Indeks 
 Prethodno 
 Sljedeće 
 Cjeloviti tekst 
Postupak : 2018/0064(COD)
Faze dokumenta na plenarnoj sjednici
Odabrani dokument : A8-0391/2018

Podneseni tekstovi :

A8-0391/2018

Rasprave :

PV 16/04/2019 - 6
CRE 16/04/2019 - 6

Glasovanja :

PV 11/12/2018 - 5.3
CRE 11/12/2018 - 5.3
PV 16/04/2019 - 8.22
Objašnjenja glasovanja

Doneseni tekstovi :

P8_TA(2019)0380

Doslovno izvješće
Utorak, 16. travnja 2019. - Strasbourg Revidirano izdanje

9.9. Europsko nadzorno tijelo za rad (A8-0391/2018 - Jeroen Lenaers)
Videozapis govora
 

Explicaciones de voto orales

 
  
MPphoto
 

  Michaela Šojdrová (PPE). – Pane předsedající, já jsem nakonec podpořila toto nařízení, kterým se zřizuje nový orgán pro pracovní záležitosti. Přestože nejsem příznivcem toho, aby vznikaly nové orgány, tak jsem podpořila tento návrh, protože je zde potřeba dohlížet na naplňování evropského práva na vnitřním trhu ve věcech vysílání pracovníků, dodržování legislativy, která se týká zaměstnávání osob, a tak dále.

Považuji za důležité, aby se tento orgán, který zůstal s názvem orgán, přestože to je spíše agentura, nepřekrýval s dalšími kompetencemi jiných agentur. Tady bude důležitá implementace a dozor Evropského parlamentu. Velmi bych si přála, aby sídlo této nové agentury bylo v novém členském státě, nejlépe na Slovensku. Myslím, že by to bylo velmi dostupné a dobré řešení.

 
  
MPphoto
 

  Rory Palmer (S&D). – Mr President, for too many people the economy under this Conservative government is simply not working. I see this every day across the East Midlands: insecure jobs; zero—hours contracts; levels of in—work poverty going up faster than employment; demand at food banks increasing.

There are parties who in the coming weeks will have nothing useful, if anything at all, to say about these issues, but I’m proud to have voted in this Parliament for measures to tackle insecure employment, to tackle low pay and exploitation, and to ban zero—hours contracts.

So when people vote in a few weeks’ time, elect MEPs – Labour MEPs – who are committed to contributing positively and constructively in this place, committed to working here in the European Parliament to tackle unfairness and inequality, and who will ensure people in all our communities – whether they voted remain or voted leave – have hard—working, serious representation in this Parliament.

 
  
MPphoto
 

  Bogdan Andrzej Zdrojewski (PPE). – Panie Przewodniczący! Przy okazji Europejskiego Urzędu ds. Pracy rozmawialiśmy o zwiększonej mobilności. Ta mobilność zwiększyła się w naszej kadencji prawie dwukrotnie. Brzmi to jak komplement, ale komplementem nie jest, bo wiąże się z ogromną ilością problemów, które narastały w czasie tej kadencji, a my, krótko mówiąc, nie nadążaliśmy z ich rozwiązaniem. Zwracam na to uwagę.

Ale korzystając z okazji, chcę podziękować swojej grupie politycznej PPE za współpracę przez te pięć lat. Nie była to współpraca wyłącznie łatwa, ale była źródłem satysfakcji. I chciałem podziękować swoim współpracownikom zarówno tym w Brukseli: pani Justynie Szczepańskiej i Kamilowi Majowi za bardzo dobrą pracę, jak również tym, którzy pracowali we Wrocławiu: Agacie Marzanowicz, Bartkowi, także Januszowi Dzikowskiemu, Ani Mądry. Chcę, żeby to wybrzmiało właśnie na tej sali, bo wykonali naprawdę pracę, która pomogła mi wypełniać ten mandat należycie.

 
  
MPphoto
 

  Νότης Μαριάς (ECR). – Κύριε Πρόεδρε, η Ευρωπαϊκή Ένωση, αντί να δρομολογεί την ίδρυση ευρωπαϊκής υπηρεσίας για την εργασία, καλό θα είναι να εξετάσει —κυρίως με την Επιτροπή— την εφαρμογή της ήδη ισχύουσας νομοθεσίας και να παραπέμψει στο Δικαστήριο όσα κράτη παραβιάζουν τη νομοθεσία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Επανέρχομαι για πολλοστή φορά στην εφαρμογή της οδηγίας 1999/70/ΕΚ του Συμβουλίου και ζητώ την εφαρμογή της, όπως είπα και σε προηγούμενες ομιλίες μου. Ζητώ την εφαρμογή της συγκεκριμένης οδηγίας για την περίπτωση των αναπληρωτών δασκάλων. Από τους 80.000 δασκάλους οι 20.000 είναι αναπληρωτές, βρίσκονται σε «ομηρία», τους εκμεταλλεύεται το ελληνικό Δημόσιο και πρέπει επιτέλους να προχωρήσει στον διορισμό τους. Δεν μπορεί οι άνθρωποι αυτοί να βρίσκονται υπό πίεση προκειμένου να πετύχουν την επαναπρόσληψή τους την επόμενη χρονιά. Πρέπει να υπάρξει οριστική ρύθμιση της περίπτωσης αυτής.

 
  
MPphoto
 

  Andrejs Mamikins (S&D). – Mr President, the European Labour Authority is a long—awaited measure that we need to complete our social pillar. We must guarantee the freedom of movement of workers and their equal rights across the whole European Union.

However, it is not acceptable that this European Labour Authority acts as a simple information point. Currently, it’s designed to provide information sources and services on labour mobility, but it’s still unable to help our citizens resolve their problems related to work. In my opinion, the European Labour Authority must be able to enforce the measures to guarantee social cohesion and make sure that no unemployment arises from the new legislation at EU level. I am speaking particularly about the Central and Eastern European countries that still have inadequate social protection systems in case of unemployment. It must be one of the tasks of this new Authority to implement the social pillar and to guarantee that the new, high working standards do not lead to the first closure of enterprises and, as a result, the loss of jobs.

 
  
MPphoto
 

  Jan Zahradil (ECR). – Pane předsedající, sociální politika je stále ještě rozhodující doménou pro národní vlády stejně jako sociální systémy. Já jsem proto nepodpořil tento text, nejenom z toho důvodu, že nesouhlasím s vytvářením jakýchkoliv dalších nových evropských agentur nebo institucí. Já jsem nepodpořil tento text také proto, že se obávám, že taková agentura by se snažila vměšovat se do národního pracovního práva jednotlivých států a ovlivňovat i sociální systémy. To je něco, co podle mého názoru by překračovalo rámec evropského práva, protože to skutečně Evropské unii nepřináleží. Máme tady dvacet osm, brzy tedy dvacet sedm ekonomik, které jsou rozdílné, máme tady státy, které jsou relativně bohaté a relativně chudé, a není možné se je snažit zažehlovat tímto způsobem do jednoho právního rámce. Proto jsem tento text podpořit nemohl.

 
Posljednje ažuriranje: 25. srpnja 2019.Pravna obavijest - Politika zaštite privatnosti