Index 
 Anterior 
 Seguinte 
 Texto integral 
Processo : 2018/0090(COD)
Ciclo de vida em sessão
Ciclo relativo ao documento : A8-0029/2019

Textos apresentados :

A8-0029/2019

Debates :

PV 16/04/2019 - 22
CRE 16/04/2019 - 23

Votação :

PV 17/04/2019 - 8.7
CRE 17/04/2019 - 8.7
Declarações de voto

Textos aprovados :

P8_TA(2019)0399

Relato integral dos debates
Quarta-feira, 17 de Abril de 2019 - Estrasburgo Edição revista

9.4. Uma melhor aplicação e modernização das normas da UE em matéria de defesa do consumidor (A8-0029/2019 - Daniel Dalton)
Vídeo das intervenções
 

Oral explanations of vote

 
  
MPphoto
 

  Rory Palmer (S&D). – Mr President, one of the biggest issues in consumer protection today is secondary ticketing. It is simply unfair when genuine fans cannot get tickets at their face value because internet bots buy them up for resale at dramatically inflated prices. So whilst action on this at Member State level is important and welcome – and I pay tribute to campaigners in the UK who’ve long championed the need for new laws on this – we also need a coordinated response at European level, not least because one way that this problem must be addressed is by introducing measures which would prevent secondary ticket sites being profiled as the first result in search engines like Google.

Just this morning, searching across a number of different artists, Viagogo came up as a first result on Google every single time over the official sites selling those tickets. So I call on the European Union, through the Commission and this Parliament, to address this and ensure fans across Europe get a fairer deal.

 
  
MPphoto
 

  Jiří Pospíšil (PPE). – Pane předsedající, já jsem nakonec po velkém váhání podpořil tento návrh, který bohužel nedokonale bojuje proti dvojí kvalitě potravin. Pozměňovací návrh, který jsem spolupodepsal a který bohužel neprošel, jasně bojoval proti dvojí kvalitě potravin a výrobků a zařazoval tyto praktiky mezi nekalé obchodní praktiky. Bohužel tento návrh předložený kolegyněmi neprošel, mě to mrzí. Písemný kompromis tedy beru jako jakousi polocestu, posun k tomu, abychom v České republice a v nových státech Evropské unie do budoucna měli pod stejnými názvy stejně kvalitní potraviny jako v západní Evropě, ale férově říkám, že ta kompromisní dohoda, podle mého názoru, není dostatečná.

Doufám tedy, že do budoucna se nový Evropský parlament, Evropská komise tímto tématem bude zabývat a pokud se opravdu potvrdí můj názor, že ta kompromisní varianta není dostatečná, se do budoucna přijme to, co jsme původně zde navrhovali jako poslanci.

 
Última actualização: 9 de Julho de 2019Aviso legal - Política de privacidade