2019 - 6.7
Vysvětlení hlasování
Vysvětlení hlasování

Přijaté texty :

P8_TA(2019)0339

Doslovný záznam ze zasedání
Čtvrtek, 4. dubna 2019 - Brusel Revidované vydání

7.1. Požadavky na prosazování a konkrétní pravidla o vysílání řidičů v odvětví silniční dopravy (A8-0206/2018 - Merja Kyllönen)
Videozáznamy vystoupení
  

Mündliche Stimmerklärungen

 
  
MPphoto
 

  Ангел Джамбазки (ECR). – г-н Председател, гласувах против този доклад, защото той не отразява интересите на предприемачите от периферията, Централна и Източна Европа. Този доклад беше скандален, гласуването му беше срамно и позорно, по тази причина гласувах против.

 
  
MPphoto
 

  Michaela Šojdrová (PPE). – Pane předsedající, nakonec jsem se rozhodla tuto zprávu podpořit. Nalezení kompromisu bylo velmi těžké. Já přeji řidičům dobré pracovní podmínky, potřebný komfort a zároveň bezpečnou dopravu. Současně jsem si vědoma toho, že mezinárodní silniční doprava je pilířem vnitřního trhu. Bez ní by volný pohyb zboží a služeb nevypadal tak, jak ho známe dnes. Proto nepřiměřená aplikace směrnice o vysílání pracovníků na tento sektor by mohla vážně poškodit konkurenceschopnost evropské silniční dopravy.

Jelikož si uvědomuji obě dvě strany mince, podpořila jsem kompromis, který spočívá ve vynětí tranzitní a bilaterální dopravy ze směrnice o vysílání a počítá s přiměřenou aplikací na přepravu ze třetích zemí. Domnívám se, že je zde prostor, aby při vyjednávání s Radou se nakonec našlo to nejlepší řešení pro dopravce.

 
  
MPphoto
 

  Andrejs Mamikins (S&D). – Mr President, on the questions concerning transport and tourism I am pragmatic and I want to be sure that the legislation we adopt here will be to the benefit of all EU countries, including my country, Latvia. This report on posting drivers and the other two files we voted on today were supposed to be a package that respects both social and market aspects of road transport. However, I regret to see more market and less social components of the road transport sector.

It is true that we need to prevent illicit practices and lower the administive burden, and it is also true that every piece of legislation we pass in this House must be socially fair, but the principle of equal pay for equal work in application to cabotage operations raises serious issues of social fairness for me. The same remuneration rules would apply to a truck driver who delivers goods to another Member States after a cross-border delivery as to drivers in the host country. That is why I voted against.

 
  
MPphoto
 

  Daniel Hannan (ECR). – Mr President, this may of course be my very last intervention in this place, and so it seems apt that it should be on a measure which, under the guise of the single market, of course ends up imposing more requirements and regulations on the private sector, and is in fact about removing competitiveness by requiring a degree of extra state intrusion.

This, of course, has been the story from the beginning. We in this Chamber, with almost no idea of what it’s like for a small company operating within tight profit margins, like to virtue signal by passing laws of this kind.

But since this may very well be my last session, let me take the opportunity to thank you, Mr Wieland. You have always been an impartial, wise and efficient Vice—President and a credit to the Chair that you occupy. If this is indeed our last interchange in this capacity, then let’s part as friends and let me say thank you for what you’ve done.

 
Poslední aktualizace: 22. července 2019Právní upozornění - Ochrana soukromí